Податки > Податки в житті громадян > Оренда автотранспорту у фізичних осіб: особливості сплати ПДФО, ЄСВ та військового збору

Оренда автотранспорту у фізичних осіб: особливості сплати ПДФО, ЄСВ та військового збору

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк написал(а) 30 статей в своем блоге.

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

Суб’єкти господарювання в порядку здійснення своєї діяльності найчастіше використовують різні транспортні засоби. В основному, це легковий і вантажний автотранспорт. Оскільки можливість придбати автотранспорт мають не всі, а іноді це просто недоцільно, доводиться його орендувати, в тому числі – у фізичних осіб. В таких випадках, в залежності від статусу орендаря, на такий господарюючий суб’ект можуть покладатися (чи не покладатися) обов’язки податкового агента.

Утримання та сплата ПДФО

Відповідно до положень Податкового кодексу (ст. 164.2.2), податком на доходи фізичних осіб оподатковуються (в тому числі) і доходи, отримані такою фіз. особою в результаті виконання цивільно-правового договору. Виходячи з вищевикладеного, доходи орендодавця, отримані як орендна плата за використання автотранспортного засобу, підлягають обкладенню ПДФО.

Читайте також Як платнику єдиного податку зареєструватися платником податку на додану вартість?

Якщо орендодавець – фізична особа, а орендар – податковий агент, останній зобов’язаний (ПКУ, ст. 167.1.1) утримати податок із суми орендної плати із застосуванням ставки 18% (ПКУ, ст. 167).

Виходячи з вищевикладеного, орендодавцям, що є податковими агентами, у договорі оренди (у розділі, де йдеться про орендну плату) доцільно обумовлювати, що орендна плата сплачується за вирахуванням ПДФО і військового збору.

Нижче будуть розглянуті різні варіанти, при яких орендодавець може виступати (або не бути) в ролі податкового агента.

Варіант перший: орендар і орендодавець – фізичні особи (не підприємці)

У цьому випадку (ПКУ, ст. 168.2.1) обов’язок по обчисленню та сплаті в бюджет ПДФО покладаються на фізичну особу-орендодавця. Такий орендодавець зобов’язаний включити суму одержаного (нарахованого) доходу в загальний річний оподатковуваний дохід до податкової декларації за звітний податковий рік та сплатити з цього доходу податок.

Читайте також Як підприємці на єдиному податку можуть проводити розрахунки з контрагентами

Варіант другий: орендодавець – фізична особа підприємець на загальній системі оподаткування

У цьому разі орендар не нараховує та не утримує з орендаря податок (ПКУ, ст. 177.8) за умови, що орендар представив копію виписки (або витягу з ЄДР). Слід зазначити, що у разі, якщо орендодавець цих документів не представив, то, незалежно від його статусу, орендар зобов’язаний утримати та сплатити до бюджету суму нарахованого ПДФО.

Читайте також Як ФОП на єдиному податку сплачує інші податки і збори?

Варіант третій: орендар – фізична особа підприємець на єдиному податку

Згідно ст. 297.1 ПКУ, підприємці на єдиному податку 1-3-ї груп звільняються від обов’язків по сплаті ПДФО з доходів, отриманих за результатами своєї господарської діяльності. При цьому слід зазначити, що доходи підприємців на спрощеній системі не включаються у місячний (річний) розрахунок ПДФО такого платника податків фіз. особи.

Таким чином, при виплаті орендної плати орендодавцю (підприємцю на єдиному податку), в обов’язки орендаря не входить утримання сум ПДФО.

Сплата єдиного соціального внеску

У статті 7-й Закону про єдиний соціальний внесок не міститься норм, відповідно до яких такий вид доходів, як орендна плата, підлягає оподаткуванню ЄСВ. Тим не менш, там згадується такий вид доходів, як доходи фіз. осіб за надані послуги (виконані роботи) за договорами ЦПХ (цивільно-правового характеру). Слід зазначити, що орендна плата не відноситься ні до виконаних робіт, ні до наданих послуг. Таким чином, орендна плата не може і бути об’єктом обкладення ЄСВ.

Читайте також Як і коли підприємці платять єдиний податок

Сплата військового збору

Згідно з положеннями ПКУ (п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ), підлягають обкладенню військовим збором доходи фіз. осіб, які є об’єктом оподаткування ПДФО. Починаючи з 2015 року, об’єктом оподаткування військовим збором є практично всі види доходів, що підлягають обкладенню прибутковим податком. Згідно ст. 164.2.2, до останніх відносяться і доходи, отримані від здачі нерухомого майна в оренду. Виходячи з вищевикладеного, орендна плата, яка виплачується фіз. особі, оподатковується військовим збором.

При поддержке: Потеряли или забыли пин код от вашей кредитной карты? Читайте статью как узнать пин код карты на сайте о банковских картах cartoved.ru.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.87MB/0.00158 sec