Оподаткування спадщини та подарунків згідно Податкового кодексу

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Коли фізична особа отримує спадщину, постає питання: а скільки вона винна державі? Якщо фізична особа відповідає певним критеріям, сплачувати до бюджету частку від вартості спадщини не доведеться. Проте, якщо вона цим критеріям не відповідає, їй доведеться сплатити до державної скарбниці певний відсоток. Про те, коли, як і в яких випадках необхідно сплачувати податок на доходи фізичних осіб від вартості об’єкта спадщини поговоримо у цьому пості.

Одразу слід зазначити, що мова у статті піде не лише про спадщину. Вартість отриманих подарунків оподатковується так само. Тому, надалі, якщо я пишу спадщина, то також маю на увазі подарунок, та навпаки, якщо пишу подарунок, то також маю на увазі спадщину.

Спадщина розділяється на такі види:

 • нерухоме майно;
 • рухоме майно;
 • комерційна власність (цінні папери, інтелектуальна власність, власність на об’єкт бізнесу);
 • сума страхового відшкодування за договорами страхування;
 • готівка або кошти на рахунках.

За якими ставками оподатковується спадщина та подарунки?

Для оподаткування спадщини можуть застосовуватися три ставки податку на доходи фізичних осіб: нульова ставка, ставка п’ять відсотків, а також п’ятнадцять або сімнадцять відсотків.

Нульова ставка

Коли отримуєш спадщину, звичайно, хочеш, щоб вона оподатковувалася за нульовою ставкою, тобто, щоб у бюджет нічого не треба було платити. Проте, якщо платник податку на доходи фізичних осіб не підходить до нижче перерахованих категорій, то він не зможе скористатися нульовою ставкою. Отже право на застосування нульової ставки мають:

 • члени сім’ї першого ступеня споріднення, які успадковують будь яку власність (окрім випадків, коли або спадкоємець або спадкодавець є нерезидентом);

Визначення поняття «члени сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення» наведено у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті Податкового кодексу України. А саме, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

 • особа інвалід І групи або особа, яка має статус дитини сироти або, дитини позбавленої батьківського піклування, якщо успадковується нерухоме майно, рухоме майно, сума страхового відшкодування.
 • дитина інвалід, яка успадковує нерухоме або рухоме майно.
 • будь яка особа, яка успадковує грошові заощадження або цінні папери часів СРСР.

Ставка п’ять відсотків

Ставка п’ять відсотків застосовується для будь якого майна для спадкоємців, що не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення. Тобто, всі члени сім’ї, які не є батьками, чоловіком або дружиною чи дітьми (в тому числі всиновленими), при отриманні спадщини мають сплатити до державної скарбниці п’ять відсотків податку на доходи фізичних осіб.

Ставка п’ятнадцять або сімнадцять відсотків

Ставка п’ятнадцять або сімнадцять відсотків застосовується для спадкоємця резидента, який отримує спадщину від спадкодавця нерезидента, а також для спадкоємця нерезидента, який отримує спадщину від спадкодавця резидента.

У разі, якщо вартість об’єкту спадщини не перевищує суму десяти розмірів мінімальних заробітних плат, встановлених на перше січня поточного року, то застосовується ставка 15 відсотків. Все що більше цієї суми оподатковується за ставкою 17 відсотків.

Наприклад: вартість об’єкту спадщини складає 20 000,00 грн. Розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2011 року складає 941,00 грн. Десять мінімальних заробітних плат – 9 410,00 грн. Спадщина оподатковується наступним чином. 9 410,00 * 15% = 1 411,5 грн. 20 000,00 – 9 410,00 = 10 590,00 * 17% = 1 800,3 грн.

Отже, якщо нерезидент отримує спадщину від резидента, або резидент отримує спадщину від нерезидента, вартість якої складає 20 000,00 грн., він повинен заплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 1 411,5 + 1 800,3 = 3 211,8 грн.

Хто повинен перераховувати податок на доходи фізичних осіб від спадщини або подарунків до бюджету?

Податок на доходи фізичних осіб від спадщини перераховує до бюджету спадкоємець, який отримав спадщину.
Суму вартості спадщини спадкоємець повинен включити до податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб за результатами календарного року. Звісно, якщо вартість спадщини оподатковується за нульовою ставкою, то нічого включати у річну декларацію з ПДФО не потрібно.

Спадкоємці нерезиденти сплачують ПДФО до бюджету до нотаріального оформлення спадщини. Нотаріус, перш ніж оформляти свідоцтво про право на спадщину обов’язково попросить документ, що підтверджує сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету. Якщо успадковано право на банківський вклад, податок на доходи перераховує банк, тобто він є податковим агентом> спадкоємця. У разі успадкування права на отримання страхових виплат, податковим агентом є страхувальник – фінансова установа.

Як податкова служба дізнається про отримання спадщини або подарунку?

Нотаріус, який оформлює документи на спадщину, надає державній податковій службі інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчення договорів дарування в порядку, встановленого для податкового розрахунку за формою 1дф.

Для спадкоємця нерезидента нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину тільки за наявності документа про сплату податку до бюджету. Отже, фактично, ухилитися від сплати податку на доходи фізичних осіб після прийняття спадщини неможливо.

Відображення отриманої спадщини у щорічній декларації з податку на доходи фізичних осіб

Суму вартості спадщини, спадкоємець повинен включити до складу щорічної декларації про майновий стан та доходи. Вартість спадщини відображається у таблиці 1.2 Розділу 1 декларації. У першій колонці звіту відображається прізвище ім’я по батькові фізичної особи, від якої отримано спадщину чи подарунок та реквізити документу, на підставі якого отримано спадщину чи подарунок (договір дарування або свідоцтво про право на спадщину). У третій колонці відображається сума вартості спадщини. У четвертій — сума утриманого податку на доходи фізичних осіб.

Виглядає це приблизно так:

Де одержано доходи і за що (підприємство або особа, зареєстрована як підприємець та код юридичної особи за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер фізичної особи) За який час одержано доход
з _______________________
по _______________________
Сума нарахованого доходу
(грн.)
Сума утриманого податку
(грн.)
1 2 3 4
Іванов Іван Іванович, свідоцтво про право на спадщину №1 від 01.12.2011 10 000,00 500,00

Відповідно до пункту 179.7 Податкового кодексу України фізична особа повинна самостійно сплатити до першого серпня року, наступного за звітним, суму податку на доходи фізичних осіб, що зазначена у щорічній декларації про майновий стан та доходи.

P.S. А ви чули про нову фінансову піраміду Мавроді ммм-2011? Мавроді не боїться перевірок, оскільки офіційно зареєстрованої в Україні компанії з такою назвою немає, а люди просто так та без всіляких гарантій переводять гроші один одному. Про це він особисто заявив одному з видань.

Оподаткування спадщини та подарунків згідно Податкового кодексу
3 (60%) 2 votes

70 Responses to Оподаткування спадщини та подарунків згідно Податкового кодексу

 1. Олександр:

  Дуже корисна інформація, за яку я особисто дуже дякую. Проте, хотілось би дізнатися, на підставі яких нормативних документів нотаріус у резидента не повинен вимагати сплати податку перед реєстрацією правочину? В моєму випадку він вимагає представити квітанцію про сплату при аналогічній ситуації, що описана у статті (гр. Росії дарує гр. України успадковану землю сільгосппризначення). На мої заперечення відмовляється виконувати нотаріальну дію. Дякую за швидку та аргументовану відповідь.

 2. У Податковому кодексі взагалі не описані ситуації, в яких нотаріус повинен вимагати сплати ПДФО до оформлення свідоцтва про право на спадщину (окрім отримання спадщини нерезидентом).
  Порядок сплати ПДФО при отриманні спадщини описано у пункті 174.3 ПКУ. В ньому немає обов’язку сплати ПДФО резидентом при отриманні спадщини від нерезидента до оформлення свідоцтва.
  Тут, краще запитати у нотаріуса, на підставі якого пункту якого нормативного акту він вимагає спдатити ПДФО одразу. Скоріше за все він відповість, що «негласна» вказівка податкової.

 3. Олександр:

  Щиро дякую за оперативну та аргументовану відповідь. Хочу взнати ще. Я пенсіонер і моя щорічна пенсія 36 тис. грн. Інших доходів нема. Якщо я приму подарунок, скажімо, як наведено у Вашій статті, то по сумі доходу я не звільняюсь від податку? Іншими словами, з врахуванням річного розміру пенсіїта отриманого доходу у вигляді земельної ділінки, загальна сума не дає підстави для звільнення від податку? Невже і в цьому разі держава вимагає їй «відстебнути»?

 4. Ну якщо ви не член сім’ї першого ступеня споріднення або не підпадаєте під категорію платників, які мають право на нульову ставку оподаткування, то ви повинні платити.

 5. Катерина:

  Очень доступно написано. Спасибо большое.
  Хотела бы спросить у вас: дедушка хочет оставить наследство внуку (квартиру). Внука воспитывали бабушка с дедушкой, папа был в местах лишения свободы, потом умер, мама живет отдельно (но у внука нет статуса ребенка-сироты)
  Внуку 21 год, только женился, официально нигде не работает, отдавать огромный налог на квартиру не с чего. Может ли дедушка оформить наследство на маму (жену его сына), а она — соответственно подарить своему сыну (внуку дедушки 🙂
  Есть какие-то скидки для молодой семьи??
  Или, может, подскажите какой другой вариант использовать, чтобы избежать этой непосильной налоговой нагрузки. Заранее спасибо

 6. Мати хлопця в даному випадку не є членом сім’ї першого ступеня споріднення для діда. Отже, вже в цьому ланцюгу маємо ПДФО в розмірі 5%. Відповідно так не вийде.
  На мою думку, в вашому випадку, оскільки у діда немає нікого зі статусом члена сім’ї першого ступеня споріднення та хлопець не є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, уникнути оподаткування не вийде.
  Можливо спеціалісти із такої дуже складної науки як спадкове право, знають якийсь варіант.

 7. ксенія:

  Спадкоємець має подвійне громадянство України та ін. держави, має закордонний паспорт України (дійсний). Спадкодавець громадянин України залишає спадок члену сімЇ 1 ступеня споріднення, вказаному вище спадкоємцю. Спадкоємець не проживає в Україні, хоча має близьких родичів та відвідує їх. В даному випадку виникає питання чи є спадкоємець резидентом України, так як в ст.14.1.213. абз. 3 «Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.»? чи підлягає оподаткуванню спадок за ставкою у 15 відсотків спадкоємець?

 8. ксенія:

  посилання ст. 14.1.213 є з податкового кодексу України. ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, N 13-14, N 15-16, N 17, ст.112 )

 9. В будь яких питання оподаткування слід завжди враховувати позиції податкової служби. Є такий лист від 5 квітня 2011 р. № 6506/6/17-0715 Щодо визначення резидентського статусу фізичної особи. Він не стосується конкретно осіб з подвійним громадянством, проте з нього можна з’ясувати що визначальним фактором визначення статусу резидента для фізичної особи є факт постійного проживання на території України. Оскільки, в даному пипадку спадкоємець не має постійного місця проживання в Україні, то він не має статусу резидента.

 10. Альона:

  Добрий вечір! Допоможіть будь ласка розібратися! Мій дідусь написав заповіт, згідно з яким я отримаю його квартиру. Моя мама жива. Питання: чи повинна я буду сплачувати 5% податку на спадок? Якщо так, то може краще оформити дарування від діда на маму, а потім від мами на мене? Як краще вчинити? Буду вдячна за допомогу!

 11. У першому випадку ви повинні будете сплатити податок. У другому випадку ніхто не буде. Отже, краще по другому випадку.

