Податки > Різне > Коли настає адміністративна відповідальність за порушення у сфері оподаткування. Частина1

Коли настає адміністративна відповідальність за порушення у сфері оподаткування. Частина1

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Напевно, більшість практикуючих бухгалтерів в Україні, хоча б один раз у своєму житті стикалися з притягненням до адміністративної відповідальності, як посадової особи свого підприємства. Ця процедура завжди неприємна, а в кінці її, найчастіше доводиться розлучатися з частиною «кровних» у вигляді штрафу, тож у цій консультації ми вирішили розкрити всі таїнства такого роду відповідальності стосовно бухгалтерів в Україні. Сьогодні з’ясуємо загальні правила притягнення до адміністративної відповідальності, за що можуть притягнути до адміністративної відповідальності бухгалтера в Україні, а також торкнемося питань захисту своїх законних прав у тій чи іншій ситуації і розкриємо секрети того, як можна уникнути адміністративної відповідальності у зв’язку з так званими «податковими проступками».

Читайте також Як проводити інвентаризацію на підприємстві в 2016 році. Частина 1

Загальні правила притягнення до адміністративної відповідальності в Україні

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КпАП адміністративним правопорушенням в Україні вважають протиправну, умисну або необережну дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.

По своїй суті адміністративне правопорушення відрізняється від кримінального тільки тим, що такий проступок менш небезпечний для оточуючих і за нього передбачена більш м’яка відповідальність.

Для того, щоб говорити про притягнення до адміністративної відповідальності (втім, як і для залучення до будь-якої іншої відповідальності), перш за все, потрібно встановити сам факт протиправних дій. Тому в загальному випадку механізм притягнення до адміністративної відповідальності в Україні виглядає наступним чином:

  • По-перше, фіксують факт протиправного діяння або навпаки злочинної бездіяльності. На практиці це може виражатися у фіксації фактів активних протиправних дій або, навпаки, ігнорування вже існуючих законодавчих норм, як то невиконання своїх посадових обов’язків, ігнорування законодавчих норм тощо
  • По-друге, визначаються з тим, яку саме норму і якого законодавчого акту порушив громадянин, що притягається до відповідальності.

Оскільки тут ми говоримо про адміністративну відповідальность у сфері порушення податкового законодавства, то відразу відмітимо, що в цьому випадку до такої відповідальності можуть бути притягнуті лише посадові особи підприємства. Хоча якщо бути до кінця точним, то ст. 163-4 КпАП передбачає адміністративну відповідальність і для фізичних осіб – приватних підприємців.

Читайте також Колективний договір на підприємстві. Особливості складання та укладення

Про те, що і директор підприємства, і його бухгалтер, однозначно, є посадовими особами, дізнаємося з примітки 1 до ст. 364 ККУ, оскільки саме ці особи виконують організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на підприємстві.

Звертаємо Вашу увагу на те, що посадові особи підприємства можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності тільки за проступки, що пов’язані з виконанням ними (керівництвом) посадових інструкцій.

Порядок діловодства адміністративного правопорушення в Україні

Все починається з того, що інформація про правопорушення надходить до посадових осіб відповідних контролюючих органів. У нашому випадку таким органом буде державна фіскальна служба.

Далі за правилами потрібно провести опитування свідків і вимагати пояснення у осіб, які порушили закон. Коли ця процедура завершена, протиправний факт фіксують, шляхом складання адміністративного протоколу.

Всі суттєві вимоги до змісту адміністративного протоколу містяться в ст. 256 КпАП, а перелік посадових осіб, яким дозволено складати такі протоколи можна знайти в ст. 255 того ж Кодексу

Потрібно зауважити, що громадянину, який притягується до адміністративної відповідальності, повинні обов’язково роз’яснити його права та обов’язки, про що особа складає протокол робить обов’язкову відмітку у складеному протоколі. Крім цього, правопорушник має право ознайомитися з текстом складеного на нього протоколу, власноручно вносити в нього свої пояснення, відмовитися від підпису протоколу, пояснивши причини такої відмови або висловити зауваження до тексту протоколу, які обов’язково повинні бути включені до бланку самого протоколу і з цього моменту є його невід’ємною частиною.

Читайте також Мобілізація та демобілізація ФОП. Як сплачувати податки та подавати звітність

У випадках, коли правопорушення було вчинено групою осіб, то посадова особа, що складає адміністративний протокол, повинна оформити окремий протокол на кожного встановленого учасника правопорушення. Так і в нашому випадку, при порушеннях у сфері податкового законодавства, до адміністративної відповідальності притягують, як правило, і директора, і головного бухгалтера.

Від того наскільки правильно складено адміністративний протокол, залежить багато чого. Зокрема, чи прийме його суд для подальшого розгляду і яка постанова буде винесена після розгляду цього протоколу по суті.

Тому, якщо протокол складається на Вас, то дуже уважно поставтеся до цього документу. Пам’ятайте, що усі реквізити протоколу повинні бути заповнені державною українською мовою. У тексті протоколу не допускаються виправлення та закреслення. При викладенні обставин правопорушення, за якими складається протокол, обов’язково повинна бути зазначена конкретна стаття чинного КпАП, згідно з якою повинна наступити адміністративна відповідальність. Особливу увагу приділіть тому, чи має право посадова особа ГФС взагалі складати адміністративні протоколи. Це право має бути прямо прописано в її посадових інструкціях.

Розгляд адміністративного протоколу судом

У відповідності зі ст. 221 КпАП розглядають справи про адміністративні правопорушення районні, районні у місті і міські суди України. Саме до їх компетенції належить розгляд справ за статтями 163-1, 163-2, 163-3, 163-4 КпАП, про які ми сьогодні говоримо.

Після того, як протокол про адміністративне правопорушення потрапив у відповідний суд, його повинні розглянути в 15-денний термін. Це прямо випливає з норм ст. 276-277 КпАП. Вся процедура розгляду, а також обставини, які повинні бути встановлені в ході розгляду справи, докладно описані в ст. 279-281 КпАП.

Читайте також Часті питання під час закриття (ліквідації) приватного підприємництва

Вінцем розгляду адміністративної справи по суті є винесення постанови суду. У цій постанові суддя дає остаточну оцінку діянням особи, яка притягається до відповідальності (або навпаки бездіяльності), встановлює факт її вини або, навпаки, невинуватість, а також визначає міру адміністративної відповідальності, що прямо випливає з гл. 23 КпАП. Постанова суду підлягає виконанню з моменту її винесення. Якщо притягнутий до адміністративної відповідальності з цим не згоден, то він може його оскаржити в загальному порядку.

Якщо в постанові про адміністративне правопорушення суддя прийняв рішення оштрафувати винного, то адміністративний штраф повинен бути сплачений у 15-денний строк з моменту вручення винному постанови про накладення на нього штрафу, а в разі оскарження постанови з моменту відмови від розгляду скарги або відповідного звернення. Штраф повинен бути сплачений самостійно через банківську установу. У разі відмови від добровільної сплати в силу вступає механізм примусового стягнення суми штрафу через виконавчу службу. Причому, якщо винний відмовиться платити самостійно, то, як випливає зі ст. 308 КУпАП, сума штрафу може зрости вдвічі.

При поддержке: А вы уже переобули своего железного зверя в зимнюю резину? Нины в Днепропетровске на любой вкус смотрите на сайте http://prokoleso.ua/shiny-v-dnepropetrovske. На сайте представлены любые виды шин а также легкосплавные диски и аксессуары.

Коли настає адміністративна відповідальність за порушення у сфері оподаткування. Частина1
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00115 sec