Нова книга обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі. Зміни на краще?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Нова книга обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі. Зміни на краще?Наказ Міністерства доходів і зборів 481 затвердив нову форму книги обліку доходів та витрат фізичної особи підприємця на загальній системі оподаткування. Отже, з дати вступу в силу Наказу, підприємці повинні придбати, зареєструвати у податковій службі та вести нову книгу обліку доходів та витрат.

У статті я спробую проаналізувати, основні зміни, яких зазнала форма книги, наскільки ці зміни позитивні та негативні в плані податкового обліку та потенціальних штрафів, а такою спробую зробити загальний висновок, чи покращиться життя підприємців на загальній системі із появою нової книги. Чи стане у підприємців більше роботи, чи ведення обліку значно спроститься?

З якої дати треба вести нову книгу?

Наказ Міндоходів 481 набрав чинності з дня його офіційного опублікування, а саме з 18 жовтня 2013 року. Саме з цією дати стара форма книги, що була затверджена Наказом 1025 вже не діє та, відповідно, її ведення не відповідає чинному законодавству.

Податкова дозволила вести стару книгу до кінця року

Після вступу в силу нової форми книги обліку доходів та витрат для ФОП на загальній системі весь інтернет облетіла новина, що в дуже улюбленному всіма журналі Вісник податкової служби, автор якоїсь статті порекомендував продовжувати вести стару книгу до кінця поточного року, а нову починати тільки з початку наступного. Аргументація такої позиції приблизно така, що механізм обліку у новій книзі суттєво відрізняється від старої. Я на цю новину звернув мало уваги. Ну мало що пише у якомусь журналі якийсь податківець.

Але трохи пізніше, аналогічна консультація з’явилася у Єдиній базі податкових знань, де вона міститься і на теперішній час. І насамкінець Міністерство доходів і зборів написала листа від 18.11.2013 №24469/7/99- 99-17-02-02-17, в якому висловила аналогічну позицію.

Отже, з якої дати вести нову книгу та до якої дати продовжувати вести стару, кожен вирішує для себе сам. Я лише можу сказати про те, як буду робити саме я на підставі своєї суб’єктивної точки зору.

Суттєво нового механізму ведення книги обліку у новому Наказі 481 я не побачив. З книги лише прибрали зайві рядки, які додавали підприємцям зайвої роботи. Також хочу провести одну паралель, яка стосується роз’яснень податкової служби. Так от, коли податкова служба випускає своє чергове фіскальне роз’снення, яке на думку більшості платників податків зовсім не відповідає діючому законодавству, всі говорять, що таке роз’яснення не має статусу нормативно — правового акту, а тому його вимоги, якщо вони суперечать Податковому кодексу, виконувати не обов’язково.

В нашому випадку лист Міндоходів №24469/7/99- 99-17-02-02-17 не встановлює нових обмежень для платників податків, а навпаки, дає послаблення. Але, на мою думку, таке послаблення все одно не відповідає діючому законодавству, адже стара форма книги втратила чинність. Тому, формально, у податкової служби під час перевірки буде привід для штрафу. Тому конкретно я, буду починати вести нову книгу з дати набраня нею законної сили, тобто з 18 жовтня 2013 року. Але це конкретно я. Звертаю увагу, що кожен має приймати рішення самостійно.

Чи треба переносити дані старої книги у нову?

Відповідь на це питання також вже з’явилася у Єдиній базі податкових знань. Вона приблизно наступна: податкове законодавство не передбачає перенесення данних з однієї книги до іншої.

Тобто, для тих, хто все ж таки вирішить не дотримуватися рекомендацій податкової служби, перший запис у новій книзі має бути від 18 жовтня.

Електронна книга доходів і витрат. Що воно таке та як почати її вести?

Мабуть головне нововведення Наказу 481, яке повністю відповідає курсу податкової служби на суцільну інформатизацію оподаткування, полягає у появі нової форми книги обліку — електронної. Переваги та недоліку ведення книги доходів та витрат в електронному вигляді я описав у статті Книга обліку доходів та витрат в електронному вигляді. Чи варто її вести?. Тому тут, я цієї теми торкатися не буду.

Облік залишків товарних запасів тепер вести не треба

З форми нової книги прибрали графи 2 та 11, в яких відображалися залишки товарних запасів у грошовому вираженні на початок та кінець звітного податкового періоду.

Наймані працівники відтепер книги не ведуть

Старий порядок ведення книги обліку доходів та витрат підприємців на загальній системі оподаткування передбачав ведення додаткової книги найманим працівником, який здійснював операції за готівку. Вкінці місяця показники книги пацівника переносилися до книги підприємця.

Новий Наказ 481 аналогічних вимог та граф не містить і це дуже зменшує підприємцям об’єм роботи для ведення обліку.

Сума повернутих коштів за товар, роботи, послуги

Новий Порядок ведення книги обліку доходів та витрат не тільки прибрав зайві графи, а й додав нову графу — «сума повернутих коштів за товар, роботи, послуги», в якій також відображатимуться суми повернутої попередньої оплати. Така сама графа є у книзі обліку доходів підприємців на едином налоге.

Я вважаю, що введення цієї графи не відноситься ні до негативних ні до позитивних змін. Можна сказати, що питання відображення повернення коштів за товар набуло врегулювання. У старому Наказі 1025 про порядок відображення повернення коштів згадки не було, але всі кого я знаю відображали таке повернення у графі 3 книги зі знаком «-» з відповідним коригуванням інших граф книги. Тепер же для цього є окрема графа.

Висновки

На мою суб’єктивну бухгалтерську думку нова форма книги обліку доходів та витрат підприємців на загальній системі оподаткування стала значно кращою насамперед тому, що з неї прибрали зайві та найбільш штрафоопасні графи.

Нажаль, зміни на краще притерпіла тільки форма книги.  А от і без того жорстка загальна методика формування податкових витрат у ФОП на загальній системі, і вступом в силу нового Порядку ведення книги, стала ще більше обмежувати підприємців у формуванні витрат. Про що йде мова, можна більш детально почитати у статті Наказ Міндоходів №481. Нові вимоги до витрат у підприємців на загальній системі оподаткування?.

Нова книга обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі. Зміни на краще?
Оцініть статтю

14 Responses to Нова книга обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі. Зміни на краще?

 1. Наталія:

  Дякую за статтю. З 01.01.2014 необхідно вести книгу за новою формою. Підкажіть будь ласка, якщо запізнився з реєстрацією нової книги, зробивши це вже в січні 2014, за таке запізнення накладаються штрафи? І ще, сьогодні зі здивуваннм для себе дізналась про те, що книгу ФОПу на загальній системі слід заводити і реєструвати кожного нового року нову. Шукала підтвердження — не знайшла. Ця інформація є вірною, в яких документах про це сказано? Дякую.

  • По поводу новой книги каждый год — это неправда. Такого требования нигде в законодательстве нет.
   По поводу поздней регистрации книги, я считаю, что формально за это оштрафовать можно. Зависит от того, как на это посмотрит налоговый инспектор при проверке (еси она у вас будет).

 2. Jana:

  Підскажіть, будь ласка, як правильно заповнювати графу 6.

 3. Оксана:

  Подскажите я зарегистрирована как ФОП на общей системе, деятельность не велась, сейчас работаю и с меня удерживают все налоги официально работодатель. Нужно ли мне указывать в годовой декларации про доходы свою зар-ту и удержанные из нее налоги или сдавать все пустые строки? И еще подскажите по книге-облику, я когда регистрировалась в налоговой в июле мне сказал консультант, что раз деятельность не ведется, то книгу пока регистрировать не надо, так ли это или я что-то не так поняла?!!!!

  • По первому вопросу:
   Согласно пункта
   177.11 НКУ Фізичні особи — підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений підпунктом 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 цього Кодексу, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.
   то есть в декларации вы должны указать и другие доходы.
   По второму вопросу:
   книга регистрируется независимо от того, ведется деятельность или нет.

 4. Добрый вечер! Скажите,пожалуйста,как заполнять гр.5 в новой Книге в розничном магазине,где десятки наименований товаров и поставщиков.Спасибо!/ФОП на общей системе./

 5. Здравствуйте. Даже спустя три месяца после вступления в силу новой книги учета доходов и расходов, до сих считаю этот момент очень спорным. Мне, как бухгалтеру, в голову приходит только то, что в графе 5 можно отображать бухгалтерскую справку или калькуляцию со списком проданного товара и закупочными ценами.

 6. Раиса:

  Добрый день! Очень вас прошу, сделайте числовой пример заполнения новой Книги доходов и затрат/ФОП на общей системе,плательщик НДС/ для розничного магазина с последующей оплатой за товар. Спасибо!!!

 7. Юлия:

  Добрый день! Подскажите а как правильно сделать запись в книге если в день мы не получили доход, а только понесли убытки

 8. В новом порядке заполнения книги написано, что записи в книгу делаются только в день, в котором получен доход. В старом порядке было не так. Как выполнить это требование, мне не понятно. Остается ждать разъяснений от налоговой.

 9. Наталя:

  Доброго дня! Дякую за статтю! Багато корисної інформації!
  Власне, якщо це не проблематично, хотіла б Вас запитати про це ж

  Добрый вечер! Скажите,пожалуйста,как заполнять гр.5 в новой Книге в розничном магазине,где десятки наименований товаров и поставщиков.Спасибо!/ФОП на общей системе./

  Також не можу зрозуміти як саме ПРАВИЛЬНО та БЕЗНАСЛІДКОВО вести даний документ. Дякую!
  П.С. Минулого разу Ви зробили наочний приклад завповнення книги, було б чудово, якщо б можна було побачити і цього разу 🙂

 10. Добрий день! Я ФОП на загальній с-мі, продаю та встановлюю вікна. Скажіть будь-ласка, які документи я повинна просити в покупця фізичної особи, щоб продати їй свій товар, чи потрібен її паспорт і код для укладення договору, чи потрібна письмова заява про згоду на обробку ПД. Потрібно мені реєструвати базу «клієнти»? Дякую.

 11. Наталя:

  Доброго дня. Не знаю наскільки актуальним є моє питання, та маю надію, що мій досвід стане в пригоді ще комусь.
  Отже, у нас податкова перевірка. Перше питання — Книга обліку доходів і витрат, звичайно, нового зразку. Перше зауваження та «погрози» застосування штрафних санкцій ( озвучили суму 60 000 грн.!!!)було до неї. А саме про графу №5 , куди я включала понесені, документально підтверджені витрати, а саме: фіскальні чеки, платіжні доручення. квитанції — все, що підтверджує оплату товарів (послуг). Зауваження інспектора — в графу 5 потрібно вписувати всі прихідні накладні???!!! Виявляється, що є роз»яснення щодо правомірності внесення в дану графу, яка відповідає за витратну частину п-ця, прихідних документів.
  Тож, можливо хтось зустрічав на просторах інтернету таке роз»яснення чи має досвід як саме потрібно заповнювати книгу… А я вирішила «загубити» свою книгу за 2014 рік… 🙁

 12. Андрій:

  Доброго дня, порадьте будь ласка, що робити.

  В серпні 2013р. я зарєстрував книгу обліку доходів та витрат для ФОП на загальній системі. Я не вів ніякої діяльності, аж до листопада 2015 року, тобто книга була пустою.

  В листопаді 2015р. я почав діяльність і думав, що зареєстрована книга в мене є і все добре.

  Але коли я пішов порадитись в податкову стосовно деяких питань з заповнення книги /в мене за місяць було лише пару надходжень та платежів через банківський рахунок/, я виявив, що в мене книга старого зразку і що потрібно мати книгу нового зразку.

  Я відповідно відразу пішов та зареєстрував в листопаді 2015 книгу нового зразку, але тепер я незнаю де робити записи за той час поки в мене не було зареєстрованої книги нового зразку.

  Одна знайома бухгалтер каже, що потрібно здійснити записи в старій книзі, а потім продублювати всі записи в новій книзі.

  Інша бухгалтер каже, що записи здійснити лише в новій книзі, незважаючи на те що вона буде зареєстрована пізнише фактичних записів.

  Порадьте будь ласка, як краще зробити, щоб в майбутньому менше штрафів платити.

  В податковій я поки не признався в помилці і намагаюсь визначитися як правильно зробити.

  Дякую за допомогу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.55MB/0.00041 sec