 12. Сергій:

  Правильно я розумію, що у випадку коли мати дарує доньці акції ПДФО відсутній (об’єкт оподатковується за нульовою ставкою ст. 174.2.1 ПК). А існують обмеження, якщо розмір пакету акцій перевищує 25% СК.

 13. У Податковому кодексі такі обмеження відсутні.

 14. андрій:

  скажіть будь ласка якщо , батько передає спадок сину, які права на успадковане має його дружина?яким чином спадок може належити тільки йому? дякую

 15. Олексій:

  Свідоцтво про право на спадщину.

 16. Світлана:

  Прочитала дану статтю та коментарі сьогодні. Альона задавала питання ще в листопаді 2011, але можливо мої коментарі комусь допоможуть… Адмін правий в одному — «податку не буде», але потрібно враховувати й інше:
  — послуги приватного нотаріуса за 2 правочини (в нашому місті по 1500 грн.),
  — переоформлення документів в БТІ (теж 2 рази) десь 600-800 грн.(якщо не було самовільних перепланувань).
  Припустимо, що квартира буде оцінена в 50000 грн., то податок складатиме 2500грн.(5%) от і порахуйте, що вигідніше…

 17. Ірина:

  Допоможіть будь-ласка. Якщо мати має двох дітей (доньку і сина), але хоче передати свій будинок у спадок тільки донці. Як краще вчинити, щоб після смерті матері син не мав ніяких прав на даний будинок? Оформити цей будинок як спадщину за заповітом чи як подарунок? При цьому обоє дітей прописані у даному будинку.

 18. Марта:

  Дякую за корисну інформацію!!!

 19. Ірина, або за заповітом або у подарунок. Різниці немає.

 20. Надія:

  Допоможіть будь- ласка! Помер батько, громадянин Росії, постійно проживав в Украінї з матір ю, громадянкою України. Залишилась квартира, власником, к-ої був він, мати в квартирі прописана. Батько постійно реєструвався в ОВІР. Чи повинна мати сплачувати податок 17% і з якої частки? Чи можливо признати батька резидентом України?

 21. Батько є резидентом, оскільки він постійно проживав на території України. Почитайте лист від 5 квітня 2011 р. № 6506/6/17-0715 Щодо визначення резидентського статусу фізичної особи.

 22. Надія:

  Дякую. А як нам це довести нотаріусу? Які документи потрібні?

 23. Надія:

  Справа в тому, що я консультувалась з нотаріусами, всі кажуть — нерезидент. Батько пенсіонер, пенсію отримував в Росії. Майна там не було. Вся сім я на Україні

 24. Потрібні документи, які підтверджують, що ваш батько постійно проживав на території України. Лист від 5 квітня 2011 р. № 6506/6/17-0715 прочитали? Ви підтримуєте точку зору, що ваш батько резидент?

 25. Ірина:

  Шкільній бібліотеці були подаровані книги церквою,українським поетом,ще кимось…Як оформити їх?Справді треба шукати тих,хто дарував,взяти заяви з них,вимагати деклараціїї про сплату податку ними?Так кажуть в райво.Спасибі.

 26. Світлана:

  Катерині (у відповідь на 4th Октябрь 2011 в 7:14 дп), Admin (у відповідь на 24th Октябрь 2011 в 8:41 пп) — укласти Договір довічного утримання онуком діда

 27. ІГОР:

  БРАТ ГРОМАДЯНИН ЮАР . ЗАГИНУВ .СПАДОК СКЛАДАЕ 100000 Т. ЯКИЙ ПОДАТОК Я ЗАПЛПЧУ

 28. С.:

  Знайомий прймає участь у МММ-2011. Скажіть будь ласка, а він повинен сплачувати 5% до держанвої скарбниці. Буду дуже вдячний.

 29. Наталья:

  Здравствуйте. Возможно немножко не в тему, но все же… Предприниматель-единщик со своего расчетного счета на протяжении последних 10 месяцев, ежемесячно перечислял ЖЕНЕ по 5-7тыс.грн. с назначением платежа «поповнення карткового рахунку». Можно ли «подвести» такие выплаты под ПОДАРОК, чтобы не платить 15% НДФЛ, и нужно ли было при этом предварительно заключать нотариальный договор? Заранее спасибо

 30. Налоговики, когда увидят эту операцию в банковской выписке вашего мужа, почти со 100% вероятностью будут доначислять ему НДФЛ как налоговому агенту.
  Если оформлять как подарок не заверив нотариально, прицепятся к этому и все равно доначислят.
  Аргументы семейного кодекса в пользу того, что это совместное имущество, для налоговиков не являются существенными.
  Идеальный вариант, конечно же, оформить договор финансовой помощи и вернуть деньги вашему мужу.
  У налоговой на 100% отпадут вопросы, если деньги будут возвращены на счет. Однако, я думаю, что это делать не обязательно. Можно вернуть наличкой (вернуть гипотетически). Возврат денег оформить распиской или каким нибудь другим документом или доп соглашением, что деньги возвращены и стороны претензий друг к другу не имеют.

 31. Наталья:

  Спасибо огромное, Алексей! Получается, что можно оформить задним числом «липовый» договор возвратной финансовой помощи, без нотариального удостоверения. И потом какое-то «липовое» доп.соглашение, что деньги возвращены и претензий нет. А как быть с назначением платежа в этом случае, ведь было «поповнення карткового рахунку» а не «возвратная финансовая помощь»? Это ведь существенно…

 32. Я знаю одну ситуацию, когда было примерно то же самое, но речь шла о миллионах гривен налога на добавленную стоимость. Дело было в назначении платежа. Предприятие в платежке написало «оплата товара». Потом сделали договор фин помощи на эту платежку, а банку написали письмо, что в назначении платежа ошиблись и что мол назначения платежа считать таким то. Налоговики, конечно же, покривились, однако трогать не стали.
  Так что можно перестраховаться и написать банку письмо, что назначение платежа указано ошибочно.

 33. Андрій:

  Добрий день, я отримав подарунків за один місяць від різних людей на загальну суму 8000 грн., на другий місяць отримав подарунків, також від різних людей, на загальну суму 7000грн. Підскажіть будь ласка, за якою ставкою буде оподатковуватись сукупна сума(15000грн.), і чи обовязкову зазначати в декларації хто подарував мені кошти та додавати договір дарування чи інший документ так як суми були від однієї людини до 500грн? Можливо є якесь обмеження в сумі де не потрібно додавати документи, зсилатись на них, а також вказувати в декларації дарувальників.
  Заздалелегіть вдячний всім за відповідь.

 34. Яким чином податкова служба зможе дізнатися про те, що вам подарували гроші, якщо ви не укладали договір дарування?

 35. олександр:

  Добрый денью.Внас ситуация така
  1.Баба э власныком земли и будынку и хоче лышиты внучци(моий сестри) то сестра попадаэ пид ставку пять видсоткив або вариант бабка даруэ сынови землю з будынком а сын дочци(моий сестри).
  2.А рядом на ций земли(бабкы) э будынок батька и батько хоче подаруваты будынок мени(сынови) то я попадаю пид категорию по нульови ставци ну одна загвоздка земля бабы я так рузумию иде ставка пять видсоткив
  3.Як краще щоб менше платыты вже за своэ майно тому що бабка старенька(батько ничого непротив щоб два разы неплатыты йдеться мова з бабы на сина а сына на дитей)
  Краще ришаты колы бабка ще жыва чи потим чы це суттево по грошах неминяэ.
  Дякую.

 36. 1. Перший варіант — 5 відсотків. Другий — нульова ставка.
  2. Ну батько же вам буде дарувати лише будинок. Землю не буде дарувати. Якщо землю вам буде дарувати баба, то 5%.
  3. Так просто сказати неможливо. Ви повинні самі порахувати, що для вас буде вигідніше. Заплатити 5%, або платити два рази за переоформлення.
  Як показує практика, краще вирішувати ці ситуації, коли всі ще живі.

 37. Наталія:

  Доброго дня. Мої батьки все життя прожили на Україні і були громадянами України до 1998 року. За цей час отримали квартиру, спільна власність якої належить моїм батькам і мені (їхній доньці). В 1998 році батьки отримали спадщину в Росіїї і переїхали туди. З часом отримали громадянство Росії. Зараз батьки хотять подарувати мені свої частки. Чи повинна я сплатити податок? А якщо оформити договір купівлі-продажу цих часток, які наслідки?

 38. Якщо вам подарують частки то ви повинні будете сплатити податок 15%/17%.
  Якщо оформляти договір купівлі продажу то ставки такі самі.

 39. Олег:

  Добрий день!допоможіть будь-ласка!я успадковую спадщину від дідуся з ним з дитинства проживав разом там і приписаний маю статус дитини позбавленої батьківських прав а є одно ?але@мені вже 23р .чи маю я право не сплачувати 5% податок

 40. Ольга:

  Добрый день!
  В 2006 году умерла моя мама. Я, вступив в наследство, унаследовала вклады бывшего банка СССР.
  Прошу Вас прокомментировать:
  1. Являются ли эти вклады доходом, при получении их в наследство, и облагаются ли налогом?
  2. Облагались ли когда-либо данные виды вкладов налогом на доход с момента вступления в силу Закона Украины от 21 ноября 1996 года «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України»?
  3. Какая норма Закона Украины «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV указывает на то, каким образом должны облагаться налогом данные виды вкладов?
  4. Прокомментируйте, к какому типу вкладов на сегодняшний день относится данный вид вкладов?
  5. Являются ли данные вклады собственностью граждан вкладчиков?
  6. Какой закон регулирует механизмы выплат?
  7. Могу ли я свободно распоряжаться этими вкладами, согласно норм Гражданского кодекса и Конституции?
  8. В случае, если данные вклады облагаются налогом, существуют ли механизмы, которые позволяют получить деньги со счетов Сбербанка для оплаты налога на доход или безналичного перевода денег со счета Сбербанка на счета налоговой?

  Искренне благодарю Вас за детальный и развернутый ответ по сути заданных мною вопросов.
  Ольга

 41. Елена:

  Как правильно посчитать сумму налога на наследство ( получен земельный участок (пай) от дяди)

 42. Володимир:

  Рідна тітка залишила в спадок квартиру. Тітка була неодружена, своїх власних дітей не мала. Чи можу я претендувати на нульову ставку оподаткування за таких обставин.

 43. Ольга:

  Добрый день! Спасибо за статью, все очень доходчиво написано. Единственный вопрос, как заплатить налог на наследство? Мы не наследники первой очереди. Где брать квитанцию на оплату? В налоговой, когда подается декларация? или нотариус должен ее давать? Заранее спасибо.

 44. Елена:

  меня тоже интересует вопрос: как заплатить налог, и в какие сроки,чтоб не было штрафа?

 45. Orusya:

  Доброго дня!Скажіть будь-ласка як краще, дешевше і швидше переоформити будинок на себе після смерті мами — в термін до 6-ти місяців після смерті чи через суд після закінчення 6-ти місячного терміну? Будинок приватизований на маму, заповіт складений на мене.І ще, скільки коштуватиме переоформлення? Дякую!

 46. Orusya:

  Доброго дня! Скажіть будь-ласка, скільки приблизно коштуватиме переоформлення будинку з мами. У мене є заповіт і будинок приватизований. Термін 6 місяців після смерті мами уже пройшов, а інших претендентів на будинок немає.

 47. Oksana:

  Доброго дня! Хотіла б Вас запитати, чи повинна моя мати (пенсіонерка, хвора жінка, 1.гр.) платити налог з грошей (600-700 € /рік), якщо ця сума буде їй
  офіційно на рахунок від мене переведена? Дуже прошу відповісти. Спасибі Вам. Оксана

 48. Назарій:

  Доброго дня. Моїй дружині батько хоче переписати бадинок через заповіт. Чи буду я мати права на цей будинок. Ми офіційно одружені.

  • Здравствуйте. Унаследованное и подаренное имущество не является совместно нажитым имуществом супругом. Такое имущество является личным имуществом того, кому подарили или кто унаследовал.
   Поэтому, вы как супруг, на наследство жены права не имеете.

 49. Назарій:

  А скажіть будь ласка, яким чинном він повинен це зробити(переписати незавершене будівництво),так щоб права на нього в нас були однакові.

 50. Валентина:

  Доброго дня!Як бути? Розпочали оформлення спадщини в 2012, оцінили будинок,який ми будували, в якому ми проживаємо, де народились наші діти, але був оформлений на тітці, яка померла в 2012р., (рідна сестра моєї свекрухи) на суму 72 тис. грн. У місті не було оцінки землі, нам порадили зачекати. Зачекали. У 2014 році з»явилась оцінка землі, але все довелось оформляти заново. На цей час будинок оцінили втричі дорожче, пояснивши зміною в законодавстві та зростанням долара. В кінцевому результаті за будинок, нами побудований, який складається з трьох житлових кімнат, повинні сплатити 18 тисяч гривень єдиного податку. Сума непідйомна, так як зарплата становить 1400 грн., двоє дітей. Як бути? Чи є шанси через суд повернутись до попередньої оцінки будинку?

 51. Евгения:

  Добрий день,подскажите пожалуйста в 2014г.я оформила наследство попадаю под 5%.мне нотариус сказал до мая 2015 оплатить налог,нл все документы у меня на руках уже (право власності)как быть дальше идти в налоговую?

  • Елена:

   та же ситуация!Сижу ищу инфо!но я предприниматель когда здавала декларацию в налоговой мне сообщили что нужно сдать «майнову декларацію»
   читала в инете что сдать нужно до 1 го апреля

   • Елена:

    Декларацию за 2014 подают до 01.05.2015, налог, указанный в декларации нужно заплатить до 01.08.2015

  • Елена:

   Заполнить декларацию самостоятельно (найти в интернете или онлайн на сайте Миндоходов http://dp.sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan, можно вручную на бланке),приложить копию свидельства о праве собственности на декларируемое имущество,чтобы инспектор мог проверить правильность расчета налога (иногда требуют приложить еще и копию паспорта и кода). Декларацию в 2-х экземплярах и копии док-тов отнести в налоговую по месту регистрации. 2-ой экз. с отметкой о принятии декларации оставляете у себя.

 52. Тетяна:

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, моєму чоловіку ще в дитинстві мама подарувала будинок. В ньому проживає мама і зараз вона зайнялась його приватизацією і виготовленням технічної документації. Ми хочемо, щоб даний будинок рахувався на ній, так як ніякого діла до нього не маємо. Нотаріус сказав, що потрібно спочатку приватизовувати, а потім оформляти договір дарування назад від сина до матері, чи це правильно? Також мама хоче, щоб мій чоловік краще передаровував цей будинок своєму сину, її внуку. Доки дитина неповнолітня, в податковій декларації чоловіка даний будинок показувати потрібно буде? В даній ситуації нам потрібно, щоб за членами нашої сім’ї не рахувалося нерухомості і земельної ділянки. Підкажіть, будь ласка, як правильно все оформити. Дякую!

 53. Яна:

  Добрый день,

  С какой суммы высчитывать налог на часть квартиры? С инвентаризационной, которая есть в реестре уже? Или надо оценку опять делать?
  СПАСИБО

 54. Олег:

  Добрий день!
  Син подарував матері свою частину квартири. Зрозуміло, що в даному випадку застососовуватиметься нульова ставка оподаткування. Скажіть, будь ласка, чи має мати, яка отримує пенсію в розмірі 2000 грн., подавати річну декларацію.

 55. Elena0811:

  Підскажіть чи може нотаріус повторно зробити запит в банк,якщо вияснилось що там є ще кошти. Хоча уже було видано документ право на спадщину.

 56. павло:

  Моі батькі померл я являюсь спадкємцем першоі категоріі хочу прийняти спадщину на нерухомість заповіту небуло і дарування не проводилось нерухомість приватизована чи маю я сплачувати податок і мені натаріус (державний) нарахував до сплати суму в межі 2000 тис.грив.чи я повине сплачувати цю суму і за що вона нараховується

 57. Евгений:

  Добрый день подскажите в ситуации. На меня был оформлен договор дарения в январе 2014 года. До 1 мая 2015 года я был обязан сдать декларацию и указать там сумму дара а также размер налога который обязан уплатить- я так и сделал. До 1 августа 2015 года я должен уплатить налог в размере 5%. Но в июне 2015 года мы с дарителем по совместному согласованию разорвали договор дарения.
  Вопрос: 1. можно ли не уплачивать 5 % налог
  2. Как уведомить об этом налоговую
  3. Если у налоговой другая позиция что надо оплатить то имеет ли смысл с ними судиться и на какие правовые документы ссылаться в моей ситуации? Спасибо.

 58. Николай:

  Питання: мати бажає подарувати дочці будинок, дочка прописана та проживає в Криму, яке оподаткування для дочки? Вона резидент чи ні?

 59. Світлана:

  від дідуся лишився будинок. пройшло вже 10 років після його смерті. всі родичі 1 і 2 ступеня спорідності відмовилися від спадщини на користь внучки. внучка переоформляє спадок через суд звичайно,та перебуває в декретній відпустці, виховує двох дітей дошкільного віку. який відсоток доведеться сплатити податковій?

 60. Леся:

  Виникло питання по декларації, допоможіть будь-ласка розібратися. Була нами з чоловіком придбана квартира, на придбання якої більшу половину коштів дали нам батьки (половину мої і половину батьки чоловіка). В своїй декларації я зазначила загальну суму, подарованих батьками коштів у графу «Подарунки». Чи маю я сплачувати податок на кошти, подаровані нам чоловіковими батьками, бо в податковій кажуть, що батьки чоловіка це не є родинні звязки першого ступеня!!! Але ж кошти подаровані були чоловікові…

 61. Людмила:

  Добрый день! Пол года назад умер отец. Мы были прописаны с ним в одной квартире, квартира приватизирована. При вступлении в наследство (часть квартиры отца) должен ли я платить деньги в государство?
  Спасибо!

 62. лілія:

  вітаю))
  було написано «фактично неможливо ухилитися». а чи можливо практично? і що робити якщо податкова присилає різні суми на сплату?

 63. Андрій:

  Доброго дня я хочу купити бу авто але оформити його як подарунок,родинних звязків з тією людиною немаю.Як буде оподатковуватися такий дарунок і чи змушений вказувати реальну вартість автомобіля?

 64. Андрій:

  Доброго дня!Я хочу купити б/у авто,але оформити як подарунок.З власником авто родинних звязків немаю,скажіть будь-ласка як буде оподатковуватися такий дарунок,і чи зобовязаний я вказувати реальну вартість авто і де?

 65. Василь Васильович:

  Доброго дня, прошу пояснити ситуацію. В 2014р. літом була нотаріально оформлена спадщина на нерухомість. В 2015р. 28 квітня мною була подана декларація де була задекларована сума податку, а саме 5% від оцінки нерухомого майна (спадщини). Оплата податку була проведена двома сумами в липні 2015р. На скільки я зрозумів податковий кодекс ст. 179.7 то сплатити потрібно до 1-го серпня наступного року після оформлення спадщини, тобто року який рахується звітним. В 2018р. літом приходить депеша від податкової про нарахування штрафу за несвоєчасну сплату податку….? Упс. Прошу поясніть чи права податкова-фіскальна служба. ВЕЛИКЕ людське ДЯКУЮ.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *