На які виплати можуть розраховувати вагітні жінки, та жінки, що народили дитину

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Ви очікуєте дитину і не знаєте на яку грошову допомогу можете розраховувати і як іі отримати? Тоді цей матеріал саме для вас.

Допомога по вагітності та пологах

Кожна жінка, починаючи з тридцятого тижня вагітності, може скористатися правом на оплачувану відпустку по вагітності та пологах. Тривалість відпустки становить 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів. У разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей додатково надається 14 днів відпустки. Жінкам, віднесеним до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів.

Допомога надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Читайте також Як вплинуло підвищення мінімальної заробітної плати на розрахунок лікарняних

Розмір допомоги та порядок її виплати залежить від соціального стану жінки. Отримати допомогу можна:

 • За місцем роботи. Жінки, які працюють, мають звернутися за допомогою по вагітності та пологах до свого роботодавця. Для отримання допомоги потрібно надати листок непрацездатності не пізніше ніж через дванадцять місяців з дня відновлення працездатності. Тобто відлік потрібно вести з дати, яка вказана в графі «стати до роботи». В разі якщо за якихось обставин лікарняний лист не потрапив в зазначений термін на підприємство – право на отримання допомоги по вагітності та пологах втрачається. Розмір допомоги визначається виходячи з середньої заробітної плати за рік, але не може бути нижчим ніж гарантований мінімум – 13245,12 грн.
 • У відділенні Фонду соціального страхування за місцем реєстрації отримують допомогу по вагітності та пологах фізичні-особи підприємці та особи, які забезпечують себе роботою самостійно. Для отримання допомоги такі жінки мають подати:
  • копію листка непрацездатності;
  • копії квитанцій про сплату ЄСВ за останні дванадцять місяців перед настанням страхового випадку;
  • довідку з податкової інспекції про сплату єдиного внеску;
  • заповнену заяву-розрахунок на надання матеріального забезпечення.

Законодавці наполягають на тому, що підприємець повинен самостійно розраховувати собі допомогу по вагітності та пологах, виходячи з розміру сплаченого ЄСВ, Проте на практиці найчастіше розрахунок допомоги проводять фахівці Фонду соціального страхування. Як і для працюючих жінок, мінімальний розмір допомоги по вагітності для підприємців становить 13245,12 грн., а звернутися за допомогою можна протягом року з дня відновлення працездатності.

 • В органи соціального захисту населення за місцем проживання для призначення та отримання допомоги по вагітності та пологах мають звертатися всі жінки, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а саме безробітні, домогосподарки та студентки. Для отримання допомоги надаються документи:
  • довідка з лікувального закладу;
  • довідка з місця навчання (для студентів);
  • довідка з державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих як безробітні;

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах непрацюючим жінкам призначається виходячи з розміру стипендії, або мінімальної допомоги по безробіттю. Розмір допомоги для непрацюючих жінок не може бути менше 1743 грн. (25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, в розрахунку на місяць). Для жінок, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, мінімальний розмір допомоги становить 2251,62 грн.

Читайте також Як нараховувати мінімальну заробітну плату в 2017 році

Допомога по народженню дитини

Кожна жінка, яка народила дитину, має право на отримання державної допомоги при народженні дитини. Звернутися за призначенням допомоги може також і батько дитини, адже відповідно до статті 10 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р.№ 2811-XII допомога надається одному з батьків дитини, який постійно проживає разом з дитиною.

При призначенні допомоги не враховується фінансовий стан та соціальний статус батьків, не приймається до уваги кількість дітей у сім’ї. Допомога при народженні дитини однакова для всіх та становить 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами. Тобто на протязі трьох років щомісяця мати або батько будуть отримувати 860 грн.

Якщо жінка народила одночасно двох, або більше дітей, допомога виплачується на кожну дитину окремо.

Право на допомогу не втрачається, якщо до закінчення терміну виплати допомоги жінка народила іншу дитину або вийшла на роботу. Проте існують певні обставини, коли виплата допомоги припиняється. Це може статися у разі:

 • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
 • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
 • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
 • встановлення факту нецільового використання коштів і незабезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Щоб отримати допомогу, одному з батьків, з яким проживає дитина, потрібно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання з наступними документами:

 • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
 • оригінал та копія свідоцтва про народження дитини;
 • оригінал довідки на отримання допомоги при народженні дитини. Цей документ видається при реєстрації дитини в РАГСі разом зі свідоцтвом про народження дитини;
 • заява встановленого зразку.

Слід зазначити, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Читайте також Як оплачуються лікарняні, якщо тимчасова непрацездатність настала в період відпустки

Відпустка по догляду за дитиною

Після закінчення відпустки по вагітності та пологах жінка, за власним бажанням, може стати до роботи або оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

За необхідністю, відповідно до статті 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. №504/96-ВР, відпустку по догляду за дитиною може оформити батько, бабуся, дідусь або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.

На свій власний розсуд жінка може оформити відпустку по догляду за дитиною не тільки безпосередньо після відпустки по вагітності та пологах, а й в інший зручний час, перервати достроково цю відпустку та знов її оформити.

На період відпустки по догляду за дитиною до трьох років за жінкою зберігається робоче місце, а час перебування у відпустці зараховується до трудового та страхового стажу.

В період перебування у відпустці по догляду за дитиною жінка має право працювати на умовах неповного робочого тижня. Але при цьому відповідно до пп. «б» п. 3.15 «Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. №455, мати втрачає право на отримання допомоги за листом непрацездатності в разі якщо її дитина захворіє.

Якщо до закінчення відпустки по догляду за дитиною жінка народила іншу дитину, відпустка по догляду за першою дитиною припиняється та оформлюється відпустка по догляду за другою дитиною.

Читайте також Договори цивільно-правового характеру. Оформлення та оподаткування

Діючим законодавством не передбачено одночасне надання відпустки по догляду за дітьми однієї сім’ї до досягнення ними трирічного віку матері та батьку або іншому родичу. Така відпустка надається одна незалежно від того, скільки в сім’ї дітей віком до трьох років. Про це наголошується в листі Мінпраці та соцполітики № 1/13/116-08 від 10.01.2008 р.

Починаючи з 2014 року, відпустка по догляду за дитиною не оплачується, але протягом всього періоду жінка отримує допомогу при народженні.

За медичних показників жінка може подовжити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею шести років. Але на цей час за жінкой лише зберігається робоче місце. Жодних виплат законодавством не передбачено. Крім того період перебування у відпустці до шести років не зараховується ні до трудового, ні до страхового стажу.

При поддержке: Слышали ли вы про новый способ инвестиций? Инвестиции в хайпы — это вложения в высоко рисковые компании, благодаря которым можно очень хорошо заработать.

На які виплати можуть розраховувати вагітні жінки, та жінки, що народили дитину
3.7 (74.4%) 25 votes

8 Responses to На які виплати можуть розраховувати вагітні жінки, та жінки, що народили дитину

 1. Ольга:

  Добрий день. Найперше у Мене є прохання, щоб моя інформація не вмсвітлювалася. Я зараз вагітна працюю у школі. З жовтня іду в декрет.
  Маю такі питання:
  1) мені нараховуватимуть допологові та після за цей рік тобто з вересня 2017 навантаження чи ще за 2016-2017 до травня;
  2) чи можу я піти в декрет оформитися, і ще залишитися працювати в школі місяць МЕНІ ВИПЛАТІ ДОПОЛОГОВІ І ПІСЛЯ ЗРАЗУ ЧИ КОЛИ Я ПІДУ ЗРОБОТУ НАВІТЬ КТОДІ КОЛИ В МЕНЕ ВЖЕ ІДУТЬ ДНІ КОЛИ Я В ДЕКРЕТІ;
  3) чи вартує ходити на роботу коли в мене є дикрет, чи мені не зменшать декретних, і чи буде іти зарплата?
  4) чи ви знаєте скільки приблизновиплачуюють допологових та після пологових.Пробачте, що так багато Вас турбувала. Сподіваюся на Ваше розуміння. Та на Вашу відповідь.
  ПРОБАЧТЕ, ЩО ТУРБУВАЛА(((((((((((((

 2. Андрій:

  Доброго дня. Чи отримують чоловіки допомогу при народженні дитини, якщо дружина безробіття? Дякую.

 3. Елена:

  Добрый день. Подскажите пожалуйста как посчитать декретные выплаты. Работаю главным специалистом отдела жкх районной администрации. В 2017 ушла в декрет. В ноябре 2018 ухожу во второй декрет не выходя на работу. Расскажите мне пожалуйста как насчитывается выплаты и самое главное, учитывается ли к тарифной ставке мой ранг и выслуга лет. Работаю с 2014г. Оклад 4100грн ÷30.44×126. Это формула? И как быть с рангом. Жду разъяснения. Спасибо

 4. Ірина:

  Чи виплачується допомога 860 грн. за той місяць в якому народилась дитина?

 5. Юлія:

  Доброго дня, скажіть які зараз кошти отримує вагітна жінка при народженні, як що вона підприємець, чи краще закритись

 6. Марія:

  Доброго дня! Як дізнатися розмір декретних виплат, якщо стаж менше 6міс і зарплата 3750грн, і в який термін мають їх виплатити? Цікавлюся через те, що роботодавець несерйозний, заставляють писати заяву на звільнення, не виплатили зарплату за 1 місяць, і не знаю чи в повному обсязі виплатять мені допомогу. Дякую за відповідь

 7. Марія:

  Доброго дня! Як дізнатися розмір декретних виплат, якщо стаж меньше 6міс і мін. зарплата. Роботодавець не виплатив зарплату за 1 місяць, сказали писати заяву на звільнення, тому маю сумніви, що допомогу виплатять в повному обсязі і взагалі коли її мають виплатити? Дякую за відповідь

 8. Альона:

  В мене таке питання, в мене є дитина 3,3 роки і зараз ще вагітна яку допомога я можу оформити???

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *