Податки > Єдиний податок > Невідображення доходів у книзі обліку доходів та витрат за формою №10

Невідображення доходів у книзі обліку доходів та витрат за формою №10

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Описую ситуацію. До підприємця – платника єдиного податку приходять податківці із плановою перевіркою. Починають дивитися, роздивлятися, просять надати їм всі необхідні документи, у тому числі і книгу обліку доходів та витрат.

Після детального її вивчення вони приходять висновку, що підприємець відобразив у книзі не всі доходи. Далі все може розвиватися за двома сценаріями.

Сценарій №1. Вони говорять про невідображення доходів у книзі просто так

Вони просто намагаються розвести підприємця. Свої слова вони не підтверджують ніякими доказами. Зазвичай таке прокатує з тими підприємцями, які не знають своїх прав та не вивчають нормативну базу, яка стосується безпосередньо їх.

Підприємець може одразу послати їх куди подалі. Звісно це треба робити не у грубій формі, адже вони дуже злопам’ятні.

Сценарій №2. Вони говорять про невідображення доходів не просто так

Мова йдеться про невідображення доходів у книзі обліку доходів та витрат конкретних сум на конкретну дату та у підтвердження своїх слів показують йому квитанції або чеки, які підприємець раніше видав будь якому покупцю та не відобразив їх у книзі у графі “доходи”. Де вони взяли ці чеки, це питання дуже складне, проте відповідь на нього немає абсолютно ніякого значення. В них є докази, ось що важливо.

Оце дійсно халепа.

Невідображення доходів у книзі обліку доходів та витрат за формою №10В залежності від суми, яку підприємець не відобразив у книзі обліку доходів та витрат за формою №10, та на які у податкових інспекторів є докази, штрафні санкції можуть бути дуже і дуже великими.

Звертаємося до номартивної бази з цього питання.  Спочатку визначимося із термінами, значення яких визначає “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” затверджене Постановою НБУ N 637 від 15.12.2004, яке стосується підприємств та підприємців.

Отже п.1.2:

каса підприємства — приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Тобто каса – це не тільки касовий апарат або спеціальне приміщення, це також будь яке місце здійснення готівкових розрахунків. Саме будь яке місце проведення готівкових розрахунків у визначенні каси і стосується підприємців – платників єдиного податкі, які не зобов’язані проводити розрахунки із покупцями за допомогою реєстраторів розрахункових операцій.

Йдемо далі:

оприбуткування готівки — проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Тобто, для підприємця – платника єдиного податку, оприбуткування готівки в касу – це здійснення відповідного запису в книгу обліку доходів та витрат за формою №10 у графу “доходи” на повну суму операції.

Тепер переходимо до найпечальнішої частини цього поста. За неоприбуткування готівки в касі законодавством передбачено штрафні санкції. А саме Указ Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” N 436/95 від 12.06.1995 передбачає наступний штраф:

за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки — у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, якщо підприємець видав чек або квитанцію покупцю, наприклад на 100 гривень, та не відобразив цю суму у книзі №10, у разі виявлення цього порушення його чекає штраф у п’ятикратному розмірі, тобто 500 гривень йому доведеться викласти зі своєї кишені до державної скарбниці.

Тих, хто стикався з даною проблемою у своєму житті та тих, кому є що додати прошу, будь ласка у коментарі. Всім іншим бажаю не попадати у такі неприємні та дуже болісні для сімейного бюджету ситуації.

Невідображення доходів у книзі обліку доходів та витрат за формою №10
Оцініть статтю

42 Responses to Невідображення доходів у книзі обліку доходів та витрат за формою №10

 1. Феофан:

  К кассовым операциям налоговикам вряд ли удастся прицепиться, но есть кое-что пострашнее. Существует письмо ГНА от 25.12.2009 р. N 28923/7/237017/1485. Рекомендую изучить. Кроме того в интернете существует множество комментариев на эту тему.

 2. А от підприємець, який вже отримав на руки рішення про застосування штрафних санкцій з цього приводу так не вважає. Обговорення його проблеми велося у коментарях до статті Ведення книги обліку доходів та витрат за формою №10.
  А щодо цього листа, можу сказати що ця проблема у минулому. Лист Міністерства Юстиції України від 19.05.2010 р. № 6091-0-4-10-20 визнав його незаконним.
  Так дуже часто буває, ДПАУ або ПФ видають постанови та Листи, якими фактично перевищують свої повноваження. Спочатку твориться беззаконняЮ а потім їх творчість визнають незаконною.

 3. Irina:

  Я предприниматель на едином налоге. Продаю товар оптом «с колес», т.е. ко мне приходит машина с товаром и в этот же день товар покупают другие СПД. Некоторые покупатели берут товар в долг. Деньги могут поступать в течении месяца. В книгу доходы я записываю в день получения оплаты.
  Вопрос: Нарушаю ли я какие-нибудь нормы, записывая доходы при окончательном расчете, а не в день отгрузки? Можно ли применять ко мне какие-нибудь штрафные санкции?
  Спасибо.

 4. Тут діє правило першої події. Дохід виникає на дату події, що відбулася раніше: дата відвантаження товару (виписка видаткової накладної) або дата оплати (дата зарахування грошей на розрахунковий рахунок).
  Якщо ви відображаєте доходи у книзі обліку доходів та витрат не за першою подією, то ви неправильно ведете книгу.
  Відповідальність за неналежне ведення або неведення книги обліку доходів та витрат підпадає під ст 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та карається штрафом від трьох до восьми неоподатковуваних доходів громадян.

 5. Олег:

  «В книгу доходы я записываю в день получения оплаты.»
  Разве неправильно? На ЕН по кассовому методу ведется запись в книгу, не по отгрузке, а по оплате.
  «за першою подією, то ви неправильно ведете книгу.»?
  За першою подіею налоговая накладная выписываемтся, а книга по получению денег вносится операция, поправьте , если не прав.

 6. Ви праві, мене ввів в оману Лист ДПАУ N 2060/М/15-1116, 05.06.2000 та власна практика спілкування з податківцями щодо відображення доходу у книзі обліку та витрат, коли є видаткова накладна на відвантажений товар та дохід не відображено у книзі 10.

 7. Анна:

  Добрый день! Подскажите как действовать? Хотела закрыть СПД: деят-ти два года не было, два квартала2010г. была на ед. налоге,показала доход, но книгу ф.10 не вела вообще. Налоговая шьет 5кратку, а это 200000грн. Сделала шаг назад, передумала закрываться. «Хорошая» тетя сказала забирай заяву. Теперь что делать? Ждать 3 года, а потом закрыться. Книгу регистрировать все таки? Чего будет если проверят что ранее книга не велась? Опять пятикратка?

 8. Інна:

  Добрий день! Скажіть, буть-ласка, при переході з загальної системи оподаткування на єдиний податок чи потрібно заводити нову книгу обліку доходів та витрат? Дякую!

 9. Інна: так, там різні форми книг

 10. Анна, а книгу при реєстрації платником єдиного податку ви не купляли і не реєстрували взагалі? Якщо сама книга зареєстрована, то що заважає внести потрібні суми…

 11. Ірина:

  Підкажіть, будь ласка, якщо підприємець на єдиному податку практикує торгівлю із попередньою частковою передоплатою ( аванс) за товар, якого на даний момент в наявності немає.А при доставці товару проходить остаточний розрахунок,в т.ч. і виписка накладної на повну суму товару.Як правильно відобразити ці операції в книзі обліку доходів і витрат?

 12. Віктор:

  Доброго дня! Я працюю в сфері послуг. Надаю послуги по фотографуванню населення та працюю як журналіст. Я отримую гонорари за свою роботу за місяць після дати виконання. Як мені обліковувати ці доходи? чи вони записуються в день надходження чи як?

 13. Олександра:

  Добрий день. Як правильно вносити торгівельну виручку на розрахунковий рахунок? Чи можна вносити виручку за попередній місяць( наприклад: в серпні внести виручку, яка відображалась в книзі обліку протягом липня?)?

 14. Згідно зі ст. 1 Указу № 727/98 виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або/та в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг). Ці кошти не підходять під поняття виручка від реалізації. На мою думку, їх відображати у книзі не треба. У податківців з цього приводу своя точка зору.
  Також раджу вам почитати цю тему на бухфорумі.

 15. Валентина:

  Есть СПД на ЕН, зарегистрированое через фирму Материк 4 года назад. Наемных рабочих нет. Сфера деятельности — ремонтные работы по строительству. Про тетрадь №10 узнала только недавно. Планирую закрываться. Чего ожидать от налоговой, и как решить этот вопрос.

 16. Може виникнути як раз така ситуація, що описана у статті. Вона зараз набирає популяності у податківців. Також будуть засосовувати адміністративний штраф за статтею 164-1 Кодексу про адміністративні правопорушення. Можна розглянути варіант із втратою книги обліку доходів та витрат. Ось інформація з офіційного сайту ДПА:
  Які дії ФОП платника ЄП при втраті Книги обліку доходів і витрат ф. 10?
  Коротка відповідь : Приватний підприємець повинен звернутися до органів внутрішніх справ для подання заяви про втрату книги обліку та витрат за ф. № 10 та отримати довідку про надання даної заяви. Після цього, суб’єкт підприємницької діяльності – фізична особа звертається до державної податкової інспекції за місцем реєстрації із заявою про видачу нової книги обліку доходів та витрат ф. № 10 та додає довідку органів внутрішніх справ про надходження заяви про втрату.
  В цьому разі штрафи не застосовуються.

 17. Валентина:

  Спасибо за оперативный ответ!
  А ещё, скажите, пожалуйста, ведётся ли учёт в налоговой о регистрации тетрадей №10? Чтобы не получилось так, что я напишу заявление в милицию о пропаже тетради, принесу инспектору справку о подаче заявления, а она посмотрит по своей базе, что тетрадь №10 мною не регистрировалась вообще… Страшно подумать, что мне может грозить…
  благодарю за Ваше внимание к моему вопросу!

 18. Хм, те що ви її взагалі не реєстрували, це я якось упустив. Тоді такого робити не можна. Проте, можна сказати, що ви книгу все таки вели та здійснювали у ній записи, просто її не зареєстрували.
  Ось інформація з офіційного сайту ДПАУ:
  Чи потрібно ФОП платнику ЄП відновлювати записи в Книзі обліку доходів та витрат ф. № 10 за період її не ведення та чи несе він за це відповідальність?
  З метою уникнення помилок при заповненні податкової звітності та порушення касової дисципліни в частині оприбуткування готівки, платник єдиного податку -фізична особа при встановленні факту не ведення обліку доходів та витрат повинен відновити відповідні записи в Книзі обліку доходів та витрат ф. № 10 за період здійснення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування, незалежно від періоду отриманого доходу або понесених витрат. При цьому, виривати або вклеювати додаткові аркуші до Книги не передбачено законодавством. У разі не оприбуткування (неповного та /або несвоєчасного) оприбуткування готівки в книзі доходів та витрат, органи ДПС при проведенні перевірки застосовують штрафні санкції відповідно до вимог Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95-ВР «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми. Крім того, передбачена адміністративна відповідальність згідно із ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення від 7 грудня 1984 року № 8073-Х за не ведення обліку або неналежне ведення обліку доходів та витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  Тобто ДПА наполягає на тому, що записи в книзі за період неведення потрібно відновити. Тобто вам треба зареєструвати книгу та вписати в неї всі свої доходи. Ось тільки не зрозуміло, чи притягається в такому разі підприємець до відповідальності чи ні.
  В будь якому разі гірше не буде. Суму свого доходу ви ітак вказували у звіті платника єдиного податку.
  Також можете почитати лист НБУ №11-117/982-3354 від 09.03.2011 року

 19. Василий:

  Добрый день.

  Как пример: приходит проверка с чеком на купленный для фиксации нарушения товар, а в день покупки было несколько выплат денег за возвращенный товар другим покупателям. Естественно, сумма выручки будет расходиться. Или возврат средств покупателям также необходимо как-то отображать в книге?

 20. Так, повернення коштів необхідно відображати у книзі обліку доходів та витрат. В день повернення готівки покупцю або перерахування коштів на поточний рахунок у безготівковій формі у книзі обліку доходів та витрат платника єдиного податку робиться запис зі знаком «-» у графі 3 «сума виручки від реалізації» на суму повернених коштів. Звісно такий запис слід підтвердити чеком, який повернув покупець.

 21. Василий:

  Спасибо за ответ.

  Только сразу возникло два других вопроса:
  1. На многих форумах пишут, что единоналожник имеет право выдавать чек покупателю по его требованию. Или, другими словами, если клиент не потребует, — может не выдавать. Не могли бы Вы прояснить эту тему?
  2. Незапись указанного Вами возврата средств, возможно ли трактовать как «неправильное заполнение книги» с соответствующим небольшим штрафом?
  Спасибо.

 22. Так, чек видається за вимогою покупця. Це обумовлено тим, що кожен чек підприємець виписує від руки. Невідображення повернення коштів покупця за раніше проданий товар, трактується інспекторами податкової служби саме як неправильне ведення книги.
  також, слід сказати, що повернення коштів доцільно підтвердити актом на повернення, для уникнення проблем під час перевірки

 23. Юлия:

  Добрый день! Просьба к администрации форума, у меня такая же ситуация как и у Анны с сообщением от 3.12.2010. Не могли бы Вы дать её е-mail, так как очень необходим её личный опыт и чем все закончилось для неё. Спасабо Вам ОГРОМНОЕ ПРИОГРОМНОЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 24. Выслал адрес вам на почту. Просьба теперь к вам, отписаться здесь, как решится ситуация.

 25. Макс:

  Подскажите пожалуйста, если я на свой счет в банке кладу сумму с назначением ВНЕСЕНИЕ СОБСТВЕННЫХ СРЕДСТВ, а потом их перечисляю на разные нужды, типа там аренда и т.п., я должен это все отображать в книге или нет? Заранее спасибо

 26. Офіційна позиція податкової служби така, що сума власних коштів, які підприємець на єдиному податку вносить на роззрахунковий рахунок вважається виручкою від реалізації, а отже, відображається у книзі обліку доходів та витрат.
  Щодо ваших витрат, то ви також повинні їх відображати у книзі.

 27. aaa:

  Добрий день. Підкажіть, будь ласка, якщо ФОП не отримує доход готівкою, лише через банк, а витрати — лише готівкою, то що в такому випадку вписувати в книгу, і чи потрібно її вести взагалі?

 28. Вести її треба в будь-якому випадку. Вписуєте дохід за кожну дату, коли отримували гроші на поточний рахунок. Витрати також.

 29. Олександр:

  Спасибо.

 30. Яна:

  Очень волнует как должны вопрос. Как необходимо оформить факт возврата денег покупателю если этот покупатель производил «контрольную закупку» и факт покупки отражен актом. Если нет акта о том что покупателю возвращены деньги то не знаю как писать что деньги покупателю по факту возвращены.

 31. Glori:

  Добрий день. Я хочу закрити ЧП. На руках маю нову книгу обліку і витрат за 2012р., але стару втратила. Скажіть, чи потрібно звертатися у органів внутрішніх справ для її відновлення?

 32. Яна, я думаю, що повинен бути якийсь двосторонній документ, що ви вернули гроші.
  Glori, якщо не напишете заяву до міліції про втрату книги, будете платити штраф за її неведення.

 33. Анжела:

  Здравствуйте.Я нахожусь на единой системе второй группы нологообложения.
  В 2010 году прошла аудит . 25.06.2012 получила по почте письмо с налоговой о предоставлении информации и документальном подтверждении правильности ведения фин-хоз деятельности.
  Правомерно ли требовать документы до десятого года,если был аудит и есть акт? Потом есть с отдела внутр.дел справка о потере книги доходов и расходов ( 24.06.2012 БЫЛА КРАЖА).СТАРАЯ КНИГА БЫЛА ЗАРЕГИСТРИРОВАНА.ОТМЕТКИ О ЕЕ ОКОНЧАНИИ НЕ БЫЛО).ЧТО МНЕ ГРОЗИТ?
  СПАСИБО ЗА СОВЕТ.

 34. Анжела, за який період у вас запитують документи? На які пункти посилаються у листі?
  Взагалі у Податковову кодексі немає обмежень щодо того, що податкова служба не має права перевіряти раніше перевірений період. Якщо вони отримали інормацію, яка свідчить про можливе ухилення від оподаткування, перевірити вас знову вони можуть.
  Надайте у податкову попередній акт перевірки а також довідку з міліцію про втрату книги. За втрату книги та якщо у вас є довідка з міліції вам нічого не загрожує.

 35. ната:

  добрий день! Скажіть будь-ласка, а кредитка також рахується як р/р. Якщо так, то кошти, які я вношу для оплати податку, також потрібно відображати в книзі? Наперед дякую!

 36. Виктория:

  Добрый день! Подскажите пожалуйста, как правильно заполнить графу 3 «Витрати», можно общей суммой за день или надо расписывать свои расходы, а может можно просто записать расходы итогом за месяц, потом квартал и т.д?

 37. Dart:

  Какая позиция у налоговиков относительно того, что нет приходных документов на товар на данный момент, 2013 г. Штрафуют ли таких предпринимателей 1 и 2 групп и какие штрафы если можно?

 38. Ксенія:

  Доброго времени суток!. Мне «шьют» 5-ти кратку за невписание налички в книгу облику доходов и расходов. Из них.. сумма 142,5 записана на два дня !!!!Позже.. Другая — 1013,70 гр -возвратніе деньги от поставщика в 2012 году. Покупка товара и возврат біл в 2011 году, очем в книге облику доходів запись ЕСТЬ ! Правовмерні ли действия ГНИ ?

 39. Ксенія:

  Всем Доброго времени суток!.Я ФЛП на ОСН. Мне «шьют» 5-ти кратку за невписание налички в книгу облику доходов и расходов. Из них.. сумма 142,5 записана на два дня !!!!Позже.. Другая — 1013,70 гр -возвратніе деньги от поставщика в 2012 году. Покупка товара и возврат біл в 2011 году, очем в книге облику доходів запись ЕСТЬ ! Правовмерні ли действия ГНИ ?

 40. Александр:

  Добрий вечір, я з 2008 року ФОП, на 3 групі, книгу доходів ніколи не вів, нещодавно взнав, що вона мінялася в 2011 році. Які мої дії зараз? Якщо звернусь в податкову, з коментарів зрозумів, що припаяють 5-кратний штраф за всі роки. А що робити, порадьте. звіти здаю вчасно, єдиний плачу вчасно, в пенсійний теж плачу, як рішити з книгою?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.98MB/0.00081 sec