Оскарження податкових повідомлень рішень (ППР) податкової служби (все, що треба знати)

Якщо вам більше до смаку російська мова читайте статтю російській тут.
Ми знаємо, що податкові перевірки дуже рідко закінчуються нічим. Якщо перевіряючим не вдасться знайти реальних порушень податкового законодавства, або іншого законодавства, контроль за яким покладено на податкову службу, їм доводиться описувати в акті перевірки спірні порушення, або «притягувати їх за вуха». А все для того, щоб виконати план донарахувань. Податкові повідомлення – рішення (далі ППР), прийняті за результатами таких перевірок, слід оскаржувати. Процедура оскарження може розтягнутися на довгий час, проте, якщо мова йде про значні суми грошей, воно того варто. У цій статті розглянемо особливості процедури оскарження рішень податкової служби на різних ланках цього тривалого процесу. Отже,

Згідно пункту 14.1.7 Податкового кодексу, оскарження рішень контролюючих органів — оскарження платником податку податкового повідомлення — рішення про визначення сум грошового зобов’язання платника податків або будь-якого рішення контролюючого органу в порядку і строки, які встановлені цим Кодексом за процедурами адміністративного оскарження, або в судовому порядку.

У процедурі оскарження актів документальних або фактичних перевірок та податкових повідомлень — рішень податкової служби, прийнятих на підставі цих актів дуже важливо чітко визначати певні дати, від яких залежать строки, які даються на вчинення тих чи інших дій. Розташуємо ці дати у хронологічному порядку:

 1. Дата отримання акту перевірки.
 2. Граничний строк на подання заперечень до акту (п’ять робочих днів з дня отримання акту).
 3. Граничний строк на відповідь на заперечення (п’ять робочих днів, наступних за днем отримання заперечень).
 4. Дата прийняття податкового повідомлення рішення (10 робочих днів з дня отримання акту, або 3 робочих дня, наступних за днем вручення або надіслання відповіді на заперечення).
 5. Дата отримання повідомлення рішення платником податків.
 6. Дата сплати по податковому повідомленню рішення (10 календарних днів, наступних за днем отримання ППР).
 7. Дата виникнення податкового боргу (10 й календарний день, за днем отримання ППР, у разі несплати суми грошового зобов’язання).
 8. Дата початку адміністративного оскарження
 9. Строк розгляду скарги (20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, або 60 календарних днів у разі продовження строків розгляду).
 10. Дата початку судового оскарження.
 11. Закінчення процедури оскарження.
 12. Дата сплати за результатами оскарження (10 календарних днів, наступних за днем закінчення оскарження).

Тепер спробую розписати дії платника податків по вищенаведеним датам

Надання заперечення до акту перевірки

Дата отримання акту перевірки

Платник податків отримав акт перевірки, яким встановлені порушення податкового законодавства. Якщо суб’єкт господарювання не згоден з висновками акту, то згідно пункту 86.7 Податкового кодексу, він має право подати свої заперечення протягом п’яти робочих днів з дня отримання акту. Слід звернути увагу, що відлік строків починається саме з дня отримання, тобто день отримання рахується. Можна вказати у запереченнях, щоб їх розглядали в присутності представників платника податків.
Також, слід звернути увагу на те, що краще подавати заперечення нарочно до канцелярії податкової служби.

Граничний строк на подання заперечень до акту

Якщо строк у п’ять робочих днів з дня отримання акту перевірки пропущено, то заперечення можна не подавати. Все одно податкова служба залишить їх без розгляду.

Граничний строк на відповідь на заперечення

Згідно все того ж пункту 86.7 Податкового кодексу, податкова служба має розглянути заперечення протягом п’яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (звертаю увагу на те, що день отримання заперечень не враховується). Не пізніше цього строку податкова служба повинна письмово відповісти на заперечення та або вручити відповідь під розписку платнику податків або надіслати поштою.

Дата прийняття податкового повідомлення рішення

Дата прийняття податкового повідомлення – рішення буде відрізнятися, в залежності від того, чи буде платник податків надавати заперечення до акту. Строки прийняття ППР складають (пункт 86.8 ПКУ):
1. Десять робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки. При цьому ППР не обов’язково буде прийнятий саме на 10й день. Можливо і раніше, проте не раніше граничного строку на подання заперечення до акту перевірки.
2. За наявності заперечень до акту — протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Тобто, можна зробити висновок, що завдяки поданню заперечень на акт перевірки, можна трохи відстрочити дату прийняття податкового повідомлення рішення.

Чи є сенс подавати заперечення до акту перевірки?

Слід зазначити, що за результатами розгляду заперечень, у 99% випадків висновки акту перевірки залишаються без змін. Ми знаємо, що податкова служба завжди йде до кінця. Тож чи варто подавати заперечення, якщо в них практично немає сенсу. Сенс подавати заперечення на акт перевірки все ж таки є. І полягає він ось в чому:

 1. Згідно пункту 44.7 Податкового кодексу, якщо в акті є перелік документів, визначених як відсутні або не надані платником податків до перевірки, або ми вважаємо що можемо надати додаткові документи, можна надати їх протягом трьох робочих днів з дня отримання акта перевірки. Доцільно буде разом з документами надати і заперечення.
 2. Запереченнями можна трохи відстрочити дату прийняття ППР.
 3. Текст, викладений у запереченнях, потім зможе стати основою для адміністративної скарги або судового позову.

Дата отримання та дата сплати грошового зобов’язання по податковому повідомленню рішення

Отже, платник податків отримує ППР. Він може отримати його нарочно під розписку у податковій службі або по пошті. Якщо хочемо потягнути час, то краще не отримувати нарочно, а попросити, щоб його надіслали поштою.
З цієї дати починається відлік строку, протягом якого платник податків зобов’язаний або сплатити суму грошового зобов’язання визначеного у повідомленні рішенні або розпочати процедуру оскарження.
Згідно пункту 57.3 Податкового кодексу платник податків зобов’язаний сплатити суму донарахованого податку та штрафних санкцій, визначених у ППР протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання такого податкового повідомлення-рішення.

Дата виникнення податкового боргу

Якщо протягом 10 календарних днів платник податків не здійснить одну з двох дій, або сплатить суму, визначену у ППР, або розпочне процедуру оскарження ППР, то на десятий календарний день, сума грошового зобов’язання буде вважатися узгодженою та у платника податків виникне податковий борг або в простонародді недоїмка.

Згідно пункту 14.1.175 Податкового кодексу, податковий борг — сума узгодженого грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.

З цієї дати податкова служба буде розпочинати процедуру стягнення податкового боргу, надсилати податкові вимоги, арештовувати майно і таке інше. Це тема для зовсім іншої статті.
Також читайте мою статтю з приводу недоЇмки на сайті Блоги Ліга.нет http://blog.liga.net/user/aablitsov/article/8041.aspx .

Оскарження податкового повідомлення — рішення
Отже, щоб у платника податків не виникло податкового боргу та ціла купа проблем, які з ним пов’язані, протягом 10 календарних днів за днем отримання ППР слід розпочати процедуру оскарження. Зробити це можна двома способами: в адміністративному або судовому порядку. Кожен спосіб має свої переваги та недоліки, про які поговоримо нижче.

Адміністративне оскарження

Адміністративне оскарження полягає у поданні скарги до податкового органу вищого рівня. Якщо ППР прийняла місцева податкова інспекція, то скарга подається до ДПС області і так далі. Скаргу слід подати протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання ППР. Якщо ці строки пропустити, то скаргу залишать без розгляду.
Скарга розглядається протягом 20 календарних днів, наступних за днем її отримання. Строк розгляду скарги може бути продовжений до 60 календарних днів.
Початком процедури адміністративного оскарження вважається дата отримання скарги податковим органом (у разі подання скарги нарочно) або дата отримання відділенням зв’язку поштового відправлення зі скаргою (у разі надсилання скарги поштою).
Коли платник податків отримує рішення ДПС області про розгляд скарги і якщо така скарга не була задоволена, в нього є 10 календарних днів, щоб подати скаргу до ДПС України. При поданні скарги до ДПСУ, порядок розгляду скарги такий самий.

Судове оскарження

Платник податків має право надати позов до суду протягом строків давності, встановлених статтею 102 Податкового кодексу, тобто протягом 1095 днів. Щодо строків давності, також рекомендую почитати лист ВАСУ від 01.11.2011 №1935/11/13-11.
Одночасно здійснювати процедури судового та адміністративного оскарження не можна.

Чи варто розпочинати процедуру адміністративного оскарження?

Ті платники податків, які будь коли оскаржували податкові повідомлення рішення у адміністративному порядку знають, що у 99% випадків таке оскарження закінчується нічим. Зазвичай податковий орган вищого рівня повністю підтримує податкову інспекцію, яка прийняла ППР. То ж чи варто розпочинати процедуру адміністративного оскарження чи краще одразу подавати до суду? Я вважаю, що подавати скаргу на ППР до податкового органу вищого рівня можна приблизно у наступних випадках:
1. Податкова служба правомірно нарахувала грошове зобов’язання та треба потягнути час, щоб назбирати гроші для сплати.
2. Позов до суду ще не готовий, але треба розпочинати процедуру оскарження для уникнення виникнення податкового боргу.

Закінчення процедури оскарження ППР

Якщо проводилась процедура адміністративного оскарження, то у день прийняття рішення податкового органу вищого рівня на користь податкової служби, грошове зобов’язання, визначене у ППР вважається узгодженим.
В тому разі, якщо ППР оскаржувалося у судовому порядку, грошове зобов’язання вважається узгодженим у день набрання рішення суду законної сили.
Згідно пункту 57.3 Податкового кодексу, платник податків має сплатити суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, наступних за днем його узгодження. Звісно, якщо процедура оскарження ППР закінчилася на користь платника податків, сплачувати нічого не треба.

Висновки

Як бачимо, платнику податків під час проведення процедури оскарження податкового повідомлення рішення слід чітко дотримуватися строків, які передбачені Податковим кодексом для вчинення тих чи інших дій (подання заперечень, скарги чи судового позову). Інакше, заперечення або адміністративна скарга може бути залишена без розгляду та у платника податків виникне податковий борг (недоїмка), який принесе із собою велику кількість проблем у вигляді вимог податкової служби погасити прострочене податкове зобов’язання та інших дій по погашенню недоїмки, передбачених Податковим кодексом.
Тому, бажаю всім платникам податків, які розпочинають процедуру оскарження неправомірного, на їх думку, податкового повідомлення рішення пам’ятити всі строки та чітко їх дотримуватися.

Коментарі:

 bykashka » 05 июн 2012, 11:44

За відмову перевіряючих розписатися у журналі реєстрації перевірок, платник податків може не допистити до перевірки (за версією ДПСУ у Донецькій області).

Чи можна на об’єкті торгівлі вести книгу обліку перевірок та чи має право продавець у разі відмови представників контролюючих органів зареєструватись у такій книзі не допустити їх до перевірки?
Відповідно до п. 7 Указу Президента України від 23.07.98 р. № 817/98 «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» (зі змінами та доповненнями) рекомендовано підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності ведення журналів відвідання їх та їхніх структурних підрозділів представниками контролюючих органів з обов’язковим зазначенням у цих журналах строків та мети відвідання, посади і прізвища представника, який обов’язково ставить свій підпис у цьому журналі. Відмова представника контролюючого органу від підпису в журналі є підставою для недопущення його до проведення перевірки. Про факт цієї відмови суб’єкт підприємницької діяльності зобов’язаний повідомити письмово у 3-денний строк контролюючий орган, в якому працює такий представник.Державна податкова служба в Івано-Франківській області

Наврядчи з такою позицією можна погодитись. Про журнал реєстрації перевірок немає ані слова у Податковому кодексі, а саме у статтях, які регулюють порядок допуску до перевірки. На мою думку, в цьому випадку, не допускати до перевірки категорично не можна.

 noosfera » 08 апр 2013, 16:08

Адміністративна скарга на рішення податкової– змарнований час. Дана процедура лише може посилити ефект незаконності рішення, але не матиме позитивного результату для платника податків.
Оскарження рішення податкової в суді може призвести до скасування повідомлення — рішення.
Варто подавати позовну заяву про скасування рішення податкової одразу після отримання повідомлення — рішення.
Оскарження податкових повідомлень рішень (ППР) податкової служби (все, що треба знати)
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00643 sec