Кредитна історія позичальників: що це таке і на що вона впливає?

Константин Деменков

Константин Деменков

Незалежний фінансовий консультант. Буду радий відповісти на ваші питання у коментарях.

Здобувачі, які звертаються в банк за отриманням кредиту, іноді отримують відмову, при цьому співробітники не завжди знаходять час пояснити причину. Насправді приводів відмовити клієнту в кредитуванні може бути декілька: нестабільний соціальний статус, низький рівень доходів або відсутність постійного доходу, відсутність заставного майна. Але в переважній більшості випадків причиною відмови є незадовільна кредитна історія позичальника.

Що мається на увазі під цим поняттям і де зберігається інформація?

Кредитною історією клієнта називають сукупність інформації про будь-коли отриманих ним позиках в будь-якому з банків України, терміни погашення, простроченнях, штрафах, пенях і тому подібних показниках, що відображають дисциплінованість громадянина.

Читайте також Як отримати безкоштовні електронні ключі для подання звітності?

Як співробітник банку, так і сам позичальник може отримати інформацію по своєї кредитної історії. Багатьох цікавить питання, як дізнатися свою кредитну історію хоча б для того, щоб заздалегідь тверезо оцінити шанси на отримання чергового кредиту. Зробити це можна досить швидко, в тому числі, і онлайн, кількома способами:

• скористатися послугою інтернет — банкінгу Приват- 24;

• на офіційному сайті Українського Бюро кредитних історій ( УБКІ ) ( співзасновник — ПриватБанк );

• в терміналах самообслуговування ПриватБанку;

• власникам Android і iOs — за допомогою спеціального додатку «Кредитна історія».

Якщо на перерахованих вище ресурсах ваша історія за кредитами відсутня, можна відвідати сайти інших організацій, які формують банк кредитних історій в Україні: Перше всеукраїнське БКІ і Міжнародне БКІ, БКА «Російський стандарт» і ТОВ « Дата Майнінг Гроуп » від « Альфабанк » — деякі банки передають інформацію саме туди. Про те, як дізнатися свою кредитну історію і скільки це буде коштувати, можна дізнатися безпосередньо на сайтах цих компаній.

Читайте такок Обов’язкові реквізити боргової розписки або як правильно позичати гроші

Що робити, якщо історія не викликає довіри?

Безумовно, свою репутацію в якості позичальника слід берегти. Але якщо вже так сталося, що ви не викликаєте довіри у банків, варто подумати про те, як поліпшити кредитну історію. Самий « ледачий» спосіб — просто почекати 10 років: після закінчення цього терміну вся інформація з банку даних бюро вилучається, і позичальник виявляється чистим перед будь-якою кредитною організацією. Однак клієнти банку, які потребують грошової позики, навряд чи можуть чекати 10 років. Тому є сенс розглянути кілька більш розумних кроків, які допоможуть поліпшити кредитну історію.

• взяти невеликий кредит, вчасно погасити тіло і відсоток, взяти наступний на більшу суму, знову погасити і так кілька разів. Історія поступово буде виходити в «плюс»;

Читайте також Підготовка до заповнення декларації для отримання податкової знижки на навчання

• взяти кредит під заставу особистого майна: в якості застави підійдуть приватизована земельна ділянка, яка перебуває у власності нерухомість, транспортний засіб;

• взяти позику на невеликий термін під досить високий відсоток. У цьому випадку банки, як правило, не надто ретельно перевіряють кредитну історію і поточне фінансове становище клієнта. Безумовно, в цьому випадку своєчасне погашення є обов’язковим.

Виправивши свою історію, клієнт банку може претендувати на отримання тривалих кредитів на значні суми на більш лояльних умовах.

Кредитні історії громадян України: основні перспективи збору інформації

В даний час на ринку України формально існують 7 БКІ, причому два з них практично не функціонують. Решта п’ять суб’єктів вже тривалий час не можуть домовитися між собою і з банками про оперативне і повне обміні наявної інформацією і про організацію єдиного каналу доступу до кредитних історій клієнтів різних банків.

Читайте також Як отримати податкову знижку (податковий кредит) з податку на доходи фізичних осіб?

У результаті сформованої ситуації страждають, в першу чергу, установи, що здійснюють кредитування — не маючи повної інформації, вони не можуть адекватно оцінити добропорядність і платоспроможність претендента. За результатами засідання круглого столу, що відбувся в останньому кварталі 2013 року, було винесено пропозицію покласти функцію регулювання і контролю питання доступу банків до кредитних історій в будь-якому бюро на НБУ і Міністерство доходів і зборів України. Прийняття остаточного рішення очікується вже цього року.

Кредитна історія позичальників: що це таке і на що вона впливає?
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *