Податки > Різне > Комісія із соціального страхування підприємства. Порядок створення та її повноваження

Комісія із соціального страхування підприємства. Порядок створення та її повноваження

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

На кожному підприємстві, де нараховується заробітна плата та надаються соціальні послуги, має працювати комісія із соціального страхування. Про те, як створити комісію та про права та обов’язки членів комісії піде мова далі.

Нормативна база

В своїй роботі комісія із соціального страхування повинна керуватися нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV та Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про затвердження Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації» від 23.06.2008 N 25, а також іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

Читайте також Розрахунок допомоги по вагітності та пологах 2016-2017. Повна інструкція з прикладами

Порядок створення комісії

Комісія із соціального страхування на підприємстві створюється при загальній чисельності найманих працівників понад 15 чоловік. В разі, якщо на підприємстві працює 15 або менше застрахованих осіб на загальних зборах працівників обирається уповноважений із соціального страхування підприємства.

В комісію із соціального страхування делегується рівна кількість членів від роботодавця та представників застрахованих осіб. Представники роботодавця в комісію призначаються наказом або іншим розпорядчим документом. Представником застрахованих осіб є профспілкова організація підприємства, а за її відсутності — інший уповноважений орган, який представляє інтереси працівників. Рішення про призначення членів комісії від трудового колективу оформлюється постановою виборного органу профспілкової організації або уповноваженого органу.

Якщо на підприємстві працює кілька профспілкових організацій в комісію делегуються представники від кожної профспілки.

В організаціях, де заробітна плата нараховується та виплачується окремо в кожному структурному підрозділі, комісії із соціального страхування створюються у цих підрозділах підприємства.

На новоствореному підприємстві комісія із соціального страхування має бути створена протягом місяця з моменту державної реєстрації підприємства.

Кількість членів комісії визначається для кожного підприємства індивідуально в залежності від чисельності застрахованих осіб.

Термін повноваження членів комісії встановлюється спільним рішенням представницьких сторін.

Читайте також Як розрахувати допомогу за листком непрацездатності, якщо підприємство працює за скороченим робочим графіком

Права та повноваження членів комісії

Комісія із соціального страхування працює в тісному контакті з роботодавцем та робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та наділена правом:

 • отримувати від роботодавця відомості про стан фінансування Фондом соціального страхування матеріального забезпечення на отримання застрахованими особами допомоги з тимчасової непрацездатності та по вагітності та пологах.
 • отримувати від фахівців ФСС з ТВП безкоштовні консультації з питань дотримання діючого законодавства та допомогу в вирішенні спорів між комісією та роботодавцем з питань матеріального забезпечення застрахованих осіб.
 • в разі виникнення сумнів щодо правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства звертатися до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки;
 • перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності.

В обов’язки членів комісії входить:

Читайте також Як розрахувати лікарняний лист, якщо працівник захворів після закінчення робочого дня

 • прийняття рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
 • прийняття рішень про відмову в наданні призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково);
 • розглядання підстав та правильності видачі та заповнення листків непрацездатності;
 • здійснення контролю за правильним нарахуванням та своєчасністю подання заяв-розрахунків до Фонду та виплати матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду працівникам підприємства та вживання необхідних заходів по дотриманню на підприємстві термінів виплати всіх видів допомоги за рахунок коштів ФСС з ТВП;
 • ведення обліку осіб, які часто та довго хворіють (особи, які протягом року тричі перебували на лікарняному за одним діагнозом та хворіли продовж 30- 40 днів або особи які хворіли 40-50 днів та надали не менше чотирьох листків непрацездатності з приводу різних захворювань), а також осіб, які отримали листки непрацездатності у зв’язку із невиробничими травмами;
 • участь у перевірках, що здійснюються на підприємстві фахівцями Фонду соціального страхування з питань правильності використання страхових коштів, надання контролюючим органам необхідних документів та пояснень з питань, що виникають під час перевірок;
 • розгляд скарг працівників з питань надання матеріального забезпечення та соціальних послуг;
 • проведення роз’яснювальної роботи та консультацій з питань соціального страхування.

Організація роботи комісії

Засідання комісії повинні проводитися за затвердженим планом, але не рідше двох разів на місяць. На першому засіданні відкритим голосуванням обирається голова та заступник голови комісії.

Члени комісії повинні приймати участь в засіданнях особисто, передача своїх повноважень іншим особам не допускається. Засідання проводяться у разі присутності більше половини членів комісії та за наявності представників кожної із сторін.

Читайте також Компенсація за невикористану відпустку. Основні нюанси нарахування та виплати

Рішення комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів комісії. У разі, якщо голоси розподілились порівну, голос голови є вирішальним. Рішення комісії оформлюються протоколом в день їх прийняття.

Голова комісії може бути достроково позбавлений своїх повноважень за власною ініціативою, за ініціативою більшості членів комісії або за поданням робочого органу Фонду соціального страхування.

В разі дострокового вибуття члена комісії, сторона, яку він представляє, повинна делегувати до комісії нового члена.

Члени комісії працюють на громадських засадах. Комісія підзвітна роботодавцю та представнику трудового колективу. Робота комісії в установленому порядку перевіряється працівниками Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

При поддержке: Украинский производитель продуманных и качественных металлоконструкций СП Киев http://sp.kiev.ua/ предлагает фурнитуру для откатных ворот, лодочных лафетов и много другое. Переходите на их сайт и смотрите весь ассортимент.

Комісія із соціального страхування підприємства. Порядок створення та її повноваження
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.92MB/0.00086 sec