Податки > Єдиний податок > Мобілізація та демобілізація ФОП. Як сплачувати податки та подавати звітність

Мобілізація та демобілізація ФОП. Як сплачувати податки та подавати звітність

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Ми продовжуємо допомагати нашим читачам розбиратися в хитросплетіннях українського законодавства. До нас надходить багато питань, пов’язаних з тим, як повинен вести себе підприємець, який був покликаний на військову службу. Якщо питань збереження місця роботи і виплати середнього заробітку мобілізованим, які працювали за трудовим договором, присвячена вже не одна консультація та роз’яснення, то стосовно приватних підприємців контролюючі органи скромно мовчать. Тому сьогодні ми вирішили підняти ці питання і з’ясувати, чи зберігається за підприємцем його статус на період проходження військової служби, чи потрібно платити податки за себе і найманих працівників при проходженні військової служби, а також які практичні кроки повинен зробити підприємець після демобілізації.

Військова служба і статус приватного підприємця

Почнемо з того, що згідно з частиною 3 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.92 р. державна реєстрація приватного підприємця не припиняється на весь період проходження військової служби аж до оголошення рішення про демобілізацію.

Природно, що коли приватний підприємець демобілізований, то він має право сам вирішувати: припинити його державну реєстрацію приватним підприємцем або продовжувати займатися бізнесом.

Читайте також Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини і наслідки і Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини та наслідки. Частина 2

Сплата податків з доходів найманих працівників приватного підприємця

Відразу зауважимо, що чинним законодавством ніде не передбачена норма, згідно з якою підприємець, що має найманих працівників, може не нараховувати та не утримувати податки з доходів своїх найманих працівників. Тобто зарплату найманим працівникам потрібно нараховувати, а податки з неї утримувати та нараховувати.

Хто ж може виконувати ці функції в період відсутності приватного підприємця? Оскільки законодавчо це питання не врегульоване, то, вважаємо, що обов’язки по нарахуванню і виплаті заробітної плати своїм співробітникам (як і тим особам, які були залучені в рамках укладених ЦПД) підприємець може покласти як на одного зі своїх підлеглих (це може бути хто завгодно, наприклад бухгалтер, бригадир тощо), так і на будь-кого зі своїх родичів, головне щоб він був повнолітнім і дієздатним.

Передачу зобов’язань приватного підприємця іншій фізичній особі потрібно оформити довіреністю. Звертаємо Вашу увагу на те, що така довіреність обов’язково повинна бути завірена нотаріусом.

А тепер найголовніше. Незважаючи на те, що підприємець зобов’язаний утримати податки з доходів, які виплачуються найманим працівникам (що він буде робити, через повіреного в його справах), перерахувати їх має право тільки він особисто. Делегувати або передати кому-небудь цей обов’язок підприємець не в праві.

Як же це зможе зробити підприємець що перебуває в лавах ЗСУ? Відповідь на це питання дає п. 25 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ та п. 92 р. VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнодержавне державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.10 р. а саме, після того, як буде оголошено про демобілізацію приватного підприємця, всі утримані та нараховані, але не перераховані податки потрібно буде сплатити у відповідні бюджети протягом 180 календарних днів. Відлік цього терміну починається з першого дня демобілізації. Якщо податки будуть перераховані в цей термін, то ніяких штрафних санкцій до підприємця застосовуватися не буде.

Читайте також Податкова відпустка для фізичної особи підприємця. Хто має право та як отримати

Сплата податків приватним підприємцем за себе

Відправну крапку в цьому питанні знаходимо у п. 25 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ. Тут чітко прописано, що на період мобілізації або проходження військової служби, а також якщо підприємець був залучений до виконання обов’язків, передбачених штатами воєнного часу у відповідності з Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543 від 21.10.93 р., такий підприємець (незалежно від того, були у нього наймані працівники чи ні) повністю звільняється від нарахування, сплати та подання звітності, пов’язаної із податком на доходи фізичних осіб. У разі, якщо підприємець перебував на спрощеній системі оподаткування, то, за аналогією, він звільняється від таких же зобов’язань в частині єдиного податку.

Тут же знаходимо норму, відповідно до якої документи, які підтверджують право підприємця на податкову пільгу (мова йде про несплату податків за себе на період військової служби), він надає в контролюючі органи вже після повної демобілізації.

Таким чином, підприємець може нікого спеціально не повідомляти про те, що його призвали на військову службу. Однак, від себе, хочемо дати пораду все-таки повідомити орган ДФС за місцем реєстрації приватного підприємця. Зробити це можна шляхом подачі заяви, складеноій в довільній формі. У ній потрібно вказати на те, що з такої-то дати підприємець був покликаний на військову службу.

В іншому випадку, на практиці нерідкі випадки, коли контролюючі органи, бачачи те, що податки не сплачуються, а звітність не подається, призначають документальні й інші перевірки, відправляють запити тощо, що, в кінцевому рахунку, призводить до додаткових труднощів і нерозуміння у взаєминах з інспекторами ДФС.

Читайте також Річна декларація про майновий стан і доходи ФОП на загальній системі 2015-2016. Приклад заповнення

При практичному застосуванні даних законодавчих норм виникають і додаткові питання. Наприклад, коли демобілізований приватний підприємець повинен сплачувати єдиний податок? Адже дуже мала ймовірність того, що його демобілізують в останній день місяця? Чітко сформульованої в законодавстві відповіді на це питання немає. Однак, є роз’яснення ДФС, яке розміщено в підкатегорії 107.06 ЗІР. Згідно з ним, демобілізований приватний підприємець не сплачує єдиний податок до 20 числа поточного місяця, в якому відбулася демобілізація.

Ще один блок питань пов’язаний з приватними підприємцями – платниками ПДВ. Як бути зі сплатою цього податку приватними підприємцями, які покликані на військову службу? Адже в прикінцевих положеннях ПКУ йдеться тільки про ПДФО та єдиний податок, а про звільнення від сплати ПДВ і подання звітності, пов’язаної із цим податком, не сказано ні слова. Тут на допомогу потрібно закликати п. 49.2 ПКУ, згідно з яким у звітному періоді, в якому не виникають об’єкти оподаткування або у разі відсутності показників, які підлягають декларуванню, податкова звітність може не надаватися. Таким чином, підприємець, який покликаний на військову службу, декларацію з ПДВ з прочерками теж може не подавати.

Наприкінці цього розділу звертаємо Вашу увагу на те, що всі пільгові норми (мова йде про єдиний податок, ПДФО та ЄСВ) застосовуються до всіх приватних підприємців, незалежно від обраної ними системи оподаткування з першого дня їх мобілізації, перша з яких була оголошена Указом Президента України №303 від 17.03.2014 року.

Три важливих кроки демобілізованого приватного підприємця

Що ж повинен зробити демобілізований приватний підприємець для того, щоб реалізувати своє право на пільгу, викладену в прикінцевих положеннях ПКУ, про яку ми говорили вище.

  1. Перше, що повинен зробити підприємець, який демобілізований або закінчив курс лікування (реабілітації), протягом 10 календарних днів, так це подати в орган ДФС за місцем реєстрації копію військового квитка або іншого документа, який його заміняв. У цих документах обов’язково має бути вказана дата призову і звільнення з військової служби. Разом з копією військового квитка підприємець подає дві заяви:
  • Перша заява має довільну форму і подається для застосування пільги з ПДФО чи єдиного податку.
  • Друга заява подається для реалізації пільги по ЄСВ. Форма такої заяви міститься в Додатку 1 до Інструкції щодо порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування №449 від 20.04.2015 р.

Читайте також Приклад заповнення декларації ФОП платника єдиного податку другої групи 2015-2016

Звертаємо Вашу увагу, що законодавство України не дає відповіді, з якого моменту треба рахувати ці 10 календарних днів після демобілізації. Однак, згідно з частиною 2 ст. 24 Закону №2232, закінченням строку військової служби вважається дата, коли військовослужбовець виключений зі списків особового складу військової частини або спеціалізованого військового навчального закладу.

Якщо у приватного підприємця були наймані працівники, то підприємцю потрібно подати всю звітність за всі періоди нарахування і утримання податків з доходів, які виплачувалися таким працівникам.

Ну і нарешті, протягом 180 календарних днів підприємець повинен сплатити нараховані і утримані уповноваженою особою податки з доходів, які виплачували найманим працівникам.

При поддержке: Столкнулись с судебными процедурами и хотите делать все самостоятельно? На сайте по ссылке вы найдете образцы любых документов в суд. Написав иск или заявление по предоставленному образцу вы сможете значительно сэкономить на услугах юриста.

Мобілізація та демобілізація ФОП. Як сплачувати податки та подавати звітність
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend