Податки > Різне > Особливості оподаткування виплати дивідендів в 2016 році

Особливості оподаткування виплати дивідендів в 2016 році

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

При поддержке: Покупка недвижимости в пригороде — это отличный вариант для тех, кто хочет на выходных или в отпуске отдыхать от городской суеты. Агентство http://www.alfabrok.ua/ предлагает дома и котеджи в Вишневом. Загляните на их сайт и посмотрите варианты.

Виплата дивідендів юрособі нерезиденту

В ПКУ (ст. 14, п. п. 14.1.122) дано визначення нерезидента. До даної категорії відносяться:

 1. Іноземні компанії, які були створені відповідно до законодавства інших держав, їх філії та представництва, які були зареєстровані, акредитовані або легалізовані відповідно до законодавства України з місцезнаходженням на території України.
 2. Офіційні представництва (дипломатичні, консульські та інші) інших держав або міжнародних організацій в Україні.

Досить часто трапляється так, що бухгалтера плутають авансовий платіж податку на прибуток з податком, що сплачується у зв’язку з репатріацією доходів, які виплачуються (нараховуються) на користь нерезидентів. Останній (в розмірі 15%) утримується з суми нарахованих на користь нерезидента дивідендів і сплачується до бюджету резидентом (ст. 141; п. 141.4.1 ПКУ). У цьому разі резидент, який здійснює такі виплати (нарахування), виступає в ролі податкового агента.

Читайте також Зміни у порядку реєстрації юридичних осіб, ФОП та громадських формувань в 2016 році

Виходячи з вищевикладеного, резидент, що виплачує на користь нерезидента дивіденди, повинен:

 1. Провести нарахування та сплатити авансовий платіж з податку на прибуток.
 2. Утримати (сплатити в бюджет) 15% податку на репатріацію з суми дивідендів за рахунок нерезидента.

Важливо: при утриманні податку на репатріацію належить керуватися міжнародними договорами, спрямованими на уникнення подвійного оподаткування (які були ратифіковані в Україні). Якщо положення міжнародних договорів суперечать правилам, встановленим ПКУ, слід керуватися положеннями цих договорів (ПКУ, с. 3, п. 3.2).

Це означає, що якщо ставка податку, передбачена у міжнародному договорі менше ставки, передбаченої ст. 141.4.1 ПКУ, слід використовувати більш низьку ставку.

Для того щоб скористатися правом на звільнення від сплати або застосування меншої ставки податку на репатріацію, нерезидент зобов’язаний надати резиденту, який виступає в якості податкового агента, такі підтвердження:

 1. Свого статусу податкового резидента держави, з якими Україна підписала відповідний договір.
 2. Того, що він є бенефіціарним, тобто фактичним власником (одержувачем) доходу.

Читайте також Податок на прибуток: особливості заповнення окремих розділів і подачі декларації за 2015 рік

Оподаткування виплат фізичним особам

Емітент корпоративних прав або особа, якій цей емітент доручив здійснити нарахування (виплату) дивідендів, є відповідальними особами (податковими агентами) за утримання та сплату ПДФО.

У 2016 році доходи фізосіб, нараховані у вигляді дивідендів, підлягають оподаткуванню у наступних розмірах:

 • 18% для дивідендів, нарахованих на акції та (або) виплачуються ІСІ сертифікатах. Виняток – зазначені у ст. 165.5.2 ПКУ види доходів.
 • 5% для дивідендів по акціях і корпоративних правах, які були нараховані юрособами – платниками податку на прибуток.
 • Звільняються від сплати – доходи, нараховані у вигляді акцій (паїв, часток) у статутному фонді емітента корпоративних прав.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що розмір ПДФО залежить від того, чи є податковий агент платником податку на прибуток: 5% — для платників, 18% – для інших.

Читайте також Рента на видобуток газу: ставки знижені, що далі?

Примітка: якщо дивіденди були нараховані, але не виплачені, то сума податку підлягає сплаті, згідно ст. 168.1.5 ПКУ, до 30 числа наступного місяця.

Крім того, сума нарахованих дивідендів підлягає обкладенню військовим збором. Емітент корпоративних прав утримує із суми нарахованого доходу 1,5%.

Оподаткування ПДФО дивідендів з фіксованими розмірами виплат

Чинне законодавство україни дозволяє акціонерним товариствам емітувати як прості акції, так і привілейовані. Останні дають можливість їх власникам переважне право на одержання прибутку у порівнянні з власниками простих акцій. Питома вага привілейованих акцій у статутному фонді товариства не може перевищувати 25%.

Такі переважні права власників реалізуються у формі щорічних фіксованих виплат, незалежно від показника рентабельності (дивіденди можуть нараховуватися навіть у випадку збитковості емітента за результатами року). Подібні виплати за своєю суттю є витратами юрособи за виконання взятих зобов’язань.

Особливість обкладення ПДФО при таких виплатах полягає в тому, що вони в цілях оподаткування прирівнюються до виплати зарплати. Починаючи з 2016 року, нараховані дивіденди за привілейованими акціями обкладаються ПДФО за ставкою 18%.

Читайте також Зміни у податковому законодавстві з 1 січня 2016 року

Доходи, нараховані на користь фізосіб емітентами корпоративних прав з фіксованими сумами виплат, також підлягають оподаткуванню і військовим збором.

Особливості оподаткування виплати дивідендів в 2016 році
Оцініть статтю

One Response to Особливості оподаткування виплати дивідендів в 2016 році

 1. Таїсія:

  Підкажіть. На Приватному підприємстві один засновник. В кінці року є нерозподілений прибуток і засновник хоче частину цього прибутку забрати у вигляді коштів. За якою ставкою будуть оподатковуватися ці виплати? Дякую.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend