Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за лютий 2016 року. Таблиця і інструкція

Індексація заробітної плати за лютий 2016 року. Таблиця і інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

В черговий раз повертаємося до питань індексації заробітної плати. Сьогодні розглянемо загальні принципи проведення індексації заробітних плат в 2016 році, а також розглянемо на конкретному числовому прикладі, як повинна здійснюватися індексація заробітної плати за лютий 2016 року.

На нашому сайті вже є деякі статтю про індексацію заробітної плати, з якими ми рекомендуємо ознайомитися:

Індексація заробітних плат в 2016 році

При проведенні індексації заробітної плати працівників, як і раніше, керуємось Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення України, затвердженим Постановою КМУ №1078.

Основним нововведенням, яке тепер прямо передбачено Порядком №1078, і діє з січня 2015 року, є те, що проведення індексації має здійснюватися в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Право на проведення індексації заробітної плати настає, коли індекс споживчих цін (ІСЦ) перевищить поріг індексації, встановлений з січня 2016 у розмірі 103%.

Індексації підлягає заробітна плата працівників у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Частина заробітної плати, що перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу в місяці підвищення приймається за 1 або 100%, то є місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, що не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Якщо сума підвищення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка складається на момент підвищення, то сума індексації у базовому місяці зменшується на суму підвищення заробітної плати.

Визначення базового місяця для проведення індексації

Відповідно до норм Порядку №1078, базовий місяць для кожного працівника визначається суто індивідуально. Для визначення базового місяця співробітника існує два підходи:

  • У разі, коли за весь час роботи на підприємстві співробітникові жодного разу не підвищувався посадовий оклад, тоді для такого співробітника, базовим вважають місяць, що передує місяцю його прийому на роботу.
  • У разі, коли зарплата працівника підвищувалася (розмір підвищення окладу не має значення), то базовим вважають місяць, в якому відбулося таке підвищення.

Особливості проведення індексації заробітної плати за лютий 2016 року

В силу об’єктивних причин публікація приросту індексу споживчих цін здійснюється з певною затримкою. Станом на 1 лютого 2016 року в розпорядженні бухгалтера знаходиться тільки значення приросту індексу споживчих цін за грудень 2015 року, який був опублікований до 10 січня 2016 року. Саме цей показник потрібно використовувати для проведення розрахунку індексації заробітної плати за лютий 2016 року. Як бачимо, затримка становить два місяці, тому при розрахунку індексації за лютий 2016 року, ми будемо використовувати індекс приросту споживчих цін за грудень 2015 року.

Показник індексу інфляції в грудні 2015 склав 100,7 %, а це менше, ніж 103%, отже, індексація заробітної плати у лютому 2016 року повинна нараховуватися і виплачуватися на тому ж рівні, що і в січні 2016 року.

Таблиця індексації заробітної плати за лютий 2016 року

Тим бухгалтерам, які звикли черпати інформацію про зміну значення приросту індексу споживчих цін з інтернету, як звичайно, даємо посилання на свіжу таблицю з уже розрахованими показниками і сумами. Завантажити таблицю індексації заробітної плати за лютий 2016 можна за цим посиланням.

Користуватися таблицями коефіцієнтів індексації досить просто. Правда, користування таблицями для різних базових місяців співробітників має свої особливості:

  • Якщо базовим місяцем є місяць останнього підвищення заробітної плати, то для того, щоб знайти коефіцієнт індексації зарплати потрібно знайти перетин рядка з назвою базового місяця з колонкою з назвою місяця, за який проводиться нарахування зарплати та розрахунок індексації.
  • Якщо базовим місяцем є місяць прийняття працівника на роботу, то для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт індексації потрібно знайти перетин рядка з назвою місяця, що передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою з назвою місяця за який нараховується заробітна плата і розраховується індексація.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за лютий 2015 року, коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Співробітниці Бережний С. В останній раз заробітна плата підвищувалася в січні 2015 року. Тоді її посадовий оклад був збільшений з 3000,00 грн. до 3500,00 грн. Оскільки сума підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, яка могла б бути виплачена їй в цьому місяці, то фіксована індексація в цьому випадку не нараховується та не виплачується.

Базовим місяцем для розрахунку індексації в даному випадку буде січень 2015 року. Сума заробітної плати, в цьому випадку значно перевищує рівень прожиткового мінімуму для працездатної особи (+1378 грн.). Тому індексуємо його зарплату тільки в цих межах.

Для визначення приросту індексу споживчих цін звернемося до вже відомої нам таблиці коефіцієнтів індексації. Знаходимо рядок з назвою «Січень 2015», потім знаходимо перетин рядка зі стовпцем «Лютий». У цій клітинці знаходиться значення 38%, а у наступній колонці цього ж стовпця знаходиться вже розрахована сума індексації для цього випадку. Тепер ніщо не заважає нам визначити загальний рівень доходу, який потрібно нарахувати співробітниці в лютому 2016 року. Для цього потрібно скласти посадовий оклад та розраховану суму індексації:

3500 + 523,64 = 4023,64 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за січень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Тепер давайте в попередньому прикладі змінимо умови. Припустимо, що в січні 2015 співробітниця Бережна С. С. була прийнята на роботу. Після цього підвищення заробітної плати не проводилося.

В цьому випадку базовим місяцем буде вважатися місяць, що передує її прийому на роботу, тобто грудень 2014 року.

Для визначення приросту індексу споживчих цін у цьому випадку знаходимо рядок з назвою «Грудень 2014», потім, шукаємо, де цей рядок перетинає стовпець з назвою «Лютий». У першій клітинці стовпця знаходиться значення 42,2%, а в другій вже підрахована сума індексації для цього випадку. Тепер, як і в першому випадку, підсумовуємо посадовий оклад з розрахованою сумою індексації і отримуємо:

3500 + 581,52 = 4081,52 грн.

Як бачимо, в даному випадку, сума індексації буде трохи більше.

Індексація заробітної плати за лютий 2016 року. Таблиця і інструкція
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00241 sec