Особливості перереєстрації платників податку на додану вартість

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

Відповідно до положень Податкового кодексу (ст. 183.15), підставами для перереєстрації платника ПДВ служать:

 1. Постановка на облік в іншому податковому органі, причинами чого, в свою чергу, можуть служити:
 • зміна місцезнаходження (проживання) платника;
 • включення (або виключення) платника (відповідно до ст. 64.7 ПКУ) до реєстру великих платників податків.
 1. Зміна реквізитів платника (найменування або податковий номер).
 2. Продовження строків реєстрації (за умови, що платник раніше був зареєстрований лише на певний термін і ці дані внесені в Реєстр).
 3. Були встановлені помилки або розбіжності в даних платника, що містяться у Реєстрі.

Читайте також Зведені та компенсаційні податкові накладні з 01.04.2016. Особливості складання

Слід зазначити, що чинне законодавство (ПКУ та Положення про реєстрацію платників ПДВ №1130 від 14/11/14 р.) не містить будь-яких додаткових норм, які б зобов’язували проводити перереєстрацію платників ПДВ. Таким чином, перейменування населених пунктів і вулиць, а також, зміна нумерації будинків ніяк не може служити підставою для перереєстрації. Подібної думки дотримується і Державна регуляторна служба (див. лист 1036 від 22/02/16 р.).

Тим не менш, ДФС має на цей рахунок свою особливу думку. Так, головний податковий орган (див. база знань «ЗІР», підкатегорія 101.01.01) наполягає на тому, що, якщо перейменування населених пунктів і вулиць, а також, зміна нумерації будинків послужило підставою для внесення змін до ЄДР, це є підставою для проведення перереєстрації платника ПДВ. Відповідне роз’яснення з бази знань ЗІР читайте тут.

Порядок проведення перереєстрації

Перереєстрація платників ПДВ проводиться методом внесення запису до Реєстру платників у тому ж порядку і в ті ж строки, що встановлені для їх реєстрації:

 • Подача заяви (форма 1-ПДВ): заява подається протягом 10-ти робочих днів з дня виникнення підстав для перереєстрації в податковий орган з позначкою «Перереєстрація».
 • Дата реєстрації платника ПДВ: при перереєстрації не змінюється.
 • Дата перереєстрації: третій робочий день з моменту отримання податковим органом заяви платника з відміткою «Перереєстрація».
 • Згідно з Положенням 1130 (п. 4.3), при виписці податкових накладних платник використовує реквізити попередньої податкової реєстрації до дати перереєстрації. Якщо перереєстрація пов’язана зі зміною найменування (для фізичної особи – прізвища, імені або по батькові) платника, то з моменту подання заяви до дати реєстрації такого платника у податковій накладній вказує одночасно і старе, і нове найменування.

Читайте також Зведені та підсумкові податкові накладні з 01.04.2016. Особливості складання

Особливості проведення перереєстрації в окремих випадках

Перереєстрація з причини зміни місцезнаходження платника

При зміні місцезнаходження (проживання) платника або переведення його на обслуговування до іншого податкового органу зняття і постановка на облік здійснюються відповідно до положень розділу Х Порядку обліку платників податків і зборів (№1588 від 09/12/11 р.).

При переведенні платника до іншого податкового органу відповідно до Порядку 1588 (пп.10.5-10.12), підставою для прийому його на обслуговування є подання одного з нижченаведених документів:

 1. Відомостей від державного реєстратора про зміну місцезнаходження платника.
 2. Заяви платника, поданої за формою 1-ОПП або 5-ОПП, в якій є відмітка «Зміни» (подається за новим місцем).

Одночасно з вищепереліченими документами платник подає заяву (форма 1-ПДВ), на якому є відмітка «Перереєстрація». При цьому слід звернути увагу на наступні особливості:

Читайте також Новий розрахунок коригування до податкової накладної з 01.04.2016. Приклад заповнення

 1. Подача заяви 1-ПДВ здійснюється за новим місцем обліку платника.
 2. Дані в заяві відображаються на дату її подання.
 3. У розділі 5 платник повинен вказати причини його реєстрації в якості платника ПДВ (або критерії, згідно з якими він відповідає вимогам реєстрації).
 4. У розділі 7 заповнюються тільки необхідні поля і рядки.
 5. Подання декларацій з ПДВ та його сплата здійснюються до кінця бюджетного (поточного) року за старим місцем реєстрації платника (база знань «ЗІР», підкатегорія 101.01.02).

Станом на сьогоднішній день, заповнення реквізиту податкової накладної «Місцезнаходження платника» не є обов’язковим, тому його відсутність не може бути підставою для відмови у праві на податковий кредит покупця.

Перереєстрація при виявленні контролюючим органом помилки в Реєстрі

При встановленні невідповідності в даних, внесених до Реєстру платників ПДВ та ЄДР, або виявленні допущених помилок, в обов’язки територіального податкового органу за основним місцем обліку платника податків входить з’ясування всіх обставин, що стали причинами таких невідповідностей. Далі, відповідно до вимог Положення 1130, податковий орган зобов’язаний повідомити платника податків про виявлені порушення.

Виправлення вносяться до Реєстру одночасно з початком процедури перереєстрації платника. При цьому платник ПДВ надає в контролюючий орган наступні документи:

Читайте також Що змінилося у новій формі податкової наклданої з 01.04.2016? Частина 1 і Що змінилося у новій формі податкової накладної з 01.04.2016? Частина 2

 1. Заява (форма 1-ПДВ), де проставляється відмітка «Перереєстрація у зв’язку з виявленими помилками».
 2. Додаток до заяви, де платник дає свою згоду провести необхідні реєстраційні зміни.

Відповідальність за порушення строків подачі заяви

Чинним законодавством (ПКУ, ст. 117) для платників податків передбачена відповідальність за несвоєчасне подання документів до податкового органу для взяття на облік чи внесення змін у реєстраційні дані у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів (510,00 грн.).

Тим не менш, на думку ДФС (див. базу знань «ЗІР» (підкатегорії 101.31 і 101.07)), дія ст. 117 не поширюється на порушення, допущені платником податку при поданні заяви про перереєстрацію.

Враховуючи той факт, що ні в ПКУ, ні в Положенні 1130 інших спеціальних норм на цей рахунок не існує, підстав для притягнення платника податку за порушення порядку перереєстрації його як платника ПДВ не існує.

При поддержке: Что такое кармический менеджмент и действительно ли он помогает достичь своей цели? Читайте подробнее на сайте https://gennadykuimov.com/ Бизнес школы кармического менеджмента Геннадия Куимова.

Особливості перереєстрації платників податку на додану вартість
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00254 sec