Системи оподаткування в Україні напередодні нового 2018 року

Любов Прийма

Любов Прийма

Бухгалтер-експерт. Консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку. Чекаю на ваші питання у коментарях.

Дана тематика неодноразово висвітлювалася на нашому сайті. Див наприклад Порівняльна таблиця принципів загальної та спрощеної системи оподаткування Та окремі положення податкових норм, які стосуються оподаткування ведення бізнесу зазнали змін, тому актуально буде зробити інвентаризацію дозволених схем оподаткування, які пропонує держава на сьогодні. Поновлення в правилах обчислення зобов’язань необхідно моніторити постійно, щоб мати можливість оцінити, які саме податки і в якій сумі ми повинні сплачувати. По цій темі пропонуємо цикл статей про те між якими варіантами оподаткування можна обирати і розглянемо практичні ситуації  з прикладами-аналізами на цифрах податкових платежів при різних статусах суб’єкта господарювання.

Чинні схеми оподаткування

Податкове законодавство України станом на кінець 2017 року пропонує загалом сім видів оподаткування: загальна система для юридичних та фізичних осіб; єдиний податок першої групи; єдиний податок другої групи; єдиний податок третьої групи (зі сплатою або без сплати ПДВ); єдиний податок четвертої групи для сільгосппідприємств. Для наочності розпишемо всі ці варіанти схематично (див. таблицю-схему нижче).

Схеми оподаткування в Україні
Загальна система, при якій за ставкою 18% оподатковується: і бухгалтерський прибуток ЮО, і прибуток ФОП (обчислений за касовим методом) Спрощена система, вся виручка оподатковується єдиним податком (фіксованою ставкою або 5% або 3%+ПДВ)
Юридичні особи Фізичні особи (ФОП) Юридичні особи Фізичні особи (ФОП)
ЮО зі сплатою ПДВ ЮО без пдв Загальносистемник з пдв Загальносистемник без пдв 3 гр з пдв 3 гр без пдв 4 гр з пдв 4 гр без пдв 1 гр 2 гр 3 гр з пдв 3 гр без пдв

Вибираємо статус підприємництва

По великому рахунку в Україні є 2 системи оподаткування, а в рамках кожної з них є як юридичні так і самозайняті фізичні особи. Коли постає питання: зареєструватися приватним підприємцем чи зареєструвати підприємство, слід мати на увазі наступне.

Юридична особа (ЮО) відповідає за своїми зобов’язаннями винятково своїм майном (тим, яке є на балансі даної юридичної особи, а не приватним майном засновників). Самозайнята особа, як фізична особа — підприємець відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю усім своїм особистим майном і після припинення СПД. Тобто, у випадку припинення ФОП (виключення з реєстру суб’єктів підприємницької діяльності) його зобов’язання, в тому числі перед державою не припиняються, а залишаються за приватною фізичною особою, яка не перестає існувати.

Читайте також: Реєстрація ТОВ. Які інформацію треба підготувати?

            Що означає самозайнята особа

Навіть без реєстрації підприємцем можна набути статусу самозайнятої особи.

За ПКУ, самозайнята особа – це:

  • платник податку, який є фізичною особою – підприємцем на загальній або спрощеній системі оподаткування.

Читайте також Як правильно вибрати КВЕДи при реєстрації ФОП?

  • платник ПДФО, який провадить незалежну професійну діяльність за умови, що він не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Може використовувати найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб. Такою діяльністю є: наукова, літературна, артистична, художня, освітня або викладацька та ін. Але на практиці найчастіше такий статус мають нотаріуси, адвокати, приватні виконавці, ліквідатори. Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, стають на облік в ДФС як самозайняті особи та отримують довідку про взяття на облік (ст. 178 ПКУ). У разі неотримання такої спеціальної довідки об’єктом оподаткування такого «незалежника» будуть всі доходи, отримані від незалежної професійної діяльності без врахування витрат. За наявності довідки оподатковується чистий дохід за ставкою 18% +1,5%. Як і всі решта, такі особи сплачують ЄСВ за себе. Єдиний тимчасовий нюанс: ЄСВ за 2017 рік такі «самозайняті незалежники» мають право сплатити до 1 травня наступного року (аб.4 ч.8 ст.9 Закону № 2464). З 2018 року, вони як і всі решта будуть зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа наступного місяця.

Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, то така особа обліковується в ДФС як ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. І якщо такий ФОП одночасно здійснює підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, то на нього поширюються всі правила для ФОПа-загальносистемника, в т.ч. і щодо сплати мінімального страхового внеску, навіть якщо фактично діяльності не було.

На фізосіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, не поширюється пільга щодо несплати ЄСВ, якщо така особа є інвалідом або пенсіонером за віком.

Читайте також предприниматель инвалид 2-ой группы не платит ЕСВ

Уточнення для посередників

При комісійній торгівлі або у випадку надання послуг, виконання робіт за договорами комісії, доручення, транспортного експедирування доходом є лише сума комісійної винагороди (пп. 292.4 ПКУ). Тобто, транзитні кошти до доходів наприклад, експедитора не включаються, навіть якщо проходять через розрахунковий рахунок єдиноподатгика. Це стосується як приватних підприємців 2 чи 3 групи, так і юросіб-єдиноподатників.

Читайте також Налогообложение турагента ФОП

Згадаємо про фермерів

Детально на четвертій групі для сільгоспвиробників зупинятися не будемо. Лише заначимо, що новоутворені сільськогосподарські товаровиробники можуть бути платниками єдиного податку 4 групи з наступного року, якщо за попередній рік ≥ 75 % доходу отримано від продажу власної сільгосппродукції. Об’єктом оподаткування є площа сільгоспугідь та/або земель водного фонду, які перебувають у власності чи користуванні. Розмір ставок єдиного податку (від 0,19 до 6,33% з грошової оцінки одного гектара) залежить від типу земель та їх розташування (див. у п. 293.9 ПКУ). Що стосується нововведень, то варто зазначити що з 2018 року члени фермерського господарства стають теж платниками мінімального єдиного внеску.

Насамкінець зазначимо, що у наступних статтях циклу ми розглянемо детальніше усі критерії вибору системи оподаткування і також торкнемося питання РРО.

При поддержке: В наше время не только банки предоставляют кредиты, но и другие кредитные учреждения. Где взять займ в Павлодаре а также как правильно его взять расскажет вам сайт onlinezajmy.kz. Переходите по ссылке.

Системи оподаткування в Україні напередодні нового 2018 року
4.1 (81.54%) 13 votes

One Response to Системи оподаткування в Україні напередодні нового 2018 року

  1. Татьяна:

    Здравствуйте,хочу закрыть ФОП, как правильно , заплатить ПФ за июль и 5% с дохода потом закрывать? Или можно закрыть а потом подать декларацию и оплатить? Какие сроки. Не нужно ждать, пока закончится третий квартал?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *