Нарахування та сплата ЄСВ підприємцями у 2017 році (частина 2)

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Продовжуємо вивчати питання, пов’язані з нарахуванням і сплатою ЄСВ у 2017 році підприємцями. Попередню статтю дивіться тут. Сьогодні торкнемося питань нарахування і сплати ЄСВ підприємцями, які обрали особливий режим оподаткування – єдиний податок, а так само з’ясуємо, коли і яку звітність повинні подавати підприємці з ЄСВ.

Крім цього, за час написання цього матеріалу, в Україні була прийнята пенсійна реформа, яка внесла свої корективи у сплату ЄСВ підприємцями, починаючи з нового 2018 року. Однак вважаємо що, незважаючи на те, що нові правила запрацюють тільки з 1 січня 2018 року, нашим читачам буде цікаво дізнатися, що їх чекає в недалекому майбутньому.

Як нараховують і сплачують ЄСВ підприємці на єдиному податку

про загальним правилом, встановленим Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 року із змінами і доповненнями, підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право самі визначати щомісячну базу для нарахування ЄСВ. Однак у 2017 році така база не повинна бути нижче установленої на 1 січня звітного року мінімальної заробітної плати (3200) і вище максимально допустимої бази обкладення ЄСВ (див. Таблицю 1 частини 1 статті Нарахування та сплата ЄСВ підприємцями в 2017 році).

Як ми вже говорили, в країні була прийнята пенсійна реформа. Положення цієї реформи в 2018 році залишають мінімальну базу для нарахування ЄСВ підприємцями – єдиноподатниками без зміни, тобто на рівні мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (планується, що з 1 січня 2018 року мінімальна зарплата зросте з 3200 до 3723 грн.), а ось максимальна величина доходу, з якої будуть сплачувати ЄСВ підприємці тепер буде вимірюватися по іншому.

Читайте також: Як приватному підприємцю оформити найманого працівника

Якщо до реформи, в 2017 році, максимальна величина доходу, з якої сплачували ЄСВ, становила 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (див. Таблицю 1 частини 1 статті Нарахування та сплата ЄСВ підприємцями в 2017 році), то після прийняття реформи, починаючи з 2018 року, максимальний дохід, з якого сплачується ЄСВ, складе 15 мінімальних заробітних плат.

Якщо підприємець на єдиному податку визначився з базою для нарахування ЄСВ, то розрахувати суму податку до сплати не складе праці. Для цього базу для нарахування ЄСВ множимо на єдину ставку ЄСВ, яка на даний момент становить 22%.

Акцентуємо Вашу увагу на тому, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 у 2017 році сума нарахованого податку не повинна бути менше ніж:

 • 0,5 розміру мінімального страхового внеску для підприємців платників єдиного податку, віднесених до 1 групи;
 • Мінімального страхового внеску – для всіх інших груп платників єдиного податку.

Хочемо нагадати нашим читачам, що під мінімальним страховим внеском прийнято розуміти результат від множення розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ.

Оскільки в 2017 році розмір мінімальної заробітної плати був встановлений в сумі 3200 грн. (протягом року не передбачено подальше збільшення мінімальної заробітної плати), а ставка ЄСВ на даний момент єдина для всіх категорій платників і становить 22%, то легко розрахувати, що мінімальний страховий платіж по ЄСВ в усіх групах платників єдиного податку, крім першої, буде дорівнює 704 грн. Що ж до платників єдиного податку першої групи, то їм дозволено сплачувати 0,5 розміру мінімального страхового внеску або 352 грн. (704 * 0,5).

На думку автора статті, цією пільгою по сплаті ЄСВ, держава робить «ведмежу послугу» підприємцям з 1 групи платників єдиного податку. Судіть самі, з одного боку держава пропонує платити податок в половину менше встановленого законом, а з іншого боку обережно попереджає, що якщо підприємці 1 групи будуть сплачувати лише 0,5 мінімального страхового внеску, то в пенсійний стаж для призначення пенсії у них увійде не повний місяць, а лише його половина. Питається, навіщо потрібна пільга в оподаткуванні, що призводить до ще більшої соціальної незахищеності працюючих людей в майбутньому?

Читайте також: Підвищення прожиткового мінімуму з 01.05.2017. Як зміняться соціальні стандарти

Що ж до максимальної бази, на яку платники єдиного податку можуть нарахувати ЄСВ, то вона визначається так само, як і у випадку з підприємцями на загальній системі (в 2017 – 25 прожиткових мінімумів, до 2018 року – 15 мінімальних зарплат).

Всім відомо, що для підприємців – платників єдиного податку 1 і 2 груп ПКУ встановлені пільги по сплаті єдиного податку у період щорічної відпустки або періоду тимчасової непрацездатності (вони можуть в цей період просто єдиний податок не платити). На відміну від норм ПКУ, Закон 2464 не містить аналогічних пільг по сплаті ЄСВ у цей же період. Таким чином, платники єдиного податку нараховують і сплачують ЄСВ за весь період перебування на спрощеній системі оподаткування, незалежно від того, чи були вони у відпустці або на лікарняному.

Терміни сплати ЄСВ підприємцями на єдиному податку

Закон 2464, встановлює загальний термін по сплаті ЄСВ платниками єдиного податку — до 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, за який сплачується ЄСВ.

Таким чином, наприклад за III квартал 2017 року, ЄСВ потрібно було б заплатити не пізніше 19 жовтня 2017 року. Причому загальне правило, коли останній день строку сплати припадає на вихідний або святковий (неробочий день), граничним терміном сплати вважається перший робочий день, наступний за таким вихідним або святковим (неробочим) днем тут теж діє.

Хочемо зауважити, що підприємцям на єдиному податку зовсім не обов’язково чекати граничного строку сплати ЄСВ. Ніщо не заважає таким підприємцям сплачувати ЄСВ щомісячно, скажімо, до 20 числа поточного місяця, а потім при розрахунку суми сплати ЄСВ за відповідний квартал, враховувати раніше сплачені суми.

Яку звітність щодо ЄСВ та в які терміни надають підприємці в 2017 році

Почнемо з того, що форми для подання звітності з ЄСВ для підприємців наведено в Додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування №435.

Даний звіт має назву «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску», а звітним періодом, протягом якого цей звіт повинен бути наданий, є календарний рік.

Читайте також: Як перейти на третю групу єдиного податку?

Правила подання цього звіту передбачають, що він подається за всі періоди, протягом яких підприємець був зареєстрований в єдиному державному реєстрі. Причому, обрана система оподаткування не має значення. А відсутність доходів у звітному періоді не можуть служити підставою для неподання такого звіту.

Як і в будь-якому правилі, тут теж є винятки. Перелік таких винятків викладено в ч. 4 ст. 4 Закону № 2464. Так, підприємці, які весь звітний рік були звільнені від сплати ЄСВ «за себе», оскільки були пенсіонерами за віком або інвалідами та отримували відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, якщо при цьому вони не виявили бажання стати платниками ЄСВ на умовах добровільної участі можуть звіт про ЄСВ за формою Додатка 5 «за себе» не надавати.

Куди підприємці подають звіт по ЄСВ «за себе»

Логічно припустити, що подавати звітність з ЄСВ «за себе» підприємці повинні у відділення фіскальної служби, де вони були зареєстровані як платники цього податку, тобто за місцем основної реєстрації в органах ГФС.

Тут же хотілося звернути увагу наших читачів на те, що якщо підприємець протягом звітного року змінює місце проживання, що пов’язано із зміною адміністративно-територіальної одиниці, то Звіт за цей рік (з першого до останнього календарного числа звітного року) подається в ГФС за новим місцем проживання.

Термін подання звіту з ЄСВ «за себе»

Звіт з ЄСВ за формою Додатка 5 подається підприємцями всього один раз в рік, не пізніше, ніж до 10 лютого року наступного за звітним. Таким чином, останньою датою, коли всі підприємці, незалежно від обраної системи оподаткування, повинні подати звіт по ЄСВ «за себе» за формою Додатка 5 за 2017 рік є 9 лютого 2018 року.

Загальне правило щодо перенесення граничних строків у цьому випадку так само діє. Тобто якщо останній день строку подання Звіту за формою № Д5 припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то останнім днем подання Звіту вважається перший після нього робочий день.

Способи подання звіту з ЄСВ «за себе»

У відповідності з діючим порядком подання звіту з ЄСВ «за себе» підприємцями, форму № Д5 підприємець подає особисто, або інша особа, спеціально уповноважена підприємцем на такі дії, одним з наступних способів:

 • засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису в порядку, визначеному законодавством;
 • на паперових носіях, засвідчену підписом підприємця і скріплену печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації. Електронна форма звіту повинна відповідати звіту на паперових носіях;
 • на паперових носіях.

Читайте також: Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої та другої групи 2017

Причому при бажанні Звіт на папері може бути відправлений фіскалам поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. Тут головне, щоб підприємець встиг зробити це не пізніше ніж за 10 днів до закінчення граничного строку подання Звіту за формою № Д5. В цьому разі Звіт вважатиметься поданою в день отримання відділенням поштового зв’язку від платника ЄСВ поштового відправлення із звітністю.

Ніхто не застрахований від форс-мажору, тому у разі втрати або зіпсуття поштового відправлення чи затримки його вручення фіскального органу з вини оператора поштового зв’язку підприємець звільняється від відповідальності за неподання або несвоєчасне подання такої звітності.

Якщо описана ситуація вже сталася, то підприємець зобов’язаний протягом 5 робочих днів з дня отримання повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення надіслати поштою або подати особисто (за його вибором) податківцям другий примірник Звіту разом з копією повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення.

Заповнюємо звіт по ЄСВ «за себе»

Спираючись на практичний досвід і українське законодавство можна виділити кілька правил, якими повинні користуватися підприємці при заповненні звіту по ЄСВ «за себе»:

 1. Звіт на паперовому носії заповнюють українською мовою в друкованому вигляді або кульковою ручкою з синім або чорним чорнилом друкованими літерами без помарок та виправлень.
 2. У разі незаповнення того чи іншого рядка Звіту у зв’язку з відсутністю даних в ній проставляють прочерк.
 3. При заповненні полів, що складаються з клітинок, кожен із необхідних символів акуратно вписують до відповідної окремої клітинки. Символи не повинні виходити за межі клітинок, а також накладатись на сусідні клітинки. Символи — крапка, апостроф, кома, тире та ін. — проставляють в окремих клітинках.

Читайте також: Які звіти подає ФОП на єдиному податку за себе та за найманих працівників?

 1. При заповненні поля без клітинок записи в цих полях не повинні накладатися на сусідні поля і перекривати службові написи бланка.
 2. Грошові суми в таблицях Звіту вказують у гривнях з копійками.

У висновку зазначимо, що звіт про ЄСВ «за себе» формують у 2 примірниках, завіряють підписом ФОП та печаткою (за наявності).

Ну і нарешті, відзначимо, що, швидше за все, за 2017 рік ви будете подавати оновлену форму. Її оприлюднено для обговорення на офіційному сайті Міністерства фінансів.

За підтримки: Відходи виробництва є головною біллю багатьох підприємств адже на їх утилізацію треба витрачати кошти. Компанія vtorma.ua сайт якої дивимось тут перетворить ваші витрати на відходи у ваш прибуток. Детальніше на їх сайті.

Нарахування та сплата ЄСВ підприємцями у 2017 році (частина 2)
4.2 (84.62%) 13 votes

One Response to Нарахування та сплата ЄСВ підприємцями у 2017 році (частина 2)

 1. Людмила:

  За 2017 рік поданий звіт по ЄСВ за себе додаток 5. Перебуваючи на загальній системі потрібно було подати таблицю 1, а була подана таблиця 2. В результаті два рази нарахували ЄСВ. І тепер недоїмка по цьому податку. Як виправити помилку???

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00111 sec