Податки > Різне > Особливості надання відпустки сумісникам

Особливості надання відпустки сумісникам

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко написал(а) 54 статей в своем блоге.

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Українське законодавство не обмежує громадян у кількості місць роботи. Праця у вільний від основної роботи час на умовах трудового договору на іншому або тому ж самому підприємстві вважається сумісництвом. Працівники, які працюють за сумісництвом, мають таке ж право на щорічну оплачувану відпустку, що й працівники за основним місцем роботи.

Умови надання відпустки сумісникам

Порядок надання відпустки особам, які працюють за сумісництвом регламентується Кодексом законів про працю та законом України «Про відпустки» № 504/96-ВР від 15.11.1996 р.

Читайте також Відпустки. Види та право надання

Законодавством передбачено надання щорічної основної відпустки сумісникам тривалістю не менше ніж 24 дні незалежно від зайнятості працівника.

Згідно п.6 ст. 10 Закону «Про відпустки» у перший рік роботи на підприємстві сумісники мають право на отримання відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи одночасно з відпусткою за основним місцем роботи.

У разі, якщо термін відпустки за основним місцем роботи більше ніж за сумісництвом, працівник має право на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи оформити відпуску без збереження заробітної плати за місцем роботи за сумісництвом (п.14 ст.25 ЗУ № 504/96-ВР). Ця норма не поширюється на випадки, коли термін відпуски за сумісництвом більший ніж за основним місцем роботи. Відпустка без збереження заробітної плати за основним місцем роботи на різницю днів тривалості відпусток може надаватися лише на розсуд керівника з врахуванням інтересів підприємства.

Слід зауважити, що отримання відпустки за сумісництвом одночасно з відпусткою за основним місцем роботи є правом працівника, а не обов’язком. Але при цьому потрібно враховувати, що згідно п.6 «Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій», затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 р. N 43 відпустка працівникам державних підприємств на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи.

Читайте також Грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні. Приклад розрахунку

Види відпусток, передбачені сумісникам

Працівники, що працюють за сумісництвом, мають право на отримання щорічної додаткової відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами труда та за особливий характер праці в залежності від часу зайнятості працівника в цих умовах. Додаткова відпустка працівнику надається у разі, якщо він працює зі шкідливими та важкими умовами не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв.

Додаткова відпустка за ненормований робочий день сумісникам не надається, оскільки діючим законодавством сумісникам встановлюється нормований робочий час.

Оплата додаткових відпусток в зв’язку з навчанням сумісникам не передбачена, але на весь період такої відпустки за основним місцем роботи, працівники мають право на відпустку без збереження заробітної плати за сумісництвом (Лист Міністерства праці та соціальної політики від 05.06.2008 р. N 5305/0/14-08/06).

Працівники, які працюють за сумісництвом, мають право на соціальні відпустки, передбачені статтями 17-19 Закону України «Про відпустки»:

  • відпустка по вагітності та пологах;
  • відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи.

Всі види соціальних відпусток надаються сумісникам одночасно з відпусткою за основним місцем роботи.

Читайте також Приклад розрахунку компенсації за невикористану відпустку, якщо в розрахунковому періоді були лікарняні, одноразова премія і відпустка за свій рахунок

Компенсація за невикористану відпустку

Відповідно до статті 24 ЗУ «Про відпустки» працівники, які працюють за сумісництвом, при звільненні мають право на компенсацію невикористаних днів щорічної основної та додаткової відпустки та соціальної відпустки працівникам, що мають дітей.

В разі, якщо сумісник вирішив звільнитися до закінчення робочого періоду, за який ним була одержана відпустка повної тривалості, за дні відпустки, яки були отримані в рахунок не відпрацьованої частини робочого року проводиться утримання із заробітної плати.

Оплата відпустки працівникам, що працюють за сумісництвом

Законодавцями не встановлено жодних особливостей розрахунку відпускних сумісникам. Алгоритм розрахунку середньоденної заробітної плати для оплати часу перебування у відпустці сумісника не відрізняється від розрахунку для штатних працівників.

Розрахунок проводиться виходячи з фактично нарахованої заробітної плати за розрахунковий період відповідно до вимог «Порядку обчислення середньої заробітної плати» №100 від 08.02.1995 р.

При поддержке: Планируете наладить импорт на вашем предприятии но не знаете с чего начать? Группа Компаний Аривист поможет вам разобраться в хитросплетениях таможенного законодательства или полностью возьмет на себя таможенные вопросы по доставке ваших грузов.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.87MB/0.00070 sec