Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за квітень 2015 року. Таблиця та інструкція.

Індексація заробітної плати за квітень 2015 року. Таблиця та інструкція.

На порозі квітень місяць й підходить час нарахування авансу та заробітної плати й, безумовно, її індексації. Звичайно, ми не порушуємо наших «традицій» й пишемо для Вас статтю-інструкцію з таблицею індексації та декількома прикладами проведення індексації заробітної плати за квітень 2015 р. Питання індексації хвилює бухгалтерів, а в зв’язку з постійним коливанням гривні ця тема є актуальною і ми їй приділяємо чимало уваги. На тему індексації вже було написано ряд статей, з ними рекомендуємо уважно ознайомитися:

Якщо Вас зацікавлять статті про індексацію за попередні місяці, рекомендуємо скористатися пошуком.

Законодавча база для проведення індексації заробітної плати за квітень 2015 року

Перелік нормативно-правових документів, що регулюють порядок проведення індексації й про які повинен знати кожен бухгалтер з нарахування заробітної плати такий:

 • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII, із змінами та доповненнями.
 • Постанова КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». На цей документ слід звернути особливу увагу. В даній постанові детально описаний порядок проведення індексації зарплати, а також наведені й приклади її розрахунку.

Показники для проведення індексації заробітної плати за квітень 2015 року

Для того, щоб провести індексацію за квітень 2015 року бухгалтер повинен володіти інформацією про такі два важливих показники:

 • Розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи. Дана величина щороку встановлюється Законом України «Про державний бюджет». Відповідно до частини п’ятої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму. Частина грошових доходів, що перевищує прожитковий мінімум не індексується. Наприклад, у Вашого працівника заробітна плата становить 2800,00 грн за місяць, індексуватися буде лише її частина, в розмірі 1218,00 грн, тобто в межах прожиткового мінімуму.
 • Ще один показник, без якого неможливе проведення індексації – це індекс зростання споживчих цін.  Зверніть увагу цей показник офіційно публікується на сайті Міністерства фінансів України в період до 10 числа наступного місяця. Індекс зростання споживчих цін за лютий 2015 року було опубліковано до 10 числа в березні 2015. Саме тому, у бухгалтера немає можливості користуватися «актуальним» індексом. Тобто індексація заробітної плати провадять виходячи з індексу інфляції за два місяці, які передують місяцю в якому індексують заробітну плату. Ми проводимо індексацію заробітної плати за квітень 2015 року, значить беремо індекс інфляції за лютий 2015 року. Індекс інфляції за лютий 2015 р. складає 105,3 % .

Загальні правила проведення індексації заробітної плати, які повинен знати бухгалтер

Основне, про що має знати й пам’ятати бухгалтер із заробітної плати, коли провадить індексацію:

 • індексація провадиться усіма підприємствами (юридичні особи) та підприємцями (фізичні особи — підприємці), у кого є наймані працівники;
 • індексацію заробітної плати необхідно проводити в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У квітні 2015 р. – 1218,00 грн;
 • Індексація заробітної плати за квітень 2015 провадиться залежно від індексу інфляції за лютий 2015 року;
 • Для проведення індексації заробітної плати необхідно визначити коефіцієнт індексації;
 • Для визначення коефіцієнту індексації, необхідно знати базовий місяць, який визначається для кожного працівника окремо. Для новоприйнятого працівника базовим буде місяць прийняття такого працівника на роботу. Для працівників, які вже працюють певний період і їх доходи постійного характеру (оклад / тарифна ставка, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати) підвищувалися, базовим буде місяць підвищення. (пункт 5 Постанови 1078);
 • У працівників, які були прийняті на роботу після 21.06.2012 року проведення індексації має особливості. Це залежить від того, який у працівника базовий місяць – місяць прийому на роботу, чи місяць підвищення заробітної плати. Про ці особливості детально йдеться у статті Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати;
 • Якщо у працівника відбулося підвищення його доходів, але розмір такого підвищення нижчий ніж розмір індексації, в такому випадку виникає фіксована індексація. Детально ви можете ознайомитися за цим посиланням Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами.

Формула розрахунку індексації заробітної плати за квітень 2015 року

Сума індексації визначається, як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації на величину приросту індексу споживчих цін поділеного на 100.

І= Д х Ісц : 100, де

Д — дохід, у грошовому виразі, який підлягає індексації.

Ісц — індекс приросту споживчих цін наростаючим підсумком починаючи з базового місяця.

І — сума індексації, яка підлягає нарахуванню та виплаті.

Таблиця індексації заробітної плати за квітень 2015 року

Колись, як правило, бухгалтери рахували коефіцієнти індексації вручну. Зараз же, в епоху масових та суцільних цифрових технологій та всюдисущого інтернету, такі розрахунки можна з легкістю взяти з таблиці, в якій вже все пораховано, а зекономлений час можна використати на щось інше. Таблицю індексації заробітної плати за квітень 2015 року можна скачати на цій сторінці.

Як користуватися таблицею індексації зарплати за квітень 2015 року

Вищезгадана таблиця досить таки проста у використанні на практиці. Ми бачимо, що в її рядках наведені можливі базові місяці,. Щоб дізнатися відсоток приросту індексу споживчих цін необхідно знайти перетин рядка з базовим місяцем і колонки з місяцем нарахування доходу, що індексується.

Але базові місяці між собою мають певну різницю та особливості.

Базовий місяць – місяць прийняття на роботу

Для того, аби знайти коефіцієнт індексації, необхідно знайти перетин:

 • рядка з назвою місяця, що передує місяцю прийняття на роботу (детальніше читайте у цій статті) ;
 • та колонки з назвою місяця, в якому провадиться індексація

Базовий місяць – місяць підвищення заробітної плати

Тут все просто,щоб знайти необхідний нам коефіцієнт індексації, необхідно знайти перетин:

 • строки з назвою базового місяця;
 • і колонки з назвою місяця в якому провадиться індексація

Приклад розрахунку індексації, коли базовий місяць – місяць прийняття на роботу

Працівника прийняли на роботу у грудні 2013 року. Підвищень заробітної плати не відбувалося. Оклад працівника складає 3500,00 грн.

У таблиці коефіцієнтів індексації необхідно знайти перетин строки «Листопад 2013» з колонкою «Квітень 2015», отримуємо коефіцієнт 36,2 %.

Індексуємо заробітну плату за квітень 2015 року:

1218*36,2% = 440,92 грн  — сума індексації

3500+440,90 = 3940,92грн – розмір нарахованої заробітної плати

Приклад розрахунку індексації, коли базовий місяць – місяць останнього підвищення зарплати

Останнє підвищення заробітної плати працівника було у грудні 2013 року. Оклад працівника складає 3500,00 грн.

У таблиці коефіцієнтів індексації необхідно знайти перетин строки «Грудень 2013» з колонкою «Квітень 2015», отримуємо коефіцієнт 35,5 %.

Індексуємо заробітну плату за квітень 2015 року:

1218*35,5% = 432,39 грн  — сума індексації.

3500+440,90 = 3932,39 грн – розмір нарахованої заробітної плати.

Індексація заробітної плати за квітень 2015 року. Таблиця та інструкція.
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend