Мінімальна зарплата, система оплати праці та штрафи за порушення трудового законодавства. Нововведення 2017 року

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Раздумываете какой офисный стол выбрать? Это действительно не просто ведь варианты могут быть самые разные. Выбирать стол для офиса на osnova-m.com.ua очень просто и быстро. Удобная система поиска и категорий поможет вам определиться.

Практично під дзвін новорічних келихів законодавець прийняв Закон України від 06.12.2016 №1774-VIII, який вніс доленосні зміни в цілий ряд законодавчих актів України, які стосуються оплати праці в цілому та мінімальної зарплати зокрема. Сьогодні проаналізуємо цей Закон, який, до речі, набрав чинності вже з 1 січня 2017 року, і з’ясуємо, з якими новими труднощами доведеться зіткнутися бухгалтерам при нарахуванні та виплаті заробітних плат своїм працівникам.

Нове поняття «мінімальна заробітна плата»

Почнемо з того, що тепер у Законі України «Про оплату праці» поняття мінімальної заробітної плати дано принципово нове визначення. Тепер мінімальна заробітна плата не прив’язується до тарифної ставки чи окладу, а стосується тільки тієї суми, яка нарахована (і, відповідно, виплачена) працівникові за підсумками його місячної трудової діяльності.

Читайте також Мінімальная заробітна плата 2017, прожитковий мінімум, податкова соціальна пільга, ЄСВ та інші соціальні стандарти

Що ж стосується того, що може входити до складу мінімальної заробітної плати, а що повинно нараховуватися крім неї, то тут законодавець вирішив доповнити Закон «Про оплату праці» абсолютно новою статтею 3-1, де і описує всі ці складові. Так, працівнику, який відпрацював повний місяць, роботодавець зобов’язаний нарахувати мінімальну заробітну плату, яка може складатися з:

  • Посадового окладу;
  • Систематичних премій і доплат, що виплачуються щомісяця;
  • Інших постійних доплат, за винятком доплат, які робляться за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових та ювілейних дат.

Тут і далі, важливо розуміти, що вказане правило щодо виплати мінімальної заробітної плати перестає діяти, коли з працівником укладено трудовий договір на роботу за неповним робочим днем або ж коли в силу об’єктивних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка) місячна норма праці співробітником не виконана.

Виплата заробітної плати пропорційно виконаному обсягу робіт

Ні для кого не секрет, що на будь-якому підприємстві можливі ситуації, коли в силу того, що співробітники перебували на лікарняному або у відпустці місячна норма праці ними не виконана. Така ж ситуація і з зовнішніми сумісниками або тими ж штатними співробітниками, яким спочатку при прийомі на роботу встановлено неповний робочий день. Крім того, на підприємстві можливий простій не з вини працівника. Всі ці випадки є винятками із загального правила щодо нарахування мінімальної заробітної плати. Воно тут просто не працює. Тут бухгалтера зобов’язані застосувати правило нарахування зарплати на рівні мінімальної зарплати пропорційно відпрацьованому часу, який ми розглянемо нижче на умовному числовому прикладі.

Мінімальна зарплата пропорційно відпрацьованому часу

Приклад. Співробітникові Іванову А. А. з 1 січня 2016 встановлено посадовий оклад у розмірі 2000,00 грн. Ніяких регулярних премій і доплат Іванов А. А. не отримує. У січні 2017 року Іванов А. А. перебував у щорічній відпустці, починаючи з 01.01.2017 за 12.01.2017. Кількість відпрацьованих днів Іванова А. А. у січні 2017 року складає 10. Розмір нарахованих відпускних 1000 грн.

В даному випадку, співробітникові, встановлений оклад, який менше законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати (3200). Тому бухгалтер повинен нарахувати працівникові зарплату на рівні мінімальної зарплати пропорційно відпрацьованому часу.

Читайте також Як нараховувати мінімальну заробітну плату в 2017 році

Якщо виходити з встановленого окладу працівника, то за відпрацьовані 10 днів йому повинні нарахувати 1000 грн. або 2000 / 20 р. д. * 10 р. д. Проте, при нарахуванні зарплати, ми повинні керуватися розміром встановленої мінімальної заробітної плати, тож нарахувати за відпрацьований період потрібно 1600 або 3200 / 20 р. д. * 10 р. д.

Таким чином, за весь січень 2017 року цьому співробітникові нараховуємо 2600 грн., де 1600 – оплата за відпрацьований період, а 1000 – оплата періоду відпустки.

Не можна забувати і про ЄСВ, який повинен бути нарахований на рівні не нижче мінімального страхового внеску. Мінімальний страховий внесок розрахувати легко, для цього мінімальну заробітну плату множимо на 22% або 3200*22%=704 грн. У нашому прикладі розрахунок ЄСВ буде трохи складніший (2600*22% +(3200-2600)*22%)=704 грн.

У такому разі у звіті з єдиного соціального внеску донарахування ЄСВ будуть відображені під кодом нарахування 13.

Якщо ж при прийомі на роботу співробітника йому не встановлювався скорочений робочий день, а заробітна плата за відпрацьований повністю місяць йому нараховується в розмірі меншому, ніж мінімальна, то це пряме порушення державних гарантій з оплати праці, за яке роботодавцю загрожує штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат (на сьогодні 32 000 грн.) за кожним таким випадком.

Система оплати праці

Найприємнішою новиною для бухгалтерів в цьому зв’язку є те, що відтепер мінімальна заробітна плата не буде мінятися кілька разів протягом одного календарного року залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Хоча, як і раніше, Верховна рада буде встановлювати розмір мінімальної заробітної плати не рідше одного разу на рік, шляхом внесення цієї інформації до Державного бюджету на відповідний рік.

Сама ж система оплати праці отримала найбільш демократичні перетворення за всю історію незалежної України.

Насамперед, це стосується заробітних плат і посадових окладів, які тепер ніяк не будуть пов’язані з розміром мінімальної заробітної плати. Це стало можливим після внесення змін до статті 6 Закону України «Про оплату праці», а також статті 96 Кзпп. Суть цих змін зводиться до того, що тепер в Україні замість єдиної тарифної системи оплати праці можуть з’явитися і зовсім інші. За задумом законодавця такі тарифні сітки повинні ґрунтуватися на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.

Дуже важливим є те, що порядок розробки та затвердження професійних стандартів законодавець поклав на КМУ, а порядок розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик – на Міністерство соціальної політики. Тому ми живемо напередодні появи, як мінімум двох, дуже важливих нормативно-правових документів, які будуть регулювати трудові відносини в Україні.

Читайте також Індексація заробітної плати за січень 2017 року. Таблиця та інструкція

Як же бути звичайним роботодавцям? Чи можуть вони встановити власну систему оплати праці і тарифних ставок? Відповідь на ці питання містить оновлений текст статті 96 Кзпп, в якій говориться, що колективним договором або наказом керівника підприємства можуть встановлюватися інші системи оплати праці. Однак, важливою умовою є те, що нова система оплати праці може з’явитися на підприємстві тільки після проведення консультацій профспілки або вільно обраними і уповноваженими представниками працівників.

Таким чином, будь-який роботодавець в Україні (звичайно, за погодженням з «рідним» колективом) може встановити свою ні на що не схожу систему оплату праці і це буде цілком законно. Єдиним обмеженням тут може послужити тільки необхідність дотримуватися норми про мінімальний розмір заробітної плати та мінімального розміру посадового окладу.

Загострюємо увагу тих бухгалтерів, у кого на підприємстві є колективний договір, на те, що п. 5 прикінцевих положень Закону №1774, відтепер забороняє використовувати розмір мінімальної зарплати як розрахункову величину у колективних договору всіх рівнів. На усунення всіх недоліків законодавець відвів таким підприємствам 3 місяці з дня вступу в силу цього Закону, тому всі виправлення повинні бути зроблені не пізніше 31 березня 2017 року.

Штрафи за порушення трудового законодавства

Не обійшов своєю увагою Закон №1774 і статтю 265 Кзпп, де викладено штрафні санкції за порушення трудового законодавства. Тепер ця стаття доповнена двома «новими» досить суттєвими штрафами:

  • Перший з них це штраф у розмірі 3-х мінімальних зарплат у всіх випадках недопущення інспекторів до перевірки, крім випадків, коли темою перевірки є неоформлення трудових договорів з працівниками та виплата зарплат у «конвертах». При перевірках в 2017 році штраф складе 9600 грн.
  • Другий штраф у розмірі 100 мінімальних зарплат при недопущенні державного інспектора праці до перевірки, коли вона здійснюється з метою виявлення працівників з неоформленими трудовими договорами, виплати заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ (виплата зарплати в «конверті»). При перевірках в 2017 році штраф складе 320 000 грн.

Читайте також Скільки податків заплатять в 2017 році платники єдиного податку

Перевірки, пов’язані з трудовими відносинами в Україні

Не хочеться передчасно лякати наших читачів, але коло перевіряючих, які можуть здійснювати перевірки дотримання законодавства про працю і зайнятість населення, суттєво розширено. Тепер крім спеціалістів з охорони праці, до Вас на перевірку легко можуть прийти і органи місцевого самоврядування та виконавчі органи міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад.

Крім цього, до перевірок можуть залучати і фахівців ПФУ, якщо за результатами аналізу даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру будуть виявлені недостовірні відомості про застрахованих осіб. До обов’язків співробітників ПФУ буде додано право вимагати від платників ЄСВ інформацію про ці відомості і про необхідність усунення виявлених порушень.

Не можна забувати і про те, що співробітники ДФС, власне, як і раніше, теж мають право перевіряти правильність нарахування та виплати зарплати, а також і інших виплат працівникам.

Єдиним приємним моментом тут може бути лише те, що зазначені в статті 265 Кзпп, штрафи встановлюються за недопущення до перевірки саме державних інспекторів праці. А значить, поки всіх інших перевіряючих вони не поширюються.

Мінімальна зарплата, система оплати праці та штрафи за порушення трудового законодавства. Нововведення 2017 року
2 (40%) 1 vote

One Response to Мінімальна зарплата, система оплати праці та штрафи за порушення трудового законодавства. Нововведення 2017 року

  1. Людмила:

    Шановні адміни, допоможіть у вирішенні конфліктного питання. Я про тарифікації у закладі культури.Як повинні бути ознайомлені працівники із тарифікацією? Таємно чи відкрито?Де , крім бухгалтерії можна побачити тарифікацію? Чи повинен директор закладу ознайомлювати працівників із тарифікаційними змінами?Чи належить тарифікація до персональних даних чи це щось конфіденційне і ніхто не повинен бачити тієї тарифікації крім директора і бухгалтера.Якщо можна, дайте посилання на Закон де можна прочитати все про тарифікації і права працівника.Дякую.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *