Індексація заробітної плати за серпень 2017. Таблиця і інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Есть много разных форекс брокеров, но кому из них можно доверять а с кем лучше не связываться? На сайте brokers.pro смотрите список форекс брокеров с аналитическими обзорами и юридической информацией. Выбирайте брокера правильно.

Після роботи над квартальним звітом, в черговий раз, повертаємося до питань індексації заробітних плат за серпень 2017 року. Сьогодні освіжимо в пам’яті механізм розрахунку індексації заробітних плат в Україні та його складові, повторимо основні правила проведення індексації заробітних плат в Україні, з’ясуємо, як треба користуватися таблицею індексації заробітних плат за серпень 2017 р. і акцентуємо Вашу увагу на конкретних прикладах розрахунку сум індексації заробітних плат в Україні.

Нормативна база для проведення індексації заробітної плати за серпень 2017

Будь-який роботодавець в Україні, незалежно від форми його власності підприємства, включаючи приватних підприємців, які використовують найману працю, при проведенні індексації заробітних плат в серпні 2017 р. повинен керуватися виключно нормами, викладеними в:

 • Законі України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282 від 03.07.1991 р. (далі — Закон №1282);
 • Постанові КМУ №1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (із змінами і доповненнями) (далі – Порядок №1078).

Читайте також Як індексувати зарплату, якщо за однаковими посадами встановлені різні оклади

Механізм розрахунку індексації заробітної плати за серпень 2017

Нарахування індексації безпосередньо залежить від величини індексу споживчих цін або, кажучи простіше, індексу інфляції. Так, відповідно до норм частини 1 ст. 4 Закону №1282, індексувати зарплати в Україні потрібно починати тоді, коли індекс інфляції перевищив поріг індексації. Поріг індексації, встановлений цією ж статтею Закону №1282 і на даний момент становить 103%.

Розрахунок індексу споживчих цін, для цілей нарахування індексації заробітних плат, починаємо з місяця, наступного за тим, в якому індекс інфляції перевищив встановлений поріг у 103%. Природно, що й нарахування самої індексації заробітних плат починається з першого числа місяця, що слідує за офіційною публікацією індексу інфляції.

Нагадаємо, що згідно ст. 3 Закону №1282, державні органи статистики повинні опублікувати в офіційних періодичних виданнях індекс інфляції. Це має відбутися не пізніше ніж 10 числа місяця, наступного за звітним.

Відправною точкою при визначенні індексу інфляції, який потім приймає участь у розрахунку індексації заробітної плати конкретного працівника, є місяць, в якому останній раз підвищувалася зарплата працівника (раніше цей місяць мав назву «базового»). Таким чином, на кінець місяця, в якому була підвищена зарплата співробітника, індекс інфляції приймаємо рівним 100% або 1.

Частини 3 і 4 Закону №1282 вказують на те, що розрахунок індексу інфляції для цілей нарахування індексації зарплати, потрібно починати з місяця, що слідує за місяцем підвищення окладу працівника.

Індексації зарплат в Україні проводиться лише в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатного населення.

Таким чином, плавно підходимо до загальної формули, за якою потрібно розраховувати індексацію заробітної плати. У загальному вигляді вона виглядає так:

Розмір індексованого доходу працівника (у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб) * Коефіцієнт індексації (розраховується індивідуально для кожного співробітника) = Сума індексації, де під коефіцієнтом індексації ми розуміємо приріст індексу інфляції (у відсотках), визначений як добуток індексів інфляції за період нарахування індексації.

Читайте також Індексація та доплата до мінімальної заробітної плати

Основні правила нарахування індексації заробітної плати за серпень 2017

 • Індексація заробітних плат (нарахування та виплата) в Україні проводиться індивідуально для кожного співробітника підприємства.
 • Відправною точкою для початку обчислення індексації заробітної плати вважаємо місяць, в якому останній раз підвищувалася заробітна плата працівника. Потрібно врахувати, що якщо в якомусь із місяців у співробітника підвищувалися окремі складові заробітної плати, розмір премії або доплати за суміщення професій, обсягу виконуваних робіт та ін, однак сам посадовий оклад не підвищувався, то період нарахування індексації не змінюється.
 • Під індексацію підпадають тільки виплати у вигляді заробітної плати, які носять постійний характер. Так, коли бухгалтер визначає розмір підвищення заробітної плати, то в розрахунок приймаються тільки постійні складові заробітної плати працівника. З розрахунку індексації виключаємо всі тимчасові і одноразові виплати, до яких належать різні надбавки і доплати, премії за підсумками кварталу (року), а так само матеріальна допомога.
 • Всі виплати, які робляться на підставі розрахунку середньої зарплати співробітника, індексації не підлягають.
 • У разі, коли зарплата підвищується на суму меншу, ніж передбачувана індексація в цьому ж місяці, то розмір індексації визначаємо, як різниця між сумою індексації, яку потрібно було виплатити, та сумою підвищення заробітної плати. Причому, основне правило не змінюється — місяць підвищення зарплати стає відправною точкою для визначення індексації в майбутніх періодах.
 • У разі, коли зарплата підвищується у розмірі більшому, ніж передбачуваний розмір індексації в цьому ж місяці, відправна точка так само змінюється і місяць такого підвищення вважаємо базовим, однак індексація в цьому випадку зовсім не виплачується.
 • Для працівників, у яких наказом по підприємству встановлено неповний робочий день, індексація нараховується із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
 • У разі, коли працівник з поважних причин (відпустка, лікарняний, відрядження) не відпрацював повний робочий місяць, то індексація йому виплачується пропорційно фактично відпрацьованому часу. Причому формула для розрахунку індексації для цього випадку трохи змінить свій вигляд, і буде виглядати так: Сума індексації, розрахована за повний відпрацьований місяць / Норма робочих днів (годин) для конкретного співробітника у цьому ж місяці * Фактично відпрацьовані дні (години) в цьому місяці = Виплачується сума індексації.

Читайте також Зарплата за неповного робочого часу: нарахування доплати до мінімальної заробітної плати та індексації

Таблиця індексації заробітної плати за серпень 2017 року

Виконання рутинних щоденних розрахунків – це трудові будні кожного українського бухгалтера, однак якщо говорити про нарахування індексації, то тут науковий прогрес вже прийшов нам на допомогу. Для досвідчених бухгалтерів, які звикли використовувати в своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, по якому можна завантажити таблицю індексації заробітної плати за серпень 2017. Автори і розробники цієї таблиці вже виробили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів споживчих цін (індексів інфляції) для всіх можливих періодів нарахування індексації, аж до сучасності і, звичайно ж, підрахували суми, які треба нарахувати працівникам (розраховані в таблиці суми індексації припускають нарахування індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Щоб скористатися цією таблицею, потрібно знати тільки місяць останнього підвищення заробітної плати працівника, а також розмір заробітної плати, який індексується у даного співробітника. Для того, щоб визначити коефіцієнт індексації для конкретного співробітника, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і рахуємо індексацію.

Приклади розрахунку індексації зарплати за серпень 2017 року

Приклад 1

Після підвищення заробітної плати в січні 2017 р. таке підвищення відбулося в серпні 2017 року. Величина приросту індексу споживчих цін, розрахована починаючи з лютого 2017 р., в серпні 2017 р. становить 3,7 відсотка.

Посадовий оклад працівника до підвищення становив 3000 гривень. Крім того, в серпні 2017 р. працівник повинен отримувати індексацію 62,31 гривні, яка розрахована з урахуванням величини індексу споживчих цін 3,7 відсотків, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у серпні 2017 — 1684 гривень (1684 х 3,7: 100 = 62,31).

Також працівник отримує премію в розмірі 20 відсотків посадового окладу, яка становить 600 гривень (3000 х 20: 100).

Всього заробітна плата до підвищення становить 3600 гривень (3000 + 600), а з урахуванням індексації – 3662,31 гривні (3000 + 62,31 + 600).

Посадовий оклад підвищується на 200 гривень і становить 3200 гривень (3000 + 200), відповідно зростає розмір премії, який становить 640 гривень (3200 х 20: 100).

У зв’язку з підвищенням посадового окладу при порівнянні суми підвищення заробітної плати та суми індексації повинні враховуватися всі складові заробітної плати, не мають разового характеру виплати.

З урахуванням суми підвищення посадового окладу та розміру премії заробітна плата після підвищення становить 3840 гривень (3200 + 640).

Таким чином, сума підвищення заробітної плати у травні становить 240 гривень (3840-3600).

У зв’язку з тим, що сума підвищення заробітної плати у серпні 2017 р. (240 гривень) перевищує суму індексації, яка склалася в зазначеному місяці (62,31 гривні), у серпні 2017 р. сума індексації не нараховується.
Для проведення подальшої індексації індекс споживчих цін розраховується наростаючим підсумком з вересня 2017 року.

Читайте також Відпускні 2017. Оподаткування та відображення у звітності

Приклад 2

У серпні 2017 року на вже існуючу посаду, затверджену штатним розкладом, прийнятий співробітник з окладом 3200 грн. Посада створена в січні 2017 року, тоді ж встановлений і розмір посадового окладу.

Оскільки посада була створена ще в січні 2017 року, то згідно з Порядком 1078 обчислення приросту індексу споживчих цін потрібно починати не з дати фактичного прийому співробітника (серпень 2017 року), а з моменту створення посади (січень 2017 року).

Приріст індексу споживчих цін за період січень – серпень 2017 року становив 3,7 відсотка. Таким чином, незважаючи на те, що працівник тільки прийнятий на роботу, починаючи з першого місяця своєї роботи (серпень 2017 року) він вже має право на індексацію свого заробітку в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на даний момент 1684 грн.)

Таким чином, крім посадового окладу (3200) цьому працівнику необхідно нарахувати індексацію в розмірі 62,31 (1684 * 3,7%). Загальна сума нарахованого доходу цього працівника в серпні 2017 року повинна скласти 3262,31 грн. (3200 + 62,31).

Приклад 3

У серпні 2017 року співробітникові підвищено посадовий оклад на 50 грн. До підвищення посадовий оклад працівника становив 3200 грн., а після підвищення – 3250 грн. Крім цього, на момент підвищення окладу працівник мав право на індексацію своїх доходів, яка становила 75 грн.

Оскільки сума підвищення окладу (50 грн.) менше, ніж сума передбачуваної індексації (75 грн.), у серпні 2017 року такий працівник має право на фіксовану індексацію, яка складе різницю між передбачуваним розміром індексації та сумою підвищення посадового окладу.

В даному випадку, сума фіксованої індексації становитиме 25 грн. (75 — 50).

Звертаємо Вашу увагу на те, що згідно з оновленим Порядком 1078, сума фіксованої індексації виплачується одноразово, тобто тільки у місяці підвищення посадового окладу. Надалі такий працівник втрачає право на фіксовану індексацію.

Таким чином, у серпні цьому співробітнику нараховуємо 3275 грн., де 3250 – новий оклад співробітника, 25 – фіксована індексація.

Індексація заробітної плати за серпень 2017. Таблиця і інструкція
3.8 (76.84%) 19 votes

2 Responses to Індексація заробітної плати за серпень 2017. Таблиця і інструкція

 1. Любов:

  Без коментарів

 2. Роман:

  Орган місцевого самоврядування уклав договір про сплату пайової участі в розвиток інфраструктури місцевості з забудівником. Плата розділена на 5 років рінвими частинами. Скажіть, чи при сплаті враховується індексація? Чи потрібно було передбачити про це в договорі чи це само собою розкміється?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00035 sec