Податки > Різне > Ліквідація СПД. Як припинити підприємницьку діяльність

Ліквідація СПД. Як припинити підприємницьку діяльність

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Ліквідація СПД. Як припинити підприємницьку діяльністьЗареєструватися приватним підприємцем та почати бізнес дуже просто у порівнянні із процедурою закриття підприємницької діяльності. Якщо для реєстрації ФОП необхідно п’ять — сім днів, то процес ліквідації може зайняти від трьох місяців до, як це не дивно звучить, одного і більше року.

Якщо сказати просто, то, для того щоб закрити фізичну особу — підприємця, держава повинна переконатися, що він їй нічого не винен та розрахувався з всіма державними органами, яким він сплачував податки, внески та інші платежі. Слід сказати одразу, що найдовший етап закриття ФОП — це перевірка у податковій службі. Саме він може проходити дуже і дуже довго. Про причини можна говорити багато, проте чи варто?

Думаю, що можна дати невеличку пораду всім підприємцям, які вирішили ліквідовувати бізнес. Під час цієї процедури вам доведеться зібрати багато документів та написати купу заяв. Є сенс писати кожну заяву у двох екземплярах із обов’язковим проставлянням вхідного штампу державного органу на другому екземплярі, який свідчитиме про дійсне отримання документу. Така необхідність виникає саме тому, що у величезних бюрократичних джунглях кабінетів посадових осіб державних органів, така маленька та нікому непотрібна бумажка як заява підприємця, може дуже просто загубитися або випаруватися.

Ліквідація СПД у державного реєстратора

Взаємовідносини з державним реєстратором складаються з двох етапів:

1. Внесення до ЄДР запису про прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності.

2. Внесення до ЄДР запису про припинення підприємницької діяльності.

Між двома цими подіями повинно пройти не менше двох місяців. Проте на практиці виходить значно більше.

Для початку процедури ліквідації спд державному реєстратору необхідно внести до державного реєстру запис про прийняття фізичною особою рішення про припинення підприємницької діяльності. Для цього йому необхідна заява у довільній формі та документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою — підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності. Таким документом може бути квитанція банку або копія платіжного доручення з відміткою банку про внесення плати за публікацію оголошення. Розмір плати становить 17 грн.

Документи можна надіслати рекомендованим листом із повідомленням про вручення або подати особисто (в цьому разі слід пред’явити паспорт). Державний реєстратор робить опис документів, що надані та надає їх фізичній особі — підприємцю. На наступний робочий день у єдиному державному реєстрі робиться запис про прийняття рішення про припинення підприємницьої діяльності та повідомляється про це органам статистики, податкової служби та Пенсійному фонду.

Для того щоб внести до ЄДР запис про припинення підприємницької діяльності, державному реєстратору необхідні наступні документи:

 • заповнена реєстраційна картка;
 • довідка податкової служби про відсутність заборгованості по податках та зборах;
 • довідка Пенсійного фонду про відсутність заборгованості.

Після отримання зазначених документів, державний реєстратор протягом двох робочих днів вносить запис до ЄДР про припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця та надсилає йому повідомлення.

Все, процедуру ліквідації ФОП завершено. На перший погляд дуже просто. Справи у державного реєстратора робляться дуже швидко. Проте, головна проблема, яка чекає при закритті ФОП — це отримання довідок від податкової служби та Пенсійного фонду. Отримання цих довідок може зайняти дуже багато часу, набагато більше двох місяців, про які йде мова у Законі «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 №755-IV.

Слід зазначити, що в будь-який момент можна відкликати заяву про припинення підприємницької діяльності, показавши держреєстратору заяву про скасування власного рішення щодо припинення підприємницької діяльності. Зазначена позиція висловлена у листі Держкомпідприємництва від 04.06.10 №7093.

Найскладніший етап припинення підприємницької діяльності. Зняття з обліку в органах державної податкової служби

Це головна проблема на шляху ліквідації підприємця. Процедура зняття з обілку фізичної особи — підприємця у органах державної податкової служби прописана у Наказі ДПАУ «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» №979 від 22.12.2010 року.

У триденний строк після внесення до ЄДР запису про прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності необхідно надати до податкової інспекції за місцем реєстрації наступні документи (бланки заяв надаються у податковій службі або пишуться у довільній формі):

 • заява за формою №8-ОПП (форма заяви наведена у додатку №17 до Порядку №979, також її можна подивитися тут. Слід зазначити, що рекомендується написати заяву у двох примірниках. Один примірник стане у пригоді під час закриття рахунків у банках.);
 • оригінали документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за ф. N 4-ОПП, інші документи тощо), а також завірені органом державної податкової служби копії цих документів, якщо такі видавались;
 • якщо є платником податку на додану вартість, слід написати заяву про анулювання свідоцтва;
 • заява на проведення аудиту (позапланової перевірки, пишеться у довільній формі);
 • обхідний лист;
 • додатково можуть попросити копію опису документів поданих державному реєстратору.

Після отримання заяви про припинення платника податків податкова служба проводить позапланову виїзну перевірку фізичної — особи підприємця, яка розпочинається протягом місяця від дня отримання заяви. Для проведення перевірки податковий інспектор може попросити надати йому книгу обліку доходів та витрат за формою №10, банківські виписки за весь період діяльності або за останні три роки, первинні документи.

Для того, щоб за результатами позапланової перевірки податкова служба видала довідку про відсутність заборгованості по податках та зборах за формою №22-ОПП, необхідно виконання наступних вимог:

 • отримання повідомлення від банків про закриття рахунків ФОП (Із своїм екземпляром заяви за формою №8-ОПП слід йти в банк та закривати рахунки. На закриття кожного рахунку банк надасть бланк, частина якого віддається податковому інспектору а частина, з печаткою податкової, віддається назад у банк. Для ФОП залишається лише маленький корінець. Деякі банки самі надсилають повідомлення про закриття рахунку до податкової служби.);
 • повернення всіх оригіналів та завірених копій документів , які видавалися фізичній особі — підприємцю у податковій службі;
 • відсутність об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, зокрема земельних ділянок, які надані для здійснення підприємницької діяльності фізичній особі — підприємцю;
 • ну і, звісно, відсутність заборгованості по податках і зборах.

Слід зазначити, що довідка за формою №22-ОПП дійсна протягом двох місяців від дати її реєстрації. Нову довідку можна буде отримати лише протягом місяця від дня звернення до податкової служби щодо її надання.

Зняття з обліку у Пенсійному фонді. Закінчуємо ліквідацію СПД

Коли головна проблема — перевірка у податковій та отримання довідки за фомою №22-ОПП позаду, слід звернутися до органу Пенсійного фонду за місце обліку.

Процедура зняття з обліку фізичної особи — підприємця регламентується Постановою Правління ПФУ » Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 27.09.2010 №21-6.

Пенсійний фонд отримує від державного реєстратора повідомлення про прийнятя ФОП рішення про припинення підприємницької діяльності та протягом 10-ти днів проводить документальну перевірку платників, що мають найманих працівників. На основі акту перевірки СПД розраховується із Пенсійним фондом.

ФОП, який не має найманих працівників повинен надати до Пенсійного фонду звіт про нараховані суми єдиного внеску у звітному році та копію акту перевірки податкової служби. Після проведення перевірок та здійснення остаточних розрахунків, орган Пенсійного фонду видає довідку про відсутність заборгованості.

Зняття з обліку у Пенсійному фонді здійснюється після отримання від державного реєстратора повідомлення про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.

Знищення печатки

Для того, щоб державний реєстратор зробив запис у ЄДР про припинення підприємницької діяльності йому не треба, згідно Закону, надавати документи, що підтверджують знищення печатки ФОП (якщо вона в нього була).

Тому печатку можна знищити і після закриття ФОП. Раніше знищенням печаток займалося Міністерство Внутрішніх справ. Порядок знишення печаток регламентувався Інструкцією затвердженою наказом МВС України вiд 11.01.1999 № 17. Докладніше про процес знищення писалося у статті про печатки. Проте 11 січня 2011 року цей наказ втратив чинність, та Міністерство Внутрішніх Справ перестало займатися цією «єрундою».

От такий непростий шлях закриття приватного підприємця. Перед приняттям рішення про закриття підприємця, слід прорахувати, чи слід дійсно закриватися, адже завжди можна здавати звіти — «пустишки» деякий період. Проте слід розуміти одне — закритися рано чи пізно все таки доведеться.

Ліквідація СПД. Як припинити підприємницьку діяльність
Оцініть статтю

33 Responses to Ліквідація СПД. Як припинити підприємницьку діяльність

 1. Мельник М.:

  Дякую! Стисло, точно і доступно.

 2. Maria:

  У меня следующая ситуация:
  ФОП на едином налоге упрощення система налогооблажения хочет приостановить деятельность, вернее деятельности и так уже нет, но единый налог платим и существуем дебиторская задолженость от контрагентов.
  Я думаю, что есть два варианта:
  1) В случае закрытия ФОП полученый доход от деятельности будет облагаться 15% ?
  2) Можна перейти на общую систему (дохода нет, налог не платим), а перед получением дохода переходим опять на упрощенную систему?

  Пожалуйста, поправте меня если я не права.
  Большое спасибо!

 3. 1. Відповідь з сайту ДПА щодо такої самої ситуації: «якщо фізична особа – підприємець здає Свідоцтво про сплату єдиного податку в зв’язку з припиненням підприємницької діяльності, але продовжує отримувати доходи, то до закінчення процедури закриття такі доходи підлягають оподаткуванню за правилами, які діють для фізичних осіб — підприємців на загальній системі оподаткування та відображаються у Книзі обліку доходів та витрат за ф. № 10 у графі «Сума виручки (доходу)». »
  Тобто, так. Якщо ви напишете заяву на закриття та здасте свідоцтво платника єдиного податку, вся ваша виручка буде обкладатися податком на доходи фізичних осіб за ставкою 15% та 17%.
  2. Знову перейти на спрощену систему оподаткування ви зможете тільки з нового кварталу. Якщо ви плануєте, щоб ваші покупці погасили всю дебіторську заборгованість одразу, та якщо ви зможете визначити цей момент, то, удмаю, що можна так зробити.

 4. Maria:

  Большое спасибо за консультацию!

 5. Роман:

  Під час закриття стикнувся з наступним: в одному з кабінетів податкової, жіночка яка здійснює перевірку діяльності в різкій формі почала вимагати документи (накладні, банківські виписки, книги обліку) за три роки ведення підприємницької діяльності. Я був самозайнятою особою на єдиному податку, у всі ліміти вкладався і не вів жодних книг обліку, також не зберігав накладних і рахунків. Бо казали, що краще того всього не вести, бо допустивши якусь незначну помилку міг попасти на купу санкцій, а так немає документів то й нема. Максимальний штраф щось 170грн. Дуже цікаво взнати які можуть бути санкції. Дякую за допомогу.

 6. Максим:

  Доброго вечора!
  На сьогодняшній день працюю за основним місцем роботи, разом з тим займаюся підриємницькою діяльністю на єдиному податку по ІІ групі. Тимчасово маю потребу призупинити займатися підприємництвом.
  Скажіть будь-ласка, як зробити так щоб не починати процедуру ліквідації (бо вона може не закінчитись, а вже необхідно буде знов здійснювати діяльність, тай не реєструватись-ліквідовуватись кожного разу), а тимчасово не влітати в 600 грн. на місяць витрат (єдиний + пенсійний).
  Дякую за інформацію (по інших питаннях відповіді знайшов у ВАС на сайті).

 7. Вам треба перейти на загальну систему оподаткування та здавати нульові звіти.

 8. Alberica:

  У моєму випадку відбулося наступне: заяву 8-ОПП податкова не приймає, доти поки не будуть закриті всі банківські рахунки (карткові включно, хоч би вони й ніколи не використовувались). Ще одна новина: за подання заяви про рішення щодо припинення діяльності ФОП тепер не треба платити 17 грн. Подавала на початку травня — прийняли бесплатно і видали Опис.

  Дякую за цікаву і корисну інформацію на сайті!

 9. Ірина:

  Як закрити підприємницьку діяльність у разі смерті ФОП???

 10. Для початку, подати державному реєстратору документи, що підтверджують смерть. Якщо у ФОПа є несплачені податки, то податкова служба пред’явить свої вимоги спадкоємцям.

 11. Ірина:

  Доброго дня , допоможіть будь ласка на кону держслужба.
  В 1995 році я ліквідувалась як СПД. Закрила податкову і т.д В 2012 отримала довідку про доходи в податковій і дізналася, що я як СПД в податковій не закрита. В ЄДРПОУ та в пенсійному мене не має, податкова тупотить ногами грозять величезними штрафами За 17 років ніхто не шукав, нічого не повідомляли і як видно з результатау в судовому порядку діяльність не припиняли, хоча на мою думку податкова це мала зробити вже давно. Як ліквідуватись на сьогоднішній день ?
  В податковій направляють до держреєстратора для отримання нової довідки тобто внести дані до ЄДРПОУ, а потім вже ліквідовуватись по повній. Жодних документів не збереглося — свідоцтво здане, печатки знищені ще в 1995 році.
  Буду дуже вдячна за консультацію

 12. Ельмаз:

  Доброго дня!

  Скажіть як можна подати оголошення про ліквідацію ФОП до Бюлетеня державної реєстрації? Ніде не можу знайти контакти редакції….

  Дякую!

 13. Ніка:

  Доброго дня!

  А ви могли б написати статтю, яка зараз процедура закриття ФОП на загальній системі?
  З часу написання статті ряд підзаконних НА втратили чинність, були внесені суттєві зміни в порядок взаємодії державного органу з пенійним фондом та податковою.

 14. Вікторія:

  Доброго дня!
  Я зареєстрована як ФОП 3-ої групи з квітня 2012 року, з жовтня 2012 немаю ніяких доходів. В лютому 2013 року я подала заяву державному реєстратору про припинення (ліквідацію) ПП. Оплатила всі податки в податковій і пенсійному фонді (в пенсійний оплатила Єдиний податок включно по лютий 2013 року), чи потрібно мені оплачувати єдиний податок в пенсійному за березень-травень 2013 чи ні?
  Дякую!

 15. лілія:

  Скажіть будь ласка, я хочу закрити підприємця і вже десь більше трьох років зданий патент але нездавала нульові декларації,які можуть бути штрафні санкції?

 16. Віталій:

  ЛІЛІЯ — за кожен рік одна декларація тобто за три роки 3 декларації — і за кожну нездану декларацію згідно АК ст120 170 грн = 170*3= 510 грн. готуйте на новий вертолійтний майданчик для Янека. 🙁 Навіть якщо ви вже зовсім нічим не займаєтесь така наша «справедлива» країна, а от якби Ви вкрали пару млн. грн то можна було б з Вас взяти частину чи половину і всим добре, а так як кажуть — «Де тоно там і рветься»!!!

 17. Ольга:

  Доброго дня!
  Підкажіть будь-ласка: я підприємець на загальній системі, в 2013 р діяльність не вела, декілька місяців тому змінила місце прописки (переїхала в інше місто), тепер хочу припинити підприємницьку діяльність.
  Чи зможу я це зробити в податковій по моєму попередньому місцю прописки, чи треба буде спочатку перевестись в податкову за новим місцем проживання, і чи є штрафи за те, що я не зробила цього одразу після зміни місця реєстрації? Дякую.

 18. Ірина:

  Скільки часу податкова інспекція має право готувати довідку про доходи фізичної особи підприємця?

 19. Альбина:

  Здравствуйте Алексей, сегодня(27.05.2014) я написала заявление у гос.регистратора о приостановлении деятельности ЧП и он назначил мне дату прихода с документами 11 августа2014. Скажите как мне быть с проплатой единого налога и соц.взноса, за май я до 20 го числа заплатила.? Мне надо платить в июне и июле?

 20. Вам надо подать заявление об отказе от упрощенной системы налогообложения в налоговую. Скорее всего, за июнь еще придется заплатить (зависит от того, когда у вас начнется проверка). За июль уже платить не придется (при условии подачи заявления).

 21. Андрей:

  Доброго дня!
  Уважаемый Алексей, у меня вопрос несколько созвучный с предыдущим от Альбины. Вы справедливо написали в статье: «Після отримання заяви про припинення платника податків податкова служба проводить позапланову виїзну перевірку фізичної — особи підприємця».
  В марте месяце этого года мною были поданы все необходимые документы в налоговую службу (после госрегистратора). В налоговой сказали ждать проверки где-то в июне, мол большое число таких проверок (около 80, я живу в маленьком райцентре). Сегодня в налоговой уже сказали что ждать придется очень долго (даже примерно не говорят, приводя пример ожидающих с 2012 года).
  Помогите, пожалуйста, как быть в данной ситуации, как ускорить процесс проведения налоговой проверки, должны же быть какие-то крайние сроки? Спасибо большое за рассмотрение данного сообщения, буду рад услышать все возможные предложения.

 22. Олена:

  Добрий день Олексій! Підкажіть будь ласка, в такому питанні. Ми тимчасово прикрили підприємця 2 категорії, тобто написали заяву, заповнили відповідні декларації, в нас забрали свідоцтво про сплату, і сказали, що нам нічого більше не потрібно робити. В пенсійний ми повинні йти і щось там писати, здавати чи ні? Дякую.

  • Здравствуйте. С одной стороны, в законодательстве нет требований идти в ПФ и что то там писать в связи с прекращением деятельности.
   С другой стороны, на практике я часто сталкивался с тем, что ПФ требует написать заявление в свободной форме, что деятельность не ведется. Им так спокойнее.
   Я считаю, что самым правильным с вашей стороны будет позвонить конкретно в ваш ПФ и спросить конкретно у вашего инспектора, нужно писать или нет.
   Также следует сказать, что поскольку в законодательстве нет требований писать заявление, то и ответственности за его ненаписание также не может быть.

 23. Оксана:

  Доброго дня!
  Підкажіть будь-ласка, якщо ми на третій квартал 2014 р перейшли на загальну систему оподаткування, то нульові звіти мені потрібно було здавати за цей третій квартал чи вже тоді тільки річний?
  дякую.

 24. Здравствуйте. Поскольку третий квартал у вас является первым кварталом с момента перехода на общую систему налогообложения, то вы должны подать отчет за этот третий квартал согласно пункту 177.5.2 Налогового кодекса.
  После этого, вы подаете только годовые декларации.

 25. Олексій в мене таке питання,я став на облік у держрегистратора мені видали свідоцтво,але я не одого дня не займався підприємницькою діяльністю,і тепер хочу закрити,як мені краще зробити!

  • Здравствуйте. Данная статья устарела. Сейчас ликвидация фоп проходит по другой процедуре. Я с ней еще не сталкивался. Если общими словами, то сначала идете к гос регистратору, подаете ему заявление о закрытии и вас закрывают за один день. Далее, если налоговая имеет к вам претензии, с вами связываются. А вообще, я по данному вопросу планирую написать статью в ближайшем будущем.

 26. Светлана:

  Здравствуйте, Алексей. Прошу Вас, если возможно, дать мне разъяснение по моему вопросу. Я пенсионер, оформилась ЧП-надомницей. Т.е. выполняла ремонт одежды клиентам. Год назад я закрыла своё предпринимательство. Получила «Повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діялльності фізичної особи-підприємця». Соответственно сдала отчёт в нологовой. А, так как я повторюсь пенсионер, то документы из пенсионного не потребовались. И вот спустя год, я зашла в налоговую, узнать какая группа должна работать с кассовыми аппаратами с 1 июня (меня попросили узнать эту информацию), а мне заявляют, что на меня наложены штрафные санкции, потому что я у них автоматически переведена из 3 группы на общую и не отчитывалась за год. Я им объясняю, что я же уволена и на каком основании меня могли без моего заявления переводить в какую то группу. Но ничего вразумительного мне не рассказали. Сказали, что следовало сдавать отчёты — пустые бланки. И теперь с меня требуют заплатить штраф 1000 гривен, что мной не сдан годовой отчёт. Согласно вышеупомянутого документа, меня как предпринимателя не существует с 24.07.2014 года. Объясните, пожалуйста, что мне делать?
  С уважением Светлана.

 27. Марина:

  Доброго дня. Фоп 2 група 6 міс працював з ЮО (не мав права), з наступного кварталу перейшов на 3 групу. Чи при закритті накладуть податок 18% на суми, які були отримані, коли він був на 2 групі?

  • Марина, якщо підприємець на другій групі надава послуги юридичній особі на загальній системі оподаткування, то так, дійсно, такий ФОП не мав права надавати такі послуги перебуваючі на другій групі.
   Такий дохід оподатковується на за ставкою 18% а за ставкою 15% відповідно до пункту 293.4 Податкового кодексу:
   293.4. Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої — третьої групи (фізичні особи — підприємці) у розмірі 15 відсотків:
   5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно.

   Єдиний податок за ставкою 15% повинен був бути сплачений за результатами подання податкової декларації. Якщо при перевірці на закриття податкова служба виявить такі операції, то так, звичайно вони донарахують податок, штрафні санкції та пеню.

 28. Катерина:

  Допоможіть будь-ласка.
  Я пройшла перевірку в ДПІ, мені дали акт, я займалась обхідним, а куда далі треба йти, які мої дії щодо закриття ФОП?
  Дякую за відповідь.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend