Нещодавні зміни в електронному адмініструванні податку на додану вартість

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Система електронного адміністрування (далі СЕА) ПДВ стала невід’ємною частиною українського податкового обліку. Незважаючи на те, що багато хто очікував, що зміни, які будуть внесені до ПКУ перенесуть або взагалі скасують цю систему, дива не сталося, і СЕА продовжує свою роботу, як і було заявлено, з 01 липня 2015 р., але вже не в тестовому, а нормальному робочому режимі. Перенесення СЕА ПДВ з тестового в звичайний режим відразу ж породило безліч проблем у платників цього податку. Для усунення чергових труднощів і недоліків в роботі СЕА ПДВ 29.07.2015 р. Верховною Радою України був прийнятий Закон України № 643 від 16.07.2015 р., яким були внесені істотні зміни в порядок адміністрування та сплати ПДВ.

Тут потрібно зауважити, що зміни, передбачені цим Законом, набирають чинності або з дати опублікування цього Закону, або буквально через кілька робочих днів. Тому давайте виділимо чотири основні дати і опишемо, що і як змінюється в ці дні.

Читайте також Податок на додану вартість, що це таке? Інформація для «чайників»

29 липня 2015 року

Тут кілька змін, вони досить істотні, тому давайте розглянемо кожне з них окремо:

 • Досить приємною новиною для багатьох платників податків стало те, що з цієї дати з числа обов’язкових реквізитів податкової накладної виключені дані про місцезнаходження (податкову адреса) продавця та дані про вид цивільно-правового договору, на підставі якого проводиться операція.
 • З цієї ж дати встановлюються спеціальні терміни реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, які були складені у період з 1 липня по 30 вересня 2015 року. Так, податкові накладні, складені з 1 по 15 день (включно) місяця, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі до 31 числа (включно) місяця, у якому вони були складені, а податкові накладні, складені з 16 по останній день (включно) місяця, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони були складені.
 • Ще однією приємною несподіванкою стала відміна штрафних санкцій, передбачених п. 1201.1 ПКУ (від 10 до 40%) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань, дата складання яких припадає на період з 1 жовтня 2015 р. включно.
 • не можна обійти стороною і той факт, що на цю дату в ПКУ з’явилося чітке описання зведеної податкової накладної, податкової накладної, яка складається за щоденними підсумками господарських операцій платника податків. До того такі види податкової накладної були описані лише в підзаконних нормативних актах, зокрема, у затвердженому Міністерством фінансів порядком складання податкової накладної. Загострюємо Вашу увагу на те, що тепер зведена податкова накладна виписується в місяці використання товарів, послуг, необоротних активів, при придбанні яких платник скористався правом на податковий кредит, в неоподатковуваних ПДВ операціях чи не у межах господарської діяльності – не пізніше останнього числа місяця.
 • Істотно продовжено термін використання права на податковий кредит за отриманими податковими накладними – до 365 днів з дати їх складання (раніше таке право зберігалося тільки протягом 180 календарних днів)
 • З цієї дати в ПКУ тепер чітко встановлено, що право на коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ продавець і покупець отримують тільки після реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної у Єдиному реєстрі.
 • Не може не радувати і той факт, що з цієї ж дати продовжено до 365 днів термін подачі скарги на постачальника, який порушив порядок складання та реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування. Вперше це право отримали і самі постачальники – на випадок, якщо покупець порушує строки реєстрації розрахунків коригувань. Однак така скарга не дає права на податковий кредит або коригування податкових зобов’язань.

Читайте Огляд нового Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість (Постанова КМУ №569 від 16.10.2014)

31 липня 2015 року

На цю дату для платників, які застосовують звітний період місяць, на суму від’ємного значення, що сформувалося за червень 2015 року, або за підсумками попередніх звітних періодів, збільшується сума ПДВ, на яку платник має право реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування (власне мова йде про так званий реєстраційний ліміт). На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (таким звітним періодом вважається липень 2015 року).

3 серпня 2015 року

А ось на цю дату відбулися зміни, які принесли перші розчарування платникам ПДВ, оскільки тільки з цієї дати, а не з 01.07.2015 р., як очікували багато платники податків:

 • Обнулили значення ліміту реєстрації, але не весь, а тільки ту його частину, яка сформована за рахунок показників формули, затвердженої п. 2001.3 ПКУ. Тепер на 03.08.2015 р. (і тільки один раз в наслідок перерахунку) в значенні цієї суми з усієї формули будуть використані лише показники ∑НаклОтр + ∑Митн — ∑НаклВид, що утворилися з 01.07.2015 р. При цьому в розрахунку показників формули приймають участь розрахунки коригувань, складені починаючи з 01.07.2015 р. та зареєстровані в Єдиному реєстрі, до податкових накладних, складених до 01.07.2015 р., підлягає надання покупцям — платникам податку. Таким чином, платники податку, у яких ліміт реєстрації станом на 02.08.2015 р. мав від’ємне значення, отримали можливість прибрати такий «мінус» і для них, як і для інших платників ПДВ, реєстраційний ліміт розраховується заново. Однак ті платники, які для отримання права реєстрації податкових накладних поповнювали ПДВ-рахунки, ризикують отримати за станом на 03.08.2015 р., навпаки, від’ємне значення ліміту реєстрації (оскільки показник ∑ПопРах в перерахунку на 03.08.2015 р. не бере участь).
 • На цю дату так само отримали свій «бонус» платники ПДВ зі стажем.Так з 03.08.2015 року зареєстрованим платникам ПДВ, які на 03.08.2015 р. мають статус платників ПДВ більше року, автоматично збільшується ліміт реєстрації, на суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати в бюджет та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців або 4 кварталів (для квартальних платників), а також задекларовані, як такі, які спрямовуються на спеціальний рахунок платника — сільськогосподарського підприємства, який обрав спеціальний режим у відповідності зі ст. 209 ПКУ. Звертаємо Вашу увагу на те, що під 12 місяцями для розрахунку такої середньої мається на увазі період з 01.08.2014 р. по 31.07.2015 р., а період з 01.06.2014 р. по 31.05.2015 р. (ІІ квартал 2014 р. – І квартал 2015 р.).
 • Крім того, на цю ж дату ліміт реєстрації збільшується на суму залишків коштів на ПДВ-рахунках станом на початок операційного дня 03.08.2015 р. за вирахуванням сум, заявлених платником у декларації за червень 2015 р. до сплати (або поверненню на поточний рахунок).
 • Ну і нарешті, ліміт реєстрації збільшується на суму помилково або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ станом на 1 липня 2015 р.

Читайте також Запит про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість. Скачати бланк

20 серпня 2015 року

Ця дата стала важливою для платників ПДВ, що обрали звітним періодом квартал. Так з цієї дати на суму від’ємного значення, що сформувалася за ІІ квартал 2015 року, або за підсумками попередніх звітних періодів, збільшується сума ПДВ, на яку платник має право реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування (той же ліміт реєстрації). На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (мова йде про ІІІ квартали 2015 року).

При поддержке: Нужно утилизировать старую бытовую технику или сдать металлолом? Смотрите здесь цены на металл а также адреса пунктов приема.

Нещодавні зміни в електронному адмініструванні податку на додану вартість
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *