Податки > Різне > Коли настає адміністративна відповідальність за порушення у сфері оподаткування. Частина 2

Коли настає адміністративна відповідальність за порушення у сфері оподаткування. Частина 2

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Сьогодні продовжимо вивчення адміністративної відповідальності за порушення у сфері податкового контролю. Попередню статтю читайте тут Коли настає адміністративна відповідальність за порушення у сфері оподаткування. Частина 1. У цій публікації детально розберемо кожен випадок, коли для бухгалтера підприємства може наступити такого роду відповідальність, а також пояснимо колегам, що потрібно знати для захисту своїх законних прав.

Порушення порядку ведення податкового обліку

Почнемо з того, що даний вид адміністративної відповідальності чи не найпоширеніша штрафна санкція в Україні. Більшість українських бухгалтерів, у яких хоч раз проводилася документальна перевірка фіскалів, вже мали «задоволення» зіткнутися з цим видом штрафу.

Відповідальність за порушення порядку ведення податкового обліку встановлена у ст. 1631 Купап. Вона передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 85 до 170 грн. Причому при повторному порушенні протягом одного календарного року, сума штрафу зросте, і вже буде знаходитися в межах від 170 до 255 грн.

Підставою для застосування цих штрафних санкцій є або повна відсутність податкового обліку на підприємстві, або порушення законодавчо встановленого порядку ведення податкового обліку.

Справедливості заради, треба відмітити, що зовсім недавно в цю статтю Купап законодавець вніс зміни, які дозволяють повністю уникнути відповідальності, щоправда, для цього платнику потрібно знайти податковий компроміс у відповідності з підрозділом 92 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Читайте також Як проводити інвентаризацію на підприємстві в 2016 році. Частина 1

Ще одне питання, яке на практиці часто виникає у практикуючих бухгалтерів це: «чи застосовується даний вид відповідальності до бухгалтерів підприємств, у разі якщо порушено граничні терміни для реєстрації ПН?». Поспішаємо Вас заспокоїти, на думку контролюючих органів, якщо були порушені лише строки реєстрації ПН, а сума ПДВ була відображена у податкових зобов’язаннях звітного періоду, то порушення порядку ведення податкового обліку в цьому випадку не має місце, тому адміністративна відповідальність в даному випадку не застосовується. Таку позицію фіскальні органи виклали у своєму листі №2368/6/99-99-19-03-02-15 від 04.02.2016 р.

Несплата або сплата із запізненням узгоджених податкових зобов’язань

Дане порушення описано в ст. 1632 Купап. У цій статті пропонується встановити відповідальність за ненадання (надання з запізненням) платіжних доручень на перерахування узгоджених податкових зобов’язань. На жаль, це порушення теж не рідко в середовищі українських бухгалтерів і дуже часто зустрічається в сучасній практиці.

Відповідальність за ст. 1632 Купап встановлюється у вигляді штрафу, розмір якого не відрізняється від попередньої статті і знаходиться в межах від 85 до 170 грн. Повторне таке порушення протягом одного календарного року призведе до збільшення розміру штрафу. В цьому випадку його розмір буде лежати в межах від 170 до 255 грн.

Невиконання вимог фіскальної служби

За дане порушення адміністративна відповідальність встановлена у ст. 1633 Купап. Суть порушення цієї статті полягає в тому, що керівником або іншою посадовою особою підприємства були порушені законні вимоги фіскальної служби. До слова сказати, повний перелік законних вимог фіскальної служби наведено в пп.20.1.3, 20.1.24, 20.1.30, 20.1.31 ПКУ. Тому, якщо Вас намагаються притягнути до відповідальності за цією статтею Купап, то зверніть увагу на два істотних моменти:

  • По-перше, якщо правопорушення все ж мало місце, то відповідальність повинна наступити за невиконання конкретного виду вимог. Тобто в тексті складеного адміністративного протоколу повинен бути обов’язково зазначений пункт (підпункт) ПКУ, що містить конкретні вимоги, які не були виконані.
  • По-друге, в суді при розгляді цього протоколу посадові особи фіскальної служби повинні довести, що вимоги були пред’явлені саме Вам, а Ви, в свою чергу, відмовилися їх виконувати.

Відповідальність за ст. 1633 Купап передбачає сплату штрафу в тих же розмірах, що і в попередніх статтях цього ж розділу Купап або від 85 до 170 грн., хоча в цій статті передбачена альтернатива штрафу — усне попередження. Повторне порушення протягом року збільшить штраф і помістить його в межа від 170 до 255 грн.

Читайте також Колективний договір на підприємстві. Особливості складання та укладення

Хочемо зауважити, що судова практика з цього питання свідчить про те, що судді при розгляді адміністративних протоколів складених за ст. 1633 Купап, дуже часто обмежуються звичайним попередженням.

Порушення у сфері податку на доходи фізичних осіб

Порушення такого роду описані в ст. 163-4 Купап. Суть порушень податкового законодавства у цій статті полягає в тому, що при виплаті доходу фізичній особі було не утримано ПДФО або утримано, але не перераховано до бюджету. Крім того, сюди ж включається відповідальність за не повідомлення або несвоєчасне повідомлення фіскальної служби за встановленою формою про виплачені доходи фізичним особам. Як Ви вже здогадалися, в останній частині ст. 163-4 Купап йдеться про форму 1-ДФ і така адміністративна відповідальність настає одночасно з тією, яка передбачена ст. 119 ПКУ.

Санкція за ст. 163-4 Купап передбачає сплату штрафу у розмірі від 34 до 51 грн., а при повторному такому порушенні сума штрафу зростає і знаходиться в межах від 51 до 85 грн.

Специфіка даної статті КУаП полягає в тому, що по цій статті до адміністративної відповідальності можуть бути притягнуті не лише посадові особи юридичних осіб, але й фізичні особи – приватні підприємці, які використовують найману працю або виплачують інші доходи на користь фізичних осіб.

Як захистити свої права при притягненні до адміністративної відповідальності

На жаль українські бухгалтери, які часто-густо притягуються до адміністративної відповідальності, мало інформовані про те, що вони, крім обов’язку оплатити адміністративний штраф, мають широке коло прав.

Всі права, якими володіє особа, яку хочуть притягнути до адміністративної відповідальності, описані у ч. 1 статті 268 Купап. До таких прав, зокрема, відносяться:

  • Ознайомлення з матеріалами справи;
  • Надання пояснень, надання доказів, заяв клопотань;
  • Користування послугами професійного юриста для представлення своїх інтересів у суді при розгляді справи.

Читайте також Мобілізація та демобілізація ФОП. Як сплачувати податки та подавати звітність

Крім цього, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, може виступати в суді рідною для неї мовою, користуватися послугами перекладача, якщо судове провадження ведеться на незрозумілій для нього мові.

Пам’ятайте, що судовий розгляд адміністративного протоколу можливий тільки при особистій присутності особи, яка притягається до відповідальності. Винятком може стати випадок, коли особа, яка притягається до відповідальності, було заздалегідь повідомлено про дату судового розгляду адміністративного протоколу під розпис і від нього не надійшло клопотання про перенесення дати розгляду питання.

Читайте також Часті питання під час закриття (ліквідації) приватного підприємництва

Звичайно ж, якщо Ви не згодні з рішенням суду першої інстанції, то ніхто не може відняти у Вас права оскаржити це рішення в апеляційному суді. Оскільки в даному конкретному випадку мова йде про рішення суду, то на таке оскарження у Вас є 10 днів з моменту винесення такого рішення судом першої інстанції. У відповідності зі ст. 294 Купап, апеляційний суд може прийняти чотири види рішень:

  • Залишити все як є (відмовити у задоволенні скарги);
  • Скасувати постанову, ухвалену судом першої інстанції і закрити судове провадження щодо цього питання;
  • Прийняти нову постанову про застосування іншого виду адміністративної відповідальності (посилити або пом’якшити санкції);
  • Внести зміни у вже існуючу постанову, прийняту судом першої інстанції.

У висновку відзначимо, що будь-яке оскарження рішення суду першої інстанції зупиняє процес виконання постанови про накладення адміністративного стягнення аж до повного розгляду скарги. Однак, будь-яке рішення апеляційного суду, причому яке б воно не було (в Вашу користь чи ні), набуває чинності відразу ж після її постановлення і оскарженню вже не підлягає.

При поддержке: Как получить краткосрочный кредит на один год? Очень просто. Нужно зайти на сайт russian-bankir.ru, который выдает займы на год, заполнить заявку и получить деньги на карту любого банка.

Коли настає адміністративна відповідальність за порушення у сфері оподаткування. Частина 2
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.93MB/0.01340 sec