Наймані працівники у підприємця. Як прийняти на роботу

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Коли підприємець веде бізнес на протязі певного часу, і цей бізнес приносить прибуток, то можна замислитися про розширення бізнесу – відкриття нової торгівельної точки або збільшення вже існуючої. Більш менш значний бізнес вести самотужки дуже складно, отже треба наймати працівників.

Для того щоб зробити це згідно всіх вимог діючого законодавства, треба пройти ряд процедур у державних фондах, та змінити деякі документи. Сьогодні я розповім вам, що треба зробити фізичним особам, незалежно від обраної системи оподаткування, для того, щоб оформити на роботу найманих працівників.

Розділимо все на три етапи:

 1. Реєстрація трудового договору у центрі зайнятості.
 2. Реєстрація у ПФ та соціальні фонди.
 3. Внесення змін до свідоцтва про сплату податку

Фізичні особи – підприємці не можуть укладати трудовий договір з працівником так, як це можуть зробити підприємства – юридичні особи. Отже,  їм треба укладати договір за допомогою центру зайнятості.

Оформлення трудового договору

Відповідно до ст.21 Кодексу Законів про Працю трудовий договір  — це угода між працівником і працедавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, відповідно до внутрішнього трудового розпорядку, а працедавець — виплачувати працівникові заробітну плату й забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю та угодою сторін.

Порядок реєстрації трудового договору регламентує Наказ [1]. Будемо називати його Наказ №260.
Наймані працівники у підприємця. Як прийняти на роботу
Трудовий договір обов’язково складається у письмовій формі. Форму трудового договору підприємець може придбати у магазині, що торгує бланками, або виготовити самостійно. Типову форму договору також можна позичити з наказу, про який було сказано вище.

Реєстрація трудового договору у центрі зайнятості

Отже заповнюємо та підписуємо трудовий договір з найманими працівниками у трьох примірниках, та йдемо до центру зайнятості за місцем проживання. З собою беремо наступні документи:

— фізична  особа СПД — паспорт, свідоцтво  про  реєстрацію  підприємницької  діяльності,   довідку відповідної     державної     податкової     адміністрації     про ідентифікаційний код;

— працівник,  який влаштовується на роботу до фізичної особи, —  паспорт,  трудову   книжку,   довідку   відповідної   державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код;

— особа,  яка вперше шукає роботу і не має трудової книжки, — паспорт,  довідку  відповідної  державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код.

Так написано у Наказі №260. Прочитавши останній пункт можна подумати, що центр зайнятості видає трудову книжку безоплатно. Проте практика показує, що посадова особа центру зайнятості, ввічливо просить працівника придбати трудову книжку своїм коштом.

Після звірки примірників трудових договорів на них робиться відмітка про державну реєстрацію. Один примірник залишається в центрі зайнятості, інші два дістаються підприємцю та найманому працівнику. За реєстрацію трудових договорів у центрі зайнятості плату не передбачено. Наявність відмітки про державну реєстрацію дає право підприємцю вносити записи у трудову книжку працівника.

Реєстрація у ПФ та соціальних фондах

Беремо трудові договори (працівників брати вже не треба) та йдемо у:

—          Пенсійний фонд;

—          Фонд Соціального Страхування з Тимчасової Втрати Працездатності;

—          Фонд Соціального Страхування від Нещасного Випадку.

де отримуємо відповідні страхові свідоцтва. Тепер ми маємо право сплачувати страхові внески до пенсійного та соціальних фондів у відповідних розмірах, та про це в наступних постах.

Зміни у свідоцтві про сплату єдиного податку. Згідно п.2 Указу [2] у разі, коли платник єдиного податку  здійснює  підприємницьку діяльність   з  використанням  найманої  праці  або  за  участю  у підприємницькій  діяльності  членів  його  сім’ї,  ставка  єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.

Згідно Наказу [3], якщо  платник  єдиного  податку  здійснює  підприємницьку діяльність  з використанням найманої праці, то на кожну особу, яка перебуває  з  ним  у  трудових  відносинах,  включаючи членів його сім’ї,  платнику  єдиного  податку  видається  довідка про трудові відносини  фізичної  особи  з  платником  єдиного  податку.

У разі    збільшення   чисельності  найманих працівників (відкриття додаткових  робочих  місць)  протягом   терміну   дії   отриманого Свідоцтва  платник  єдиного  податку  повинен отримати Довідки для цих працівників.

У разі зменшення чисельності працівників протягом терміну дії отриманого Свідоцтва платник  єдиного  податку  повинен  повернути отримані Довідки.

Якщо наймані працівники займаються торгівлею, то на кожного такого працівника необхідно зареєструвати книгу обліку доходів та витрат за формою №10. Працівник повинен вносити до неї записи щодо сум отриманої виручки від реалізації товарів чи послуг. Докладніше про це читаємо у статті Ведення книги обліку доходів та витрат за формою №10

Зміни у торговий патент(для платників фіксованого податку). Згідно розділу IV Декрету [4] У разі, коли платник податку здійснює  підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім’ї, розмір фіксованого податку  збільшується  на  50  відсотків  за кожну особу. У такому випадку, платник фіксованого податку має право самостійно доплатити 50  відсотків  суми встановленого фіксованого податку з розрахунку на  кожну  додаткову  особу та повідомити про це податковий орган, який  зобов’язаний  внести  відповідні  зміни до патенту в строки, передбачені для його видачі.

Отже підприємцям, що сплачують фіксований податок, необхідно звернутися до податкової для внесення змін  у патент, обумовлених оформленням на роботу найманих працівників.

Робимо висновки. Першим кроком оформлення найманих працівників є реєстрація трудового договору. Після цього, з цим трудовим договором підприємець може зареєструвати найманих працівників у пенсійному та соціальних фондах. Також на підставі зареєстрованих трудових договорів вносяться зміни до свідоцтва про сплату єдиного податку або торгового патенту.

Отже ми пройшли складний та тернистий шлях оформлення найманих працівників та реєстрації трудового договору у державних органах. Тепер за найманих працівників необхідно сплачувати податок з доходу а також внески до Пенсійного та соціальних фондів. Про те, яку звітність треба подавати до державних органів читайте у статті Звітність СПД ФО єдинника. Куди та коли подавати.

Перелік використаних джерел.

 1. Наказ Міністерства праці та соціальної політики України “Про затвердження Форми трудового договору між працівником і фізичною особою та Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою ” від 08.06.2001 р. № 260
 2. Указу президента України “Про систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”  вiд 03.07.1998  № 727/98
 3. Наказ Податкової Адміністрації України “Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі” N 599 від 29.10.99.
 4. Декрет Кабінету Міністрів “Про прибутковий податок з громадян” вiд 26.12.1992  № 13-92

 

Наймані працівники у підприємця. Як прийняти на роботу
Оцініть статтю

32 Responses to Наймані працівники у підприємця. Як прийняти на роботу

 1. Anya:

  Дякую, дуже корисний, зрозумілий, цікавий і головне доступний пост, як і весь ресурс

 2. Оксана:

  Скажіть будь-ласка, чи обовязково підприємству-платниу єдиного податку нараховувати і оплачувати роботу працівнику,який стажується. Чи не буде це вважатися порущенням законодавства, якщо прописати такі умови оплати праці в трудовому контракті?

 3. Згідно ст.21 Кодексу Законів про працю Трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою торін.
  Як бачимо, кодекс законів про працю не передбачає трудового договору на безоплатній основі. Від себе можу додати, що з безполатним трудовим договором я не стикався.

 4. Маша:

  Спасибо,очень познавательный сайт. Хотелось бы и в дальнейщем находить ответы на свои вопросы.

 5. Ірена:

  Скажіть, будь ласка, чи можливо з юридичної точки зору оформлення приватного підприємства на найманого працівника (оскільки власник вже має статус приватного підприємця) і чим це йому може загрожувати?

 6. Ivy:

  Дякую за лаконічний та змістовний текст та ще й з корисними посиланнями!!! Як юрист який працює в галузі реєстрації спд та юр. осіб високо оцінюю Вашу роботу! Було приємно поновити знання з Вашою допомогою!
  З повагою Ivy.

 7. Ксения:

  Спасибі за змістовне пояснення. На даний час займаюсь оформленням найманого працівника. Режим роботи з 9 по 14 год. У ЦЗ мені сказали, що необхідно принести з податкової та рай. адміністрацій дозвіл на оформлення працівника на 0.5 ставки. На скільки це законно. Мій продавець- багатодітна мати малолітніх дітей, знаходжиться у відпустці по догляду за дитиною. Невже держава повністюб переклала свої обовязки на приватних підприємців????

 8. Такі вимоги незаконні. Цікаво було б подивитися на цей «дозвіл». У податкової служби є негласна вказівка не приймати звітність по найманим працівникам із заробітної плати менше мінімальної. Проте, жодного законодавчого підгрунтя в цьому немає.

 9. Lissa:

  Мене цікавить питання, чи є якісь пільги для роботодавця, який приймає на роботу працівника за направленням із центу зайнятості, з попереднім стажуванням?

 10. Емілія:

  Якщо найманець працює не повний день-має бути заява від нього та потрібно обовязково вести табель обліку….

 11. Наскільки я пам’ятаю, умови неповного робочого дня прописуються у трудовому договорі, який реєструється у центрі зайнятості.

 12. Олександр:

  Форму № 1-ДФ по поставщикам що це?
  Дякую!!!

 13. Якщо ваші постачальники — фізичні особи підприємці, то ви їх повинні відображати у формі 1дф. Почитайте цю статтю http://byhgalter.com/zvit-za-formoyu-1df/

 14. klip:

  подскажите, пожалуйста, если ФОП 2я группа берет на полставки работника, ему надо писать заявление? нужно ли ФОП вести табель учета отработанного времени, если это будет прописано в договоре..?? в чем же упрощение б/у?

 15. klip:

  и еще… если человек оформлен на полдня, ему стаж идет??

 16. Я би табель вів, його вести не так вже і складно. Його стаж залежить від того, скільки ви сплачуєте за нього єдиного соціального внеску.

 17. Ирина:

  Добрий день. Підприємець по заяві найманого працівника переводить його на неповний робочий тиждень. Яку форму необхідно заповнити для подачі її в центр зайнятості для внесення змін в трудовий договір?. Дякую.

 18. Треба скласти додаткову угоду для трудового договору та зереєструвати її у центрі зайнятості. Форма вільна.

 19. Анастасія:

  скажіть будь ласка, чи потрібно оформляти працівника в центрі зайнятості якщо той знаходиться на випробувальному терміні?

 20. сергей:

  Помогите разобраться я частный предприниматель плачу единый налог,у меня один продавец работает два дня в неделю ,восемь дней в месяц на рынке.Как рассчитать зарплату,и выплаты в пенсионный фонд.Дело в том что в центре занятости сказали что зарплату нужно платить минимальную в месяц,а поскольку работник занят восемь дней в месяц то исходя из минимальной -платится за восемь дней работы.Также рассчитывать и единый соц взнос-помогите пожалуйста разобраться-а то в налоговой говорят что не имеет значения сколько времени работает человек платить нужно минимум зарплату и также ЕСВ.

 21. Анастасія, потрібно. Трудовий договір слід реєструвати у центрі зайнятості протягом п’яти днів після того, як працівник приступив до роботи.
  сергей, например количество рабочих дней в месяце 22. 8/22 = 0,37
  0,37 * 1073 (минимальная з.п. в январе 2012 года) = 397,01. Это и есть зарплата за 8 отработанных дней.

 22. Лідія:

  ФОП працює на єдиному податку 2 група- 20% від мін. з-ти на 01.01.2012 р.При оформленні на роботу найманого працівника- чи потрібно на нього сплачувати єдиний податок в розмірі 50% від ставки єдиного податку ?

 23. сергій:

  чи буде платити налог приватний підприємець за оформлення декрету на протязи 6 років?

 24. Alena:

  Якщо ФОП мав 2-х найманих працівників і не зробив зміни у свідоцтві про сплату єдиного податку і не платив за кожного працівника +50% податку по податкова нарахує штраф, чи можна просто доплатити за цих працівників?

 25. Наталья:

  На даний час Приватний підприємець працюю за КВЕД 47.91 (торгівля в інтернеті)
  Сплачую Розмір єдиного внеску відповідно до класу професійного ризику виробництва — 34,7%.
  Ставка єдиного податку згідно свідоцтва — 9%.
  Хочу додатково відкрити спортивний зал та взяти на роботу найманих працівників (тренер, адміністратор).
  Цікавить що портібно для прийняття на роботу найманих працівників? Та які податки та збори потрібно буде платити за найманих працівників? сплачувати?

 26. Ольга:

  Чи можна наказом змінити розмір заробітної плати якщо трудовий договір зареєстровано в центрі зайнятості, чи потрібно в центр зайнятості подаати угоду про зміни?

 27. Ольга:

  Чи можна наказом змінити розмір заробітної плати якщо трудовий договір зареєстровано в центрі зайнятості

  • Ольга:

   Чи можна наказом змінити розмір заробітної плати якщо трудовий договір зареєстровано в центрі зайнятості, не подаючі угоду в ц/з?

 28. Юля:

  Скажіть будь-ласка, мені сказали і фонді зайнятості,що спочатку потрібно написати заяву в податкову ,проте що я хочу оформити найманого працівника,а тоді податкова вже сама подає дані до фонду зайнятості?

 29. Оксана:

  Скажите, пожалуйста, может ли ФЛП принять на работу человека на должность главного бухгалтера?

 30. Оля:

  Добрый день. Если ФОП 2 группа нужно нанять работника, можно ли на полставки, сколько нужно платить, и какие отчеты cдавать?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *