Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за січень 2016 року. Таблиця і інструкція

Індексація заробітної плати за січень 2016 року. Таблиця і інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Техника от компании Apple уже давно зарекомендовала себя на украинском и мировом рынке. Купить iPhone 5s можно на сайте по ссылке http://bigmag.ua/apple-bu/iphone-5s-bu/. Интернет магазин Bigmag — это удобный сервис а также возможность сделать возврат и ремонт.

У Новому році традиційно починаємо вивчати питання, пов’язані з індексацією заробітних плат у січні 2016 року. Вся справа в тому, що поряд з Держбюджетом-2016 і змінами в ПКУ в останній день минулого року були опубліковані ще ряд законів, серед яких Закон України від 24.12.2015 р. № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі Закон №911). Він докорінно змінив умови для проведення індексації заробітних плат в Україні. Сьогодні проаналізуємо всі законодавчі нововведення, які вступили в силу з 1 січня 2016 року, освіжимо в пам’яті те, що залишилося без зміни і, як зазвичай, розглянемо конкретний цифровий приклад розрахунку індексації.

На нашому сайті вже є кілька статей про індексацію, з якими рекомендується ознайомитися:

Законодавчі нововведення та їх аналіз

Пунктом 21 Закону №911 встановлено новий поріг для проведення індексації грошових доходів населення на рівні індексу споживчих цін 103%.

Давайте разом проаналізуємо, що тепер зміниться при розрахунку і нарахування індексації заробітних плат українців. Поклавши руку на серце, треба зауважити, що цією нормою законодавець, в першу чергу, захистив роботодавців, які використовують найману працю. Потрібно зауважити, що держава сама є якщо не найбільшим роботодавцем в Україні, то, принаймні, одним з найбільших. Тому цією нормою воно в першу чергу захистила себе, в черговий раз, заморозивши реальні доходи населення.

Тепер для того, щоб найманий працівник отримав право на індексацію його доходів (зарплати), приріст індексу споживчих цін (простіше кажучи, індекс інфляції в країні) має становити мінімум 103%, замість раніше існуючого 101%. Не треба бути великим математиком для того щоб підрахувати, що дана норма припускає загальну місячну інфляцію в країні на рівні 3%, а річну, отже, 36% (3*12%). Однак це можливо тільки в тому випадку, коли Україну накриє нова хвиля економічної кризи. Нагадаю, що в державному бюджеті України на 2016 року закладена річна інфляція на рівні 12%, що втричі нижче, ніж розрахований нами показник.

Таким чином, можна з упевненістю стверджувати, що індексувати зарплати українців роботодавці будуть далеко не кожен місяць в 2016 році. З іншого боку, від вже нарахованої індексації за підсумками 2015 року роботодавці навряд чи зможуть відмовитися (цьому завадять значні штрафні санкції, передбачені ст. 265 Кзпп), тому можна говорити про те, що частина таких роботодавців прийме рішення про збільшення окладів найманих працівників, хоча б у розмірі цієї індексації. Що, загалом і в цілому, можна вважати позитивним моментом для звичайних найманих працівників.

Частина зарплати, яка підлягає індексації

Як відомо, діючою законодавчою базою України передбачено, що заробітна плата українців індексується в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Нагадаємо, що державним бюджетом України на 2016 рік передбачено неодноразове збільшення цього показника протягом року. Таким чином, на 1 січня 2016 року цей мінімум складає 1378 грн., перший раз він збільшиться з 1 травня 2016 року і становитиме 1450 грн., а другий раз з 1 грудня 2016 року – 1550 грн.

Оскільки нас цікавить прожитковий мінімум, який діє у січні 2016 року, то ми поки користуємося тільки першим з наведених значень, а це значить:

 • Якщо нарахована зарплата співробітника менше або дорівнює 1378 грн., то вона індексується повністю.
 • Якщо нарахована зарплата співробітника більше 1378 грн., то індексується тільки її частина, яка не перевищує суму прожиткового мінімуму для працездатних осіб або 1378 грн.

Визначення базового місяця для проведення індексації

Відповідно до норм Постанови КМУ, яким затверджений Порядок проведення індексації заробітних плат №1078, базовий місяць для кожного працівника визначається суто індивідуально. Для визначення базового місяця співробітника існує два підходи:

 • У разі, коли за весь час роботи на підприємстві співробітникові жодного разу не підвищувався посадовий оклад, тоді для такого співробітника, базовим вважають місяць, що передує місяцю його прийому на роботу.
 • У разі, коли зарплата працівника підвищувалася (розмір підвищення окладу не має значення), то базовим вважають місяць, у якому відбулося таке підвищення.

Особливості проведення індексації заробітної плати за січень 2016 року

В силу об’єктивних причин публікація приросту індексу споживчих цін здійснюється з певною затримкою. Станом на 1 січня 2016 року в розпорядженні бухгалтера знаходиться тільки значення приросту індексу споживчих цін за листопад 2015 року, який був опублікований до 10 грудня 2015 року. Саме цей показник потрібно використовувати для проведення розрахунку індексації заробітної плати за січень 2015 року. Як бачимо, затримка становить два місяці, тому при розрахунку індексації за січень 2016 року ми будемо використовувати індекс приросту споживчих цін за листопад 2015 року.

Показник індексу інфляції в листопаді 2015 склав 102,0 %, а це менше, ніж 103%, отже, індексація заробітної плати в січні 2015 року повинна нараховуватися і виплачуватися на тому ж рівні, що і в грудні 2015 року.

Таблиця індексації заробітної плати за грудень 2015

Тим бухгалтерам, які звикли черпати інформацію про зміну значення приросту індексу споживчих цін з інтернету, як звичайно, даємо посилання на свіжу таблицю з уже розрахованими показниками і сумами. Завантажити таблицю індексації заробітної плати за грудень 2015 можна за цим посиланням.

Користуватися таблицями коефіцієнтів індексації досить просто. Правда, користування таблицями для різних базових місяців співробітників має свої особливості:

 • Якщо базовим місяцем є місяць останнього підвищення заробітної плати, то для того, щоб знайти коефіцієнт індексації зарплати потрібно знайти перетин рядка з назвою базового місяця з колонкою з назвою місяця, за який проводиться нарахування зарплати та розрахунок індексації.
 • Якщо базовим місяцем є місяць прийняття працівника на роботу, то для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт індексації потрібно знайти перетин рядка з назвою місяця, попереднього місяця прийняття працівника на роботу з колонкою з назвою місяця за який нараховується заробітна плата і розраховується індексація.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за січень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Співробітниці Смичкиній Н.Ф. останній раз заробітна плата підвищувалася в січні 2015 року. Тоді її посадовий оклад був збільшений з 2500,00 грн. до 3000,00 грн. Оскільки сума підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, яка могла б бути виплачена їй в цьому місяці, то фіксована індексація в цьому випадку не нараховується та не виплачується.

Базовим місяцем для розрахунку індексації в даному випадку буде січень 2015 року. Сума заробітної плати Смычкіної Н.Ф. значно перевищує рівень прожиткового мінімуму для працездатної особи (+1378 грн.). Тому індексуємо її зарплату тільки в цих межах.

Для визначення приросту індексу споживчих цін звернемося до вже відомої нам таблиці коефіцієнтів індексації. Знаходимо рядок з назвою «Січень 2015», потім знаходимо перетин рядка зі стовпцем «Січень». У цій клітинці знаходиться значення 35,9%, а в наступній колонці цього ж стовпця знаходиться вже розрахована сума індексації для цього випадку. Тепер ніщо не заважає нам визначити загальний рівень доходу, який потрібно нарахувати Смичкіній Н.Ф. у січні 2016 року. Для цього потрібно скласти посадовий оклад та розраховану суму індексації:

3000 + 494,70 = 3494,70 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за січень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Тепер давайте в попередньому прикладі змінимо умови. Припустимо, що в січні 2015 співробітниця Смичкіна Н.Ф. була прийнята на роботу. Після цього підвищення заробітної плати не проводилося.

В цьому випадку базовим місяцем буде вважатися місяць, що передує її прийому на роботу, тобто грудень 2014 року.

Для визначення приросту індексу споживчих цін у цьому випадку знаходимо рядок з назвою «Грудень 2014», потім, шукаємо, де ця рядок перетинає стовпець з назвою «Січень». У першій клітинці стовпця знаходиться значення 40,1%, а в другій вже підрахована сума індексації для цього випадку. Тепер, як і в першому випадку, підсумовуємо посадовий оклад з розрахованою сумою індексації і отримуємо:

3000 + 552,58 = 3552,58 грн.

Як бачимо, в даному випадку, сума індексації буде трохи більше.

Індексація заробітної плати за січень 2016 року. Таблиця і інструкція
1 (20%) 1 vote

2 Responses to Індексація заробітної плати за січень 2016 року. Таблиця і інструкція

 1. марія:

  добрий день якщо зарплата 2000грн тоді скілько буде буде в січню плюс індексація

 2. Victoria:

  Добрый день, подскажите пожалуйста если работая в гос.структуре ЗП не повысили, а так и оставили на уровне 1378 как было в прошлом году (индексировали), должны ли продолжать индексацию и в 2016?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend