Наказ ДПСУ від 06.07.2012 №592. Огляд консультації про застосування штрафних санкцій до платників податку на прибуток

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

штрафні санкції для платників податку на прибутокПодаткова служба вже вдруге «видала на-гора» купу узагальнюючих податкових консультацій. Цього разу їх близько двадцяти. Повний їх перелік можна подивитися на офіційному сайті ДПСУ.

Минулого разу я вже писав короткий огляд податкових консультацій, які стосувалися платників єдиного податку. Цього разу у наказах ДПСУ для суб’єктів господарювання, які застосовуються спрощену систему оподаткування немає майже нічого цікавого. Тому, я напишу серія постів, в яких коротко огляну найбільш цікаві, на мою суб’єктивну думку, узагальнюючі податкові консультації, які були затверджені на початку липня 2012 року.

Почну я з Наказу від 06.07.2012 року №592 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації з окремих питань застосування штрафних санкцій за порушення норм Податкового кодексу України», з яким ви можете ознайомитись на форумі. У Наказі, як і у всіх інших документах такого типу, як то кажуть «занадто багато літер», тому я спробую виділити головні моменти та висловити з приводу них свою точку зору.

Штрафні санкції за порушення законів, які діяли до 01.01.2011, застосовуються відповідно до Податкового кодексу

Всі знають, що податкова служба проводить планові документальні перевірки за певний період. Максимальний період, за який проводиться перевірка може складати три роки. Тобто перевірятися може період, в якому були чинними закони, які вже не діють на теперішній час.

Якщо брати до уваги постійні зміни у законодавчі акти, то і зовсім виникає плутанина. Незважаючи на те, що під час проведення перевірки виявляються порушення законів, які вже давно не діють, штрафні санкції та пеня застосовуються до платників податків відповідно до Податкового кодексу, тобто нормативного документу, який є чинним на теперішній час. Така норма міститься у Податковому кодексі, а саме у пункті 11 Підрозділу 10 Прикінцевих положень.

Якщо діяння не вважалося порушенням до 01.01.2011, а в новому періоді стало порушенням, відповідальність не застосовується

Як приклад, можна навести ситуацію зі строком, протягом якого платник податку на додану вартість має право скористатися податковим кредитом. Згідно пункту 198.6 Податкового кодексу право на формування податкового кредиту по податковим накладним не включеним до податкового кредиту у періоді виписки, зберігається за платником ПДВ протягом 365 днів з дати складання податкової накладної. До вступу в силу Податкового кодексу цей строк складав 1095 днів.

Питання: Чи має право платник податку на додану вартість, на сьогоднішній день, сформувати податковий кредит по податковим накладним, виписаним у 2010 році? На думку податкової служби – немає, оскільки до всіх податкових накладних застосовується строк, встановлений Податковим кодексом, тобто 365 днів.

Але, на момент виписки податкових накладних Податковий кодекс ще не набрав чинності, а строк, протягом якого можна було формувати податковий кредит складав 1095 днів. Крапку у цьому питанні ставить Луганський окружний адміністративний суд у Постанові 14.02.2012 року по справі №2а/1270/354/2012, в якій зазначено приблизно наступне: пункт 198.6 ПКУ не поширюється на правовідносини, які виникли до набрання чинності Кодексом, отже його норми застосовуються лише на податковий кредит на підставі податкових накладних виписаних після 01.01.2011 року.

От вам і офіційна позиція податкової служби. Спочатку пишемо, а потім не хочемо виконувати те, що самі ж написали.

Строк для застосування штрафу за повторне порушення починає рахуватися з дня прийняття повідомлення-рішення

Пункт 120.1 Податкового кодексу встановлює відповідальність за неподання або несвоєчасне подання до податкової служби податкових декларацій. При цьому, у разі вчинення такого самого порушення платником податків, до якого протягом року вже був застосований штраф, відповідальність збільшується зі 170 до 1020 грн.

Слова «протягом року» не означають «календарний рік». Строк у 365 днів (366 для високосного року) починає рахуватися від дня прийняття податкового повідомлення-рішення. При цьому, не залежить, за неподання або несвоєчасне подання декларації з якого податку був застосований штраф. Тобто якщо платника податку штрафували за неподання форми 1 дф, то неподання протягом року від дня виписки податкового повідомлення-рішення, декларації платника єдиного податку, кваліфікується як повторне порушення.

Які штрафи не застосовують до платників податку на прибуток за порушення у ІІ-ІV кварталі 2011 року?

В узагальнюючій податковій консультації роз’яснюється норма пункту 6 підрозділу 10 Прикінцевих положень Податкового кодексу, відповідно до якого не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток та осіб, що перейшли на загальну систему оподаткування за порушення податкового законодавства за період ІІ-ІV квартал 2011 року. Консультація розділяє платників податку на прибуток та осіб, що перейшли на загальну систему оподаткування на різні категорії, відповідно до яких:

Платники податку на прибуток звільняються від штрафів за порушення справляння виключно податку на прибуток. Відповідальність за порушення інших податків застосовується на загальних підставах.

Які штрафи не застосовують до осіб, що перейшли на загальну систему оподаткування за порушення у ІІ-ІV кварталі 2011 року?

Особи, що перейшли на загальну систему оподаткування звільняються від фінансових санкцій за порушення податкового законодавства за період II — IV квартал 2011 року незалежно від видів податків, правила справляння яких порушені. При цьому, суб’єкт господарювання, щоб підпадати під цю категорію осіб має відповідати певним критеріям, а саме:

— повинен був перейти на загальну систему оподаткування після набрання чинності Податковим кодексом, тобто після 01.01.2011 року;

— повинен був перейти на загальну систему оподаткування у добровільному порядку, тобто подати реєстраційну заяву або не отримати свідоцтво на наступний календарний рік.

Якщо суб’єкт господарювання втратив право на спрощену систему оподаткування внаслідок анулювання свідоцтва платника єдиного податку або перевищення у звітному році граничного розміру доходу, він не підпадає під дію норми пункту 6 підрозділу 10 Прикінцевих положень ПКУ. Відповідно, фінансові санкції за порушення податкового законодавства застосовуються до нього на загальних підставах.

Чи нараховується пеня на донараховані податковою службою суми?

Слід звернути увагу, що поняття «фінансові (штрафні) санкції» не включає в себе термін «пеня», яка нараховується на суму нарахованого контролюючим органом податкового зобов’язання відповідно до пункту 129.1.2 Податкового кодексу.

Наприклад: за результатами перевірки податковою службою виявлено порушення правил справляння податку на прибуток за третій квартал 2011 року та визначена сума грошового зобов’язання з цього податку на суму 100 тис.грн. Пункт 6 підрозділу 10 Прикінцевих положень ПКУ звільняє платника податку на прибуток від штрафних санкцій в розмірі 25/50% (пункт 123.1 ПКУ), але не звільняє його від сплати пені, яка розраховується за весь період заниження грошового зобов’язання.

В нашому випадку, цей період буде починатися з останнього дня сплати грошового зобов’язання визначеного у декларації з податку на прибуток за третій квартал 2011 року (10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання декларації за ІІІ квартал, пункт 57.1 ПКУ), а закінчуватися у день настання строку погашення грошового зобов’язання визначеного у податковому повідомленні-рішенні (10 календарних днів, наступних за днем його отримання, пункт 57.3 ПКУ). Як розраховується пеня торкатися не будемо, адже це тема для окремої, досить немаленької, статті.

Висновок

Як на мене, узагальнююча податкова консультація від 06.07.2012 року №592 виявилася дуже м’якою для платників податків. Чого лише коштує звільнення від фінансових санкцій за порушення правил справляння всіх податків для суб’єктів господарювання, які перейшли на загальну систему оподаткування. Такого послаблення навряд чи можна було чекати від податкової служби.

Слід зазначити, що у цій частині, податкова консультація майже повністю повторює нещодавній лист ВАСУ від 04.05.2012 №1197/12/13-12, з яким можна ознайомитись на форумі. Тому, можна сказати, що позиція податкової служби щодо звільнення від фінансових санкцій суб’єктів господарювання, які перейшли на загальну систему оподаткування, не є її власною. Вона лише нав’язана Вищим адміністративним судом.

Але все одно радує те, що головне податкове відомство нарешті почало звертати увагу на офіційну точку зору Вищого адміністративного суду України. Бажаю всім платникам податку на прибуток легкої адаптації до мінливого українського податкового законодавства та безболісних перевірок.

Наказ ДПСУ від 06.07.2012 №592. Огляд консультації про застосування штрафних санкцій до платників податку на прибуток
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00057 sec