Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за липень 2017. Таблиця і приклади

Індексація заробітної плати за липень 2017. Таблиця і приклади

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

В черговий раз повертаємося до питань індексації заробітних плат в Україні. Сьогодні освіжимо в пам’яті всі законодавчі нововведення, про які повинен знати бухгалтер при нарахуванні та виплаті індексації в 2017 році, а також розглянемо конкретні приклади того, як треба нараховувати індексацію в тому чи іншому випадку.

База нормативних документів для нарахування індексації за липень 2017

Як і раніше, при нарахуванні і виплаті індексації заробітних плат в Україні, керуємося двома нормативно-правовими документами:

 • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282 від 03.07.1991 р. (далі — Закон №1282);
 • Постанова КМУ №1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (із змінами і доповненнями) (далі – Порядок №1078).

Читайте також Відпускні 2017. Оподаткування та відображення у звітності

Механізм розрахунку індексації заробітних плат в Україні та його складові

Нарахування індексації безпосередньо залежить від величини індексу споживчих цін або, кажучи простіше, індексу інфляції. Так, відповідно до норм частини 1 ст. 4 Закону №1282, індексувати зарплати в Україні потрібно починати тоді, коли індекс інфляції перевищив поріг індексації. Поріг індексації, встановлений цією ж статтею Закону №1282 і на даний момент становить 103%.

Розрахунок індексу споживчих цін, для цілей нарахування індексації заробітних плат, починаємо з місяця, наступного за тим, в якому індекс інфляції перевищив встановлений поріг у 103%. Природно, що й нарахування самої індексації заробітних плат починається з першого числа місяця, що слідує за офіційною публікацією індексу інфляції.

Нагадаємо, що згідно ст. 3 Закону №1282, державні органи статистики повинні опублікувати в офіційних періодичних виданнях індекс інфляції. Це має відбутися не пізніше ніж 10 числа місяця, наступного за звітним.

Відправною точкою при визначенні індексу інфляції, який потім приймає участь у розрахунку індексації заробітної плати конкретного працівника, є місяць, в якому останній раз підвищувалася зарплата працівника (раніше цей місяць мав назву «базового»). Таким чином, на кінець місяця, в якому була підвищена зарплата співробітника, індекс інфляції приймаємо рівним 100% або 1.

Частини 3 і 4 Закону №1282 вказують на те, що розрахунок індексу інфляції для цілей нарахування індексації зарплати, потрібно починати з місяця, що слідує за місяцем підвищення окладу працівника.

Читайте також Зміни у Положенні №88. Відображаємо запізнилі первинні документи в обліку

Індексації зарплат в Україні проводиться лише в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатного населення.

Таким чином, плавно підходимо до загальної формули, за якою потрібно розраховувати індексацію заробітної плати. У загальному вигляді вона виглядає так:

Розмір індексованого доходу працівника (у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб) * Коефіцієнт індексації (розраховується індивідуально для кожного співробітника) = Сума індексації, де під коефіцієнтом індексації ми розуміємо приріст індексу інфляції (у відсотках), визначений як добуток індексів інфляції за період нарахування індексації.

Набір правил для нарахування індексації заробітної плати за липень 2017

 1. Індексація заробітних плат (нарахування та виплата) в Україні проводиться індивідуально для кожного співробітника підприємства.
 2. Відправною точкою для початку обчислення індексації заробітної плати вважаємо місяць, в якому останній раз підвищувалася заробітна плата працівника. Потрібно врахувати, що якщо в якомусь із місяців у співробітника підвищувалися окремі складові заробітної плати, розмір премії або доплати за суміщення професій, обсягу виконуваних робіт та ін, однак сам посадовий оклад не підвищувався, то період нарахування індексації не змінюється.
 3. Під індексацію підпадають тільки виплати у вигляді заробітної плати, які носять постійний характер. Так, коли бухгалтер визначає розмір підвищення заробітної плати, то в розрахунок приймаються тільки постійні складові заробітної плати працівника. З розрахунку індексації виключаємо всі тимчасові і одноразові виплати, до яких належать різні надбавки і доплати, премії за підсумками кварталу (року), а так само матеріальна допомога.
 4. Всі виплати, які робляться на підставі розрахунку середньої зарплати співробітника, індексації не підлягають.
 5. У разі, коли зарплата підвищується на суму меншу, ніж передбачувана індексація в цьому ж місяці, то розмір індексації визначаємо, як різниця між сумою індексації, яку потрібно було виплатити, та сумою підвищення заробітної плати. Причому, основне правило не змінюється — місяць підвищення зарплати стає відправною точкою для визначення індексації в майбутніх періодах.
 6. У разі, коли зарплата підвищується у розмірі більшому, ніж передбачуваний розмір індексації в цьому ж місяці, відправна точка так само змінюється і місяць такого підвищення вважаємо базовим, однак індексація в цьому випадку зовсім не виплачується.
 7. Для працівників, у яких наказом по підприємству встановлено неповний робочий день, індексація нараховується із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
 8. У разі, коли працівник з поважних причин (відпустка, лікарняний, відрядження) не відпрацював повний робочий місяць, то індексація йому виплачується пропорційно фактично відпрацьованому часу. Причому формула для розрахунку індексації для цього випадку трохи змінить свій вигляд, і буде виглядати так: Сума індексації, розрахована за повний відпрацьований місяць / Норма робочих днів (годин) для конкретного співробітника у цьому ж місяці * Фактично відпрацьовані дні (години) в цьому місяці = Виплачується сума індексації.

Читайте також Договори цивільно-правового характеру. Оформлення та оподаткування

Таблиця індексації заробітної плати за липень 2017

Виконання рутинних щоденних розрахунків – це трудові будні кожного українського бухгалтера, однак якщо говорити про нарахування індексації, то тут науковий прогрес вже прийшов нам на допомогу. Для досвідчених бухгалтерів, які звикли використовувати в своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, по якому можна завантажити таблицю індексації заробітної плати за липень 2017. Автори і розробники цієї таблиці вже здійснили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів споживчих цін (індексів інфляції) для всіх можливих періодів нарахування індексації, аж до сучасності і, звичайно ж, підрахували суми, які треба нарахувати працівникам (розраховані в таблиці суми індексації припускають нарахування індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Щоб скористатися цією таблицею, потрібно знати тільки місяць останнього підвищення заробітної плати працівника, а також розмір заробітної плати, який індексується у даного співробітника. Для того, щоб визначити коефіцієнт індексації для конкретного співробітника, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і раухуємо індексацію.

Приклади розрахунку індексації зарплати за липень 2017 року

Приклад 1

Підвищення тарифної ставки (окладу) працівника сталося в січні 2016 (базовий місяць) та до липня 2017 заробітна плата не збільшувалася.

Для проведення індексації величина приросту індексу споживчих цін для нарахування суми індексації в липні 2017 в такому разі становить 16,6 % (Перетин рядка «січень 2016» зі стовпчиком «липень»).

Заробітна плата за липень 2017 становить 5400 грн.

Індексації підлягає частина доходу, яка не перевищує прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у травні — листопаді 2017 р. — 1684 грн.).

Сума індексації визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін.

Сума індексації доходу дорівнює 279,54 грн. (1684 × 16,6: 100).

Заробітна плата разом із сумою індексації становить 5 679,54 грн (5400 + 279,54). Нарахування суми індексації та її виплата здійснюється одночасно з нарахуванням та виплатою заробітної плати за місяць, доходи за який згідно з Порядком № 1078 підлягають індексації. Заробітна плата разом із сумою індексації підлягає оподаткуванню у відповідності з чинним законодавством.

Читайте також Як приватному підприємцю оформити найманого працівника

Приклад 2

Підвищення тарифної ставки (окладу) працівника сталося в січні 2017 (базовий місяць) та до липня 2017 заробітна плата не збільшувалася.

Для проведення індексації величина приросту індексу споживчих цін для нарахування суми індексації в липні 2017 в такому разі становить 3,7 % (Перетин рядка «січень 2017» зі стовпчиком «липень»).

Заробітна плата за липень 2017 складає 6500 грн.

Індексації підлягає частина доходу, яка не перевищує прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у травні — листопаді 2017 р. — 1684 грн.).

Сума індексації визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін.

Сума індексації доходу дорівнює 62,31 грн. (1684 × 3,7: 100).

Заробітна плата разом із сумою індексації становить 6 562,31 грн. (6500 + 62,31). Нарахування суми індексації та її виплата здійснюється одночасно з нарахуванням та виплатою заробітної плати за місяць, доходи за який згідно з Порядком № 1078 підлягають індексації. Заробітна плата разом із сумою індексації підлягає оподаткуванню у відповідності з чинним законодавством.

При поддержке: Планируете начать собственный бизнес? Зарегистрируйтесь предпринимателем. На kcci.kharkov.ua вы узнаете как это сделать а также сможете заказать услуги регистрации ФЛП.

Індексація заробітної плати за липень 2017. Таблиця і приклади
4 (80%) 2 votes

14 Responses to Індексація заробітної плати за липень 2017. Таблиця і приклади

 1. Анна:

  если сотрудник был принят в марте 2017, а оклад его должности был повышен в январе 2017, какой брать базовый месяц?

 2. Ирина:

  А если организация утвердила штатное (самое первое) в январе, сотрудники были приняты в марте, какой тогда базовый месяц будет?

  • Ірина, цікаве питання відповідь на яке немає у порядку 1078. Роз’яснень з цього приводу також немає. На мою думку безпечним варіантом у цьому випадку буде встановити базовий місяць січень, оскільки у нашій країні краще трохи переплатити ніж недоплатити.

 3. Олена:

  Підкажіть будь-ласка у працівника індивідуально змінився оклад,через те,що у нього піднялась категорія у квітні,який у нього буде базовий місяць.

 4. Олена:

  Посадові оклади були підвищені з січня 2017

 5. Татка:

  А якщо в 1 тарифного розряду оклад 1600 а прожитковий мінімум 1684.То яка жбуде індексація якщо індексується 1684. І відпрацьовано увесь місяць і працює на повну ставку????????????????

  • Татка, заробітна плата індексується в межах прожиткового мінімуму. Якщо заробітна плата менша за прожитковий мінімум то індексується сума зарплати.
   Інша справа, що з 2017 року заробітна плата за повністю відпрацьований місяць не може бути менше 3200 грн. Якщо у вас виходить 3200, то треба доплачувати.

 6. Наталія:

  Підскажить будь-ласка ,яка буде індексація за червень ,якщо піднявся посадовий оклад за рахунок підвищення категорії з 17 березня 2017 року. Останнє підвищення січень 2017 року.

  • Наталія, читайте це роз’яснення Мінсоцполітики https://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=945#postid-1182
   якщо за посадою, яку займає працівник, тарифну ставку (оклад) не підвищено, а відбувається лише зростання тарифної ставки (окладу) індивідуально за рахунок підвищення категорії, педагогічного звання та педагогічного навантаження, вважаємо, що у такому випадку обчислення індексу для проведення індексації має продовжувати здійснюватися з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник

 7. Татьяна:

  Здравствуйте. Подскажите, пожалуйста, базовый месяц январь 2017, повысили з,п в июне на 10 грн. Индексация за этот месяц 62,31. То есть июнь не проиндексировала- поняла, что сделала ошибку, нужно было за май месяц ещё поднять на такую сумму ( 10 грн).получается, я не доплатила з,п и налог соответственно. Не в том месяце подняла, чтобы сэкономить на налоге. что делать теперь? То есть дальше. Базовый теперь становится июнь и в калькуляторе индексации на сайте июль не индексируется. Спасибо.

  • Тетяна, червень у вас стає базовим. У червні у вас є фіксована індексація в розмірі 62,31-10=52,31 грн.
   Якщо ви не доплатили заробітну плату, то доплатіть у поточному періоді та напишіть бухгалтерську довідку.

 8. Наталя:

  Доброго дня, підкажіть, будь ласка, як рахувати індексацію педагогічним працівникам, в яких навантаження менше 18 год? Підвищення окладів з 1 січня 2017 року. Чи не змінився алгоритм нарахування індексації? Тобто, 62,31/18*кількість год навантаження? Дякую

 9. Даша:

  Добрий день, допоможіть будь ласка розібратися.Вперше роблю індексацію. У нас бюджетна установа, по всім працівникам піднімався оклад в січні 2017, за тариф.сіткою. Зрозуміла, що індексація буде 62,31, ну в деяких поверх 3200, так як з/п великі, а в деяких буде входити в 3200,розраховується також пропорційно відпрацюваному часу та пропорційно окладу (0,5, 0,75 ст и тд). В мене є 2 проблемні людина, одна прийшла на роботу 22 червня, як я розумію, ій за червень нараховувати індексацію не треба було, так як вона перевилася с іншої установи, і її мали нарахувати в тій установі.???? чи не так? А інша людина працювала на 0,5 ставки весь час, а 1.06.17 її пееревили на ставку на час відсутності основного працівника (лікарняний) як я повинна їй проводити індексацію на 0,5 ставки?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend