Нарахування та відрахування із заробітної плати. Як їх порахувати?

Одним з дуже важливих аспектів у роботі бухгалтерії будь-якого підприємства є заробітна плата. Від правильності її нарахування і повноти виплати в чому залежить мікроклімат на підприємстві і ставлення до робочих обов’язків кожного співробітника, адже розмір одержуваної заробітної плати — прямо пропорційний якості праці найманих співробітників. Тому, дуже важливо знати коли і як виплачувати співробітникам «кровні», крім цього бухгалтеру необхідно в терміни здати необхідні звіти до контролюючих органів, щоб ці виплати увійшли до трудового стажу працівників. Розберемося з тим як це правильно зробити.

Строки виплати заробітної плати

Почнемо з того, як потрібно виплачувати зарплату на підприємстві. Потрібно сказати, що до 2010 р. цьому питанню не приділялося належної уваги. А з внесенням змін в 115 статтю Кодексу Законів про працю ситуація докорінно змінилася і держава дійсно стала на захист прав працівників. У відповідності з цими змінами виплата заробітної плати повинна здійснюватися не менше двох разів на місяць, з проміжком не більше 16 днів. Крім того, остаточний розрахунок за відпрацьований місяць повинен відбутися не пізніше ніж через 7 днів після його закінчення. Важливим моментом є те, що виплата за першу половину місяця (сума авансу) не повинна бути менше, ніж оплата за фактично відпрацьований час. Остаточні терміни виплати і процентне співвідношення закон пропонує закріпити в колективному договорі, а за відсутності такого узгодити з керівництвом, вибравши уповноважених представників в своєму колективі. Перевірити терміни та повноту виплати заробітної плати на підприємстві може інспектор з охорони праці, який крім усього іншого (повноважень у нього багато), за несвоєчасну її виплату може залучити керівництво підприємства (директора і бухгалтера) до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, а заплатять вони його зі своєї зарплати.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати. Приклад

Нарахування на заробітну плату

Тепер перейдемо власне до самої заробітної плати. Для того, щоб на підприємстві виплатити заробітну плату, бухгалтеру необхідно зробити необхідні утримання і нарахування податків. З’ясуємо, як і коли це робиться. У цьому зв’язку існує два основних поняття:

Нарахування на заробітну плату — це податок, який сплачує роботодавець. Цим податком обкладаються практично всі виплати найманим працівникам.

Заробітна плата не є винятком. У нашій країні цей податок називається єдиний соціальний внесок (далі ЄСВ). Він включає в себе повний соціальний пакет, законодавчо передбачений нашою державою. Цей пакет складається з пенсійного страхування (виплата пенсії), страхування на випадок тимчасової втрати працездатності (оплата лікарняних, догляд за дитиною тощо), страхування, пов’язане з виникненням нещасних випадків на виробництві (компенсація повної або часткової втрати працездатності). Його величина залежить від класу професійного ризику, який встановлює Фонд соціального страхування від нещасного випадку на виробництві, за інформацією про підприємство, наданої йому Пенсійним фондом. Існує спеціальна таблиця, в якій передбачено 67 класів професійного ризику, розроблених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №1423 від 13.09.2000 р., де кожному з класів відповідає певна ставка податку у відсотках. Само собою зрозуміло, чим вище ймовірність отримання травми на підприємстві, тим більше ставка, і навпаки. Ставка цього податку перебуває в межах від 36,76 % для 1 класу до 49,7 % для 67 класу. Якщо на підприємстві працює інвалід, то до його доходів застосовується спеціальна (знижена ) ставка цього податку, в розмірі 8,41 %. Також знижена ставка передбачена для оплати лікарняних листів — 33,2 %.

Читайте також Відомість нарахування заробітної плати. Приклад (зразок) заповнення

Відрахування із заробітної плати

Утримання із заробітної плати — це податки, які утримуються з суми доходу яка виплачується працівнику, проте їх перерахування до відповідних бюджетів покладено на плечі роботодавця.

Таких податків із зарплати в нашій країні утримується два:

• ЄСВ — сума, яку працівник зобов’язаний сплатити до відповідних фондів, розглянуті вище, з будь-якого одержуваного на підприємстві доходу. Розмір цього податку має два значення 3,6 % і 2 %. Перша ставка застосовується до всіх доходів, що виплачуються працівникові на підприємстві, крім лікарняних, а друга, відповідно, тільки до суми оплати лікарняного листа.

• Податок на доходи фізичних осіб (далі ПДФО) — податок, що стягується з доходів фізичних осіб та надходить у місцевий бюджет міста, селища, загалом, того місця де зареєстроване підприємство. Якщо говорити про зарплату, одержуваної громадянами України, то його ставка буде дорівнювати 15 %. Інші нюанси тут ми не розглядаємо.

Що таке податкова соціальна пільга і як вона розраховується?

Тут потрібно зауважити, що для деяких категорій населення передбачена податкова соціальна пільга з ПДФО, яка звільняє частину (або весь) дохід таких громадян від сплати цього податку. На даний момент ця пільга дорівнює 50 % мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року в якому проводиться нарахування доходу. Однак застосовується вона лише в тому випадку, якщо доходи цих громадян не перевищують встановлену межу. У загальному випадку правило визначення доходу, до якого можна буде застосувати цю пільгу виглядає наступним чином. Береться прожитковий мінімум для працездатної особи на 1 січня року, в якому нараховується зарплата і множиться на коефіцієнт 1,4 і округляється до найближчих 10 грн. У перебігу року розмір пільги і гранично допустимого доходу не змінюється. На це ні як не впливає збільшення розмірів мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму протягом року.

В особливих випадках, коли співробітники працюють на підприємстві мають особливі заслуги або є багатодітною матір’ю або батьком, розмір пільги з ПДФО для них може бути збільшений в 1,5 або 2 рази, з відповідним збільшенням гранично допустимого доходу. Пільга в будь-якому розмірі надається тільки за письмовою заявою співробітника в бухгалтерії підприємства.

Читайте також Як вести облік заробітної плати у підприємців. Приклади заповнення відомості нарахування заробітної плати та табелю робочого часу

Приклад розрахунку зарплати співробітника

Якщо розглянути конкретний приклад то, поки не прийнятий бюджет на 2014 р. мінімальна зарплата залишається на тому ж рівні, що і в грудні 2013 р., тобто — 1218 грн. А прожитковий мінімум в грудні 2013 р. піднявся до 1218 грн. Отже максимальний дохід, який дає право на застосування пільги буде 1710,0 грн. (1218 * 1,4 = 1705,2 грн. та округлюємо).

Приклад розрахунку заробітної плати без податкової соціальної пільги

Розглянемо умовний числовий приклад нарахування та виплати заробітної плати.

Співробітникові А.А. Іванову була нарахована заробітна плата за грудень 2013 року в розмірі 1500 грн., А також оплачений лікарняний лист у розмірі 1000 грн. ( Припустимо, що Іванов податковою соціальною пільгою не користується і працює на підприємстві що займається оптовою торгівлею, а клас ризику цьому підприємству присвоїли 23, що відповідає ставці ЄСВ 37,26 %)

У цьому випадку механізм проведення нарахувань та відрахувань буде виглядати наступним чином.

Нарахування на зарплату:

Сума заробітної плати:

• 1500 * 37,26 % = 558,9 грн.

Сума оплати лікарняного листа:

• 100 * 33,2 % = 332 грн.

Читайте також Відомість нарахування та виплати заробітної плати (розрахунково-платіжна відомість). Скачати бланк

Відрахування із заробітної плати:

Утримання із зарплати роблять у наступному порядку, на початку утримується ЄСВ, а з решти суми ПДФО.

Сума заробітної плати:

• ЄСВ: 1500 * 3,6 % = 54 грн.

• ПДФО — 1446 * 15 % = 216,9 грн.

Сума оплати лікарняного листа:

• ЄСВ: 1000 * 2 % = 20 грн.

• ПДФО — 980 * 15 % = 147 грн.

Таким чином перерахувавши всі необхідні податки роботодавець може виплатити Іванову на руки 2062,1 грн. ( 2500-54-20-216,9-147 = 2062,1 грн.)

Приклад розрахунку заробітної плати із застосуванням податкової соціальної пільги

Тепер розглянемо як би нараховувалася зарплата, якби дохід А.А. Іванова підпадав би під дію пільги з ПДФО. Припустимо, що в грудні 2013 йому нараховано 1600 грн. Нарахування на зарплату не матиме особливих змін :

• 1600 * 37,26 % = 596,16 грн.

А утримання будуть виглядати наступним чином:

• ЄСВ: 1600 * 3,6 % = 57,6 грн.

• ПДФО: ( 1542,4-609 ) * 15 % = 140,01 грн.

У такому випадку наш співробітник повинен отримати на руки 1402,39 грн. ( 1600-57,6-140,01 = 1402,39 грн.).

Нараховані та утримані суми податків бухгалтерія повинна перерахувати на рахунки відповідних бюджетів або напередодні виплати зарплати, або в день її здійснення.

Читайте також Як правильно звільнити працівника, якщо не використовувалася відпустка

Які звіти по заробітній платі потрібно подавати?

У висновку розглянемо які звіти подаються до контролюючих органів у зв’язку з нарахуванням та виплатою зарплати ( звітів до органів статистики торкатися не будемо ).

Першим звітом є так званий Додаток 4. У ньому заповнюється інформація про повноту нарахування та утримання ( в розрізі кожного співробітника ) з ЄСВ. Такий звіт подається щомісяця до 20 числа місяця наступного за звітним до територіального відділення Міністерства доходів і зборів. Цей же термін передбачений і для сплати цього податку ( за умови нарахування зарплати за попередній місяць), незалежно від того виплачена вона на цю дату чи ні.

Даний звіт включає в себе 9 таблиць і їх перелік. Найчастіше на підприємствах заповнюється 1 і 6 таблиці. У першу таблицю заносяться зведені дані про нарахування та утримання податку на підприємстві, довідково наводиться заборгованість по зарплаті, сума виплаченої зарплати за попередній період, встановлені терміни виплати зарплати на підприємстві, кількість застрахованих співробітників і пр. У шостій таблиці в розрізі кожного застрахованого співробітника наводяться дані про суму отриманого доходу за кожним видом окремо (зарплата, лікарняні ), період за який виплачено такий дохід і сума утриманого податку. У всіх інших таблицях наводиться інформація про нарахування та утримання ЄСВ для спеціальних категорій громадян (що проходять строкову військову службу, пр. ), а також інформація про дату прийому на роботу та звільнення співробітників.

Другим звітом є форма 1 -ДФ. Вона подається щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу в регіональне відділення Міністерства доходів і зборів. У ній по кожному співробітнику вказується сума нарахованого та виплаченого доходу по кожному з видів окремо, а також сума утриманого та перерахованого ПДФО у зв’язку з виплатою такого доходу. Крім того, наводиться інформація про те, чи користується конкретний співробітник пільгою з ПДФО, а також про дату його прийняття на роботу або звільнення.

Третій звіт називається «Розподіл чисельності працівників», подається він у фонд соціального страхування від нещасного випадку на виробництві один раз на рік, до 25 січня наступного року. Тут вказуються всі види доходів, які отримувало підприємство за рік у розрізі кодів видів економічної діяльності (якщо їх декілька), а також кількість співробітників, які були задіяні для отримання цього доходу. Ці дані наводяться як в абсолютних величинах (тис. грн.), так і відсотковому співвідношенні. Після подачі цього звіту фонд може переглянути клас професійного ризику, присвоєний підприємству, і прийняти рішення про збільшення або зменшення ставки ЄСВ на наступний рік.

За не надання таких звітів або затримку в їх подачі передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. Тому подавайте звіти вчасно і проблем з контролюючими органами буде набагато менше.

P.S. Заработную плату можно, конечно же, считать вручную. Но когда речь идет о сотне — другой сотрудников без 1с 8 не обойтись. Внедрением 1с 8 занимаются специалисты, контакты которых можно найти по ссылке.

Нарахування та відрахування із заробітної плати. Як їх порахувати?
4 (80%) 1 vote

15 Responses to Нарахування та відрахування із заробітної плати. Як їх порахувати?

 1. Nisa:

  Гарні у вас статті. Дякую.

 2. Татьяна:

  Разъясните, пожалуйста, как начисляется военный сбор на зарплату?

 3. Яна:

  Питання по лікарняним при погодинній оплаті праці: сторож(працює позмінно) захворів з 02.01.2015 — 20.01.2015. Як його оплачувати? на скільки розумію то за рахунок підприємства 2 дні(5 і 6 січня) а решру за рахунок соцстраху 8 днів включаючи 17 січня(суботу).На підприємстві п’ятиденний робочий тиждень.

 4. Оксана:

  Підкажіть, будь ласка, як нараховується та утримується заміна.

 5. Елена:

  Подскажите я ФЛП у меня есть наёмник ивалид 3й группы, у вас в стать написано
  «Якщо на підприємстві працює інвалід, то до його доходів застосовується спеціальна (знижена ) ставка цього податку, в розмірі 8,41 %.» Т.к. я ФЛП меня это касается или мне нужно платить 36,8%?

 6. buh9:

  Доброго дня!Підкажіть будь-ласка, якщо в березні місяці нараховано з/п за лютий 348 грн. та за березень 1218 грн. всього 1566 грн., то як відраховується ПДФО із застосуванням ПСП? На роботі програмне забезпечення по зарплаті рахує так: 1)ЄСВ = (348*3,6%=12,53) + (1218*3,6%=43,85)=56,38 грн. 2)ПДФО = 1218-56,38=1161,62-609(ПСП) = 552,62*15% = 82,89 грн. Чи повинно бути так: ПДФО = 348+1218=1566-56,38(ЄСВ)-609(ПСП)=900,62*15%=135,09?

 7. Забуга Антоніна:

  Приклад: За березень місяць 2015р. нарахована зарплата працівниці 3443,54 грн.Нарахування на зарплату склало від підприємства 36,3% =1250,01грн. Мати має двох дітей до 14 років,розмір податкової соціальної пільги для неї становить 1710х2дітей=3420,00грн.Чи потрібно врахувати єдин соцвнесок3,6%=123,97грн.для того щоб визначитися(3443,54-123,97=3319,57грн)чи надавати працівниці пільгу по утриманню ПДФО: (норма-3420,00грн.,факт-3319,57).
  (3443,54-123,97-1218(на двох дітей)-51,65(1,5%військовий збір)=2101,57-315,24грн.(15%ПДФО)З/плата до видачі на руки становить 2952,68грн. Чи вірно я нарахувала зарплату?

 8. Антоніна:

  Доброго дня! Підкажіть як буде вірно:З/пл за березень 2015р. працівниці нарахована в сумі 3443,54грн.Нараховона сума ЄВ на з/пл-1250,01грн.Мати має двох дітей до 14 років,сума ПСП для неї становиь 1710х2дітей=3420грн.
  Утримано з з/пл:3,6%ЄСВ=123,97грн;1,5% військ збір=51,65;
  ПДФО: 1)варіант — 3443,54-123,97-51,65-(497,94-15%)=2769,98 на руки;
  2)варіант — 3443,54-123,97-51,65-(1218-100% ПСП на двох дітей, норма-3420,факт-3443,54-123,97=3319,57-ПСП в розмірі 100% повинна бути надана працівниці в цьому місяці)-(315,24-15% від3443,54-123,97=2101,57грн.)=2952,68 на руки;
  Запитання:чи повинна сума ЄВ-3,6% враховуватися при обліку надання ПСП для утримання ПДФО з заробітної плати

 9. Оксана:

  На моєму утриманні двоє студентів-державників і двоє дітей до 14р. Який має бути відрахунок з зарплати,якщо вона перевищує 1200.

 10. Оля:

  Підкажіть як нараховується Мінімальна з/п. Які саме податки мають право відрахувати із мінімальної з/п?

 11. Оксана:

  Доброго дня!Підкажіть будь-ласка,яка сума утримань із мінімальної зарплати буде при наявності податкової соціальної пільги(в сімї 4 дитини до 18 років).

 12. Наталья:

  Скажіть будь-ласка,який відсоток від заробітної плати повинні стягувати з батька багатодітної родини.

 13. Інна:

  Доброго вечора, підкажіть будь ласка, як оподатковується заробітна плата працівника, який до прийняття на роботу до ФОП 3група спрощенна система оподаткування, був в АВТО та має посвідчення учасника АТО. Чи такі категорії людей мають якісь пільги по оподаткуванню.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.56MB/0.00044 sec