Обов’язкові реквізити боргової розписки або як правильно позичати гроші

У сучасній правовій практиці боргова розписка виступає основним способом закріплення і гарантування прав позикодавця. Питання боргових зобов’язань врегульовано параграфом першим глави 71 Цивільного Кодексу України.

Форма боргової розписки — проста письмова. Це означає, що документ має бути підписаний боржником, нотаріальне завірення не потрібно. Варто відзначити, що кодекс допускає усну форму при укладенні договору між фізичними особами на суму до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Чи можна по розписці зайняти речі?

По борговій розписці можуть бути передані як грошові кошти, так і інші матеріальні цінності, які знаходяться у вільному обігу. Зверніть увагу на те, що передати річ, права на яку вимагають державної реєстрації, по борговій розписці на сьогоднішній день неможливо. Це означає, що для автотранспортних засобів, нерухомості та інших об’єктів діє особливий правовий режим.

Чи обов’язково писати розписку від руки?

На практиці часто виникає питання: чи повинна розписка бути написана від руки або допустимий машинний текст? Кодекс не встановлює вимоги про ту чи іншу форму закріплення інформації на папері, отже, документ, складений будь-яким чином, буде мати юридичну силу. Однак якщо ми звернемося до судової практики, то очевидним буде перевага рукописної форми. Недобросовісні боржники в суді вдаються до хитрощів — ставлять під сумнів справжність свого підпису під документом. Найчастіше почеркознавча експертиза не може бути проведена через те, що не вистачає досліджуваних зразків. У той же час, якщо документ написаний цілком від руки, у шахрая не буде можливості скористатися такою вивертом.

Зверніть увагу на те, що Позикодавець має право вимагати у зобов’язаної сторони сплату відсотків у розмірі облікової ставки НБУ навіть за відсутності такої умови в тексті договору або розписки. Підставою для цього виступає стаття 1048 Цивільного Кодексу.

Обов’язкові реквізити боргової розписки

Які реквізити повинна містити розписка? У тексті повинна бути обов’язково вказана детальна інформація про сторони договору, яка дозволяє точно ідентифікувати боржника і позикодавця. Для цього на папері закріплюються такі відомості:

• Прізвища, імена, по батькові ;

• Номери та серії паспортів ;

• Адреса прописки.

Ці дані дозволяють уникнути ситуації, в якій відповідач заявляє про те, що він не є боржником, а розписку написав його однофамілець.

Також в розписці повинна бути вказана грошова сума, яка була передана боржнику. Цифрове значення необхідно продублювати, щоб виключити можливість зміни тексту документа шляхом підчищення, травлення або будь-якого іншого способу.

Якщо Позикодавець передав матеріальні цінності, необхідно детально описати їх, якщо є необхідність — закріпити індивідуальні ознаки. Це обов’язковий крок у разі, коли власник хоче отримати назад конкретну річ, передану боржнику, а не іншу з тими ж родовими ознаками.

Дата виникнення права вимоги боргу як точка звіту для строків позовної давності

У розписці необхідно вказати дату складання документа. Вона буде використовуватися для обчислення всіх термінів за договором. У тому числі і строків давності — через 3 роки після виникнення права вимоги повернення боргу Позикодавець втрачає право на захист своїх інтересів у судовому порядку.

Відсутність будь-якого з перерахованих вище реквізитів призводить до того, що документ фактично стає марним як доказ у суді. Цінність правильно складеної розписки полягає в тому, що це — єдине вагомий доказ у судовому процесі, який допоможе постраждалому Позикодавцю виграти справу і отримати свої гроші в результаті виконавчого провадження.

На жаль, доводиться констатувати, що не завжди вдається повернути гроші людям, які постраждали від шахрайських дій. Тому що позичальники замість того, щоб брати кредит наличными киев, вважають за доцільне займати гроші під розписку. Недобросовісні позичальники нерідко пропадають, не залишаючи ніяких слідів, тому давати в борг навіть під розписку варто тільки тим позичальникам, яких пов’язують з місцем проживання соціальні фактори — сім’я, робота і т.д.

Говорячи про виконавче провадження, необхідно враховувати, що нормативна база « заточена » під роботу з національною валютою, тому в разі, якщо боржник займає деяку суму іноземної валюти, варто вказати за яким курсом повинна бути повернена грошова сума (наприклад, за курсом НБУ на день пред’явлення вимоги про повернення).

А що якщо дата повернення боргу не закріплена в розписці?

Як правило, в розписці закріплюється дата, до якої борг підлягає поверненню. Якщо з якихось причин ця інформація не міститься в документі, то Позикодавець може пред’явити вимогу в будь-який момент, і зобов’язана сторона протягом тридцяти днів повинна повернути грошові кошти або інше майно, яке зазначено в розписці. Для того, щоб довести в суді факт пред’явлення вимоги, необхідно відправити контрагенту рекомендований лист. Якщо Позикодавець хоче отримати відсотки на підставі статті 1047 ЦКУ, про це має бути прямо вказано в повідомленні.

Пам’ятайте про те, що розписка не представляє собою договір, а є лише формою закріплення зобов’язання, тому документ не повинен містити розпису позикодавця. Боргове зобов’язання вважається одностороннім конклюдентною правовідносинами, яке виникає в момент передачі грошових коштів або матеріальних цінностей.

Обов’язкові реквізити боргової розписки або як правильно позичати гроші
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.51MB/0.00035 sec