Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за травень 2017. Таблиця і інструкція

Індексація заробітної плати за травень 2017. Таблиця і інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Останнім часом, питання, пов’язані з індексацією грошових доходів населення у вигляді заробітної плати, трохи втратили свою актуальність. Українські бухгалтери тепер все рідше заглядають в таблиці приросту споживчих цін за звітний період і, відповідно, проводять індексацію зарплат своїх співробітників. Причиною тому став підйом, так званого порога обов’язкового проведення індексації, з січня 2016 року з 101 до 103%. Другою причиною зменшення інтересу українських бухгалтерів до питань індексації стало кардинальне збільшення мінімальної заробітної плати у січні 2017 року, що, в свою чергу, зробило цей місяць базовим для більшості українців.

Читайте також Заробітна плата за неповного робочого часу: нарахування ПДФО та ЄСВ

Однак, обов’язки бухгалтера індексувати доходи своїх співробітників ніхто не відміняв, а невиконання цієї законодавчої норми може призвести до вельми плачевних наслідків, як для самого «забудькуватого» бухгалтера, так і для підприємства в цілому. Тому у сьогоднішній консультації розберемося з тим, як потрібно індексувати зарплату співробітників в квітні і травні 2017 року.

Нормативна база для проведення індексації зарплати за травень 2017

Фундаментом для проведення індексації грошових доходів населення в Україні, як і раніше, є два нормативно – правові акти:

 • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991, №1282-XII із змінами і доповненнями;
 • Постанова КМУ від 17 липня 2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Кошти для проведення індексації за травень 2017

Всі роботодавці, незалежно від форми власності підприємства, включаючи приватних підприємців, які використовують у своїй діяльності найману працю, проводять індексацію заробітних плат своїх працівників за власний рахунок. Виплата нарахованої індексації здійснюється одночасно з виплатою заробітної плати за відповідний період, у строки, передбачені для такої виплати. Природно, що заробітна плата разом із сумою індексації підлягає оподаткуванню у відповідності з чинним законодавством.

Що ж стосується індексації соціальних виплат, які здійснюються за рахунок Державного бюджету, то в цьому випадку проведення індексації здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Коли виникає право на проведення індексації?

Право на проведення індексації заробітної плати настає, коли індекс споживчих цін перевищить поріг індексації, встановлений з січня 2016 у розмірі 103%.

Читайте також Зарплата за неповного робочого часу: нарахування доплати до мінімальної заробітної плати та індексації

Яка частина заробітної плати індексується?

Індексації підлягає заробітна плата працівників у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Частина заробітної плати, що перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

Нагадаємо, що згідно з Державним бюджетом України, у 2017 році встановлено такі розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб:

 • З 01.01.2017 р. по 30.04.2017 р. – 1600 грн.
 • З 01.05.2017 р. по 30.11. 2017 р. – 1684 грн.
 • З 30.11.2017 р. по 31.12.2017 р. – 1762 грн.

Індексація заробітної плати в місяці її підвищення

У разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу в місяці підвищення приймається за 1 або 100%, тобто, місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, що не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Якщо сума підвищення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка складається на момент підвищення, то сума індексації у базовому місяці зменшується на суму підвищення заробітної плати.

Читайте також Як вплинуло підвищення мінімальної заробітної плати на розрахунок лікарняних

Нарахування індексації працівникам підприємств державної власності

Працівникам підприємств і організацій, що перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції здійснюється в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче норм, передбачених Законом про індексацію та Порядком № 1078.

Визначаємо базовий місяць для розрахунку індексації заробітної плати за травень 2017

У Порядку №1078 прописана норма, згідно з якою базовий місяць для кожного найманого працівника повинен визначатися індивідуально. Мало того, інформація про базовий місяць для розрахунку індексації, повинна зберігатися в особовій справі такого працівника протягом усього періоду його роботи на підприємстві.

Всього існує два підходи до визначення базового місяця для найманих працівників:

 • перший з цих підходів призначений для тих співробітників, які знову прийняті, і яким за весь період їх роботи на підприємстві жодного разу не підвищувався посадовий оклад. Для таких співробітників, базовим вважають місяць, що передує місяцю їх прийому на роботу;
 • другий підхід призначений для тих співробітників, зарплата яких підвищувалася (один або кілька разів) за весь час їх роботи на підприємстві, причому розмір підвищення окладу не має принципового значення. Для таких найманих працівників, базовим вважають місяць, в якому відбулося таке підвищення.

Таблиця індексації заробітної плати за травень 2017

Щоденна робота бухгалтера, передбачає, виконання щоденних розрахунків, однак у випадку з нарахуванням індексації не потрібно щось вигадувати. Для сучасних бухгалтерів, які звикли використовувати в своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, з якого можна завантажити свіжу таблицю, де її автори зробили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів споживчих цін (далі — ІСЦ) і, звичайно ж, підрахували самі суми індексації.

Користуватися цією таблицею легко і зручно:

 • Так, у випадку, коли базовим місяцем для працівника є місяць останнього підвищення посадового окладу, для того, щоб знайти потрібний коефіцієнт приросту ІСЦ, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця для цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і рахуємо індексацію.
 • Другий випадок, це коли базовим місяцем у співробітника є певний місяць, що передує прийому працівника в організації. Тут для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт приросту ІСЦ, шукаємо, де в таблиці перетинаються рядок з назвою місяця, що передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою, де позначено назва місяця, за який нараховується і проводиться розрахунок індексації.

Читайте також Порушення правил застосування податкової соціальної пільги. Що робити?

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за квітень і травень 2017 року

Підвищення тарифних ставок (окладів) працівників відбулося в січні 2016 (базовий місяць) та в квітні 2017 заробітна плата не збільшувалася. Для проведення індексації величина приросту ІСЦ для нарахування суми індексації у квітні 2017 в такому разі становить 12,5% (див. завантажену таблицю).

ІСЦ за лютий — березень 2017 склав 102,8% (1,010 × 1,018 × 100), тобто не перевищив поріг індексації (103%), тому в травні 2017 проведення індексації продовжує здійснюватися на величину приросту ІСЦ — 12,5% .

Заробітна плата за квітень та травень 2017 становить 5400 грн.

Індексації підлягає частина доходу, що не перевищує прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у квітні 2017 р. — 1600 грн., у травні — 1684 грн.).

Величина приросту ІСЦ для нарахування суми індексації у квітні 2017, якщо підвищення тарифних ставок (окладів) було в січні 2016, становить 12,5%.

Сума індексації визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту ІСЦ, поділеного на 100.

Сума індексації зарплати за квітень 2017 дорівнює 200,0 грн. (1600 × 12,5: 100).

Сума індексації зарплати за травень 2017 дорівнює 210,5 грн. (1684 × 12,5: 100).

Заробітна плата разом із сумою індексації становить 5600 грн. (5400 + 200) в квітні 2017 і 5610,5 в травні 2017.

При поддержке: Брали ли вы когда либо онлайн кредит http://fin-kredit.info/onlajn-kredit/? Это очень просто и для того, чтобы быстро получить деньги достаточно заполнить анкету и указать номер своей банковской карты.

Індексація заробітної плати за травень 2017. Таблиця і інструкція
Оцініть статтю

6 Responses to Індексація заробітної плати за травень 2017. Таблиця і інструкція

 1. Наталья:

  ДмитриЙ, а Вы давно заглядывали в Порядок 1078? Уже полтора года базовый месяц определяется совсем по другим правилам. На лицо некомпетентность автора. После расчета индексации по Вашим правилам штрафы от инспекторов Гоструда обеспечены.

 2. Dmitry:

  Здравствуйте, Наталья! Порядок определения базового месяца в Порядке 1078 никак кардинально не изменился. За исключением того, что «базовый месяц» теперь в этом документе называется месяцем последнего повышения зарплаты. А то, что я изложил текст Порядка 1078 своими словами (доступными читателю) ни в коем случае не сможет привести к штрафным санкциям со стороны проверяющих. Если Вы думаете по другому, то пожалуйста, приведите пример того, как моя консультация может привести к штрафным санкциям. С удовольствием с Вами подискутирую на эту тему.

 3. Наталья:

  Здравствуйте, Дмитрий!. Вы не правы,в том, что подход к определению базового месяца остался прежним. П 10.2 Порядка 1078 гласит о том, что независимо от даты приема на работу, перевода на другую должность и т.д. базовый месяц для всех единый — месяц повышения должностного оклада по занимаемой должности. Специально для Вас письмо минсоцполитики 28.04.2016 р. N 201/10/137-16. Кстати, оно есть на вашем сайте. И Если всем сотрудникам платят индексацию 900 грн, то и вновь принятый должен получать 900. А по Вашей логике он не должен вообще получать индексацию. Вот Вам и штрафы. Очень жаль разочаровываться в этом сайте.

 4. Dmitry:

  Здравствуйте, Наталья! Должен признать, что в Вашем замечании есть логика и здравый смысл. Действительно, в законодательстве (Порядок 1078 п.10-2) есть норма, которая привязывает индексацию, именно к должностному окладу, а не ко времени приема нового сотрудника. Этот момент мною был совершенно упущен. Однако, на мой взгляд, эта норма достаточно дискуссионная, поскольку заставляет работодателя пересматривать должностные оклады сотрудников не в связи с экономической необходимостью, а только лишь потому, что эту должность занимает определенный человек (который по каким-то причинам получал индексацию, занимая эту должность). С другой стороны в ЗУ «О заработной плате» написано четко, что предприятие самостоятельно устанавливает заработную плату (оклад), который соответствует должности. Здесь налицо конфликт интересов, а в Украине Закон стоит выше, чем письмо, пусть даже и Министерства. Спасибо Вам за Указанные огрехи, постараемся осветить этот вопрос более детально на страницах нашего сайта.

 5. Татьяна:

  подскажите, пожалуйста,если мы подняли оклады в янаваре 2017г и потом ежемесячно повышаем на 1 грн., нужно ли проводить индексацию?

 6. Татьяна:

  подскажите, пожалуйста,если мы подняли оклады в январе 2017г и потом ежемесячно повышаем на 1 грн., нужно ли проводить индексацию?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend