Податки > Відповіді на запитання читачів > Оренда у платника єдиного податку. Чи є доходом відшкодування орендарем комунальних платежів?

Оренда у платника єдиного податку. Чи є доходом відшкодування орендарем комунальних платежів?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Орендодавець підприємець — єдиноподатник третьої групи, орендар – юридична особа. Згідно договору оренди орендар відшкодовує комунальні послуги за окремим рахунком. Раніше відшкодування коммунальних послуг було доходом орендодавця єдиноподатника, а як у 2012 році?

З початком 2012 року та з вступом в силу нових норм Податкового кодексу щодо спрощеної системи оподаткування, у цьому питанні майже нічого не змінилося. Однак з’явилися окремі особливості, від яких для платника єдиного податку багато чого залежить.

Розглянемо приклад. Платник єдиного податку є власником приміщення та самостійно уклав договори на споживання комунальних послуг з обслуговуючим підприємством. Також єдинник, в якості орендодавця, уклав договір оренди з іншим суб’єктом господарської діяльності. Умовами договору оренди може бути передбачено, що:

  • відшкодування комунальних платежів є складовою частиною орендної плати;
  • відшкодування комунальних платежів здійснюється окремо та не включається до складу орендної плати.

Розглянемо кожен випадок окремо. Слід звернути увагу, що розглядати їх будемо лише в полі податкового законодавства.

Комунальні платежі включаються до орендної плати

Наприклад, договором оренди передбачено, що орендар щомісяця сплачує орендодавцю орендну плату, яка складається з двох частин:

  1. Перша частина — фіксована сума орендної плати;
  2. Друга частина – сума, яка залежить від розміру вартості комунальних платежів відповідно до рахунку, виставленого комунальним підприємством на адресу орендодавця – платника єдиного податку.

І перша і друга частина є орендною платою. Якщо ця сума надходить на поточний рахунок платника єдиного податку або він отримує її готівкою, то вся сума орендної плати є його доходом відповідно до пункту 292.1 Податкового кодексу та підлягає оподаткуванню єдиним податком. Комунальні платежі за своєю сутністю є витратами підприємця, а, як, відомо, платник єдиного податку не має права зменшувати свій дохід на суму витрат.

Комунальні платежі не включаються до складу орендної плати

Наприклад, орендна плата складається з фіксованої суми, а комунальні платежі відшкодовуються платнику єдиного податку окремим рахунком. В цьому випадку, кошти, що надійшли від орендаря на адресу платника єдиного податку також є його доходом. Але, оскільки відшкодування вартості комунальних послуг не включається до орендної плати, ця сума вважається доходом, не зазначеним у свідоцтві платника єдиного податку. Саме така позиція наведена у Єдиній базі податкових знань на офіційному сайті ДПСУ.

Для єдинників другої групи такий дохід оподатковується за ставкою 15% відповідно до пункту 293.4 Податкового кодексу. Платники єдиного податку третьої та четвертої груп сплатять з такого доходу 3% або 5% (в залежності від статусу платника ПДВ). Фізичним особам підприємцям, з кварталу наступного за періодом отримання доходу від виду діяльності не зазначеного у свідоцтві платника єдиного податку, доведеться добровільно перейти на загальну систему оподаткування (ч.7 п.298.2.3 ПКУ). У зв’язку з цим можна пошукати додаткові джерела доходу, клінкерна цегла — непоганий варіант.

Чи можливо уникнути включення суми відшкодування комунальних платежів до доходу платника єдиного податку?

Я бачу лише один вихід з ситуації (якщо хтось знає ще, прошу у коментарі). Наскільки він доцільний, кожен буде вирішувати окремо. Орендар може переукласти договір на обслуговування з комунальним підприємством. В цьому випадку, саме орендар буде виступати отримувачем послуг та сплачувати їх вартість напряму на рахунок комунального підприємства. Платник єдиного податку – орендодавець не буде отримувати від орендаря відшкодування орендних платежів та, відповідно, в нього не буде потреби включати цю суму до доходу.

Оренда у платника єдиного податку. Чи є доходом відшкодування орендарем комунальних платежів?
Оцініть статтю

6 Responses to Оренда у платника єдиного податку. Чи є доходом відшкодування орендарем комунальних платежів?

  1. ника:

    Добрый вечер. я фоп 2 группа. сдаю в аренду свое помещение. арендатор платит мне арендную плату+коммунальные услуги (договор у меня с жеко), а я эти коммунальные плачу жеку. в свидетельстве у меня вид деятельности — сдача в аренду собст. недв-сти. арендатор перекзаключать договор с жеком не хочет. в декларации я указала в качестве дохода не только сумму арендной платы, но и сумму коммунальных. в договоре с арендатором указано, что
    Компенсація ОРЕНДАРЕМ ОРЕНДОДАВЦЮ плати за спожиті електро-, теплоенергію, воду, водовідведення, телефон, інтернет, телебачення, утримання території та інші комунальні послуги здійснюється за фактично отримані послуги на підставі рахунків обслуговуючої організації у термін … дні з моменту отримання цих рахунків ОРЕНДАРЕМ та не входить до орендної плати
    что делать, если вдруг будет проверка налоговой? не показывать Договор, настаивать, что все это арендная плата, а я саа плачу коммунальные? спасибо

  2. ника:

    я так понимаю, мне стоит внести коррективы в Договор: а именно то, что у Вас указано выше:

    орендар щомісяця сплачує орендодавцю орендну плату, яка складається з двох частин:
    Перша частина — фіксована сума орендної плати;
    Друга частина – сума, яка залежить від розміру вартості комунальних платежів відповідно до рахунку, виставленого комунальним підприємством на адресу орендодавця – платника єдиного податку.

    правильно? или не надо?

  3. Здравствуйте. Ну исходя из официальной позиции налоговой, я бы договор все таки переписал. Ведь это не так уж и трудно, а последствия применения санкций, которые описаны в статье, очень серьезны.

  4. ника:

    спасибо! так и сделаю! это просто.

  5. Наталія:

    Добрий день.Я ФОП 2-ої групи суборендую приміщення в орендодавця , та щомісяця сплачую орендодавцю орендну плату, яка складається з двох частин:
    Перша частина — фіксована сума орендної плати;
    Друга частина – сума, яка залежить від розміру вартості комунальних платежів відповідно до рахунку, виставленого комунальним підприємством на адресу орендодавця.В договорі вказано що до орендної плати не входить оплата:електроенергія,газо-водо-теплопостачання,каналізація,і.т.д.Які мої дії далі?

  6. Оксана:

    Добрий день! У нес ФОП за загальних умовах. Має нежитлове приміщення, яке частину здає в оренду(маємо договір оренди) та частину приміщення у нас придбало інше підриємство,якекористується електроенергією від нашого приміщення і немає можливості провести собі окремо . З ними у нас договір на відшкодування комунальних послуг. Чи маємо включати до доходів відшкодування електроенергії з цього підприємства? Дякую!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend