На що звернути увагу в кредитному договорі?

Кредитний договір є невід’ємним атрибутом, який оформляється при отриманні будь-якого виду з кредитів. Це стосується і кредитів одержуваних на банківську карту або готівкою і, звичайно ж, іпотечного кредитування. В останньому випадку, крім кредитного договору, банк зажадає від потенційного позичальника укласти ще й договір застави, а так само застрахувати заставне майно. Не дивлячись на те, що сучасне законодавство у сфері видачі кредитів забороняє банкам і фінансовим установам в односторонньому порядку підвищувати процентну ставку за виданими кредитами, в типових кредитних договорах все ще існують «підводні камені». На які основні моменти потрібно звернути увагу в цих договорах спробуємо розібратися в даній публікації.

Читайте також Зняття грошей з «Копилки» Приватбанка. Як вигідніше?

Загальні правила ознайомлення з кредитним договором

Загальним правилом при укладанні будь-якого з кредитних договорів є уважне ознайомлення з текстом договору перед його підписанням. Навіть якщо кредитна ставка у вибраному банку є мінімальною, потрібно уважно ознайомиться з усіма розділами кредитного договору задовго до подачі всіх необхідних для отримання кредиту документів. Для цього потрібно попросити примірник типового кредитного договору у співробітника кредитного відділу банку. Якщо потенційний позичальник не розуміє сенсу якихось пунктів договору або в тексті зустрічаються незнайомі йому терміни, потрібно звернутися до працівника банку з проханням роз’яснити всі незрозумілі моменти. Відмова від роз’яснень або неналежне роз’яснення умов договору повинні послужити першим сигналом, що спонукає позичальника відмовитися від послуг цього банку. Якщо позичальника не влаштовує якийсь із пунктів договору, він може зажадати його виключення. Хоча на практиці це навряд чи дасть якийсь результат і найчастіше потрібно буде шукати інший банк.

Тепер розглянемо основні розділи типових кредитних договорів більш детально:

У преамбулі до договору міститься юридична інформація про сторони договору.

Читайте також Як вплинула українська криза на світові фондові ринки?

Предмет кредитного договору

Тут має бути зазначено який з видів кредиту одержує позичальник, в якій валюті він видається, на які цілі і термін видається кредит, а так само під який відсоток. Тут потрібно звернути увагу на те, щоб був правильно вписаний термін повернення кредитних коштів і чітко прописані всі цілі отримання кредиту. Якщо в договорі будуть прописані не всі напрями використання кредитних коштів, то банк, надалі, може звинуватити позичальника в нецільовому використанні кредитних коштів і зажадати сплатити штраф, а то і погасити кредит достроково.

Умови надання кредиту

У цьому розділі знаходиться інформація про забезпечення кредиту. Йдеться про наявність поручителя, оформленні застави або якихось інших гарантії повернення кредиту. Додатково тут обмовляється майновий стан кредитора і те, що він не бере участі в судових розглядах на даний момент. Тут потрібно звернути увагу на те, чи немає в договорі пункту, що стосується інформування банку про інших кредитах або фінансових зобов’язаннях. Оскільки деякі банки вимагають їх про це інформувати, а в разі відмови погасити кредит достроково. Крім того, в цьому розділі повинна міститися інформація про одноразову комісію, пов’язаної з оформленням кредиту. У разі наявності такого пункту, потрібно звернути уваги на суму — вона може виявитися досить істотною.

Читайте також Кредитна карта Еволюція від Дельта Банку. Підводні камені і нюанси використання

Порядок виконання умов кредитного договору

Тут знаходиться інформація про номери відкритого кредитного рахунку, а так само рахунки куди зараховуватимуться відсотки і комісії за користування кредитними коштами. Крім цього, тут вказуються термін, на який дається кредит і вказується гранична дата його погашення. Далі йдуть дані про те, надається кредитна сума цілком або частинами, в які терміни позичальник повинен погасити тіло кредиту і відсотки по ньому. Фактично тут обмовляється графік погашення кредиту, як правило, для цих цілей оформляється окремий додаток до договору, із зазначенням конкретних дат та сум.

Права та обов’язки

У цьому розділі йдеться про поточне співробітництво між клієнтом і банком у процесі дії кредитного договору. У разі, коли по кредиту є застава, то позичальнику потрібно звернути увагу на те, як банк може контролювати це майно у процесі виконання зобов’язань за кредитним договором. Тут же може бути прописаний механізм контролю поточного фінансового стану позичальника. Деякі банки можуть тут розписувати умови розстрочки платежів по кредиту або його пролонгації.

Читайте також Причини відмови у видачі кредиту

Форс — мажорні обставини

Сюди прописується перелік обставин непереборної сили, в слідстві яких термін дії кредитного договору може бути змінений, а так само порядок інформування сторін про настання таких обставин.

Особливі умови і відповідальність сторін

Дуже важливий пункт, який вимагає особливої уваги. Тут описується коли і за яких умов позичальник може бути оштрафований або йому буде нарахована пеня (її розмір), можливість банку вимагати дострокового погашення кредиту, оплата позичальником роботи третіх осіб (наприклад, у разі реалізації заставного майна). Тут можуть передбачити плату за обслуговування, відкритого на позичальника, кредитного рахунку, яка теж може виявитися істотною.

Дострокове припинення дії договору

Тут описується на яких умовах позичальник може достроково погасити кредит. До цих пір існують банки, які утримують додаткову комісію при достроковому погашенні кредиту.

Інші умови кредитного договору

Це те місце, де описується механізм за яким нараховуються відсотки по кредиту, кількість примірників договорів, їх юридична сила і місце зберігання.

Незалежно від того, на скільки вам сподобався конкретний текст будь-якого кредитного договору, що потрапив у ваші руки, якщо у вас виникла хоча б тінь сумніву в тому, що ви зможете виконати всі умови цього договору, від його підписання потрібно відмовитися.

При поддержке: Если у вас проблемы со здоровьем, попробуйте пить для профилактики монастырский чай http://vinpravda.com/kupit-monastyrskij-chaj-zakazat-ot-glistov.html. Читайте подробности на сайте по ссылке.

На що звернути увагу в кредитному договорі?
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *