Індексація заробітної плати за жовтень 2015 року. Таблиця та інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Не хватает денег до зарплаты? Простые кредиты наличными в Платинум Банке http://ua.platinumbank.com.ua/view.credgen4. Несмотря на кризис, банк кредитует.

Незважаючи на те, що уряду України вдалося зупинити інфляційні процеси в країні, інтерес до питань проведення індексації грошових доходів населення не знизився. Мало того, з’явився цілий ряд питань, які пов’язані з проведенням індексації заробітних плат за вересень, в світлі того, що президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до Закону України»Про Державний бюджет України на 2015 рік»(щодо підвищення прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати). Текст змін до Держбюджету-2015 опублікований в «Голосі України» №174 від 19.09.2015 р., а отже, зміни вступили в силу заднім числом. Тому сьогодні розглянемо, до яких наслідків призведуть ці законодавчі нововведення, а також освіжимо в пам’яті основні правила проведення індексації заробітних плат в Україні.

На нашому сайті вже є кілька статей на тему індексації заробітної плати з якими рекомендуємо ознайомитися:

Частина заробітної плати, що підлягає індексації

Як і раніше, індексації підлягає будь-яка заробітна плата, незалежно від її розміру. Однак, не всі зарплати індексуються цілком. У відповідності з чинним законодавством України індексації підлягає та частина заробітної плати, яка не перевищує прожитковий мінімум для працездатної особи.

Як ми вже з’ясували, з 1 вересня 2015 року відбулося збільшення соціальних стандартів. У тому числі було підвищено і рівень прожиткового мінімуму для працездатної особи з 1218 грн. до 1378 грн. А це означає, що тепер індексації підлягає більша частина заробітної плати українців. Таким чином:

  • Якщо заробітна плата працівника менше або дорівнює прожитковому мінімуму для працездатної особи (1378 грн.), то вона індексується повністю.
  • Якщо заробітна плата працівника більше 1378 грн., то індексації підлягатиме лише та її частина, яка не перевищує цю суму.

Умови для проведення індексації заробітної плати за жовтень 2015

Чинне законодавство України дозволяє індексувати заробітні плати лише у тому випадку, якщо індекс приросту споживчих цін буде рівним або перевищить 101%.

Індекс споживчих цін, або індекс інфляції — це показник, який характеризує зміни загального рівня цін на товари і послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання.

Даний показник щомісяця розраховується міністерством статистики України на підставі отриманих ними статистичних спостережень і фактично відображає рівень інфляції в країні. Оприлюднення значення цього індексу проводиться на сайті міністерства, а так само в офіційних періодичних виданнях не пізніше 10 числа місяця, наступного за тим, для якого він публікується.

На підставі цих індексів проводиться нарахування індексації заробітних плат в Україні.

Зверніть увагу, що в силу об’єктивних причин публікація цього показника здійснюється з певною затримкою. Станом на 1 жовтня 2015 року в розпорядженні бухгалтера знаходиться тільки значення приросту індексу споживчих цін за серпень 2015 року, який був опублікований до 10 вересня 2015 року. Саме цей показник потрібно використовувати для проведення розрахунку індексації заробітної плати за жовтень 2015 року. Як бачимо, затримка становить два місяці, тому при розрахунку індексації за жовтень 2015 році ми будемо використовувати індекс приросту споживчих цін за серпень 2015 року.

У відповідності з механізмом проведення індексації заробітних плат в Україні, який описаний в Порядку №1078, розрахунок приросту індексу споживчих цін здійснюється індивідуально для кожного працівника, починаючи з базового місяця.

Таблиця індексації заробітної плати за жовтень 2015 року

Завантажити таблицю індексації заробітної плати за жовтень 2015 року можна за цим посиланням.

Користуватися таблицями коефіцієнтів індексації досить просто. Щоправда використання таблиць для різних базових місяців співробітників має свої особливості.

Якщо базовим місяцем є місяць останнього підвищення заробітної плати то для того, щоб знайти коефіцієнт індексації зарплати потрібно знайти перетин рядка з назвою базового місяця з колонкою з назвою місяця, за який проводиться нарахування зарплати та розрахунок індексації.

Якщо базовим місяцем є місяць прийняття працівника на роботу то для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт індексації потрібно знайти перетин рядка з назвою місяця, який передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою з назвою місяця за який нараховується заробітна плата і розраховується індексація. Докладніше про те, чому потрібно вибирати саме попередній місяць читайте в статті Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати)

Приклад розрахунок індексації заробітної плати за жовтень 2015 року

До 10 вересня 2015 року у офіційних виданнях та на сайті Міністерства статистики був опублікований серпневий індекс приросту споживчих цін, який дорівнює 99,2%. Цей показник менше, ніж законодавчо встановлений поріг (101%). Тому приріст індексу споживчих цін, який розраховується за кожним працівником індивідуально для цілей проведення індексації заробітних плат буде рівним одиниці або, простіше кажучи, знаходиться на тому ж рівні, який використовувався для нарахування індексації у вересні 2015 року.

Однак, оскільки рівень прожиткового мінімуму для працездатної особи, збільшений, то за фактом збільшиться і сума індексації, яку працівник отримає в натурі. Для того щоб проілюструвати сказане, розглянемо умовний числовий приклад:

Приклад розрахунку індексації коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Співробітникові Стрижову В. О. останній раз заробітна плата підвищувалася в грудні 2013 року. Тоді його оклад був збільшений з 2500 грн. до 3000 грн. Оскільки сума підвищення заробітної плати Стрижова В. О. перевищує суму індексації, яка могла б бути виплачена йому в цьому місяці, то фіксована індексація в цьому випадку не нараховується та не виплачується.

Базовим місяцем для розрахунку індексації Стрижову В. О. буде грудень 2013 року. Сума заробітної плати Стрижова В. О. значно перевищує рівень прожиткового мінімуму для працездатної особи (1 378 грн.), тому індексуємо його зарплату тільки в цих межах.

Для визначення приросту індексу споживчих цін звернемося до вже відомої нам таблиці коефіцієнтів індексації. Знаходимо рядок з назвою «грудень 2013 року», потім знаходимо перетин рядка зі стовпцем «Жовтень». У цій клітинці знаходиться значення 74,9%. Тепер ніщо не заважає нам виконати розрахунок суми індексації заробітної плати Стрижова В. О. за жовтень 2015 року, для цього:

1378 * 74,9 / 100 = 1032,12 грн.

Як бачимо, незважаючи на те, що показник приросту індексу споживчих цін не змінився (він такий же, як і у вересні 2015 року), але змінилася інша складова формули – прожитковий мінімум, що і призвело до того, що роботодавцю доведеться нарахувати та сплатити більше індексації цьому працівникові в жовтні 2015 року.

Приклад розрахунку індексації коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Тепер давайте в попередньому прикладі змінимо умови. Припустимо, що в грудні 2013 року співробітник Стрижов В. О. був прийнятий на роботу. Після цього підвищення заробітної плати не проводилося.

В цьому випадку базовим місяцем для розрахунку індексації повинен стати місяць, що передує його прийому на роботу, тобто листопад 2013.

Для визначення приросту індексу споживчих цін у цьому випадку знаходимо рядок з назвою «Листопад 2013 року», потім, шукаємо де цей рядок перетинає стовпець з назвою «Жовтень». У цій клітинці знаходиться значення 75,8%. Підставляємо це значення у формулу і отримуємо:

1378 * 75,8 / 100 = 1044,52 грн.

Як бачимо, і в цьому випадку сума індексації буде більшою.

Індексація заробітної плати за жовтень 2015 року. Таблиця та інструкція
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *