Податки > Податки в житті громадян > Оподаткування виплат по недержавному пенсійному страхуванню

Оподаткування виплат по недержавному пенсійному страхуванню

Андрей Мендель

Андрей Мендель

Консультант. 14 лет опыт работы

З прийняттям змін до закону України «Про страхування», а також з прийняттям нової редакції закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» в 2003р., з 1 січня 2014р. в Україні почали діяти програми довгострокового страхування життя, програми недержавного пенсійного забезпечення, накопичувальних пенсійних вкладів.

Фактично, ці програми давно вже діють в Європі та Америці. Їх використовують громадяни цих країн для довгострокового страхування життя, а також для накопичення коштів до певного віку, найчастіше до пенсійного. Ці накопичені кошти є для них серйозною «надбавкою» до їх державної пенсії.

Читати далі Електронний кабінет платника податків. Погляд користувача

В Україні пенсійний фонд дотується з державного бюджету України і ці суми дотацій до ПФ збільшуються з року в рік. За статистикою — на одного офіційно працюючого в Україні вже припадає один пенсіонер. Тому рівень солідарної пенсії, де пенсіонери отримують пенсії з коштів, які відраховують до ПФ працюючі громадяни України, низький.

Рівні пенсійної системи

У законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1058-15) передбачено три рівні пенсійної системи.

Перший рівень — солідарна пенсійна система, яка діє зараз.

Другим рівнем пенсійної системи є накопичувальне обов’язкове державне пенсійне страхування. Законом визначено, що даний рівень буде вводитися при створенні в Україні певних економічних умов. На даний момент 2й рівень ще не введений.

Третім рівнем української пенсійної системи є недержавне добровільне пенсійне страхування.

Саме такі недержавні накопичувальні програми є реальною альтернативою солідарній пенсійній системі в Україні. Сьогоднішнє покоління українських громадян віком до 40-45 років, беручи участь в таких накопичувальних програмах, може отримати для себе надалі хорошу прибавку до державної пенсії солідарної системи. Крім цього, економіка держави, отримуючи додатковий фінансовий ресурс на тривалий період, також отримує можливість довгострокового кредитування та інвестування в ефективні проекти та виробництво товарів.

Читати далі Кредитна карта з кешбек. Що це таке?

Здавалося б, всім вигідно і громадянам, і державі. Але чи стимулює податкове законодавство України такі накопичувальні програми?

Оподаткування недержавного пенсійного страхування

У Податковому кодексі України оподаткування доходів, отриманих за договорами довгострокового страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій), недержавного пенсійного забезпечення, пенсійних вкладів та за договорами довірчого управління визначається п.8 статті 170.

При поддержке: Опытные игроки на финансовых рынках знают много приемов и стратегий ведения торговли. Одна из них — это скальпинг стратегии forex. А знаете ли вы, в заключаются такие стратегии?

У підпункті 2 п.8 ст.170 НК України йдеться, що податковий агент утримує та сплачує (перераховує) до бюджету податок за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу (15%, понад 10 мін. з / пл — 17% ), з:

а) 60 відсотків суми:

1. Одноразової страхової виплати за договором довгострокового страхування життя у разі досягнення застрахованою особою певного віку, обумовленого у такому страховому договорі, чи її дожиття до закінчення строку такого договору.

Якщо вигодонабувач є страхувальником за договором, оподаткуванню підлягає величина перевищення страхової виплати над сумою внесених страхових платежів за правилами оподаткування доходів від розміщення коштів на депозитних рахунках.

Відразу поясню. Вигодонабувач — це той, хто отримує вигоду, гроші, він же може бути і страхувальником, тобто тією людиною, з ким укладено договір страхування страховою компанією. Так от, якщо він отримує одноразову страхову виплату за договором страхування, то податком обкладається лише різниця між сумою його страхових внесків та страхової одноразовою виплатою. Ставка податку, як на депозит — 5%, але поки існує мораторій на її застосування.

Якщо ж страхова виплата отримана, наприклад, 20-річним сином батька, який колись застрахував сина в 10 річному віці, то 60% цієї суми обкладається 15% (17%) податком.

2. Одноразової страхової виплати за договором страхування довічних пенсій, за винятком одноразової виплати, передбаченої у підпункті «в» підпункту 170.8.3 цього пункту.

Поясню цей п.2. По закінченні договору страхування довічних пенсій виплата може бути одноразовою. І тоді 60% цієї суми також обкладають ставкою податку в 15% (17%). Виняток, якщо застрахована особа отримала інвалідність 1 групи. Тоді податком одноразова страхова сума не обкладається.

3. Виплати пенсії на визначений строк, що проводиться з недержавного пенсійного фонду учаснику фонду в порядку та строки, визначені законодавством.

Тобто, якщо після закінчення договору з недержавним пенсійним фондом особі, яка уклала такий договір, виплачується пенсія певний термін, то з 60% цієї пенсії буде також утримуватися 15% (17%) податок.

Читати далі Як правильно закрити кредитну карту

4. Регулярних та послідовних виплат (ануїтетів) за договором довгострокового страхування життя, пенсійних виплат за договором пенсійного вкладу, пенсійних та цільових виплат учасника фонду банківського управління, виплат довічної пенсії (довічні ануїтети), крім випадків, зазначених у підпункті «а» підпункту 170.8.3 цього пункту.

Поясню. Податок за ставкою 15% (17%) буде також утримуватися із 60% суми розстрочених постійних виплат (ануїтетів) після закінчення довгострокових договорів страхування життя, договорів пенсійного вкладу, довічних пенсій. Виняток, якщо одержувач суми не досяг повноліття або йому не менше 70 років (пп.а ст.170.8.3).

Що виходить. Людина в 40 років уклала договір, в якому по закінченні договору через 20 років йому буде виплачуватися регулярно певна сума. І от з цієї суми, яку він сам накопичив, своїми страховими або пенсійними внесками, держава ще хоче забрати 15% податку! І тільки лише, коли тобі буде 70 років, то тоді податком це не обкладатиметься.

б) викупної суми при достроковому розірванні страхувальником договору довгострокового страхування життя;

в) суми коштів, з якої не було утримано (сплачено) податок та яка виплачується вкладнику з його пенсійного вкладу або рахунка учасника фонду банківського управління у зв’язку з достроковим розірванням договору пенсійного вкладу, договору довірчого управління, договору недержавного пенсійного забезпечення.

Підпункти б) і в) пп. 2 п.8 ст.170 НК зрозумілі і логічні. Якщо ти розривати достроково свій довгостроковий договір страхування або договір пенсійного вкладу, то від тієї суми, яку ти отримуєш при розірванні договору (викупна сума) ти сплачуєш 15% (17%) ставку податку на дохід. Тут державою стимулюється розірвання таких договорів.

Може бути така ситуація — страхову виплату або виплату за договором пенсійного вкладу в разі смерті застрахованої особи отримує спадкоємець. Тоді ця сума оподатковується за правилами, встановленими НК для оподаткування спадщини.

Є й такий ще пункт «Сума доходів, отриманих за договорами довгострокового страхування життя, пенсійними вкладами, договорами довірчого управління, укладеними з учасниками фондів банківського управління, та недержавного пенсійного забезпечення, що підлягають оподаткуванню, зменшується на суму внесків, сплачених за такими договорами до 1 січня 2004 ». (Абз.7 пп.170.8.3 ПК)

Читати далі На що звернути увагу в кредитному договорі?

Податковим агентом, який утримує та сплачує податок зі страхових або пенсійних недержавних виплат є страховик, банк або адміністратор недержавного пенсійного фонду.

Як бачимо, аналізуючи положення п.8 ст. 170 ПК України, державою поки не створено умов для стимулювання довгострокового страхування життя та накопичення недержавної пенсії. Фактично, тільки після 70-річного віку ці виплати не оподатковуються або при отриманні інвалідності 1 гр.

Чи є сенс тоді в цих договорах, які добре працюють в Європі і США? Адже, поклавши ці ж гроші на депозит в банк, можна також поповнювати їх регулярно, отримувати свої відсотки на депозит, а після закінчення договору забрати свої гроші без будь-яких податків.

Оподаткування виплат по недержавному пенсійному страхуванню
2 (40%) 1 vote

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.92MB/0.00074 sec