Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за грудень 2016 року. Таблиця та інструкція

Індексація заробітної плати за грудень 2016 року. Таблиця та інструкція

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

При поддержке: Столкнулись с тем, что вам отказывают в кредите из за плохой кредитной истории? В Moneyveo moneyveo.ua/ru/—bad-credit-history вам помогут. По ссылке вы можете заполнить заявку на получение кредита с плохой кредитной историей.

Протягом останніх місяців нарахування індексації не приносило жодних складностей бухгалтерам, адже розмір та порядок розрахунку індексації залишався незмінним. З 1 грудня 2016 року збільшився розмір мінімальної заробітної плати та відповідно розмір прожиткового мінімуму, що неодмінно вплине на суму індексації. Тож в котрий раз ми вирішили нагадати основні нюанси розрахунку індексації за грудень 2016 року.

Законодавча база нарахування індексації за грудень 2016

Як і раніше, при здійсненні нарахування індексації заробітної плати потрібно керуватися нормами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078 та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282-XII. Нагадаємо, що Уряд Постановою від 16 листопада 2016 р. № 836 вніс зміни до Порядку 1078, але ці зміни торкнулися лише індексації аліментів та індексації доходів потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Читайте також Індексація заробітної плати за листопад 2016 року. Таблиця та інструкція

Коли потрібно проводити індексацію?

Відповідно до п.1 Порядку 1078 індексація заробітної плати та інших доходів населення проводиться у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%.

Індекс інфляції щомісяця обчислюється Держстатом та публікується не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним. Підвищення грошових доходів населення у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому в офіційному виданні опубліковано індекс споживчих цін.

За даними Держстату в жовтні рівень інфляції складав 102,8%, а індекс приросту споживчих цін за період з травня 2016 року по жовтень 2016 року сягнув 104,1% (1,001 * 0,998 * 0,999 * 0,997 * 1,018 * 1,028 * 100) та перевищив поріг індексації. Тож працівники, яким було підвищено посадові оклади за період з квітня 2016 року по серпень 2016 року, нарешті набули право на отримання індексації.

Порядок проведення індексації заробітної плати за грудень 2016

Індексації підлягають грошові доходи громадян, які отримані на території України в національній валюті та не мають разового характеру. Індексація проводиться в межах прожиткового мінімуму для відповідної категорії населення, встановленого на момент нарахування. Частина доходу, що перевищує прожитковий мінімум не підлягає індексації. В грудні прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено в розмірі 1600 грн. Таким чином, якщо працівнику нараховано 4000 грн., індексації підлягає лише 1600 грн.

В разі якщо за якихось обставин працівнику нараховано менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, індексації підлягає весь нарахований дохід.

Працівникам, які перебували у відпустці або були відсутні на роботі в зв’язку з хворобою, або працювали неповний час, індексація визначається у межах повного робочого часу та виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Приклад. В грудні працівник перебував у відпустці та відпрацював лише 6 днів. Норма робочого часу на грудень – 22 дні. Останній раз посадовий оклад працівнику підвищували в січні 2015 року. За повністю відпрацьований місяць працівник мав отримати 832,00 грн. Але за фактично відпрацьований час йому потрібно нарахувати:

832,00 грн. : 22 дні * 6 днів = 226,91 грн.

Особам, які працюють за сумісництвом, індексація доходів від роботи за сумісництвом проводиться на підставі довідки з основного місця роботи. Індексації підлягають доходи, що з урахуванням отриманої заробітної плати за основним місцем роботи, не перевищують прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, Тобто, якщо за основним місцем роботи працівнику нараховано 1700 грн, то як сумісник він не має права на індексацію. В той же час, якщо за основним місцем роботи працівник отримав 1500 грн., то за сумісництвом індексації підлягає 100 грн.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається шляхом множення доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Визначення базового місяцю при індексації заробітної плати за грудень 2016

Незважаючи на те, що в оновленому Порядку 1078 відсутній термін «базовий місяць» бухгалтери продовжують користуватися саме цим поняттям.

З 1 грудня 2015 року змінився підхід до визначення базового місяця для проведення індексації. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Читайте також Індексація заробітної плати за жовтень 2016 року. Таблиця та інструкція

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Відповідно до п. 10.2 Порядку 1078 для працівників, яких переведено на іншу посаду на тому самому підприємстві, або переведено на роботу на інше підприємство, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Тож починаючи з 1 грудня скасовано індивідуальний підхід при проведенні індексації. Для всіх працівників обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Слід зауважити, що якщо відбулося підвищення лише окремих складових зарплати, а саме надбавок за складну та напружену працю, розміру вислуги, доплати за шкідливі умови праці та інших – базовий місяць залишається незмінним

Приклад. Останнє підвищення посадових окладів на підприємстві відбулося в квітні 2013 року. Базовий місяць для всіх працівників – квітень 2013 року.

Працівник прийнятий на це підприємство на роботу в лютому 2015 року, з 1 грудня 2015 року для проведення індексації базовим місяцем є квітень 2013 року.

Працівниця прийнята на роботу на це ж підприємство в грудні 2016 року. Для працівниці базовим буде квітень 2013 року.

Порядок проведення індексації в разі підвищення заробітної плати

В зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати в грудні деяким категоріям працюючих будуть підвищені посадові оклади.

Якщо розмір підвищення заробітної плати з урахуванням всіх надбавок та доплат перевищує розмір індексації, яка повинна була бути виплачена в грудні, індексація не нараховується до наступного перевищення порогу індексації.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у грудні, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі підвищення тарифних ставок значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення посадових окладів.

Читайте також Індексація заробітної плати за вересень 2016. Таблиця та інструкція

Приклад 1. Працівник в грудні мав отримати індексацію в розмірі 174,40 грн. В грудні 2016 року відбулось підвищення посадового окладу на 500,00 грн. Сума підвищення перевищує розмір індексації, тому індексація в цьому місяці не виплачується. Грудень встановлюється базовим місяцем.

Приклад 2. Працівниця в грудні повинна була отримати індексацію в розмірі 832,00 грн. В грудні 2016 року відбулось підвищення посадового окладу на 500,00 грн. Оскільки оклад підвищується на суму, що не перевищує розміру індексації, то працівниці повинна бути виплачена індексація в меншому розмірі, а саме:

832,00 грн. – 500,00 грн. = 332,00 грн.

Сума 332,00 грн. фіксується та сплачується до наступного підвищення посадових окладів незалежно від розміру індексу споживчих цін.

Таблиця коефіцієнтів індексації заробітної плати за грудень 2016 року

Для того щоб розрахувати індексацію, потрібно визначити коефіцієнт приросту споживчих цін. Він розраховується шляхом перемноження індексів приросту споживчих цін, починаючи з місяця, наступного за базовим до місяця нарахування індексації. Але такий підхід займає чимало часу. Для зручності бухгалтерів ми друкуємо таблицю з розрахованими коефіцієнтами індексації. Таблицю можна завантажити за цим посиланням.

Щоб скористатися таблицею потрібно знати базовий місяць.

Для працівників, що прийняті на роботу до 1 грудня 2015 року та для тих кому посадовий оклад підвищувався після 1 грудня 2015 року, базовим є місяць останнього підвищення посадових окладів. Для визначення коефіцієнту індексації потрібно знайти місце перетину рядка з назвою базового місяцю та колонки з зазначенням місяцю розрахунку індексації, в нашому випадку – грудень 2016 року.

Для працівників, яких після 1 грудня 2015 року переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, а також переведено на роботу на інше підприємство, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку потрібно знайти місце де перетинаються рядок з назвою місяця останнього підвищення заробітної плати за посадою, яку займає працівник, з колонкою з назвою місяця, за який проводиться індексація – грудень 2016 року.

Читайте також Індексація заробітної плати за серпень 2016 року. Таблиця та інструкція

Приклад розрахунку індексації за грудень 2016 коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення заробітної плати

Працівнику останній раз підвищували заробітну плату в квітні 2015 року. В таблиці знаходимо коефіцієнт, який знаходиться на перетині рядка «квітень 2015 р». і стовпця «грудень 2016 р.». Коефіцієнт індексації дорівнює 14,2, прожитковий мінімум в грудні – 1600 грн.

Визначимо розмір індексації:

Індекс. = 1600,00 грн. * 14,2 :100 = 227,20 грн.

Приклад розрахунку індексації за грудень 2016 коли базовим місяцем є місяць підвищення зарплати за посадою

Працівниця прийнята на роботу з 05.12.2016 року. Останній раз за займаємою посадою оклад підвищувався в січні 2016 року, відповідно базовий місяць – січень 2016 року. Скориставшись таблицею індексації визначимо коефіцієнт індексації – 8.4.

Оскільки працівниця відпрацювала неповний місяць визначимо індексацію у межах повного робочого часу та розрахуємо пропорційно відпрацьованому часу

Індекс. п. = 1600,00 грн. * 8,4 :100 = 134,40 грн.

При нормі робочого часу в грудні 22 дні працівниця відпрацювала лише 20 днів, тож їй належить виплатити:

Індекс. = 134,40 грн. : 22 дні * 20 днів = 122,18 грн.

Індексація заробітної плати за грудень 2016 року. Таблиця та інструкція
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.94MB/0.00087 sec