Індексація заробітної плати за липень 2016 року. Таблиця та інструкція

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

За підтримки: Вхідні двері — це найважливіша частина кожної квартири. Які двері обрати? Вхідні двері купити за найкращою ціною можна на сайті за посиланням. Там вас проконсультують та допоможуть обрати кращий варіант, який найбільше підходить під ваші потреби.

Інтерес бухгалтерів до нюансів нарахування індексації не вгасає, тож ми вирішили в котрий раз нагадати основні моменти, що стосуються визначення іі розміру.

При здійсненні нарахування індексації за липень потрібно керуватися нормами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078 та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». від 03.07.1991 р. №1282-XII.

Коли потрібно проводити індексацію

Індексацію грошових доходів населення зобов’язані проводити всі підприємства та установи незалежно від форми власності та фізичні особи підприємці, що використовують найману працю. Індексація проводиться в випадку коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня поточного року дорівнює 103%.

Читайте також Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати)

Як впливає індекс споживчих цін на розмір індексації

Нарахування індексації здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом щомісяця та публікується в офіційних виданнях не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним. Оскільки в червні було опубліковано індекс за травень, то саме цей показних враховується при розрахунку індексації за липень.

Обчислення індексу споживчих цін для нарахування індексації проводиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року. В таблиці відповідно до даних Держстату наведені дані про величину приросту індексу споживчих цін за минулий та п’ять місяців поточного року.

Місяць

2015 р.

2016 р.

Січень

103,1

100,9

Лютий

105,3

99,6

Березень

110,8

101,0

Квітень

114,0

103,5

Травень

102,2

100,1

Червень

100,4

Липень

99,0

Серпень

99,2

Вересень

102,3

Жовтень

98,7

Листопад

102,0

Грудень

100,7

Методика нарахування індексації

Індексації підлягають грошові доходи громадян, які не мають разового характеру: Індексація проводиться в межах прожиткового мінімуму для відповідної категорії населення, встановленого на момент нарахування. Частина доходів, що перевищує прожитковий мінімум, не індексується. Індексації також не підлягають суми виплат, які обчислюються із середньої заробітної плати (матеріальні допомоги, лікарняні, відпускні тощо).

Сума індексації грошових доходів громадян визначається шляхом множення доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Приклад. Заробітна плата на підприємстві була підвищена в лютому 2016 року. За цей період приріст індексу споживчих цін сягнув 4,5%. Розмір індексації в липні в липні визначається:

1450 грн. * 4,5 :100 = 65,25 грн.

Читайте також Простий приклад розрахунку індексації заробітної плати для України

Розрахунок індексації, коли працівник працює на умовах неповного часу

Відповідно до п.4 Порядку 1078 в разі, коли особа працює неповний час, індексація визначається у межах повного робочого часу та виплачується пропорційно відпрацьованому часу. Ця норма стосується й періодів перебування працівника у відпустці та на лікарняному.

Приклад. В липні працівник перебував у відпустці та при нормі робочого часу 176 годин за місяць відпрацював лише 64 години.

Базовий місяць – серпень 2015 року, індекс приросту споживчих цін дорівнює 9%. Індексація із розрахунку повного робочого часу становить:

1450 грн. * 9 : 1000 = 130,50 грн.

Вирахуємо індексацію пропорційно фактично відпрацьованому часу:

130,50 грн.: 176 год. * 64 год. = 47,45 грн.,

тобто в липні працівнику повинні виплатити індексацію в розмірі 47,45 грн.

Як визначити базовий місяць

Місяць підвищення посадових окладів (тарифних ставок) вважається базовим місяцем.

Відповідно до п. 10.2 Порядку 1078 для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, а також переведено на роботу на інше підприємство, або в іншу місцевість та у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник. Тобто для цих випадків базовим вважається місяць, наступний за місяцем останнього підвищення посадового окладу за займаємою посадою незалежно від дати прийняття працівника на роботу або його переведення.

Читайте також Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та всі всі всі

Приклад. Помічник вихователя дитячого садочку був переведений на посаду вихователя з 15 червня 2016 року. Останній раз посадовий оклад вихователя підвищувався у грудні 2015 року, базовим місяцем для переведеного працівника вважається січень 2016 року.

Розрахунок індексації в разі підвищення заробітної плати

В разі підвищення посадових окладів значення індексу споживчих цін (ІСЦ) в місяці, в якому відбуваються зміни окладів, приймається за 1 або за 100%. Обчислення індексу споживчих цін для подальшої індексації починається з наступного місяця.

Якщо розмір підвищення заробітної перевищує розмір індексації, яка повинна була бути виплачена в цьому місяці, індексація обнуляється та не виплачується до наступного перевищення ІСЦ порогу індексації.

Якщо розмір підвищення заробітної плати менше, ніж розмір індексації, що склалася в місяці підвищення, то розмір виплачуваної індексації визначається як різниця між сумою індексації та сумою підвищення доходу. Ця величина є фіксованою та виплачується до наступного підвищення посадових окладів разом з поточною індексацією.

Слід зауважити, що якщо відбулось підвищення зарплати за рахунок збільшення надбавок за шкідливість, вислугу років тощо, а тарифні ставки залишилися незмінними, то таке підвищення не впливає на розмір індексації.

Читайте також Детальніше про фіксовану індексацію на прикладах

Приклад 1. На підприємстві підвищення заробітної плати відбулося в січні 2016 року, та чергове підвищення посадових окладів на 300,00 грн. планується з 1 липня 2016 року. В липні працівник повинен отримати індексацію в розмірі 59,45 грн. Сума підвищення перевищує розмір індексації, тому індексація не виплачується до моменту перевищення ІСЦ порогу в 103%.

Приклад 2. В липні 2016 року планується підвищення посадового окладу працівника на 250,00 грн. В цьому місяці працівник повинен отримати індексацію в розмірі 667,00 грн. Оскільки оклад підвищується на суму, що не перевищує розміру індексації, то працівнику повинна бути виплачена індексація в меншому розмірі, а саме:

667 грн. – 250 грн. = 417 грн. – фіксований розмір індексації, який сплачується до наступного підвищення посадових окладів незалежно від розміру індексу споживчих цін.

Наостанок вважаємо не зайвим нагадати, що нарахування індексації є обов’язковим для всіх роботодавців, а у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Таблиця індексації заробітної плати за липень 2016 року

Готову таблицю з вже порахованими коефіцієнтами індексації ви можете скачати за цим посиланням.

Як користуватися таблицями індексації заробітної плати?

Користуватися таблицями індексації дуже просто, але користування ними дещо відрізняється у тих випадках коли для працівників встановлені різні базові місяці.

Читайте також Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Якщо базовим місяцем для працівника є місяць останнього підвищення заробітної плати, то для того, щоб знайти потрібний коефіцієнт індексації треба знайти перетин строки з назвою місяця останнього підвищення заробітної плати та колонки з назвою місяця, за який проводиться індексація. В нашому випадку це липень 2016 року.

Якщо базовим місяцем для працівника є місяць прийняття на роботу, то для того, щоб знайти потрібний коефіцієнт індексації, треба знайти перетин рядка з назвою місяця, що передує місяцю прийняття працівника на роботу з колонкою з назвою місяця, за який проводиться індексація. В нашому випадку це липень 2016 року.

В разі, якщо працівник був прийнятий або переведений на посаду після 01 грудня 2015 року, то щоб визначити потрібний коефіцієнт індексації, треба знайти перетин рядка з назвою місяця, що є наступним за місяцем підвищення заробітної плати за посадою, яку займає працівник, з колонкою з назвою місяця, за який проводиться індексація. В нашому випадку це липень 2016 року.

Індексація заробітної плати за липень 2016 року. Таблиця та інструкція
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *