Індексація заробітної плати за травень 2015 року. Таблиця та приклад

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Неухильне зростання індексу споживчих цін, при «замороженому» розмірі мінімальної заробітної плати і рівні прожиткового мінімуму призводить до того, що індексація заробітної плати стає істотною її складовою. Тому в черговий раз звертаємося до цієї теми і в даній публікації розглянемо, як і хто повинен проводити індексацію заробітної плати в Україні за підсумками травня 2015 року.

Також читайте інші статті про індексацію зарплати на нашому сайті:

Основні нормативно-правові документи для проведення індексації зарплати за травень 2015 року

Законодавчі основи для проведення індексації заробітної плати у травні 2015 року залишилися незмінними. Як і раніше при нарахуванні та виплаті індексації заробітної плати керуємося двома нормативно-правовими документами:

 • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII, із змінами та доповненнями.
 • Постанова КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Формула для проведення розрахунку індексації

У загальному випадку розрахунок індексації проводиться за наступною формулою:

І = Д * Ісц / 100, де

Д — це сума доходу (заробітної плати), яка підлягає індексації в розрахунковому періоді;

Ісц — це індекс приросту споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком, починаючи з базового місяця;

І — це сума індексації, яку необхідно нарахувати і виплатити разом із заробітною платою.

Де знайти дані для підстановки в формулу розрахунку індексації?

Почнемо по порядку. Насамперед, потрібно визначитися з тим, яка частина заробітної плати буде підлягати індексації. Вищенаведений Закон України передбачає, що індексації підлягає частина заробітної плати в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи. Цей показник, у свою чергу, щорічно закріплюється в Законі України «Про державний бюджет». Так, в травні 2015 року прожитковий мінімум для однієї працездатної особи становить 1218 гривень. З цього робимо два цілком логічні висновки:

 • Якщо зарплата працівника менше або дорівнює сумі в 1218 гривень, то вона індексується повністю.
 • Якщо заробітна плата працівника більше ніж 1218 гривень, то будемо індексувати її не всю, а тільки її частину, яка не перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Йдемо далі, наступною не менш важливою складовою у формулі є індекс приросту споживчих цін. Цей показник розраховується щомісяця Міністерством фінансів України та публікується в офіційних друкованих виданнях, а так само на офіційному сайті Міністерства. Відбувається це у термін не пізніше, ніж за 10 календарних днів після закінчення кожного місяця в році. Таким чином, до 10 лютого 2015 року ми дізналися індекс приросту споживчих цін за січень 2015 року, а до 10 березня 2015 року — за лютий 2015 року і т. д. Як бачимо, порядок оприлюднення цієї інформації такий, що при нарахуванні заробітної плати неможливо визначити офіційний індекс приросту споживчих цін місяць в місяць. У нашому випадку В травні 2015 року ми будемо знати тільки індекс приросту споживчих цін, який був опублікований до 10 квітня 2015 року, тобто індекс інфляції за березень 2015 року. Тому, саме цей індекс приросту споживчих цін ми будемо використовувати для розрахунку індексації заробітної плати у травні 2015 року.

Основні правила для проведення розрахунку індексації та визначення базового місяця в травні 2015 року

Основних правил проведення індексації насправді небагато і вони досить прості:

 1. По-перше, індексацію зобов’язані проводити всі без винятку роботодавці, які використовують найману працю, включаючи приватних підприємців, незалежно від форми власності підприємства.
 2. По-друге, індексуються тільки ті доходи населення, які не мають разового характеру, тобто виплачуються щомісяця. Прикладом таких доходів служать зарплати, пенсії, стипендії і т. д.
 3. По-третє, нарахування та виплата індексації починається в тому місяці, коли наростаючим підсумком індекс споживчих цін перевищить поріг у 101%.
 4. По-четверте, приріст індексу споживчих цін розраховується для кожного працівника індивідуально, починаючи з базового місяця. Для визначення базового місяця існує два підходи. Перший підхід стосується знову прийнятих на підприємство працівників. Для них базовим місяцем вважається місяць, що передує їх прийому на роботу, а приріст індексу споживчих цін починає підраховуватися безпосередньо з місяця початку їх роботи. Другий підхід стосується співробітників, які вже перебувають в штаті підприємства. Для них базовий місяць змінюється кожен раз, коли їм підвищується посадовий оклад. Причому місяць підвищення окладу тоді приймається за базовий, а приріст індексу споживчих цін починають рахувати з наступного за базовим місяця. Інформація про базовий місяць повинна бути обов’язково зафіксована в особистій картці кожного співробітника. У випадках, коли базовий місяць змінився, інформація в особистій картці повинна бути негайно оновлена. Докладніше про визначення базового місяця для співробітників читайте у статті Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати)

Фіксована індексація

Поняття фіксованої індексації з’явилося порівняно недавно і вже стало невід’ємною частиною загального процесу індексації заробітної плати в Україні. Суть цього поняття полягає в наступному: якщо співробітникові підвищують заробітну плату, але розмір такого підвищення менше ніж сума належної йому ж індексації, то різницю між цими двома сумами щомісяця доплачують такому співробітникові фіксованою сумою, а називається ця доплата фіксованого індексацією. Детальніше про фіксовану індексацію читайте у статті Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Таблиця для розрахунку індексації за травень 2015 року

Комп’ютер і інтернет давно стали незамінними помічниками у щоденній рутинній роботі бухгалтера. Не став винятком і процес розрахунку суми індексації заробітної плати працівників. Так в інтернеті можна знайти кілька сайтів, де у вільному доступі є таблиці, які допомагають зробити потрібні розрахунки в період нарахування заробітної плати дуже швидко. Вони оновлюються з місяця в місяць, туди додається актуальна інформація після її офіційного оприлюднення. Таблицю індексації заробітної плати за ТРАВЕНЬ 2015 року можна завантажити тут. У цій таблиці наростаючим підсумком підраховано індекси споживчих цін для базових місяців, починаючи з січня 2007 року по травень 2015 року.

Як скористатися таблицею індексації заробітної плати за травень 2015?

Скористатися такою таблицею досить просто, для цього в першому стовпчику таблиці знаходимо рік і місяць, які вважаються базовими для співробітника. Далі знаходимо перетин потрібного нам рядка, в якому вказано базовий місяць для співробітника, зі стовпцем з назвою травень 2015 року. У цій клітинці знаходиться підрахований наростаючим підсумком приріст індексу споживчих цін для даного працівника. Тепер залишається тільки перемножити цей індекс з сумою заробітної плати працівника, яка підлягає індексації і розділити на 100. Отримана сума і буде індексацією заробітної плати за травень 2015 року, яку необхідно нарахувати і виплатити разом із заробітною платою за цей місяць.

Приклади розрахунку індексації заробітної плати у травні 2015 року

Приклад розрахунку індексації зарплати, коли базовий місяць — місяць прийняття на роботу

Співробітник Бережна С. Ю. була прийнята на посаду менеджера ТОВ «Укрплит» в грудні 2013 року. Посадовий оклад їй був встановлений у розмірі 3000 грн. З тих пір зарплата Бережний С. Ю. не змінювалася, премій і надбавок не виплачувалося.

Для розрахунку індексації заробітної плати Бережній С. Ю. необхідно визначити суму заробітної плати, яка буде підлягати індексації. Як бачимо посадовий оклад Бережній С. Ю. значно перевищує рівень прожиткового мінімуму для однієї працездатної особи в Україні. Як вже говорилося, в травні 2015 рівень прожиткового мінімуму для однієї працездатної особи в Україні становить 1218 гривень. Значить, індексуємо зарплату Бережний С. Ю. тільки в цих межах.

Тепер в таблиці коефіцієнтів індексації зарплати за травень 2015 знаходимо базовий місяць для Бережної С. Ю. Оскільки прийом на роботу було здійснено в грудні 2013 року, то базовим місяцем вважаємо попередній, тобто листопад 2013 року (чому саме листопад ще раз читаємо в статті Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати). Відшукуємо у першому стовпці листопад 2013 року і шукаємо перетин рядка зі стовпцем з назвою травень 2015 року. У цій клітинці знаходиться значення 50,9, яке і буде підрахованим наростаючим підсумком індексу споживчих цін для розрахунку індексації заробітної плати Бережної С. Ю. в травні 2015 року. Далі виконуємо сам розрахунок:

1218 * 50,9 / 100 = 619,96 грн.

Ця сума і буде нарахована Бережний С. Ю. в травні 2015 в якості індексації заробітної плати.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за травень 2015 року коли базовий місяць — місяць останнього підвищення зарплати

Тепер давайте змінимо умови попереднього прикладу і припустимо, що співробітнику Бережній С. Ю. у грудні 2013 року останній раз підвищили заробітну плату з 2500 гривень до 3000. Інші умови прикладу залишимо без зміни.

У минулому прикладі ми вже з’ясували, що індексації підлягає не вся зарплата Бережної С. Ю., а тільки її частина, що дорівнює прожитковому мінімуму для однієї працездатної особи, тобто 1218 гривень.

Базовим місяцем в даному випадку вважається грудень 2013 року, тобто місяць фактичного підвищення рівня доходу.

В таблиці коефіцієнтів індексації за травень 2015 року знаходимо рядок з назвою грудень 2013 року, після, знаходимо, де цей рядок перетинається зі стовпцем з назвою травень 2015. У цій клітинці знаходиться значення 50,1. Виконуємо розрахунок для цього випадку:

1218 * 50,1 / 100 = 610,22 грн.

При поддержке: Чтобы вести бизнес эффективно, важно автоматизировать основные бизнес-процессы. Программа https://servicespeedup.com поможет вам полностью автоматизировать бизнес и значительно ускорить обработку заказов, что позволит увеличить прибыль. Программа идеально подходит для сервисных центров, ремонтных мастерских и любых видов бизнеса с оказанием услуг.

Індексація заробітної плати за травень 2015 року. Таблиця та приклад
Оцініть статтю

2 Responses to Індексація заробітної плати за травень 2015 року. Таблиця та приклад

 1. Ольга:

  Спасибо за подробную инструкцию.

 2. Григорій:

  Допоможіть розібратися.Мені у лютому місяці2015 повернули 10% за престижність праці як педагогу.Попереднє підвищення було у березні 2014 ,коли був проатестований на 1 категорію.На яку суму індексації я можу розраховувати і у якому місяці.Щиро дякую за відповідь.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *