Індексація заробітної плати за листопад 2015 року. Таблиця та інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

В черговий раз повертаємося до питань проведення індексації заробітних плат українців. Сьогодні розглянемо особливості проведення індексації заробітної плати за листопад 2015 року, а також освіжимо в пам’яті основні правила проведення індексації зарплат в Україні. Наприкінці розглянемо два числових прикладу, які на практиці проілюструють, як проводиться розрахунок індексації зарплати за листопад 2015 року. Стаття буде трохи далі, а поки що невелечке оголошення: зовсім не обов’язково наймати бухгалтера, аде можна вести бухгалтерію та подавати звітність самостійно. Деталі дивіться по ссылке. Сервісі Дєловод — нова система подання електронної звітності для підприємців.

На нашому сайті вже є кілька статей про індексацію заробітної плати, з якими радимо ознайомитися:

Частина зарплати, яка підлягає індексації

З 1 вересня 2015 року в Україні були внесені зміни до Державного бюджету України 2015 року, в частині підвищення мінімальної заробітної плати та зміни рівня прожиткового мінімуму.

Як відомо, всі зарплати українців (незалежно від розміру) підлягають індексації. Однак індексуються вони не цілком, а тільки в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб З 1 вересня 2015 року рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб був підвищений з 1218 грн. до 1378 грн. Таким чином, на даний момент індексувати зарплату потрібно в таких межах:

  • Якщо нарахована зарплата співробітника менше або дорівнює 1378 грн., то вона індексується повністю.
  • Якщо нарахована зарплата співробітника більше ніж 1378 грн., то індексується тільки її частина, яка не перевищує суму прожиткового мінімуму для працездатних осіб або 1378 грн.

Умови для проведення індексації заробітних плат в Україні

Основною умовою для проведення індексації заробітних плат в Україні є значення приросту індексу споживчих цін. Якщо цей показник більше або дорівнює 101%, то індексація проводиться, а якщо цей показник менше, то, в залежності від базового місяця працівника, індексація яких не нараховується взагалі, або нараховується на тому ж рівні що і у попередньому місяці.

Індекс споживчих цін, або індекс інфляції — це показник, який характеризує зміни загального рівня цін на товари і послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання.

Даний показник щомісяця розраховується міністерством статистики України на підставі отриманих ними статистичних спостережень і фактично відображає рівень інфляції в країні. Оприлюднення значення цього індексу проводиться на сайті міністерства, а також в офіційних періодичних виданнях не пізніше 10 числа місяця, наступного за тим, для якого він публікується.

Визначення базового місяця для співробітника

Відповідно до Постанови КМУ, якою затверджено Порядок проведення індексації №1078, базовий місяць для кожного працівника індивідуально. Для визначення базового місяця співробітника існує два способи:

  • У разі, коли за весь час роботи на підприємстві співробітникові жодного разу не підвищувався посадовий оклад, тоді для такого співробітника, базовим вважають місяць, що передує місяцю його прийому на роботу.
  • У разі, коли зарплата працівника підвищувалася (розмір підвищення окладу не має значення), то базовим вважають місяць, в якому відбулося таке підвищення.

Про те як правильно визначити базовий місяць для проведення індексації зарплати читайте статтю Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати)

Про особливості проведення індексації у разі коли сума підвищення зарплати виявилася менше ніж сума індексації читайте в статті Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Особливості проведення індексації заробітної плати за листопад 2015 року

В силу об’єктивних причин публікація приросту індексу споживчих цін здійснюється з певною затримкою. Станом на 1 листопада 2015 року в розпорядженні бухгалтера знаходиться тільки значення приросту індексу споживчих цін за вересень 2015 року, який був опублікований до 10 жовтня 2015 року. Саме цей показник потрібно використовувати для проведення розрахунку індексації заробітної плати за листопад 2015 року. Як бачимо, затримка становить два місяці, тому при розрахунку індексації за листопад 2015 році ми будемо використовувати індекс приросту споживчих цін за вересень 2015 року.

Індекс інфляції у вересні 2015 року склав 102,3%, отже, індексація заробітної плати у листопаді 2015 року повинна нараховуватися і виплачуватися.

Таблиця індексації заробітної плати за листопад 2015 року

Завантажити таблицю індексації заробітної плати за листопад 2015 можна за цим посиланням.

Користуватися таблицями коефіцієнтів індексації досить просто. Правда, використання таблицями для різних базових місяців співробітників має свої особливості:

  • Якщо базовим місяцем є місяць останнього підвищення заробітної плати, то для того, щоб знайти коефіцієнт індексації зарплати потрібно знайти перетин рядка з назвою базового місяця з колонкою з назвою місяця, за який проводиться нарахування зарплати та розрахунок індексації.
  • Якщо базовим місяцем є місяць прийняття працівника на роботу, то для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт індексації потрібно знайти перетин рядка з назвою місяця, що передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою з назвою місяця за який нараховується заробітна плата і розраховується індексація.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати у листопаді 2015 року, коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Співробітникові Стрижову А. О. останній раз заробітна плата підвищувалася в серпні 2015 року. Тоді його оклад був збільшений з 2500 грн. до 3000 грн. Оскільки сума підвищення заробітної плати Стрижова А. О. перевищує суму індексації, яка могла б бути виплачена йому в цьому місяці, то фіксована індексація в цьому випадку не нараховується та не виплачується.

Базовим місяцем для розрахунку індексації Стрижов А. О. буде серпень 2013 року. Сума заробітної плати Стрижова А. значно перевищує рівень прожиткового мінімуму для працездатної особи (+1378 грн.). Тому індексуємо його зарплату тільки в цих межах.

Для визначення приросту індексу споживчих цін звернемося до вже відомої нам таблиці коефіцієнтів індексації. Знаходимо рядок з назвою «серпень 2015 року», потім знаходимо перетин рядка зі стовпцем «Листопад». У цій клітинці знаходиться значення 2,3%, а у наступній колонці цього ж стовпця знаходиться вже розрахована сума індексації для цього випадку. Тепер ніщо не заважає нам суму, яку потрібно нарахувати Стрижову А. О. в листопаді 2015 року. Для цього потрібно скласти оклад і розраховану суму індексації:

3000 + 31,69 = 3031,69 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати у листопаді 2015 року, коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Тепер давайте в попередньому прикладі змінимо умови. Припустимо, що в серпні 2015 року співробітник Стрижов А. О. був прийнятий на роботу. Після цього підвищення заробітної плати не проводилося.

В цьому випадку в таблиці коефіцієнтів треба знаходити місяць, що передує його прийому на роботу, тобто липень 2015 року.

Для визначення приросту індексу споживчих цін у цьому випадку знаходимо рядок з назвою «Липень 2015 року», потім, шукаємо, де цей рядок перетинає стовпець з назвою «Листопад». У першій клітинці стовпця знаходиться значення 1,5%, а в другій вже підрахована сума індексації для цього випадку.Підсумовуємо оклад з розрахованою сумою індексації і отримуємо:

3000 + 20,67 = 3020,67 грн.

Як бачимо, в даному випадку, сума індексації буде трохи менше.

Індексація заробітної плати за листопад 2015 року. Таблиця та інструкція
Оцініть статтю

One Response to Індексація заробітної плати за листопад 2015 року. Таблиця та інструкція

  1. Антонина:

    «Стаття буде трохи далі, а поки що невелечке оголошення: зовсім не обов’язково наймати бухгалтера, аде можна вести бухгалтерію та подавати звітність самостійно». А які ще подібні сервіси окрім Діловода порекомендуєте?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *