Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за травень 2016. Таблиця та інструкція

Індексація заробітної плати за травень 2016. Таблиця та інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

В некоторых случаях, открытие офшорной компании является единственно возможным путем минимизации непомерной налоговой нагрузки. Открытие оффшорных компаний ICF Legal — это услуги высокого качества от компании, которая давно зарекомендовала себя на рынке налоговых и корпоративных решений.

Незважаючи на тривалі травневі свята, українські бухгалтери вимушені вникати в нюанси проведення індексації заробітних плат своїх працівників, адже заробітна плата повинна бути нарахована і виплачена вчасно.

У даній статті ми розглянемо, як повинна нараховуватись індексація заробітних плат найманих працівників у травні 2016 року, які особливості її проведення у цьому періоді, що змінилося, а що залишилося по старому і, звичайно ж, розглянемо умовний числовий приклад для різних базових місяців.

Читайте також Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та всі всі всі

Нормативна база

Тут українські законодавці, вже протягом декількох років, проявляють завидну постійність. При проведенні індексації заробітних плат, як і раніше, керуємось:

  • Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 07.08.1991 р. №1283-XII.
  • Порядком проведення індексації грошових доходів населення України, затвердженим Постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р.

Принципи проведення індексації заробітних плат в Україні

Починаючи з 1 січня 2016 року, встановлено новий мінімальний поріг для проведення індексації заробітних плат у розмірі 103%. Таким чином, проведення індексації заробітних плат стало можливим тільки тоді, коли індекс споживчих цін (ІСЦ) перевищить цей поріг.

Що ж до решти правил проведення індексації заробітних плат, то вони не зазнали великих змін. У травні 2016 року, як і раніше, індексується тільки та частина заробітної плати найманих працівників, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному місяці. Тут не зайвим буде нагадати, що в травні 2016 року прожитковий мінімум для працездатного населення збільшився і тепер знаходиться на рівні 1450 грн. Таким чином, та частина заробітної плати, яка перевищує прожитковий мінімум (1450 грн.), не індексується.

У загальному випадку механізм для проведення індексації заробітних плат виглядає так: коли роботодавець здійснює підвищення тарифних ставок (окладів), значення коефіцієнта індексації приймається за 1 або 100%. У підсумку, місяць, коли оклади були підвищені, вважається базовим. Індексація заробітних плат в цьому періоді не здійснюється взагалі. Таким чином, основна умова для не нарахування індексації є те, що сума підвищення посадового окладу, з урахуванням всіх складових заробітної плати, які не мають разового характеру, повинна перевищувати суму передбачуваної індексації в цьому ж місяці. Природно, що вже з наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Якщо ж сума, на яку роботодавець вирішив підвищити посадовий оклад найманому працівникові менше передбачуваної суми індексації, яка розрахована на момент підвищення, то в цьому випадку суму індексації у базовому місяці зменшують на суму підвищення заробітної плати, а різниця становить фіксовану індексацію. Вона виплачується щомісяця фіксованою сумою разом з новим посадовим окладом, аж до того моменту, поки сума фіксованої індексації не перекриється черговим підвищенням посадового окладу.

Читайте також Простий приклад розрахунку індексації заробітної плати для України

Два підходи для визначення базового місяця при проведенні індексації

Згідно з приписами Порядку №1078, базовий місяць для кожного працівника визначається суто індивідуально. Там же описані два підходи до визначення базового місяця в різних ситуаціях:

  • У першому випадку, мова йде про знову прийнятих працівників, яким за весь час роботи на підприємстві жодного разу не підвищувався посадовий оклад. У цьому випадку, для таких співробітників, базовим вважають місяць, що передує місяцю його прийому на роботу.
  • У другому випадку, мова йде про співробітників, зарплата яких підвищувалася (один або кілька разів) за період роботи на підприємстві, причому розмір підвищення окладу не має значення. У цьому випадку, для таких найманих працівників, базовим вважають місяць, в якому відбулося таке підвищення.

Особливості проведення індексації заробітної плати за травень 2016 року

Розпочнемо із приємних новин. Як відомо, з 1 травня 2016 року в Україні піднімається розмір мінімальної заробітної плати, а разом з нею, у такому ж розмірі, збільшується і розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи. Це перший етап збільшення соціальних стандартів, з двох запланованих на 2016 рік. В цей раз мінімальна заробітна плата (і прожитковий мінімум, звичайно) збільшуються з 1378 грн. до 1450 грн.

Дане збільшення буде мати прямий вплив на розмір індексації заробітних плат українців, оскільки раніше індексувалося тільки 1378 грн., а тепер вже буде 1450 грн. Цьому не можна не порадіти, як кажуть, дрібниця, але приємно.

Йдемо далі, ми вже не раз акцентували увагу наших читачів на те, що з об’єктивних причин публікація ІСЦ (і його приросту, відповідно) Міністерством статистики України відбувається з деякою затримкою. Нагадаємо, що Міністерство статистики України зобов’язане оприлюднювати в офіційних ЗМІ ІСЦ за минулий місяць, не пізніше 10 числа наступного місяця. Таким чином, в нашій ситуації, 1 травня 2016 року ми можемо оперувати і використовувати в розрахунках тільки значення ІСЦ за березень 2015 року, який був опублікований до 10 квітня 2016 року. Не складно визначити, що індексація заробітних плат в Україні здійснюється з затримкою, яка становить два місяці. У підсумку, при розрахунку індексації заробітних плат за травень 2016 року, роботодавець змушений використовувати ІСЦ за березень 2016 року.

Читайте також Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

На сайті Міністерства статистики України ІСЦ для березня 2016 року опубліковано в розмірі 101 %. Як бачимо, це значення менше, ніж законодавчо встановлений поріг проведення індексації (103%). Таким чином, індекс для розрахунку суми індексації залишиться на тому ж рівні, а ось сума індексації у травні 2016 року збільшиться, оскільки збільшився розмір прожиткового мінімуму.

Таблиця індексації заробітної плати за травень 2016 року

Розрахунки справа звична для будь-якого бухгалтера, але якщо можна не вважати, то навіщо робити зайве. Тому для просунутих, сучасних бухгалтерів, які отримують інформацію про зміну значення ІСЦ з інтернету, наводимо посилання, по якому можна скачати свіжу таблицю, де її автори зробили необхідний розрахунок відповідних показників приростів ІСЦ та, відповідно, сум індексації. Посилання для скачування таблиці індексації заробітної плати за травень 2016 знаходиться тут.

Правила користування цією таблицею прості і зрозумілі.Для початку, визначаємо базовий місяць співробітника:

  • Так, у випадку, коли базовим місяцем для працівника є місяць останнього підвищення посадового окладу, для того, щоб знайти потрібний коефіцієнт приросту ІСЦ, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця для цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і рахуємо індексацію.
  • Другий випадок, це коли базовим місяцем у співробітника визначений місяць, що передує прийому працівника в організацію. Тут для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт приросту ІСЦ, шукаємо, де в таблиці перетинаються рядок з назвою місяця, що передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою, де позначена назва місяця, за який нараховується і проводиться розрахунок індексації.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за травень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Найманому працівникові Дудко Д. В. посадовий оклад останній раз підвищили в грудні 2014 року. Тоді, його оклад був збільшений на 500 грн. і склав 3500 грн. В нашому випадку сума збільшення посадового окладу Дудко Д. В. більше, ніж сума передбачуваної індексації, яка могла б бути виплачена йому в цьому місяці. Тому фіксованої індексації в даному випадку немає.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2016 році

Для даного випадку базовим місяцем, безумовно, буде грудень 2014 року. Розмір посадового окладу Дудко Д. В. набагато більший, ніж законодавчо встановлений рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у травні 2016 року 1450 грн.). Таким чином, з посадового окладу Євенко В. М. індексуємо тільки частину, що дорівнює цьому мінімуму або 1450 гривень.

Заглянемо в завантажену нами таблицю з порахованими коефіцієнтами. Тут відшукуємо рядок, де написано «Грудень 2014», після цього шукаємо, де він перетинає стовпець, з назвою «Травень». На перетині рядка і стовпця знаходимо приріст ІСЦ для даного випадку. Його значення дорівнює 42,2%. В сусідній колонці, в цьому ж стовпці, можна побачити вже розраховану суму індексації для цього випадку.

Тепер займемося розрахунком суми, яка повинна бути нарахована цьому працівникові за підсумками травня 2016 року. В даному випадку вона буде складатися з посадового окладу та порахованою нами суми індексації:

3500 + 611,90 = 4111,90 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за травень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Давайте тепер в умовах попереднього прикладу трохи змінимо початкові умови. Припустимо, що Дудко Д. В., в грудні 2014 року тільки був прийнятий на роботу в організацію. Протягом всієї його роботи в організації підвищення посадового окладу не проводилося.

Тоді, для цього випадку, базовим слід вважати місяць, який передує місяцю прийому на роботу Дудко Д. В. Таким місяцем, безумовно, є листопад 2014 року.

Визначення приросту ІСЦ для цього випадку нічим не відрізняється від попереднього. Спершу, знаходимо рядок, де написано «Листопад 2014». Після цього, відстежуємо, де цей рядок перетинає стовпець, де написано «Травень». У першій клітинці стовпця знаходиться значення 46,5%, а в другій, відповідно, уже підрахована сума індексації для цього випадку. Тепер, як і в першому випадку, підсумовуємо посадовий оклад з розрахованою сумою індексації і отримуємо:

3500 + 674,25 = 4174,25 грн.

Індексація заробітної плати за травень 2016. Таблиця та інструкція
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend