Індексація заробітної плати за травень 2018 року. Таблиця і приклад розрахунку

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Сьогодні вчергове повертаємось до питань індексації заробітної плати в Україні, яку бухгалтери будуть проводити за підсумками травня 2018 року. Для цього коротко освіжімо в пам’яті всі основні чинні правила проведення індексації заробітної плати, а також розгляньмо умовний числовий приклад, який проілюструє викладені теоретичні викладки на практиці.

Нормативна база

Як і раніше, при проведенні індексації заробітної плати у травні 2018 року керуємось двома нормативно-правовими актами України:

  • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 03.07.1991 р. зі змінами і доповненнями (остання редакція від 11.10.2017 р.);
  • Постанова КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Читайте також: «Кому і коли потрібно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи»

Коли у працівника виникає право на проведення індексації його заробітної плати?

Право на проведення індексації заробітної плати настає, коли індекс споживчих цін перевищує поріг індексації. На законодавчому рівні поріг індексації, починаючи з січня 2016 року, встановлено в розмірі 103 %.

В яких межах індексується заробітна плата в травні 2018 року?

Індексації підлягає заробітна плата працівників у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Частина заробітної плати, що перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

Станом на травень 2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на рівні 1762 грн. Таким чином, заробітна плата у травні 2018 року індексується тільки у цих межах. Заробітна плата, що перевищує рівень прожиткового мінімуму (1762 грн), індексації не підлягає.

Джерело фінансування для проведення індексації заробітних плат у травні 2018 року

Проведення індексації здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Всі роботодавці в Україні, незалежно від форми власності їх підприємств і організаційно-правової форми, проводять індексацію заробітних плат за рахунок власних коштів.

Читайте також: «Як оподатковувати дивіденди, які виплачуються у 2018 році?»

Механізм проведення індексації заробітних плат у травні 2018 року

У разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу в місяці підвищення приймається за 1 або 100 %, тобто місяць підвищення вважається базовим та індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, що не мають одноразового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Якщо сума підвищення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка складається на момент підвищення, то сума індексації у базовому місяці зменшується на суму підвищення заробітної плати.

Працівникам підприємств і організацій, що перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку зі зростанням рівня інфляції здійснюється в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче за норми, визначені Законом про індексацію та Порядком № 1078.

Читайте також: «Повернення утриманого податку з доходів: як можна повернути назад частину перерахованих у бюджет коштів»

Таблиця для визначення розміру індексації заробітних плат у травні 2018 року

Виконання рутинних щоденних розрахунків – це трудові будні кожного українського бухгалтера, однак якщо говорити про нарахування індексації, то тут науковий прогрес вже прийшов нам на допомогу. Для досвідчених бухгалтерів, які звикли використовувати в своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, за яким можна завантажити таблицю індексації заробітної плати за травень 2018 року. Автори і розробники цієї таблиці вже виробили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів споживчих цін (індексів інфляції) для всіх можливих періодів нарахування індексації і, звичайно ж, підрахували суми, які треба нарахувати працівникам (розраховані в таблиці суми індексації припускають нарахування індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Щоб скористатися цією таблицею, потрібно тільки знати розмір заробітної плати, яка індексується, і місяць останнього підвищення. Для того, щоб визначити коефіцієнт індексації для конкретного співробітника, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і розраховуємо індексацію.

Читайте також: «Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами 2018. Інструкція та приклади розрахунку»

Приклад розрахунку індексації зарплати у травні 2018 року

Останнє підвищення окладу співробітника з 4000 до 5000 грн відбулося у травні 2017 року, внаслідок чого він втратив право на поточну індексацію. Протягом усього 2017 року і до травня 2018 року оклад співробітника не збільшувався. Надбавки, доплати та премії працівнику не нараховують. Розрахуємо індексацію заробітної плати цього працівника у травні 2018 року.

Оскільки у травні 2017 року відбулося підвищення зарплати на 1000 грн (5000 грн — 4000 грн), що більше за передбачувану індексацію заробітної плати цього працівника у цьому місяці, отже, цей місяць став місяцем підвищення окладу (тарифної ставки), а приріст індексу споживчих цін (інфляції) слід починати обчислювати наростаючим підсумком з червня 2017 року.

У таблиці знаходимо, де рядок з назвою «Травень 2017» перетинає стовпець з назвою «Травень». На перетині знаходимо клітинку, в якій приріст індексу споживчих цін становить 10,7, відповідно, сума індексації за повністю відпрацьований травень складе 188,53 грн. Таким чином, в травні 2018 цьому працівнику слід нарахувати:

5000,00 + 188,53 = 5188,53 грн.

Читайте також: «Нові соціальні стандарти 2018 і на що вони впливають»

При поддержке: Микрозаймы прочно вошли в жизнь граждан как хорошая альтернатива банковскому кредиту. Все микрозайм онлайн ищите только на сайте financegarant.ru. Там вы можете подобрать микрозайм по выгодным условиям.

Індексація заробітної плати за травень 2018 року. Таблиця і приклад розрахунку
3.2 (64.36%) 55 votes

One Response to Індексація заробітної плати за травень 2018 року. Таблиця і приклад розрахунку

  1. тетяна Бойко:

    доброго вечора. допоможіть, будь ласка, вирахувати якою мала бути моя заробітня плата. пояснюю. У червні ц.р. працювала на посаді старшого вихователя в оздоровчому таборі цілодобового перебування.пропрацювала 14 днів. Прийшов час зарплати_ — одержала аж 1902грн. за освітою- педагог, працюю 12 років у школі.Маю 1 категорію.ні директор, ні бухгалтер документів про зарплату не надають.де можна подивитися тарифну сітку і перевірити правильність нарахування зарплати?.дякую

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00158 sec