Оформлення листків непрацездатності. На що звертати увагу, щоб уникнути штрафних санкцій від ФСС з ТВП

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Хотите знать самую актуальную информацию о страховых компаниях Украины? Сайт besure.com.ua поможет вам этот как никто другой. Например, на этой странице http://besure.com.ua/kiev/companies/vuso смотрите подробную информацию о страховой компании ВУСО.

Майже кожен бухгалтер хоч раз тримав у руках листок непрацездатності, який визивав сумніви в правильності його заповнення. Як визначити чи правильно оформлений лікарняний лист та чи можна прийняти його до оплати піде мова в цій статті.

Нормативно-правова база

Видача та порядок заповнення листків непрацездатності в Україні регламентується наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність» від 13.11.2001 р. № 455 та сумісною інструкцією Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України «Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності» від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

Читайте также Як розрахувати заробітну плату за дні відрядження

Хто має право на видачу листків непрацездатності

Відповідно до п.1.4 Наказу 455 правом на видачу листків непрацездатності наділені лікуючі лікарі державних і комунальних закладів охорони здоров’я; лікарям закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності та лікарі, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи – підприємці. У сільських місцевостях та на плаваючих суднах, де відсутня посада лікаря, листки непрацездатності видають фельдшери. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров’я. Фельдшер має право відкрити листок непрацездатності на термін не більше трьох днів. Після цього хворий має бути направлений на лікування до лікарні.

Перелік установ, які не мають права на оформлення листків непрацездатності зазначено в п 1.5 Наказу 455. До них відносяться станції швидкої допомоги та станції переливання крові, заклади судово-медичної експертизи, бальнеогрязелікувальні, косметологічні та фізіотерапевтичні лікарні, зубопротезні поліклініки; курортні поліклініки; лікарі будинків відпочинку та туристичних баз. Не мають права на видачу лікарняних листків лікарі санітарно-профілактичних закладів та лікарі лікувально-профілактичних закладів усіх форм власності при косметологічних втручаннях без медичних показань.

Порядок оформлення листка непрацездатності

В медичних установах заповнюється лише лицьовий бік бланка лікарняного, зворотній бік – заповнюється за місцем роботи.

Читайте також Підвищення мінімальної заробітної плати з 01 травня 2016: на що впливатиме новий розмір

На лицьовому боці обов’язково зазначається:

  • В верхній частині документу підкреслюється слово «первинний», або «продовження» в разі якщо працівник продовжує хворіти. В випадку продовження листка непрацездатності зазначається номер попереднього;
  • Повна назва медичної установи, що видала листок непрацездатності та її адреса, що засвідчується кутовим штампом та печаткою закладу охорони здоров’я «для листків непрацездатності»;
  • Дані про особу що втратила працездатність: прізвище, ім’я, по батькові за даними паспорту, число повних років (цифрами) та місце роботи з зазначенням повної назви та адреси підприємства.
  • В графі «причина непрацездатності» підкреслюється відповідна причина. Слід зазначити, що виправлення коду 2 «професійне захворювання та його наслідки» та коду 4 «нещасний випадок на виробництві та його наслідки» на будь який інший код не допускається.
  • Режим лікування амбулаторний, стаціонарний тощо.

Особу увагу потрібно приділити розділу «Звільнення від роботи». В першому стовпчику арабськими цифрами позначається число, місяць, рік видачі листка непрацездатності, у другому – літерами вказується дата по яке число продовжується лікарняний, далі зазначається посада та прізвище лікуючого лікаря, запис затверджується підписом та печаткою лікаря.

Відповідно до п.2.2 Наказу 455 при лікуванні в амбулаторних умовах лікар особисто може видати лікарняний на 5 календарних днів з наступним подовженням його до 10 днів. При цьому заповнюється дві строки розділу, кожна з яких засвідчується підписом та печаткою.

В разі якщо хвороба триває понад 10 календарних днів продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться спільно з завідувачем відділення, з зазначенням посади і прізвища лікарів та засвідчується їх підписами. Понад 30 днів хвороби – лікарняний подовжується після обстеження ЛКК, запис засвідчується підписом голови лікарської комісії.

При стаціонарному лікуванні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов’язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.

Читайте також Як правильно оформити наказ про прийняття на роботу?

В графі «стати до роботи» зазначають літерами дату, коли працівник має приступити до роботи, посаду та прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров’я «для листків непрацездатності». В разі подовження хвороби підкреслюється відповідний запис та вказується номер нового листка непрацездатності.

Якщо застрахована особа захворіла поза постійним місцем проживання і роботи, в графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю» ставиться підпис головного лікаря закладу та засвідчується круглою печаткою закладу охорони здоров’я

Що робити, якщо медичні працівники помилилися при заповненні лікарняного

Якщо працівник надав лікарняний лист, в якому є неточності в написанні прізвища, назви підприємства, дати та інші, помилки підлягають виправленню. Відповідно до п.4.5 Інструкції 532 у разі помилок у тексті здійснюється їх виправлення що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікаря та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності». Законодавством допускається не більше двох виправлень на листку непрацездатності. В разі якщо на документі більше двох виправлень, або два виправлення та існують невиправлені помилки, то бланк вважається зіпсованим і підлягає заміні.

Відповідальність за оплату листка непрацездатності, що виданий з порушеннями

Відсутність потрібних записів та недостатня кількість печаток можут визвати питання у ревізорів з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Читайте також Порядок отримання лікарняних для фізичних осіб підприємців

Статтею 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV передбачається, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Оплата листка непрацездатності, оформленого з порушенням норм законодавства, розцінюється як неправомірне використання коштів Фонду. Виплачена сума підлягає поверненню на рахунок Фонду. Крім того, до підприємства застосовуються штрафні санкції в розмірі 50% неправомірно витрачених коштів, а винні посадові особи притягаються до адміністративної відповідальності.

Оформлення листків непрацездатності. На що звертати увагу, щоб уникнути штрафних санкцій від ФСС з ТВП
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *