Короткий огляд узагальнюючих податкових консультацій, які стосуються платників єдиного податку

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

податкові консультаціїТрохи більше тижня тому, Державна податкова служба України затвердила декілька узагальнюючих податкових консультацій з питань практичного застосування податкового законодавства. З них, я нарахував чотири, які прямо стосуються фізичних та юридичних осіб платників єдиного податку.

Податкова служба відповіла на низку запитань, які стосуються платників єдиного податку. Слід зазначити, що у всіх податкових консультаціях дуже багато зайвої інформації. Простіше кажучи, більше половини кожної консультації – це повністю переписані пункти Податкового кодексу. Я вирішив вибрати головні моменти консультацій та зробити коротенький огляд.

Що таке податкова консультація?

Перш ніж перейти до огляду, слід дізнатися, яке визначення дає податковим консультаціям Податковий кодекс.

Згідно пункту 14.1.172 ПКУ, податкова консультація — допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Відповідно до пункту 14.1.173 ПКУ, узагальнююча письмова податкова консультація — оприлюднення позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих платникам податків.

Слід звернути увагу, що в узагальнюючих податкових консультаціях викладена лише позиція податкової служби з питань практичного застосування тієї чи іншої норми податкового законодавства. Ми знаємо, що коли з’являється спірна законодавча норма, податкова служба у переважній більшості тлумачить її «по фіскальному», тобто явно не на користь платників податків. Так сталося і тепер. Деякі консультації не можуть викликати у платників податків нічого, окрім обурення.

Як платнику єдиного податку, який надає послуги обрати групу (другу чи третю). Наказ ДПСУ від 20.02.2012 року №137

З повним текстом наказу можна ознайомитися на форумі Наказ ДПСУ від 20.02.2012 року №137

Коли можна обрати другу групу? Якщо ФОП платник єдиного податку у договорі з юридичною особою або ФОПом на загальній системі оподаткування виступає як отримувач послуг, то він може обрати другу групу.

Коли треба обирати третю групу? Якщо єдинник у договорі з юр.особою або підприємцем на загальній системі оподаткування виступає як виконавець послуг, то він зобов’язаний обрати третю групу.

ФОП здійснює діяльність з автотранспортного перевезення пасажирів та оплата за проїзд здійснюється  пасажирами через  касу  автостанції. Яка група?

Якщо замовником послуг з перевезення є автостанція, то підприємець має обрати третю групу. Якщо платник єдиного податку відповідно до умов договору є замовником послуг з продажу квитків, то він може обрати другу групу.

ФОП здійснює продаж квитків самостійно та здійснює автотранспортні перевезення на підставі договору з юр.особою. Яка група?

Третя група, оскільки в такому випадку підприємець – єдинник надає послуги суб’єкту господарювання, який не є платником єдиного податку.

ФОП здійснює ремонт автотранспортних засобів фізичних осіб на підставі договору зі страховою компанією. Послуги оплачує страхова компанія. Яка група?

Якщо замовником є фізична особа та вона підписує акт виконаних робіт, то можна бути у другій групі. При цьому не має значення, що оплату послуг здійснює страхова компанія.

Якщо замовником є страхова компанія та вона підписує акт виконаних робіт, то підприємець зобов’язаний бути у третій групі, оскільки послуги надаються неплатнику єдиного податку.

Як платникам єдиному податку надавати в оренду нерухоме майно. Обмеження спрощеної системи по оренді. Наказ ДПСУ від 20.02.2012 року №136.

З повним текстом наказу можна ознайомитися на форумі Наказ ДПСУ від 20.02.2012 року №136

Якщо фізична особа – підприємець надає в оренду нерухоме майно, що перевищує площу (пункт 291.5.3 ПКУ):

 • 0,2 гектара для земельних ділянок;
 • 100 квадратних метрів для житлових приміщень;
 • 300 квадратних метрів для нежитлових приміщень.

то така фізична особа не має права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Чи можна здавати в оренду частину приміщення як платник єдиного податку, а іншу частину як звичайна фізична особа не підприємець?

Не можна. Можна тільки або як платник єдиного податку, або як звичайна фізична особа. Об’єднувати не можна.

Чи можна надавати в оренду частину приміщення в межах дозволеної площі, якщо загальна площа перевищує допустимі розміри?

Так, можна.

До речі, по оренді для платників єдиного податку нещодавно була написана багатенна стаття Оренда, суборенда, посередництво в оренді житлових та нежитлових приміщень для підприємців платників єдиного податку 2012. Чи можна обійти обмеження, які встановлені Податковим кодексом?.

Особливості реєстрації платників єдиного податку платниками податку на додану вартість. Наказ ДПСУ від 20.02.2012 року №131

З повним текстом наказу можна ознайомитися на форумі Наказ від 20.02.2012 року №131

Чи підлягають платники єдиного податку обов’язковій реєстрації платниками ПДВ у разі перевищення обсягу постачання 300 тис.грн?

Платники єдиного податку, які перевищили обсяг постачання товарів/послуг за останні 12 календарних місяці, обов’язковій реєстрації платниками податку на додану вартість не підлягають. Про це на блозі також була написана стаття ще у листопаді 2011 року Єдиний податок 2012 та реєстрація платником податку на додану вартість. Право чи обов’язок?

Коли єдинники третьої та четвертої групи можуть перейти на ставку 3% + ПДВ?

Згідно консультації, перейти на ставку 3% та зареєструватися платниками ПДВ можуть платники єдиного податку, у яких:

— загальна сума від здійснення оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг протягом останніх 12 місяців перевищує 300 тис. грн. (п.181.1 ПКУ);

— обсяги постачання товарів/послуг є меншими ніж 300 тис.грн. та обсяги постачання іншим платникам ПДВ за останні 12 місяців становлять не менше 50% загального обсягу постачання (п.182.1 ПКУ);

— статутний капітал або балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів) перевищує 300 тис. грн. (п.182.1 ПКУ),

Заява за ф. №1-ПДВ, в такому випадку, подається за 20 календарних днів до початку податкового періоду. У заяві зазначається бажаний день реєстрації платником ПДВ, який відповідає даті початку податкового періоду. При цьому дата реєстрації платником ПДВ здійснюється не раніше дати переходу на ставку 3%.

Також перейти на ставку 3% + ПДВ можуть платники єдиного податку у яких:

— обсяг постачання послуг платникам ПДВ, за останні 12 календарних місяців сукупно перевищують 300 тис. грн.

В цьому випадку заява подається не пізніше 10 днів за місяцем в якому досягнуто обсяг 300 тис.грн. по послугам. Реєстрація здійснює по правилам обов’язкової реєстрації. При цьому у заяві можна вказати, що реєстрація проводиться за правилами обов’язкової реєстрації (протягом 10 робочих днів від дати надходження заяви), або вказати бажаний день реєстрації (дата початку податкового періоду).

З приводу цієї консультації, а точніше першої її частини, хочу висловити свою думку. Таке відчуття, що говорячи про те, що платники єдиного податку можуть перейти на ставку 3% та зареєструватися платниками ПДВ лише відповідаючи критеріям пунктів 181.1 та 182.1 Податкового кодексу, податкова служба зовсім ігнорує пункт 14.1.139 ПКУ, згідно якого особами для цілей Розділу V є лише платники єдиного податку (фізичні або юридичні особи), які перевищили обсяг постачання послуг (робіт) іншим платникам ПДВ за останні 12 календарних місяців. Відповідаючи вимогам пунктів 181.1 та 182.1 Податкового кодексу, цілком імовірно, що платник єдиного податку може не відповідати критеріям пункту 14.1.139. Проте, з позиції податкової служби такий платник єдиного податку може зареєструватися платником ПДВ.

Таким чином, своєю консультацією, податкова служба фактично дозволила платникам єдиного податку, навіть тим у кого интернет магазин одежды, реєструватись платниками податку на додану вартість не набравши 300 тис.грн. обсягу постачання по послугам (роботам) іншим платникам ПДВ за останні 12 календарних місяців. Тобто, єдинникам не так вже і складно буде стати платниками податку на додану вартість.

Віднесення вартості товарів чи послуг від платників єдиного податку до складу валових витрат платниками податку на прибуток. Наказ ДПСУ від 15.02.2012 року №121

З повним текстом наказу можна ознайомитися на форумі Наказ ДПСУ від 15.02.2012 року №121

Оскільки пункт 139.1.12 Податкового кодексу з початку 2012 року виключено, то платники податку на прибуток мають право включати до складу валових витрат вартість товарів чи послуг, отриманих від платників єдиного податку, не залежно від групи, в якій вони перебувають. Тобто підприємства можуть формувати витрати по взаємовідносинам з підприємцям єдинниками першої, другої або третьої групи, у разі зв’язку цих витрат із господарською діяльністю.

Звісно, платники єдиного податку, які порушать умови перебування у відповідній групі, ризикують бути переведеними в іншу групу за ініціативою податкової служби. Адже, зазвичай, взаємовідносини юридичних осіб з єдинниками належним чином оформлюються документально та відображаються у податковій звітності таких юридичних осіб.

Висновок

Слід зазначити, що у більшості випадків узагальнюючі податкові консультації принесли з собою позитивні новини для фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку. Багато питань, які були цікаві підприємцям єдинникам були досить детально роз’яснені. Проте загальну позитивну картину дуже сильно зіпсувала заборона підприємцям здавати в оренду частину приміщення як суб’єкт підприємницької діяльності, а іншу частину як звичайна фізична особа не суб’єкт господарювання, щоб обійти обмеження по оренді, встановлені пунктом 295.1.3 Податкового кодексу.

Також, до цього часу, спірним було питання, чи дозволить податкова служба платникам податку на прибуток формувати валові витрати по послугам від платників єдиного податку другої групи, які не мають права надавати послуги будь кому окрім населення або іншим платників єдиного податку.

Короткий огляд узагальнюючих податкових консультацій, які стосуються платників єдиного податку
Оцініть статтю

17 Responses to Короткий огляд узагальнюючих податкових консультацій, які стосуються платників єдиного податку

 1. Юра:

  Згідно даних офіційних розяснень податкової, я так і не зрозумів. Чи може підприємець на 2 групі надавати послуги юридичній особі на 4 групі єдиного податку?

 2. А тут не треба навіть роз’яснень. Може.

 3. Александра:

  Добрий день. Підкажіть, як здійснити перехід з2 на 3 групу. В податковій заяву не приймають, аргументуючи тим, що це можлтво зробити тільки за умови превищення кількості найм. прац, або перевищення дозволеного доходу. В нас причиною є необхідність надавати послуги фіз. та юр. особам на загальній системі? Невже не має виходу?

 4. Олеся:

  Добрий день! Запитання щодо оренди нерухомого майна. Орендодавець — підприємець-єдиноподатник 3-тя гр., орендар — юрособа. Згідно договору оренди орендар відшкодовує комунальні послуги за окремим рахунком. Раніше відшкодування комун.послуг були доходом орендодавця-єдиноподатника, а як у 2012?

 5. Александра, проблема дійсно є. Але вона потребує вирішення на законодавчому рівні.
  Олеся, я думаю, що у 2012 році нічого не змінилося. Витрати платника єдиного податку нікого не турбують.

 6. Славка:

  Миру Вам! Я є платником єдиного податку 2 група(ремонт та тех обслуговування транспортних засобiв). В 2011 р надавали послугу-довгобуд ТОВ. Ними був здiйснений частковий безготiвковий платiж. Яким чином не втративши 2 групу я можу отримати повний розрахунок за виконану роботу.

 7. Я думаю, що якщо ви отримаєте гроші від юридичної особи за послуги, які були надані у 2011 році, ви не повинні втратити другу групу, оскільки у 2012 році ви не надавали послуги юрособі, а лише отримали кошти. Тобто послуги вже були надані раніше, до заборони. Нехай вони у призначенні платеду вкажуть, що це гроші за вже надані у 2011 році послуги.

 8. Наталя:

  Підкажіть будь ласка! Яку необхідно було вказати групу щоб бути на єдиному под., якщо являємося ФОП з 30.03.2012р., будемо арендувати приміщення й працюватиме 1 найманний працівник??? Та чи ми зможемо купувати товари для продажу в ТОВ які є оптовиками й являються платниками податку на загальних підставах! Дякую!

 9. Купувати ви можете у будь кого. Обмеження тільки щодо надання послуг.

 10. Денис:

  Підскажіть будь ласка! В минулому році ФОП призупинив свою діяльність (був на єдиному податку), в кінці березня 2012 звернувся в Податкову для відновлення діяльності. Так як відповідальний спеціаліст був на лікарняному — порадили прийти за 2 тижні. Прийшли написали всі заяви. Нам сказали, що ФОП буде на загальній системі оподаткування до 1.07. А нас це не влаштовує — раніше платили лише єдиний податок — зараз хотіли перейти на 3-ю групу і платити 5%. А нам заряжають 15% з доходу — ми займаємося наданням консультаційних послуг. Підскажіть — чи можемо ми працювати не на загальній системі і як законно з мінімальними затратами вийти з цієї ситуації. дякую

 11. Денис, ви не встигли написати заяву на спрощену систему оподаткування. Якщо б ви прийшли до 15 березня, то були би на єдиному податку з другого кварталу. А так, ви на загальній системі оподаткування до 01.07. Без варіантів.

 12. Тетяна:

  Чи може єдиник на 2 групі продавати пиво в пляшках? Які внутрішні документи ведуться та які звіти здають? На який закон можна зсилатися?

 13. Оля:

  Добрий день, Олексій! у мене таке запитання:я заповнила податкову декларацію платника єдиного податку ФОП за рік і вже подала до податкової в електронному вигляді…..Але загальну суму доходу за звітний період вказала на 2 грн. більше(помилково) і в книзі теж записано помилково на дві гривні більше. Скажіть будь-ласка як мені вірно поступити…..Залишити так як є, чи перездати звіт…і якщо перездавати чи потрібні ще якісь допоміжні документи?

 14. Василий:

  Я бы оставил все как есть. Если вы на второй группе, то вам вообще все равно. Если вы на третьей или пятой, то просто заплатите в бюджет на 10 или 14 копеек больше. То есть платить нужно от той суммы которая у вас стоит в декларации.

  • Оля:

   Василь, дуже Вам дякую за швидку відповідь! мій ФОП знаходиться на другій групі- тому я все залишу як є…..Тепер буду спати спокійно), ще раз дуже велике дякую!

 15. Оксана:

  підскажіть коли визнається дохід платник 3гр єдиного податку,після отримання акту чи після надходження коштів на рахунок?66.29 Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення

 16. Олег:

  Добрый вечер! Я нахожусь на 2 группе. Оказал услугу (печать продукции) частному лицу, и выдал ему товарный чек . А он без моего ведома отнес и отдал товарный чек в юрлицо на общем налогообложении , у которой он брал заказ . Юрлицо поставило себе чек на расходы, опять же не поставив меня в известность. По прошествии времени меня вызвала налоговая и говорит , что я нарушил правила хозяйствования предоставив услугу юрлицу с общим налогообложением, с последующими штрафами и переводами на общую систему налогообложения. И где же искать выход?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.56MB/0.00039 sec