Індексація заробітної плати за квітень 2018. Таблиця та інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Интернет магазин канцтоваров akvarel-n.com.ua — это выгодная возможность организовать рабочее место. Переходите по ссылке и ознакомьтесь с широким ассортиментом канцелярских товаров по приемлемым ценам.

Вкотре повертаємось до питань проведення індексації заробітних плат в Україні й сьогодні розберемося з тим, як це правильно зробити у квітні 2018 року. Для цього спочатку освіжімо основні правила проведення індексації заробітних плат в Україні, а потім розглянемо умовний числовий приклад, який проілюструє наочно теоретичні викладки.

Читайте також: Кому і коли потрібно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи

Основні правила проведення індексації

  • Головна умова для проведення індексації заробітних плат в Україні міститься в Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078. Так, індексації підлягають зарплати українців (незалежно від їх розміру) у разі, якщо величина індексу споживчих цін (далі – ІСЦ), обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, встановлений в розмірі 103 %.
  • Індексації підлягають заробітні плати українців у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Розміри прожиткових мінімумів для різних категорій населення, в тому числі і для працездатних осіб, на 2018 рік передбачені ст. 7 Закону від 07.12.17 р. № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Так, прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1 762 грн, з 1 липня – 1 841 грн, з 1 грудня – 1 921 грн. Таким чином, у квітні 2018 року індексації підлягає будь-яка зарплата у межах 1762,00 грн, причому якщо нарахована зарплата менше 1762,00 грн, то вона індексується повністю, а якщо її розмір більше ніж 1762,00 грн, то індексується тільки ця сума.

Читайте також: Як оподатковувати дивіденди, які виплачуються у 2018 році?

  • Коли на підприємстві ухвалюють рішення про підвищення тарифних ставок (окладів), значення ІСЦ у цьому місяці приймають за 1 або 100 %, причому ІСЦ для проведення подальшої індексації починаємо рахувати з місяця, наступного за місяцем підвищення заробітних плат на підприємстві.
  • Важливо розуміти, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу.
  • Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суми індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу, сума індексації в цьому місяці визначається з урахуванням розміру прибутку і обчислюється як різниця між сумою індексації та розміром прибутку.
  • Коли зростання зарплати відбувається за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів), сума індексації не зменшується на розмір підвищення зарплати. Якщо ж відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), то у місяці підвищення враховуються всі складові зарплати, що не мають одноразового характеру.
  • Безпосередньо сама сума індексації визначається як результат добутку доходу, що підлягає індексації, на величину приросту споживчих цін, поділений на 100.

Читайте також: Повернення утриманого податку з доходів: як можна повернути назад частину перерахованих до бюджету коштів

Таблиця для визначення розміру індексації заробітних плат у квітні 2018 року

Виконання рутинних щоденних розрахунків – це трудові будні кожного українського бухгалтера, однак якщо говорити про нарахування індексації, то тут науковий прогрес вже прийшов нам на допомогу. Для досвідчених бухгалтерів, які звикли використовувати в своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, за яким можна завантажити таблицю індексації заробітної плати за квітень 2018 року. Автори і розробники цієї таблиці вже здійснили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів споживчих цін (індексів інфляції) для всіх можливих періодів нарахування індексації аж дотепер і, звичайно ж, підрахували суми, які треба нарахувати працівникам (розраховані в таблиці суми індексації припускають нарахування індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Як скористатися таблицею індексації заробітних плат у квітні 2018 року

Щоб скористатися завантаженою таблицею, бухгалтеру необхідно:

  • визначити місяць, в якому останній раз підвищувалася заробітна плата співробітника;
  • визначити розмір заробітної плати певного працівника, який підлягає індексації.

Для того, щоб визначити коефіцієнт індексації для конкретного співробітника, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою місяця, в якому йому останній раз підвищувалася заробітна плата, та колонка, в якій вказаний місяць, за який ми і проводимо нарахування індексації.

Читайте також: Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами 2018. Інструкція та приклади розрахунку

Приклад розрахунку індексації зарплати у березні 2018 року

Останнє підвищення окладу співробітника з 5500 грн до 6250 грн відбулося в червні 2017 року, внаслідок чого він втратив право на поточну індексацію. Протягом 2017 року і до квітня 2018 року оклад співробітника не збільшувався. Надбавки, доплати та премії працівнику не нараховують. Розрахуємо індексацію зарплати цього співробітника у квітні 2018 року.

Оскільки в червні 2017 року відбулося підвищення зарплати на 750 грн (6250 грн — 5500 грн), що більше передбачуваної індексації заробітної плати цього працівника у цьому місяці, значить, цей місяць став місяцем підвищення окладу (тарифної ставки), а приріст індексу споживчих цін (інфляції) слід починати обчислювати наростаючим підсумком з липня 2017 року.

У таблиці знаходимо, де рядок з назвою «Червень 2017» перетинає стовпець з назвою «Квітень». На перетині знаходимо клітинку, в якій приріст індексу споживчих цін становить 6,8, відповідно, сума індексації за повністю відпрацьований квітень складе 119,82 грн. Таким чином, у квітні 2018 цьому працівнику слід нарахувати:

6250,00 + 119,82 = 6369,82 грн.

Індексація заробітної плати за квітень 2018. Таблиця та інструкція
3 (60%) 9 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00034 sec