Лікарняні для приватних підприємців. Право на виплату та порядок дій при хворобі

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Стаття 46 Конституції України у скороченому вигляді та у частині, що стосується цього поста свідчить; кожен хто працює, зареєстрований у фонді соціального страхування та періодично сплачує туди внески має право на компенсацію середньої заробітної плати у період тимчасової непрацездатності.

Як відомо, кожен найманий працівник (звісно, який працює офіційно) щомісячно сплачує страхові внески до фондів соціального страхування у тому числі і до Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності. Розмір страхового внеску становить 1% від суми нарахованої заробітної плати працівника. Внески до фонду за найманого працівника сплачує також і працедавець у розмірі 1,4% від суми нарахованої заробітної плати.

Коли працівник хворіє, то, на підставі листка тимчасової непрацездатності, йому компенсують втрату середньої заробітної плати, тобто виплачують лікарняні. Частину виплачує підприємство, а іншу частину компенсує Фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності. Весь процес розрахунку, нарахування та виплати лікарняних здійснюється на рівні бухгалтерії підприємства.

У приватних підприємців справи йдуть дещо по іншому. Взагалі не всі приватні підприємці мають право на отримання лікарняних у період тимчасової непрацездатності. Про це, та як отримати лікарняні приватному підприємцю піде мова у цьому пості.

Лікарняні для підприємців – платників єдиного податку

Приватний підприємець – платник єдиного податку сплачує внески до Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності у складі суми єдиного податку, який він щомісячно сплачує. Про це йдеться у статті 2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”. Отже платник єдиного податку є застрахованою особою.

Проте право на виплату лікарняних наступає лише за однієї умови (ч.2п.3ст.4 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” ) – єдиний податок сплачувався у повному обсязі на протязі шести повних місяців до настання страхового випадку.

Для того щоб отримати свої законні лікарняні підприємцю – єдиннику необхідно:

1.Звернутися із заявою до Фонду соціального страхування за місцем реєстрації.

2.Надати довідку з податкової інспекції про сплату встановленого розміру єдиного податку.

3.Надати листок тимчасової непрацездатності.

Після проведення розрахунку суми лікарняних Фонд перераховує відповідну суму на рахунок підприємця.

Лікарняні для підприємців на загальній системі оподаткування

Приватні підприємці на загальній системі оподаткування не мають обов’язку сплачувати страхові внески до Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності. Зазвичай вони цього і не роблять. Тому вони не є застрахованими особами та, відповідно, не мають права на отримання лікарняних у період хвороби.

Для того щоб мати таке право, слід застрахуватися у добровільному порядку та регулярно сплачувати страхові внески у розмірі, що встановлені Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 р. № 2213-III, а саме 1,9% від суми оподатковуваного доходу, тобто чистого доходу.

Для того, щоб отримати лікарняні, підприємцю на загальній системі оподаткування слід звернутися до Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності за місцем реєстрації та:

1.Написати заяву на виплату лікарняних.

2.Надати довідку про оподатковуваний дохід з податкової інспекції

3.Надати листок тимчасової непрацездатності.

Лікарняні має бути виплачено не пізніше п’ятого числа місяця наступного за звітним.

Як бачимо підприємці – платники єдиного податку мають більш вигідне становище щодо виплати лікарняних, так як вони щомісячно сплачують страхові внески у складі суми єдиного податку. Підприємці, що перебувають на загальній системі оподаткування, за винятком тих, що застраховані у Фонді соціального страхування на добровільних засадах, менш соціально захищені в цьому плані.

Лікарняні для приватних підприємців. Право на виплату та порядок дій при хворобі
3 (60%) 2 votes

7 Responses to Лікарняні для приватних підприємців. Право на виплату та порядок дій при хворобі

 1. Валя:

  Доброго дня!Прошу підказазати,які потрібні документи для отримання допомоги по вагітності та пологам і в які строки їх потрібно надати до служби державного страхування ,якщо я є платником єдиного податку

 2. Олена:

  Доброго дня. Чи оплачується як підприємцю допомога по вагітності та пологам ,якщо я є платником єдиного податку і ще працюю в установі за основним місцем роботи

 3. Аня:

  Можна отримати і лікарняний і страховку якщо працюєш в приватного пвдприємця чи краще щось одне

 4. Доброго дня, а як відобразити лікарняні і декретні виплачені особисто підприємцю з ФСС з ТВП у звітності по ЄСВ. Чи відображаються вони у табл.5 і табл.6.

 5. людмила:

  Доброго дня.роз’ясніть ,будь ласка,слідуюче.я приватний підприємець без найманоі праці.іду в декрет.Фонд соц.страху виплатив дородове і родове(по лікарняному).чи можу я після отримання коштів відразу закрити підприємця.? Наш державний реєстратор каже що не можу.бо потім буде штраф.поясніть будьласка.

 6. Инна:

  Доброго дня. Будь ласка,допоможыть. я ФОП 1 групи. В декреті з 06.04.18. В Фонд соц.страху подала документи на виплату дородових і родових(по лікарняному).чи можу я після отримання коштів відразу закрити підприємця, в цьому ж місяці?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00034 sec