Нова декларація з податку на прибуток 2015-2016. Аналіз змін

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Затвердження нових форм декларацій до кінця року вже давно стало традицією для українських законодавців. В цьому році очікуваною новиною стала нова декларація з податку на прибуток. Оскільки порядок заповнення її поки відсутній, ми вирішили підготувати для наших читачів докладний довідник щодо заповнення нової декларації.

З якої дати потрібно використовувати нову форму декларації?

Згідно з абзацом 2 п. 46.6 ПКУ нові форми декларацій повинні застосовуватися зі звітного періоду, наступного за періодом його оприлюднення.

Тобто, оскільки наказ Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 опублікований 1 грудня 2015 року, то вперше платники податків повинні звітувати за новою формою зі звітного періоду 2016 рік. Ті ж платники податків, які зобов’язані або мають право подавати декларацію щоквартально, повинні користуватися новою формою, починаючи зі звітного періоду 1 квартал 2016 року.

Але на практиці, найімовірніше, доведеться звітувати за новою декларації вже за підсумками 2015 року. Адже стара декларація не відповідає вимогам визначення бази оподаткування податком на прибуток за правилами 2015 року. Принаймні, протягом 2015 вже були роз’яснення податківців, в яких вони наполегливо радили подавати разом зі старою формою декларації нову форму декларації, яка тоді ще була тільки в проекті.

Терміни подачі декларації за 2015 рік

Граничним терміном подання декларації з податку на прибуток за 2015 рік з квартальним звітним періодом є 9 лютого 2016, а для платників податку на прибуток з річним звітним періодом, відповідно, 31 травня 2016.

Аналіз змін у новій формі декларації

Насамперед, форма декларації уніфікована. Відтепер замість п’яти різних варіантів окремих декларацій з податку на прибуток є всього лише одна. Тобто всі платники податку на прибуток заповнюють єдину декларацію з відображенням відповідних окремих рядків, що відповідають особливостям їх діяльності.

В шапці декларації у графі 9 «Особливі відмітки» потрібно проставляти відмітку у разі здійснення особливої діяльності (виробник сільськогосподарської продукції, банк, страховик тощо).

Хочемо звернути увагу на те, що в графі 1 шапки декларації зникла відмітка про складання консолідованої декларації. Це сталося, оскільки в 2015 році в ПКУ вже існує норми щодо сплати консолідованого податку на прибуток.

Також істотно скорочена, спрощена і приведена у відповідність з чинним законодавством основна частина декларації. Для надання основної інформації виділено всього шість рядків (стор 01 — стор. 06). Значення першого рядка є маркером, який надалі визначить обов’язок по сплаті авансових внесків у наступному році, а також не менш важливий обов’язок коригування об’єкта оподаткування на податкові різниці. Якщо значення рядка 01 перевищує 20 млн. гривень, то платник податку заповнює додаток РІ (в якому наводяться різниці), а також ті рядки декларації, які присвячені розрахунку місячної суми авансових внесків.

Деякі зміни зазнали рядки для відображення виправлення помилок. Відтепер для виправлення податкового зобов’язання з податку на прибуток, виділено один рядок, замість двох. Тобто в одному рядку слід відображати позитивне або від’ємне значення податкового зобов’язання з податку на прибуток, яке уточнюється. Теж стосується збільшення (зменшення) податкового зобов’язання, розрахованого при виплаті доходів нерезидентам або авансових внесків, які уточнюються.

Додатки до декларації з прибутку

Почнемо з приємної новини, якою, безсумнівно, є те, що кількість додатків зменшено на третину, з 14 до 9. Список нових додатків до декларації з прибутку тепер виглядає так:

  • Додаток АВ до рядка 20 АВ декларації — «Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів)»
  • Додаток ЗП до рядка 16 ЗП декларації — «Зменшення нарахованої суми податку»
  • Додаток ПН до рядка 23 ПН декларації — «Розрахунок (звіт) податкових зобов’язань нерезидентів, які отримали доходи з джерелом їх походження з України» (Таблиця 1) і «Розрахунок прибутку від операцій з безпроцентними (дисконтними) облігаціями чи казначейськими зобов’язаннями»(Таблиця 2);
  • Додаток ТЦ «Самостійне коригування податкових зобов’язань платника податку в цілях трансфертного ціноутворення» (тобто тепер є тільки одна таблиця в додатку замість двох, як раніше).
  • Додаток ВП до рядків 27 — 30, 32 — 34, 36 — 38 декларації «Розрахунок податкових зобов’язань за період, у якому виявлена помилка(і)»;
  • Додаток РН до рядка 03 РИ декларації — «Різниці». Це новий додаток, в якому згруповані всі різниці згідно з розділом III ПКУ, які збільшують (зменшують) фінансовий результат.
  • Додаток ПО до рядку 05 ПО декларації — «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування» (Таблиця 1) і «Підстави для застосування пільги» (Таблиця 2);
  • Додаток АМ до рядка 1.2.1 додатки РИ в рядку 03 декларації — «Інформація щодо нарахованої амортизації»;
  • Додаток ЦП до рядка 4.1.3 додатка РИ в рядку 03 декларації.

Особливо хочемо звернути увагу читачів на новий додаток РН до рядка 03 декларації. В ньому згруповані всі податкові різниці згідно з розділом III і підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ, які збільшують (зменшують) фінансовий результат. Даний додаток є дуже зручним для тих, хто тільки приступає до вивчення змін в оподаткуванні податком на прибуток, які набрали чинності з 1 січня 2015 року. В ньому можна розкрити всі різниці, які мали місце протягом звітного періоду.

Заслуговує уваги і оновлений Додаток ВП, яки був створений для виправлення помилок минулих звітних періодів у складі поточної декларації. Його форма видозмінена і приведена у відповідність з новою формою декларації.

Після заповнення всіх показників декларації не слід забувати про заповнення граф за інформацією про додатки до неї. У відповідних клітинках проставляється позначка «+», крім клітинок під літерами «ПН». В ній проставляється кількість поданих додатків «ПН» до декларації.

Відтепер також потрібно вказувати відомості про одночасне подання з декларацією форм фінансової звітності. Для цього відведені окремі клітини. В них проставляється відмітка «+» у відповідності з формами фінансової звітності, які платник надає податковий орган.

За підтримки: Якщо вам потрібно за кілька місяців максимально вивчити англійську мову, перегляньте це посилання. Курси англійської від школи Englich Prime — це те, що треба для швидкого подолання мовного бар’єру.

Нова декларація з податку на прибуток 2015-2016. Аналіз змін
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *