Податки > Податок на додану вартість > Останні новації в сфері адміністрування та сплати ПДВ (ЗУ від 31.07.2014 р №1621-VII)

Останні новації в сфері адміністрування та сплати ПДВ (ЗУ від 31.07.2014 р №1621-VII)

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Напевно, найбільшу увагу в змінах до ПКУ уряд України приділив одному з основних загальнодержавних податків — ПДВ. Так, прийнятий парламентом Закон України від 31.07.2014 р №1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» (далі Закон №1621), який набув чинності з 03.08.2014 року, передбачає суттєві зміни в порядок адміністрування та відшкодування ПДВ. Крім того, переглянуті пільгові режими оподаткування. Незважаючи на те, що вищевказаний Закон №1621 діє вже з 3 серпня 2014 року, всі зміни будуть вступати в силу на протязі ще півроку, але про все по порядку.

Читайте також Реквізити рахунків для сплати військового збору з 03.08.2014

Подання податкової звітності з ПДВ

Перш за все, зміни торкнулися пункту 49.4 ПКУ, який був доповнений ще одним абзацом. Тепер в ньому міститься обов’язок всіх зареєстрованих платників ПДВ подавати звітність тільки в електронному вигляді, з обов’язковим використанням електронного цифрового підпису. Ці зміни набудуть чинності тільки з 01.01.2015, тому час для модернізації робочого місця бухгалтера ще є.

Важко судити про те, добре це чи погано для платників ПДВ. Хоча однозначно можна сказати, що дані зміни спростять фіскальним службам процес адміністрування ПДВ, а також викличуть ще одну хвилю (останню) автоматизації та комп’ютеризації обліку даного податку.

Поріг обов’язкової реєстрації платником ПДВ

На черзі зміни до статті 181.1 ПКУ. Вони торкнулися істотного (більш ніж в 3 рази) збільшення порогу для обов’язкової реєстрації як платника ПДВ. Якщо на даний момент він становить 300 тис грн., то з 1 січня 2015 відбудеться його збільшення до 1 млн. грн.

Читайте також Військовий збір. Відповіді на деякі актуальні питання

Не можна не вітати дане нововведення, оскільки далеко не кожному підприємству малого та середнього бізнесу підходить система, прийнятого в Україні спрощеного оподаткування. Наприклад, невеликі торгові підприємства, що здійснюють роздрібну торгівлю, тепер можуть не ховатися від ПДВ, а попросту не платити його.

Автоматичне відшкодування ПДВ

Автоматичне відшкодування ПДВ не є принципово новим терміном для податкового законодавства України. Однак, тепер у ПКУ з’явилася абсолютно нова стаття 200¹ «Електронне адміністрування ПДВ», а також істотно змінені і доповнені підпункти статті 200 ПКУ.

Суть нововведень полягає у створенні з 1 січня 2015 року єдиного електронного банку ПДВ, за допомогою якого планується контролювати нарахування, сплату і відшкодування цього податку. Цей банк буде повністю під контролем НБУ. У цьому банку безкоштовно будуть відкриті рахунки для всіх зареєстрованих платників ПДВ. На цих рахунках вестиметься окремий облік сплаченого і заявленого до відшкодування ПДВ. Ці рахунки можна буде поповнювати за рахунок оборотних коштів підприємства, але розрахуватися цими коштами за іншими операціями, окрім як сплата ПДВ, платники не зможуть.

Читайте також Зміни в оподаткуванні прибутку підприємств та сплати акцизного податку (ЗУ від 31.07.2014 р №1621-VII)

Передбачуване автоматичне відшкодування заявленого ПДВ потребує повного контролю над сумами нарахованого ПДВ. Тому, введення з 1 січня 2015 року обов’язкової реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі виглядає цілком логічним.

Крім цього, в новоспеченому пункті 200.19 ПКУ наводиться виключний перелік умов, дотримання яких дає платнику право на автоматичне відшкодування заявленого ПДВ.

Дані нововведення з боку здаються спробою нового Уряду розпочати адміністрування ПДВ з «чистого» аркуша. На це прямо вказується в нормах статті 200¹ ПКУ, де пропонується здійснювати відшкодування ПДВ до 31 грудня 2014 року по старих правилах, а з 1 січня 2015 тільки зі спеціальних електронних рахунків. Описаний механізм автоматичного відшкодування ПДВ викликає велику довіру, але про те, як він буде працювати на практиці, важко судити. Як то кажуть «поживемо — побачимо».

Читайте також Хто, як і коли платить військовий збір (ЗУ №1621-VII від 31.07.2014)

Пільговий режим оподаткування ПДВ

Нормами Закону №1621 до 31 грудня 2014 року продовжено право платників ПДВ використовувати нульову ставку при експорті зернових культур. Використання її можливо тільки в тому випадку, якщо експортоване зерно було вирощено на орендованих землях.

Однак, частина дотеперішніх пільг скасовані зовсім. Так, з прийняттям цього Закону тепер заборонено використовувати нульову ставку при наданні послуг з перевезення пасажирів швидкісними поїздами «Інтерсіті +». Спеціальний режим оподаткування ПДВ на операції з лісозаготівлі, рубання лісу та виробництво ділової деревини (колод, стовпів, жердин), отриманню паливної деревини; вирубці (дерев) лісу з метою приведення земель у придатність для сільськогосподарського виробництва так само йде в минуле. Тепер ці операції обкладаються ПДВ на загальних підставах.

Дані зміни говорять про те, що уряд активно шукає додаткові джерела надходжень податку на додану вартість до бюджету.

При поддержке: Высокотехнологичная компания, предоставляющая услуги в сфере электроэнергетики, выполнит широкий спектр услуг. Аренда электролаборатории, проектные и электромонтажные работы, а также много другое.

Останні новації в сфері адміністрування та сплати ПДВ (ЗУ від 31.07.2014 р №1621-VII)
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend