Податки > Бухгалтерський облік > Особливості ведення трудових книжок на підприємства та у приватних підприємців

Особливості ведення трудових книжок на підприємства та у приватних підприємців

Заключна стаття із циклу присвячена загальному правилу ведення трудових книжок. Також радимо вам ознайомитися з попередніми статтями з серії про кадрову справу:

 1. Прийом документів від працівника при прийомі на роботу
 2. Трудовий договір та його види
 3. Як правильно оформити наказ про прийняття на роботу?
 4. Ознайомлення працівника з колективним договором та внутрішнім трудовим розпорядком
 5. Особливості інструктажу з охорони праці для нового працівника
 6. Особливості формування особової справи для нових працівників

Під час підготовки статті у автора виникали сумніви, чи варто взагалі публікувати цю статтю адже «обіцяють», що трудові книжки відмінять і вони не будуть потрібні. Та все ж таки на даний момент трудові книжки потрібні тож до Вашої уваги надаємо цю публікацію.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі організації або у фізичної особи понад п’ять днів, а також на позаштатних працівників за умови, що вони підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

Порядок ведення трудових книжок, виготовлення, постачання, облік, їх зберігання, та видачу визначено Постановою КМУ  «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 р. № 301 та Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58 (далі – Інструкція № 58).

Під час прийняття на роботу працівник, крім інших документів, повинен подати належно оформлену трудову книжку. Без трудової книжки приймають особу, яка працевлаштовується вперше, адже в цьому випадку трудова книжка на працівника взагалі не заведена або сумісника, оскільки його трудова книжка зберігається за основним місцем роботи.

На осіб, що працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи. Разом із тим, за бажанням працівника, в трудовій книжці окремим рядком робиться запис про роботу за сумісництвом, оформлену в установленому порядку (п. 2.14 Інструкції № 58)

Якщо в трудовій книжці заповнені всі сторінки розділів, вона доповнюється вкладишем: він вшивається під обкладинку трудової книжки, заповнюється та ведеться роботодавцем за місцем роботи працівника в такому ж порядку, що і трудова книжка. Без трудової книжки вкладиш вважається недійсним.

На підприємстві обов’язково має вестися документація щодо обліку бланків трудових книжок і заповнених трудових книжок, а саме: Книга обліку бланків трудових книжок і вкладишів до них та Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них (форми № П-9 і № П-10, затверджені наказом Міністерства статистики України від 27.10.1995 р. № 277). Бланки трудових книжок і вкладишів зберігаються в бухгалтерії  підприємства як документ суворої звітності та видаються за заявкою під звіт особі, яка відповідає за ведення трудових книжок.

Зазначені книги обліку мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені підписом керівника підприємства та печаткою. Відповідно до п.  6.3 Інструкції № 58 роботодавець зобов’язаний постійно мати необхідну кількість бланків трудових книжок і вкладишів до них.

Чинним законодавством відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладено на керівника підприємства (п. 4 Постанови № 301), але  на практиці роботодавець делегує свої обов’язки  шляхом видання наказу про покладення функцій із ведення, обліку, зберігання та видачі трудових книжок, дисциплінарну відповідальність, а в передбачених законом випадках – й іншу відповідальність несуть посадові особи підприємства.

При поддержке: Желаете доверить свои активы в управление профессионалам, которые смогут приумножить ваши накопления? Компания Сотабанк http://www.sotabank.com предоставляет услуги по управлению активами, которые позволят вам получать от 18% годовых.

Особливості ведення трудових книжок на підприємства та у приватних підприємців
Оцініть статтю

2 Responses to Особливості ведення трудових книжок на підприємства та у приватних підприємців

 1. Людмила:

  Пані Галино, Ви не помилилися, що обрали таку тему для обговорення. Але я не знайшла відповіді для себе, як ФОП, щодо зберігіння трудових книжок. Ваша інформація присвячена діяльності на підприємствах. Для себе зробила висновки, що трудові книжки повинні зберігатися на руках працівників, бо на робочому місці немає умов для зберігання. Виникає питання, як в цьому випадку перевіряючий переконається, що я веду трудові книжки працівників? Дякую за відповідь. Людмила.

  • Людмила, Наказ Мінпраці №58 від 29.07.93 р Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників
   2.21-1. Трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо), зберігаються безпосередньо у працівників.
   Чому б вам не попросити працівників надати свої трудові книжки до огляду коли прийде перевірка?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend