Огляд змін у звітність з єдиного соціального внеску з 01.06.2016. Наказ №441

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: О том, как заработать на бинарных опционах написано очень много статей и снято очень много видео. Но в них нет ни слова о том, как отрицательное математическое ожидание убивает прибыль. Подробнее смотрите на сайте по ссылке.

Незважаючи на те, що правила обчислення ЄСВ докорінно змінилися ще з 01.01.2016 року, тільки зараз у Міністерства фінансів України вистачило сил і часу викласти свій Наказ від 11.04.2016 №441 у новій редакції.

Таким чином, законодавець нарешті привів у відповідність з діючими правилами обчислення і сплати ЄСВ нормативно-правову базу, а саме вніс зміни у:

  • Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • Довідник категорій страхувальників, які сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (додаток 1);
  • Таблицю відповідності кодів категорії застрахованої особи ознак та кодів бази нарахування і розмірів ставок єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (додаток 2);
  • Довідник кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (додаток 3);
  • Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, форма №Д4 (додаток 4);
  • Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, форма №Д5 (додаток 5);
  • Звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, що підлягають сплаті, та суми доплати до органів доходів і зборів, форма №Д6 (додаток 6);
  • Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, форма №Д7 (додаток 7).

Читайте також Як заповнити звіт з єдиного соціального внеску (ЄСВ) за січень 2016 року. Роз’яснення ДФСУ

Відразу потрібно сказати, що цей документ набуде чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування. Враховуючи, що Наказ №441 був опублікований 27.05.2016 р., тому він вступив в силу з 01.06.2016 р.

Нагадаємо, що згідно п. 46.6 ПКУ до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, наступний за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, діють форми декларацій (розрахунків), чинні до такого оприлюднення. Логічно, що на практиці виникає питання, за який місяць потрібно звітувати за новою формою?

З цього приводу податківці вже надали роз’яснення, і доводять, що подавати роботодавці звіт по ЄСВ за новою формою будуть, починаючи зі звіту за червень 2016 (тобто в липні). Відповідно, за травень 2016 року ще раз звітуємо за попередньою формою, затвердженою Наказом №435.

Як змінився Порядок складання звіту з ЄСВ

Відразу зауважимо, що сам порядок складання звіту з ЄСВ істотно не змінився. Сюди тільки додані норми про подання звіту з ЄСВ у період мобілізації фізособи-підприємця, що є роботодавцем. Так, згідно з п. 12 розд. II оновленого Порядку №435, звіт по ЄСВ на суми виплат найманим працівникам та іншим особам протягом строку військової служби мобілізованої фізособи-підприємця подається:

  • уповноваженою особою ФО — підприємця в порядку і терміни, встановлені Законом про ЄСВ. Нагадаємо, що роботодавці, у т. ч. фізичні особи-підприємці повинні звітувати протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця;
  • у разі відсутності уповноваженої особи — демобілізованим ФО — підприємець протягом 10 календарних днів після демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених Законом про ЄСВ.

Читайте також Приклад заповнення додатку 4 з ЄСВ із застосуванням понижуючого коефіцієнту

Деяких змін зазнав розділ V оновленого Порядку №435 щодо виправлення помилок у звіті з ЄСВ. Сам порядок виправлення помилок не змінився. Але пунктом 3 цього розділу встановлені правила подання звіту з ЄСВ у разі неподання за періоди до 01.01.2016 р.

Так, якщо страхувальником не подавався Звіт за попередній звітний період (періоди), то в поточному звітному місяці не допускається відображення сум нарахованого ЄСВ застрахованим особам за попередній звітний період (періоди). У такому разі страхувальник зобов’язаний подати звіт за поточний звітний період та у разі необхідності окремо за попередній період (періоди).

Зміни у формі звіту по ЄСВ (додаток 4), таблиця 1

Шапка звіту зазнала деякі зміни. Так, виключено рядок щодо проставлення класу професійного ризику, і всі рядки, що стосуються заповнення інформації про знижувальний коефіцієнт. Це пов’язано з виключенням із Закону про ЄСВ всіх згадувань про клас професійного ризику та знижувального коефіцієнту. Відповідно кількість рядків шапки звіту з ЄСВ зменшено з 21 до 15. З всіх таблиць звіту з ЄСВ змінилася тільки таблиця 1. Відтепер таблиця 1 містить 6 розділів замість 8 (вилучено інформацію з утримання ЄСВ).

Читайте також Як не платити індексацію і отримати право на застосування понижуючого коефіцієнта з ЄСВ

Розглянемо детальніше. Розділ 1 таблиці 1 не зазнав змін. Розділ 2 виглядає зовсім інакше, ніж у попередній редакції звіту з ЄСВ. Тепер він містить тільки 5 рядків, замість 5 підрозділів. Це пов’язано з нарахуванням ЄСВ за всіма видами доходів за єдиною ставкою 22%, крім нарахування ЄСВ на оплату праці працівників-інвалідів, які працюють на підприємствах (ставка ЄСВ — 8,41%, 5,3%, 5,5%). У Розділ 3 також внесені відповідні зміни.

Для виправлення помилок, допущених при обчисленні ЄСВ відтепер потрібно заповнювати розділ 4 – у випадку донарахування податку та 5 – у разі зменшення бази оподаткування. При цьому в цих розділах перераховані ставки, як діючі, так і ті, які діяли до 01.01.2016 р.

Це обумовлено тим, що помилки по ЄСВ потрібно виправляти незалежно від дати такої помилки, оскільки виправлення помилок у звіті по ЄСВ не має терміну давності.

У Розділі 6 рядок Загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, тепер містить 14 рядків. В цей розділ переноситься інформація про поточне нарахування ЄСВ, донарахування та утримання при виправленні помилок у розрізі всіх діючих і минулих ставок ЄСВ.

Крім того, кануло в лету додаток 1 до таблиці 1 Звіту з ЄСВ. Цей додаток раніше заповнювався платниками ЄСВ при наявності заборгованості за розрахунками з Пенсійним фондом.

Читайте також Понижуючий коефіцієнт з єдиного соціального внеску. Хто має право, як отримати і розрахувати?

Таблиця 5 зовсім не змінилася, вона заповнюється, як і раніше, у випадках змін в трудових відносинах з працівниками і при укладенні або розірванні договорів ЦПХ.

Таблиця 6 залишилася без змін. Однак, графу 20 з утримання ЄСВ слід заповнювати тільки у разі виправлення помилок, що стосуються утриманого ЄСВ за періоди до 01.01.2016 р.

Також приведені у відповідність з новими правилами обчислення ЄСВ та інші форми звіту по ЄСВ, зокрема, що подаються фізичними особами-підприємцями за себе (додаток 5 звіту з ЄСВ).

Коди категорій застрахованих осіб

Звертаємо особливу увагу наших читачів на те, що ці коди не зазнали змін. Однак, тепер код 47 застосовується тільки для відображення середнього заробітку мобілізованих працівників, яким нараховується і виплачується середній заробіток за рахунок коштів підприємств, установ і організацій або інших юридичних осіб. Також змінився зміст стовпців таблиці кодів нарахування та утримання ЄСВ. Відтепер вони містять інформацію щодо ставок ЄСВ, які застосовувалися до 31.12.2015 р., а також і з 01.01.2016 р.

Це всі зміни в нормативну базу щодо ЄСВ. У наступній консультації ми розглянемо умовний числовий приклад заповнення Додатка 4 звіту з ЄСВ.

Огляд змін у звітність з єдиного соціального внеску з 01.06.2016. Наказ №441
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *