Податки > Різне > Мінімізація кількісного складу персоналу

Мінімізація кількісного складу персоналу

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

При поддержке: Площадка Fin-Market — это идеальный инструмент для покупки готовой финансовой компании. Покупка финансовой компании существенно сэкономит время в связи с чем бизнес может быть запущен в очень короткие сроки.

Ефективне управління активами, включаючи і людські, є необхідною умовою конкурентоспроможності бізнесу. Мінімізація кількісного складу співробітників – один з інструментів такого управління. Мається на увазі, що окремі види робіт, включаючи й ті що виконуються на постійній основі, покладаються на працівників, які не перебувають у штаті підприємства.

Даний підхід дозволяє суттєво скоротити витрати бізнесу за наступними позиціями:

 1. Сплата соціальних внесків з фонду зарплати.
 2. Виплата відпускних та лікарняних.
 3. Штрафи за непрацевлаштованих інвалідів та ін.

Зазвичай подібна кадрова політика здійснюється за допомогою наступних інструментів:

 • Аутстаффінг. Являє собою виведення за штат працівника, який фактично продовжує залишатися на колишньому робочому місці та виконує свої колишні функції.
 • Фріланс. Передбачає залучення фахівця для віддаленого виконання роботи (поза межами компанії).
 • Аутсорсинг. Виконання окремих видів робіт (участь в бізнес-процесах) сторонньою організацією.

Читайте також Нова податкова накладна з 1 квітня 2016 року

Звичайно, можна укласти договір з фізичною або юридичною особою на виконання певних робіт, надання послуг. Але подібні договори передбачають одноразову оплату, а фріланс, аутсорсинг або аутстаффінг зручніше використовувати при виконанні постійних робіт.

Позаштатні співробітники: аргументи «За» і «Проти»

Доцільність використання позаштатних співробітників визначається для кожної конкретної ситуації самостійно. Головний вирішальний фактор – економічний ефект. Але кожен з розглянутих варіантів має цілий ряд переваг:

 • Кількісне обмеження персоналу. Актуально при необхідності збереження компанією статусу малого підприємства.
 • Економія на фонді оплати праці. Так, вартість робіт чи послуг, виконаних за рахунок сторонніх ресурсів найчастіше менше витрат на власну кадрову структуру. На ФОП нараховуються внески та податки, а залучення позаштатних спеціалістів зменшує базу оподаткування.
 • Можливість економити на облаштуванні та обслуговуванні робочих місць. Немає необхідності задіювати додаткові офісні площі, оргтехніку, купувати ліцензійне ПЗ і т. п.
 • Постійна безвідмовна робота. Власним працівникам доведеться доплачувати за роботу в позаурочний час, платити лікарняні та відпускні. Компанія – аутсортер ж працює постійно.
 • Можливість економії свого робочого часу: на підборі і підготовці кадрів. Фрілансер – готовий фахівець, що працює на своїй техніці.
 • Можливість перекласти частину відповідальності на стороннього виконавця, як наслідок – оптимізація адміністрування бізнес-процесів.

Читайте також Контрольовані операції: про використання інструменту трансфертного ціноутворення

Про недоліки:

 • Відсутня чітка законодавча база, що може істотно ускладнити застосування процедури виведення за штат персоналу.
 • Ризики часткової втрати контролю над бізнес-процесами, управління якими частково віддається на бік.
 • Доступ до конфіденційної інформації третіх осіб.
 • Недобросовісний аутсортер в змозі принести істотну шкоду для бізнесу.
 • Опосередкована мотивація співробітника, який де-юре працює в одній компанії, а де-факто – в іншій.
 • Можливість виникнення залежності замовника перед виконавцем.
 • Ризик виникнення конфліктної ситуації з податковими органами: вони можуть оспорювати факт виконання працівниками робіт для компанії за договорами зі сторонніми організаціями, а спробують довести, що вони фактично є найманими працівниками. Як результат – визнання винагороди зарплатою фізосіб з усіма витікаючими наслідками.

Аутсорсинг

Аутсорсингом (походить від англійського OUTSOURCING) прийнято називати передачу компанією окремих виробничих функцій або бізнес-процесів на обслуговування сторонній організації (аутсортеру), яка спеціалізується в даному сегменті. Принцип діяльності можна сформулювати так: для себе залишу лише те, що вмію робити краще, ніж інші, зовнішнім ж виконавцям залишаю те, що вони роблять краще за мене. Такий підхід дозволяє сконцентрувати наявні ресурси на основному виді діяльності. Виконання супутніх (підтримуючих) функцій передається професіоналам, що спеціалізуються в даній галузі.

Вражаюче, але чинне в Україні законодавство не дає чіткого визначення терміну «Аутсорсинг», хоча його можна зустріти в цілому ряді нормативних актів:

 • Держспоживстандарт: 457 наказ від 11 жовтня 2010 р.
 • НБУ: 705 Положення (розділ 8) від 5 листопада 2014 р.
 • Держспоживстандарт: 525 наказ від 31 грудня 2008 р. (підгрупа 82.15.23.15).
 • Класифікатор видів економічної діяльності: пункт 3.3 методологічних основ і пояснень, затвердженого Держкомстатом (№396 від 23 грудня 2011 р.).

У нас поняття аутсорсингу передбачає використання сторонніх вузькоспеціалізованих компаній, що мають своїх спеціалістів і виробничі потужності, з метою передачі певних функцій без послідуючого до них перекладу підрозділи компанії-замовника. Прикладами можуть послужити компанії, що надають послуги юридичного та бухгалтерського обслуговування, аудитори, клінінгові та експедиторські компанії.

Читайте також Особливості оподаткування виплати дивідендів у 2016 році

Види аутсорсингу:

 1. Повний аутсорсинг. Передбачає передачу аутсорсеру якогось підрозділу з усіма належними ресурсами: матеріальними, людськими і т. д.
 2. Частковий аутсорсинг. Відрізняється від повного тим, що передається в управління лише одна специфічна функція. Всі інші завдання виконуються підрозділами замовника. В якості прикладу: транспортне підприємство залучає аутсортера для перевезення небезпечних вантажів. Всі інші перевезення здійснюються ним самостійно.
 3. Управління потужностями. Передбачає передачу в управління виробничих ресурсів, наприклад, унікального обладнання.
 4. Трансформаційний аутсорсинг. Виконавець залучається для виконання тимчасових робіт з організації діяльності одного з підрозділів. Після чого контроль над його роботою повністю переходить до замовника.

Аутстаффінг

Ідея проста: працівник виключається зі штату підприємства, залишаючись на своєму робочому місці й виконуючи колишні обов’язки. Перейшовши на роботу до іншого роботодавця, іменованому провайдером, співробітник отримує у нього зарплату, новий роботодавець сплачує податки і веде кадрову документацію.

Читайте також Зміни у порядку реєстрації юридичних осіб, ФОП та общественных формувань в 2016 році

Основними способами виведення працівника за штат є:

 1. Оформлення на роботу до приватного підприємця (ФОП).
 2. Співробітник сам стає підприємцем.
 3. Укладення з працівником договору ЦПХ (цивільно-правового характеру).

При прийнятті рішення головним чинником є особливості оподаткування компанії. Слід зауважити, що, незважаючи на відсутність законодавчого регулювання, даний механізм використання робочої сили використовується на практиці, оскільки заборони на нього немає.

Фріланс

У своєму листі (№105/13/116-08 від 15 травня 2008 р.) Мінпраці дає наступне визначення фрілансу: виконання віддаленої роботи з використанням ресурсу Інтернет, фрілансер – самозайнята особа (вільний працівник); позаштатний співробітник, який виконує разовий замовлення або тимчасову роботу без включення в штат компанії. Одночасно робиться висновок про те, що, незважаючи на відсутність даного терміна в законодавстві, до даної категорії громадян повинні застосовуватися норми Положення про умови праці надомних працівників, затвердженого Держкомпраці СРСР у тій їх частині, яка не суперечить українському законодавству і Конституції.

Сьогодні фрілансерами зазвичай є фахівці творчих професій, які отримують завдання і надсилають результати своєї роботи через мережу Інтернет – журналісти, перекладачі, маркетологи, програмісти, сценаристи і т. п. В мережі Інтернет існує безліч спеціалізованих ресурсів, призначених для пошуку роботи фрілансерами.

Мінімізація кількісного складу персоналу
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend