Книга обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі. Загальні питання

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Перед тим, як переходити до статті з прикладом заповнення книги обліку доходів та витрат, доцільно буде навести перелік найбільш популярних питань з відповідями, які відносяться до загальної інформації про книгу обліку доходів та витрат підприємця на загальній системі оподаткування. Наступна стаття буде з прикладом заповнення.

Також рекомендую почитати попередні статті про книгу обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування.

Яким нормативно-правовим документом затверджена книга обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Форма книги обліку доходів та витрат для фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування затверджена Наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі – Наказ №481).

Чи можна вести книгу обліку доходів та витрат в електронному вигляді?

Пунктом 2 Наказу №481 передбачено, що книгу обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі оподаткування можна вести як в паперовому так і в електронному вигляді. Тобто, діючим законодавством передбачена можливість вести книгу обліку доходів та витрат в електронному вигляді.

Як вести книгу обліку доходів та витрат в електронному вигляді?

Книга обліку доходів та витрат в електронному вигляді ведеться так само, як і звичайна книга. Порядок дій підприємця для реєстрації електронної книги обліку доходів та витрат описаний в пункті 4 Наказу №481. Для початку ведення електронної книги треба:

 1. Отримати електронні ключі.
 2. Укласти договір про електронний документообіг з податковою службою.
 3. Надіслати електронну заяву про реєстрацію електронної книги обліку доходів та витрат.
 4. Отримати підтвердження про реєстрацію.
 5. Починати вести електронну книгу обліку доходів та витрат.

За допомогою якої програми можна вести книгу обліку доходів та витрат в електронному вигляді?

На момент затвердження Наказу №481 планувалося, що книга обліку доходів та витрат в електронному вигляді буде вестися в інтернет-сервісі від податкової служби Електронний кабінет платника податків. З того часу пройшло вже більше року, проте такої можливості у Електронному кабінеті платника податків не з’явилося.

Тобто, на сьогоднішній день, вести електрону книгу обліку доходів та витрат для ФОП на загальній системі неможливо.

Як зареєструвати паперову книгу обліку доходів та витрат для ФОП на загальній системі оподаткування?

Для того, щоб почати вести книгу обліку доходів та витрат, підприємцю на загальній системі треба:

 1. Купити книгу чи зробити її самостійно (зазвичай вона продається десь поряд з податковою службою).
 2. Надати книгу до податкової служби разом із заявою з проханням її зареєструвати.
 3. Через день або два отримати зареєстровану книгу у податковій службі.
 4. Починати вести книгу.

Як відображається у книзі обліку повернення грошей покупцю за повернений товар?

Для відображення сум грошових коштів, які повертаються покупцю за повернені товари, у книзі обліку доходів та витрат підприємця на загальній системі оподаткування передбачена окрема графа 3 «Сума повернутих коштів за товари (роботи, послуги)».

В результаті повернення товару треба також відкоригувати витрати, які були до цього відображені у графі 6. Детальніше дивіться у прикладі заповнення книги.

Чи можна вести книгу обліку доходів та витрат в Excel а потім друкувати її?

Ні, так робити не можна. Книгу можна вести тільки у паперовому вигляді після її реєстрації у податковій службі та в електронному вигляді у сервісі Електронний кабінет платника податків. Проте, звісно, ніхто не забороняє вести чорновий варіант книги в Excel або в іншій програмі, а потім ці дані переносити у паперову книгу.

Якою ручкою можна вносити записи у книгу обліку доходів та витрат?

Згідно частини 3 пункту 3 Наказу №481 записи у Книзі виконуються розбірливо чорнилом темного кольору або кульковою ручкою.

Скільки книг треба вести, якщо підприємець здійснює декілька видів діяльності?

Незалежно від того, скільки різних видів діяльності здійснює підприємець, він повинен вести одну книгу.

Чи повинні вести книгу обліку доходів та витрат наймані працівники підприємця?

З дати вступу в силу книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі оподаткування, що затверджена Наказом №481, ведення книги найманими працівниками підприємця не передбачено. Наймані працівники не ведуть книгу навіть в тому разі, якщо вони здійснюють розрахунки за товари, роботи чи послуги (як це було раніше). Також читайте цю консультацію податкової служби з цього питання.

Що робити підприємцю, якщо він втратив книгу обліку доходів та витрат?

Наказ №481 відповіді на це питання не надає. Проте у Базі знань ЗІР є роз’яснення з цього приводу. Його текст читайте тут.

Відповідно до роз’яснення, підприємець, який втратив книгу, повинен:

 1. В п’ятиденний строк повідомити податкову службу про цю подію (пункт 44.5 ПКУ).
 2. Протягом 90 днів, що настають за днем повідомлення податкової служби про втрату, ФОП повинен відновити книгу.
 3. Повідомити правоохоронні органи про втрату (пункт 6.10 Наказу Міністерства фінансів від 24.05.1995 № 88).

Чи передбачена відповідальність за втрату книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Відповідно до того ж роз’яснення податкової служби у разі недотримання підприємцем вимог пункту 44.5 Податкового кодексу до нього застосовується наступна відповідальність:

 1. Штраф 510 грн. за перше порушення та 1020 грн. за наступні протягом року порушення (пункт 121.1 ПКУ).
 2. Штраф в розмірі до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Як робити записи у нову книгу обліку доходів та витрат, якщо попередня закінчилася?

Відповідно до частини 4 пункту 3 Наказу №481 у разі необхідності реєстрації нової Книги записи в ній продовжуються наростаючим підсумком, а попередня Книга залишається у підприємця.

Тобто, записи зі старої книги у нову переносити не треба.

Скільки часу треба зберігати книгу обліку доходів та витрат після її закінчення?

Для книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі діють загальні строки зберігання документів, які використовуються для складання податкової звітності. Ці строки встановлені пунктом 44.3 Податкового кодексу та складають 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовувалася книга.

Також, відповідно до пункту 8 Наказу №481 книга зберігається у самозайнятої особи протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.

Оскільки дата подання податкової звітності завжди пізніше, ніж закінчення звітного періоду, то я рекомендую притримуватися строків, встановлених пунктом 44.3 Податкового кодексу, оскільки Податковий кодекс є старшим документом по відношенню до Наказу №481 та строки у ПКУ є більшими, ніж у Наказі.

Чим відрізняється ведення книги обліку у платників ПДВ та неплатників?

Відповідно до пункту 177.3 Податкового кодексу до доходів та витрат ФОПа платника ПДВ не включаються суми податку на додану вартість, включені до вартості товарів, робіт, послуг. Відповідно, у приватного підприємця на загальній системі оподаткування платника ПДВ, у книзі обліку доходів та витрат будуть відображатися суми доходів та витрат без урахування податку на додану вартість.

При поддержке: Для того, чтобы получить кредит под развитие бизнеса, нужно дать банкирам уверенность, что ваш бизнес будет успешным. Именно для этого предназначен бизнес-план. Что такое бизнес-план, очень подробно расписано по ссылке.

Книга обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі. Загальні питання
5 (100%) 1 vote

3 Responses to Книга обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі. Загальні питання

 1. живачук марія іванівна:

  чи не ліпше у сільському магазині,де є 2 фоп,на заг.та єдиному податках,з 1 січня 2016 року,перейти на 1 фоп-загальний податок?

 2. Елена:

  а что делать с сумой акцизна с розничной продажи сигарет? если включать в сумму дохода, то с него по результатами года придетс платить НДФЛ и ЕСВ?

 3. Андрій:

  Доброго дня, порадьте будь ласка, що робити.
  В мене була зарєстрована книга обліку доходів та витрат в середені 2013 для ФОП на загальній системі. Я не вів ніякої діяльності, аж до листопада 2015 року, тобто книга була пустою.
  В листопаді 2015р. я почав діяльність і думав, що зареєстрована книга в мене є і все добре. Але коли я пішов порадитись в податкову стосовно деяких питань з заповнення книги /в мене за місяць було лише пару надходжень та платежів через банківський рахунок/, я виявив, що в мене книга старого зразку і що потрібно мати книгу нового зразку.
  Я відповідно відразу пішов та зареєстрував в листопаді 2015 книгу нового зразку, але тепер я незнаю де робити записи за той час поки в мене не було зареєстрованої книги нового зразку.
  Одна знайома бухгалтер каже, що потрібно здійснити записи в старій книзі, а потім продублювати всі записи в новій книзі.
  Інша бухгалтер каже, що записи здійснити лише в новій книзі, незважаючи на те що вона зареєстрована пізнише записів.
  Порадьте будь ласка, як краще зробити, щоб в майбутньому менше штрафів платити.
  В податковій я поки не признався в помилці і намагаюсь визначитися як правильно зробити.
  Дякую за допомогу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00049 sec