Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за квітень 2016 року. Таблиця і інструкція

Індексація заробітної плати за квітень 2016 року. Таблиця і інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Закінчується перший весняний місяць і далекоглядні бухгалтера вже замислюються про те, як будуть індексувати доходи співробітників у квітні 2016 року. Спеціально для них ця стаття.

У цій статті ми вирішили освіжити в пам’яті основні правила і принципи проведення індексації заробітних плат українців, які діють на даний момент. Крім цього, розглянемо особливості проведення індексації заробітних плат в квітні 2016 року, а також, як звичайно, на умовному числовому прикладі виконаємо розрахунок такої індексації в конкретній ситуації для різних базових місяців.

Читайте також Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та всі всі всі

Основа для проведення індексації заробітних плат за квітень 2016

На даний момент питання, пов’язані з проведенням індексації заробітних плат, в українському законодавстві регулюють два нормативно-правові документи:

 • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 07.08.1991 р. №1283-XII.
 • Порядок проведення індексації грошових доходів населення України, затвердженим Постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р.

Положеннями, викладеними в цих документах, повинні керуватися всі бухгалтери підприємств та організацій України (включаючи приватних підприємців, які використовують найману працю), при проведенні індексації заробітних плат.

Причому хочемо акцентувати увагу на тому, що форма власності підприємства не має ніякого значення. Індексація заробітних плат найманих працівників проводиться однаково як на державних і приватних підприємствах, так і у приватних підприємців, які використовують у своїй діяльності найману працю.

Принципи і особливості проведення індексації заробітних плат за квітень 2016

Почнемо з того, що вже протягом більш ніж року, починаючи з 1 січня 2015 року, проведення індексації будь-яких доходів українців здійснюється тільки у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, у тому числі бюджету Пенсійного фонду України, а також бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Читайте також Простий приклад розрахунку індексації заробітної плати для України

Основним нововведенням, який набрав чинності з 1 січня 2016 року, стало те, що тепер право на проведення індексації заробітної плати настає, коли індекс споживчих цін (ІСЦ) перевищить поріг індексації, встановлений в розмірі 103%.

Як і раніше, під індексацію підпадають тільки заробітна плата найманих працівників у межах прожиткового мінімуму, який законодавчо встановлений для працездатного населення (на даний момент 1378 грн.). Що ж стосується тієї частини заробітної плати, яка перевищує прожитковий мінімум, то вона індексації не підлягає.

У місяці підвищення тарифних ставок (окладів) працівників значення ІСЦ приймають рівним 1 або 100%. Таким чином, цей місяць приймають базовими для проведення подальших розрахунків індексації. Обов’язковою умовою тут буде те, що сума підвищення заробітної плати співробітника (зверніть увагу на те, що у базовому місяці потрібно врахувати всі складові зарплати, які не мають разового характеру) не повинна перевищувати суму потенційної індексації, яка могла б бути виплачена такому співробітникові, не будь цього підвищення заробітної плати.

В іншому випадку, тобто коли сума підвищення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка складається на момент підвищення, потрібно просто суму індексації у базовому місяці зменшити на суму проведеного підвищення заробітної плати. Решта індексації буде вважатися фіксованого індексацією. Вона буде нараховуватися і виплачуватися фіксованою сумою з місяця в місяць аж до того моменту, поки вона (індексація) не перекриється черговим підвищенням заробітної плати.

Читайте також Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Ну і нарешті, нагадаємо, що працівникам підприємств і організацій, які є госпрозрахунковими, тобто не пов’язаними з бюджетними асигнуваннями, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції має здійснюється в порядку, визначеному в колективних договорах. Якщо ж такого документа на підприємстві немає, то підвищення заробітних плат на таких підприємствах має бути не нижче норм, визначених Законом про індексацію та Порядком № 1078.

Два підходи для визначення базового місяця для проведення індексації

Діючий Порядок №1078, у якому прописані правила проведення індексації заробітних плат, чітко говорить про те, що базовий місяць для цілей проведення індексації, повинен визначатися для кожного працівника індивідуально.

У зв’язку з цим, вищезазначений Порядок №1078, пропонує два принципово різних підходи для визначення базового місяця:

 • Перший підхід призначений для тих співробітників підприємства, які вважаються знову прийнятими. Ці співробітники були нещодавно прийняті на підприємство та за весь період їх роботи заробітна плата їм жодного разу не підвищувалася. Для таких співробітників базовим місяцем вважається місяць, який передує місяцю їх прийому на роботу. Наприклад, якщо співробітник був прийнятий в штат підприємства в березні 2016 року, то базовим місяцем для цілей розрахунку індексації треба вважати лютий 2016 року.
 • Другий підхід призначений для так званих «довгожителів» підприємства, тобто працівників, які вже тривалий час працюють на підприємстві і яким керівництво підприємства вже збільшувало розмір посадового окладу. Для таких співробітників базовим вважається місяць, в якому відбулося останнє підвищення посадового окладу (або однієї з постійних складових такого окладу, наприклад, надбавки до посадового окладу). Зверніть увагу, що розмір підвищення посадового окладу, для даної ситуації, ніякого значення не має.

Читайте також Індексація заробітної плати. Розрахунок, приклади, коефіцієнти, поріг індексації, базовий місяць та всі всі всі

Як проводиться індексація заробітної плати за квітень 2016

Ті, хто відстежують інформацію про проведення індексації заробітних плат, вже, напевно, в курсі, а іншим нагадаємо, що в світлі чинного українського законодавства об’єктивно склалася ситуація, коли публікація ІСЦ (і його приросту, відповідно) Міністерством статистики України відбувається з деякою затримкою.

Вся справа в тому, що Міністерство статистики України зобов’язане оприлюднювати в офіційних ЗМІ ІСЦ за минулий місяць, не пізніше 10 числа наступного місяця. Тому станом на 1 квітня 2016 року бухгалтера в своїх розрахунках можуть використовувати тільки значення ІСЦ за лютий 2016 року, який був опублікований до 10 березня 2016 року.

Акцентуємо увагу бухгалтерів, на те, що індексація заробітних плат українців фактично здійснюється із затримкою на 2 місяці. Таким чином, при розрахунку індексації заробітних плат квітня 2016 року, потрібно користуватися значенням ІСЦ за лютий 2016 року.

Таблиця індексації заробітної плати за квітень 2016 року

Комп’ютер, підключений до інтернету, давно став головним і незамінним другом українського бухгалтера. Для тих бухгалтерів, які не використовують у своїй роботі друковані ЗМІ, а вважають за краще черпати інформацію з «всесвітньої павутини», наводимо посилання, по якому можна скачати таблицю з уже прорахованими значеннями ІСЦ у натуральному і грошовому вираженні. Завантажити таблицю індексації заробітної плати за квітень 2016.

Для правильного використання завантаженої таблиці дуже важливо правильно визначити базовий місяць для розрахунку індексації:

 • якщо базовим місяцем для працівника є місяць останнього підвищення посадового окладу, потрібний коефіцієнт приросту ІСЦ, знаходиться в таблиці на перетині рядка з назвою базового місяця для цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і вважаємо індексацію.
 • якщо базовим місяцем у співробітника визначений місяць, що передує прийому працівника в організацію, потрібний індекс приросту ІСЦ в таблиці знаходиться на перетині рядка з назвою місяця, що передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою, де позначено назва місяця, за який нараховується і проводиться розрахунок індексації.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2016 році

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за квітень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Найманому працівникові Суміну Р. Ю. посадовий оклад останній раз підвищили в травні 2015 року. Так в травні 2015 року співробітник Сумін Р. Ю. отримав вчений ступінь, що дозволило йому мати право на надбавку до окладу в розмірі 25%. У грошовому вираженні збільшення посадового окладу відбулося на 750 грн. Таким чином, в травні 2015 року оклад Суміна Р. Ю. склав 3750 грн. В нашому випадку сума збільшення посадового окладу Суміна Р. Ю. більше, ніж сума передбачуваної індексації, яка могла б бути виплачена йому в цьому місяці. Тому фіксованої індексації в даному випадку немає.

   1. Визначаємо базовий місяць для розрахунку індексації заробітної плати цього працівника. Таким місяцем, безумовно, буде травень 2015.
   2. Визначаємо частину заробітної плати, яка буде індексуватися. Як бачимо, в даному випадку розмір посадового окладу Суміна Р. Ю. набагато більше, ніж законодавчо встановлений рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб (+1378 грн.). Таким чином, з посадового окладу Суміна Р. Ю. індексуємо тільки частину, що дорівнює цьому мінімуму або 1378 гривень.
   3. Визначаємо приріст ІСЦ для даного випадку. Для цього, заглядаємо у завантажену нами таблицю з порахованими коефіцієнтами. Тут відшукуємо рядок, де написано «Травень 2015», після цього шукаємо, де він перетинає стовпець, з назвою «Квітень». На перетині рядка і стовпця знаходимо приріст ІСЦ для даного випадку. Його значення дорівнює 1,5%. В сусідній колонці, в цьому ж стовпці, можна побачити вже розраховану суму індексації для цього випадку.
   4. Розраховуємо суму, яку треба нарахувати цьому працівникові за підсумками квітня 2016 року. Для цього посадовий оклад складаємо з прорахованою сумою індексації:

Читайте також В яких випадках потрібна довідка ОК-5 при нарахуванні лікарняних

3750 + 20,67 = 3770,67 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за квітень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Для розгляду даної ситуації, в умовах попереднього прикладу трохи змінимо початкові умови. Припустимо, що Сумін Р. Ю., в травні 2015 року був прийнятий на роботу в організацію. Надалі (до сучасності) підвищення посадового окладу не проводилося.

   1. Базовим місяцем для цього випадку, слід вважати місяць, який передує місяцю прийому на роботу Суміна Р. Ю. Таким місяцем, безумовно, є квітень 2015 року.
   2. Визначаємо приріст ІСЦ для цього випадку. Спочатку знаходимо рядок, де написано «Квітень 2015». Після цього, відстежуємо, де цей рядок перетинає стовпець, де написано «Квітень». У першій клітинці стовпця знаходиться значення 3,7%, а в другій, відповідно, уже підрахована сума індексації для цього випадку. Тепер, як і в першому випадку, підсумовуємо посадовий оклад з розрахованою сумою індексації та отримуємо:

3750 + 50,99 = 3800,59 грн.

При поддержке: Ищете новый способ рекламы своего бизнеса? Массовая SMS рассылка с высокой конверсией от компании Улет Смс поможет вашему бизнесу выйти в прибыль в короткие сроки. Заходите на сайт и смотрите подробности.

Індексація заробітної плати за квітень 2016 року. Таблиця і інструкція
Оцініть статтю

One Response to Індексація заробітної плати за квітень 2016 року. Таблиця і інструкція

 1. Добрий день, підкажіть, будь-ласка, якщо найманим працівникам нараховується завжди мінімальна ЗП, то чи треба проводити індексацію?. Дуже дякую

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend